تجربه نگاری, منطق نگاری

تجربه ی من از آکنه یا همان جوش صورت – درمان قطعی با روآکوتان

آپدیت جدید: در کانال تلگرام تجربه‌ی خودم از جوش‌های زیرپوستی و نحوه‌ی درمان رو منتشر کردم. اگر فرصت کنم یه مقاله هم حتما می‌نویسم و میذارم روی سایت. اما فعلا اگر دوست دارید درباره‌ی تجربه‌ی من بدونید به کانال تلگرام مراجعه کنید:

NoAcne@

لینک کانال تلگرام: t.me/NoAcne

گروه همفکری: دوستان من یک گروه روی سایت ایجاد کردم تا افراد بتونن با همدیگه در ارتباط باشن، عکس آپلود کنن، به سوالات هم پاسخ بدن و اطلاعات مفید خودشون رو در اختیار سایر اعضای گروه قرار بدن. خیلی خوشحال میشم اگر به گروه «همفکری» بپیوندید، مطمئنن حضور شما به افراد زیادی کمک خواهد کرد.  لینک گروه: https://www.maryamkashanaki.com/groups/hamfekri


من تا پانزده سالگی پوستی مثل برگ گل داشتم. وقتی میگویم برگ گل واقعا اغراق نمیکنم. پوستی شفاف بدون حتی یک لک، که در اثر خوردن میوه های تازه و آب که از بچگی جز عادت های من بوده، بی نهایت سالم و سرزنده بود. از شانزده سالگی ناگهان آکنه با نرخی نجومی شروع به تولید شدن بر روی پوست من کرد. ابتدا برای چند سال جوش ها فقط بر روی پیشانی بودند. وقتی صحبت از جوش می کنم منظورم یکی دو تا جوش کوچک نیست. منظورم پوشیده شدن کامل پوست با جوش های بسیار بزرگ و متورم است. بر روی پیشانی من حتی یک جای خالی نبود. کسانی که مرا می شناسند کاملا این موضوع را تایید می کنند. کم کم پوست صاف و شفاف من به علت باقی ماندن اثر جوش ها و همچنین تولید مداوم آکنه دچار پیری زودرس شد. چروک و چاله هایی بودند که بر روی پوست بعد از هر جوش باقی می ماندند. من هم که نمی توانستم صورتم را دستکاری نکنم (از بس که اعتماد به نفسم پایین آمده بود) به این مساله دامن میزدم.

قاعدتا درمان را شروع کردم. دهها پزشک را دیدم و انواع داروها را مصرف کردم. من که تا قبل از آن نمی دانستم معده در کجای بدن قرار گرفته و وقتی کسی می گفت معده اش درد میکند نمی فهمیدم کجای بدن آدم درد میگیرد که می فهمد معده اش است، بر اثر خوردن انواع و اقسام آنتی بیوتیک ها به خوبی جای معده را یاد گرفتم. تمامِ محلول های پوستی، تمام صابون ها و تمام دارو ها را مورد استفاده قرار دادم. حتی چندین دوره به درمان با داروهای گیاهی روی آوردم. یکی از پزشکان تشخیص داد که احتمالا علت جوش های صورت من ایجاد شدن کیست در ناحیه تخمدان و رحم است، بنابراین دیان تجویز شد. برای مدت یک سال جوش ها از بین رفتند. سپس بدن من به دیان عادت کرد و مجددا آکنه شروع شد. در اینجا من حدودا ۲۳ ساله بودم. حالا دیگر آکنه ها که قبلا فقط در ناحیه پیشانی بودند به تمام صورت سرایت کرده بودند. هر روز صبح که بیدار می شدم با چند جوش جدید مواجه میشدم که همگی چرکی و بزرگ و متورم بودند. گاهی در وسط روز متوجه میشدم که یک جوش جدید دیگر تولید شده است و واقعا کلافه بودم. پوست گونه ها که قبلا واقعا صاف بودند حالا دیگر پر از چاله چوله و لک شده بودند و افسردگی در من شدت می گرفت. تا اینکه دل را به دریا زدم و به دکتری مراجعه کردم و گفتم که من آمده ام تا آکوتان مصرف کنم. قبلا تمام درمان ها را تست کرده ام و هیچ کدام جواب نداده اند. (آکوتان ها خانواده ای از داروها هستند که اصولا جهت درمان جوش های ناشی از اختلالات کارکرد کبد تجویز می شوند. این داروها شامل میزان زیادی از ویتامین آ هستند. بنابراین سطح ویتامین آ را در بدن به حد سمی شدن بالا می برند که از عوارض آن خشکی بیش از حد پوست است. این دارو همچنین کلسترول را بالا می برد.) اما من میخواستم مصرف کنم. آن زمان این دارو در صورت گرفتن تاییدیه بیمه، مشمول بیمه بود.

من دوره ی درمانی را به صورت جدی با “روآکوتان” شروع کردم. هر دو ماه یکبار به مدت حدود یک سال به دکتر مراجعه کردم. هر دو ماه آزمایش خون میدادم تا میزان کلسترول و آنزیم های کبدی را بررسی نمایم. از تمام مواد غذایی که میزان کلسترول و یا ویتامین آ را افزایش می دادند به طور کامل پرهیز کردم و به این ترتیب با وجود اینکه ما به صورت ارثی سابقه ی کلسترول بالا داریم توانستم تا آخرین دانه ی قرص به درمان ادامه دهم. معمولا تعداد قرص ها سه برابر وزن هر فرد تجویز می شود (میزان مصرف من را در قسمت پایین مطالعه نمایید). در دو ماه شروع مصرف روزی یک عدد قرص مصرف می کردم و سپس روزی دو عدد. عوارض این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد (مثل من) در شروع مصرف دارو دچار آکنه ی بسیار شدید می شوند و سپس بدن شروع به کاهش و قطع تولید آکنه می کند. برای دو ماه کامل نتوانستم از خانه خارج شوم. هرگز در تمام این سالهایی که گرفتار آکنه بودم خودم را به این شکل ندیده بودم؛ یک افتضاح کامل. اما بعد از دو ماه آکنه کاملا متوقف شد. پس از تقریبا یک سال مصرف دقیق قرص ها بدون اینکه حتی یک قرص را فراموش کنم، درمان من تمام شد و در تمام این مدت حتی یک جوش تولید نشد. به عنوان آدمی که تمام عمرش را با این مساله درگیر بوده بسیار نگران بودم. می ترسیدم که دوباره روز از نو و روزی از نو شود. اما تصمیم گرفتم آرامش خودم را حفظ کنم و به خودم دلداری می دادم که اگر دوباره شروع شد باز مصرف را شروع خواهم کرد. از آن به بعد پوستم را به حال خودش رها کردم. دیگر خیلی کم جلوی آینه میرفتم. فقط از کرم ضد آفتاب استفاده میکردم و سعی میکردم که کمتر آرایش کنم. امروز بیشتر از هشت سال از زمان درمان من میگذرد و خوشبختانه آکنه دیگر برنگشت.

بر طبق تحقیقات و تجربه ی من، به طور کلی جوش صورت فقط به دو دلیل تولید میشود؛ مشکلات هورمونی و اختلال در کارکرد کبد. من فردی بودم که هر دو مدل این جوش ها را داشتم. جوش های هورمونی به گونه ای هستند که معمولا تا پایان عمر همراه فرد هستند. اما این جوش ها بسیار ریز بوده و هر ماه به تعداد بسیار کمی در حد یک یا دو جوش تولید می شوند و به هیچ وجه قابل مقایسه با جوش های ناشی از مشکلات کبد نیستند. من هنوز این مدل از جوش را تجربه می کنم اما این مساله به هیچ وجه مرا ناراحت نمیکند. چیزی که امروز از پوستم تجربه می کنم بهشت رویاهای من است. چیزی که حتی در خواب هم نمی دیدم.

هر داروی شیمیایی قطعا عوارضی به دنبال خواهد داشت. درباره ی آکوتان ها نظرات منفی بسیاری وجود دارد. اما من به این نتیجه رسیده ام که متاسفانه علت این تبلیغات منفی فقط این است که آکوتان ها تنها درمان قطعی آکنه هستند و پزشکان ما معمولا تمایلی به تجویز این دارو ندارند. چون نهایتا فرد بعد از یک سال درمان شده و دیگر نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد داشت. در حالیکه با مصرف آنتی بیوتیک ها و سایر داروها فرد سالها درگیر درمان بوده و ناچار است که دائما به پزشک مراجعه کند. در ضمن عوارض آنتی بیوتیک ها به مراتب بیشتر از این دارو است.

به جرات میگویم که اگر زمانی فرزندی داشته باشم و او دچار آکنه شود از همان سال اول درمان با آکوتان را برای او شروع خواهم کرد تا اولا بهترین سال های عمرش را گرفتار افسردگی و اعتماد به نفس پایین نباشد و دوما پوستش دچار آسیب های شدید آکنه و داروهای مختلف نشود.


میزان مصرف آکوتان: مقدار مصرف این دارو معمولا ۰/۵ تا ۱ گرم به ازای هر یک کیلوگرم از وزن افراد در یک روز هست. هر قرص نیز حاوی ۲۰ گرم از داروست. به عنوان مثال فردی که ۶۰ کیلوگرم وزن دارد (با فرض آکنه ی متوسط) باید روزی ۳۰ گرم از دارو را مصرف کند. اما چون نمیشود قرص ها را مثلا نصف کرد پزشک معمولا از همان ابتدای درمان میزان کلی مصرف دارو را برای فرد محاسبه کرده و بر آن اساس به عنوان مثال روزی یک عدد و یا دو عدد قرص تجویز می کند. برای اینکه درک میزان مصرف دارو برای بیماران راحتتر باشد پزشکان معمولا می گویند میزان مصرف دارو سه برابر وزن هر فرد است. به عنوان مثال یک فرد ۶۰ کیلوگرمی باید ۱۸۰ عدد قرص مصرف کند. اما افرادی هم هستند (مثل من) که آکنه ی آنها بسیار شدید است و برای این افراد تا ۶ برابر وزنشان هم دارو تجویز میشود.

مشورت با پزشک (بسیار مهم): به همه ی عزیزان توصیه می کنم که این دارو را حتما تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنند. این دارو تاثیر مستقیم بر روی کبد دارد و کبد عضوی نیست که بتوان در مقابل آن بی ملاحظه بود. بنابراین تست آنزیم های کبدی باید دائما (تقریبا هر دو ماه یکبار) انجام شود.

رفع خشکی لب ها و پوست: من در طول درمان برای رفع خشکی لب ها و پوست انواع چرب کننده ها را تست کردم اما تنها چیزی که توانست کمک کند فقط وازلین بود. وازلین حداقل ۱۲ ساعت لب های مرا مرطوب نگه میداشت. بنابراین روزی دو بار استفاده میکردم و واقعا راحت بودم. برای پوست دست یا بدن هم کرم-وازلین فیروز رو توصیه میکنم. اما استفاده از پماد ویتامین آ-د به دلیل دارا بودن ویتامین آ نمی تواند کمک کننده باشد.

توصیه های غذایی و غیره: همانطور که در متن توضیح دادم مکانیسم اثر آکوتان ها از طریق بالا بردن میزان ویتامین آ در کبد هست تا جایی که به مرز سمی شدن می رسد. بنابراین در دوران مصرف این دارو باید از هر نوع ماده ی غذایی که دارای مقادیر زیادی از ویتامین آ می باشد پرهیز کرد. مهمترین منابع ویتامین آ عبارتند از:

هویج

جگر (هر نوع جگری)

ماهی و روغن ماهی

سبزیجاتی که برگ های تیره دارند به عنوان مثال کلم بروکلی، جعفری، اسفناج

طالبی

فلفل دلمه قرمز

سیب زمینی

شلغم

زردآلو

میوه ها و سبزیجات بسیار زیاد دیگری هم هستتد که حاوی ویتامین آ می باشند اما مقدار ویتامین آ در آنها کمتر است، بنابراین می توان آنها را در برنامه ی غذایی جا داد.

مصرف آکوتان ها باعث می شود میزان کلسترول و تری گلیسیرید بالا برود. بنابراین باید از موادی که کلسترول را افزایش می دهند پرهیز کرد؛ به عنوان مثال فست فودها، پنیر، کره، تخم مرغ، شیر و ماست پر چرب، خامه، انواع گوشت و انواع کربوهیدارت ها. اما در نظر داشته باشید که مقداری چربی برای جذب بهتر دارو لازم است. در واقع بهترین جذب دارو زمانی اتفاق می افتد که همراه با یک وعده ی غذایی پرچرب و پرکالری مصرف شود، اما به هر حال نباید اجازه دهیم کلسترول و تری گلیسیرید از حد نرمال تجاوز کنند در غیر اینصورت مجبور به قطع دارو خواهیم بود. در مورد تری گلیسیرید هم فقط فعالیت و ورزش می تواند کمک کننده باشد و نه رژیم غذایی.

آکوتان را حتما همراه با وعده ی غذایی میل نمایید.

الکل میزان ویتامین آ را در کبد کاهش میدهد، بنابراین باعث می شود این دارو نتواند به درستی اثر کند. به علاوه از آنجاییکه که الکل مستقیما بر روی کبد اثر می گذارد به شدت توصیه می شود که همزمان با مصرف این دارو از مصرف الکل خودداری شود.

پرهیز غذایی پس از درمان: من پس از اتمام دوره ی درمان و تا کنون هیچ نوع پرهیز غذایی خاصی را رعایت نکرده ام، به عنوان مثال شکلات و شیرینی ها، غذاهای چرب،‌ آجیل ها و غیره، همه را مصرف کرده ام و میکنم. این را نوشتم که افراد بدانند خوردن مواد غذایی نمی تواند باعث تولید آکنه شود و یا حداقل بعد از درمان دیگر مواد غذایی روی شما اثری نخواهند داشت.

توصیه ی مهم(ضد‌ آفتاب): از آنجاییکه در زمان مصرف این دارو پوست بسیار نازک و حساس می شود، نور مستقیم آفتاب بسیار مضر خواهد بود. بنابراین حتما چند بار در روز کرم ضد آفتاب خود را تجدید نموده و در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

سعی کنید که همیشه (به خصوص بعد از حمام کردن) از لوسیون بدن استفاده کنید تا میزان خشکی پوست که ناشی از مصرف دارو هست را کاهش دهید. در بعضی از افراد خشکی پوست می تواند به جایی برسد که باعث زخم شدن پوست شود بنابراین سعی کنید با مصرف مرطوب کننده ها از این اتفاق جلوگیری کنید.

آکوتان و افسردگی: در مورد من افسردگی اتفاق نیفتاد، به جز دو ماه اول مصرف دارو که دچار آکنه ی بسیار بسیار شدید شدم که در واقع آکنه بود که باعث افسردگی من بود نه خودِ دارو و وقتی که تولید آکنه متوقف شد و اوضاع صورتم به حالت عادی برگشت حال روحی من هم خوب شد. اما گزارش شده که برای برخی از افراد افسردگی اتفاق افتاده که البته پزشکان هنوز مطمئن نیستند که ارتباط خاصی بین مصرف دارو و افسردگی وجود دارد یا خیر. به هر حال به نظر من اگر افسردگی هم اتفاق بیفتد باز هم ارزش نتیجه ای که میگیریم را دارد.

راهکارهای من برای مقابله با افسردگی پیاده روی، رقصیدن و گوش کردن به موزیک شاد، نوشتن، کتاب خواندن، معاشرت با آدم های مثبت و چیزهایی شبیه این است. در دنیایی که ما زندگی می کنیم مسائل زیادی وجود دارد که سبب ایجاد افسردگی می شود، بهتر است که حداقل آکنه یکی از آن مسائل نباشد. 

یکی از دوستان از من در مورد دوش گرفتن سوال کردند، من هر روز دوش می گرفتم و می گیرم، چون جز عادت های من است اما نمی دانم که می تواند به افسردگی یا سایر مسائل مربوط به مصرف این دارو کمکی کند یا خیر

آکوتان و جوش های زیر پوستی: در اطراف من خیلی ها آکوتان مصرف کردند و من خیلی به روند درمان این افراد دقت کردم و الان دیگر کاملا مطمئن هستم که آکوتان نمیتواند برای افرادی که جوش های زیر پوستی دارند یک درمان قطعی باشد. شاید به این دلیل که جوش های زیر پوستی علت خارجی و در سطح پوست دارند، به عنوان مثال چربی سطحی پوست، با آرایش خوابیدن یا با آرایش ورزش کردن، استفاده کردن از کِرم های آرایشی سنگین و به طور کلی بسته شدن منافذ پوست به هر دلیلی. در واقع جوش های زیر پوستی علت داخلی ندارند و برای این افراد آکوتان مثل تمام درمان های دیگر حالت موقتی خواهد داشت و احتمال اینکه پس از قطع مصرف مجددا دچار جوش های زیر پوستی شوند وجود دارد. بهترین درمان برای این افراد استفاده از درمان های موضعی مانند محلول ها، اسکراب ها و غیره می باشد.

آکونان برای افرادی یک درمان قطعی خواهد بود که جوش های آنها به صورت بزرگ و متورم و بر روی سطح پوست ایجاد می شود. این روزها بسیار باب شده که برای همه ی افراد آکوتان تجویز می شود اما مشاهدات نشان میدهد که این دارو برای جوش های زیر پوستی مفید نخواهد بود.

آکوتان و نازایی: دوستان عزیزم، آکوتان به هیچ عنوان باعث نازایی افراد نمی شود، بلکه در حین مصرف این دارو و شش ماه پس از پایان مصرف فرد نبایستی باردار شود چرا که آثار مخربی بر روی جنین خواهد داشت. نه اینکه شما نتوانید بچه دار شوید بلکه “نباید” تا شش ماه بعد اقدام به بچه دار شدن نمایید و پس از شش ماه نیز اثرات دارو از بدن شما خارج شده و میتوانید بچه دار شوید. لطفا به هر مطلبی که در هر جایی میخوانید اعتماد نکنید.

چرا در بعضی از افراد حتی پس از مصرف آکوتان آکنه مجددا برمی گردد؟ مصرف آکوتان درست مانند ارتودنسی کردن دندان هاست. زمانی که شما ارتودنسی انجام می دهید حتما و حتما دوره ی تثبیت باید سپری شود تا دندان ها عادت کنند که در جای جدید خود قرار بگیرند. دوره ی تثبیت مهمترین بخش درمان است در غیر اینصورت تمام زحماتی که کشیده شده بی ثمر خواهد بود و دندان ها به سرعت به جای اول خود بر می گردند.

در مورد آکوتان هم دقیقا همین طور است. معمولا در همان چند ماه اول مصرف دارو،‌ آکنه به طور کامل قطع می شود و بنابراین پزشک مصرف دارو را برای شما متوقف می کند. اما مسلما دوران تثبیت پوست شما طی نشده است و به احتمال زیاد آکنه بر میگردد.

من به هیچ وجه قصد ندارم کار پزشکان را زیر سوال ببرم، اکثر آنها نگران عوارض دارو هستند و به همین دلیل به محض مشاهده ی بهبودی، مصرف دارو را متوقف میکنند اما به نظر من برخی از آنها به عمد این کار را انجام میدهند تا درمان شما کامل نشده و جوش ها مجددا برگردند و این چرخه ی تکراری تا ابد ادامه پیدا کند. به هر حال وقتی شما مصرف دارو را شروع کردید یعنی خود را برای عوارض آن آماده کرده اید به علاوه اینکه تمام عوارض آکوتان برگشت پذیر هستند و پس از قطع مصرف برطرف خواهند شد. بنابراین دلیلی ندارد که ما نگران این مساله باشیم. حالا که مصرف را شروع کردیم بهتر است که درمان کامل شود، یک بار برای همیشه. امیدوارم که پزشکان ما چنین نیت هایی نداشته باشند اما من به همه ی افراد توصیه میکنم که خودشان به فکر خودشان باشند و به پزشک اصرار داشته باشند که دوره ی تثبیت درمان را برای آنها طی کند.

از بین بردن جای جوش ها (جوشگاه ها): من برای از بین بردن جوشگاه ها هیچ کاری انجام ندادم،‌ نه از لیزر استفاده کردم و نه از لایه بردارها، چون میترسیدم که پوستم را درگیر کنم. جوشگاه ها به مرور  بهتر شدند اما هنوز آثار آنها وجود دارد. تحقیقات اینطور نشان می دهند که گویا لیزر تنها راه حل عملی برای از بین بردن جای جوشهاست. لطفا اگر کسی تجربه ای در این مورد دارد در اختیار ما هم قرار بدهد که شاید کمکی به کسی شود. از همکاری شما سپاسگزارم.

(یکی از دوستان استفاده از سرکه ی سیب رو برای درمان جوشگاهها توصیه کردن که فکر میکنم مفید باشه. چون سرکه ی سیب خواص فوق العاده ای داره.)


(من و تمام خوانندگان عزیز بسیار خوشحال خواهیم شد که اگر کسی تجربه ای از درمان آکنه دارد برای ما بنویسد. من تجربیات را جمع آوری خواهم کرد و در دسترس همه قرار خواهم داد تا به این وسیله بتوانیم به افرادی که سالها درگیر آکنه بوده اند کمکی کرده باشیم. از همراهی شما سپاسگزارم.)

تجربه های مثبت سایر افراد از درمان آکنه را در اینجا بخوانید.

 

گروه همفکری: دوستان من یک گروه روی سایت ایجاد کردم تا افراد بتونن با همدیگه در ارتباط باشن، عکس آپلود کنن، به سوالات هم پاسخ بدن و اطلاعات مفید خودشون رو در اختیار سایر اعضای گروه قرار بدن. خیلی خوشحال میشم اگر به گروه «همفکری» بپیوندید، مطمئنن حضور شما به افراد زیادی کمک خواهد کرد.  لینک گروه: https://www.maryamkashanaki.com/groups/hamfekri

کانال تلگرام: در کانال تلگرام آپدیت‌های بیشتری گذاشتم به همراه عکس‌‌های قبل و بعد از درمان.

NoAcne@

لینک کانال تلگرام: t.me/NoAcne


(از پزشکان عزیزی که ممکن است این مقاله را مطالعه نمایند درخواست می کنیم نظرات خود را با ما در میان بگذارند و در هر بخشی که تناقضی با مطالب علمی و تخصصی وجود دارد اصلاح نمایند. افراد بسیاری هستند که از افسردگی ناشی از آکنه رنج می برند و قطعا شما پزشک عزیز می توانید به این افراد کمک کنید. از همراهی شما بی نهایت سپاسگزارم.)

541 نظر درباره ی “تجربه ی من از آکنه یا همان جوش صورت – درمان قطعی با روآکوتان

 1. نازنین اسعدی گفت:

  سلام میشه لطفا جواب منو بدید دکتر واسم راکوتان تجویز کرده اما بهم نگفت ساخت کدوم کشورو بگیرم میشه بگید کدوم ساختش بهتره؟؟

  1. سلام عزیزم،

   قبلا روآکوتان ساخت سوئیس بهترینش بود، اما الان بعید میدونم که وجود داشته باشه. اما تا جایی که من می‌دونم آکوتانهای ایرانی هم فقط در ایران بسته بندی میشن. در کل نگران برندش نباشید، چون نحوه‌ و میزان مصرف خیلی مهمتر از برندیه که استفاده می‌کنید. الان اغلب افراد از ایرانی‌ها استفاده می‌کنن.

 2. شادی گفت:

  سلام.
  ببخشید من جوش های کمی دارم اما در ناحیه ی چونم جوش هام به صورت کیستی هستن. و در کل جوش های خفیفی دارم اما به درمان تاکسی سایکلین جواب نداد.
  وزن من ۴۰کیلو هست و ۲۱سال سن دارم.به دو پزشک مراجعه کردم یکی گفت که وزنت تقسیم به ۱۰ودذمان تا ۴ماه یعنی سه برابر وزنم.اما یکی دیگه از پزشکان گفت که باید ۶برابر مصرف کنید یعنی ۲۴۰عدد.من امروز سومین عدد از قرص رو خوردم و روزی یک عدد.خوبم و فقط چشمام به شدت می سوزن.
  الان بعد از تعطیلات عید به نظر شما با کدوم پزشک ادامه بدم.؟
  تنها تفاهمشون هم به مصرف روزی یک راکوتان ۲۰میلی بود.
  لطفا با توجه به وزنم۴۰kg و آکنه متوسط ام به من کمک کنید،با تشکر از شما.

  1. سلام عزیزم،

   من خودم ۶ برابر وزنم مصرف کردم و برای شدت جوش های من به نظر من این روش بهتری بود. اما در مورد شما که می فرمایید جوش هاتون کم هستن نمی تونم واقعا نظری بدم، شاید ۳ برابر هم برای شما کافی باشه. واقعا فقط پزشک می تونه نظر بده، اما چیزی که من دیدم افرادی که بیشتر مصرف کردن با احتمال بیشتری جواب گرفتن.
   در مورد سوزش چشمهاتون حتما قطره ی اشک مصنوعی باید استفاده کنید البته طبق نظر پزشک. حتما مشورت کنید چون چشم ها خشک می شن در این مدت و لازمه که قطره مصرف بشه.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   1. شادی گفت:

    ممنون از شما.
    ببخشید راکوتان در درمان میلیا نیز موثره؟

   2. شادی گفت:

    ممنون از شما.
    آیا راکوتان در درمان میلیا(جوش زیر پوستی)موثره؟

    1. جوش های زیرپوستی معمولا به دلایلی از قبیل چرب بودن پوست، مشکلات هورمونی، مواد آرایشی یا این قبیل موارد پیش میان. روآکوتان بیشتر روی جوش های حاصل از اختلال در عملکرد کبد تاثیرگذار هست. هرچند که شما زمانی که آکوتان مصرف می کنید تمام جوش های زیرپوستی کامل از بین میرن اما بعد از قطع مصرف امکان داره تا حدی این جوش ها برگردن. البته هیچوقت به اندازه ی قبل بر نمی گردن اما به هر حال ممکنه که برگردن.

     1. شادی گفت:

      ممنون از شما مریم جان.
      ممنون بابت وقتی که گذاشتین

      1. خواهش می کنم عزیزم، سلامت باشید.

   3. hosein گفت:

    سلام خانوم کاشانکی ممنون بابت ارائه تجربیات خوب و مفیدتون.
    من ۱۸ ساله هستم الان تقریبا سع ساله با جوش فقط تو صورت سرو کار دارم اولش کم کم شروع شد بعد یدفع زیاد شدن ولی شدت نداشتن مثلا یع هفتع بودشون یع هفتع نه یا یروز زیاد بودن یروز کم کلا تا الانم همینجوری بودن کمو زیاد میشن اولش رفتم دکتر برام راکوتان نوشت و من اطلاعی نداشتم راجب طول درمان اینا یا اصلا نمیدونستم واسع درمان باید چند ماه مصرف کنی قرصو اینا فقط همون بسته اول که ۱۰ تا بود نوشت برام خوردم تموم😅خیلی تاثیر داشت هم همون ۱۰ تا بعد دیگع فقط محصولات موضعی استفاده میکردم کنترلشون میکردم ولی همیشه بودن دوباره ۱۷ رفتم دکتر و برام داکسی سایکلین هر ۱۲ ساعت یکی نوشت با شوینده پوست چرب اینا که اونم تا یع ماه خوردم تقریبا خوب شده بودم ولی ژل شصتشو اصلا خوب نیست برام یا کلی بگم کاری با پوستم نداشته باشم فقط با اب خالی شصتشو بدم خیلی تاثیرش بیشتره برام.داکسی سایکلین اولش عوارص نداشت بعد سرگیجه داشتم زیاد دیگع نخوردم آخرای تابستون بود دقیقا بعد تا یع ماه دوماه با یع صابون که استفاده میکردم صورتم خوب شده بود ولی کامل نع دیگع باز ول کردم بع امون خدا صورتم باز افتضاح شد تا ۱۵ روز پیش که شروع به خوردن راکوتان بدون مشورت با پزشک چون خیلی خودم تحقیق کردم راجب مکانیزم درمانش و اینا کلا مطلعم راجبش الان ۱۵ روزه روزی یکی میخورم اولش خیلی زیاد شدن جوشام همون ۵ روز اول عید هم شده که همش مهمون عصبی شدم واقعا بعد آزیتروماسین روزی یکی میخورم کمی کنترل کرده بیردن ریزیشو(آزیتروماسین خیلی واسم تاثیر داره واقعا ولی میدونم درمان قطعی نیست که تنها تکیه کنم بهش)الان روز پونزدهم هستم نمیدونم چیکار کنم ادامه بدم یا نع چون گرون هم هستن واقعا الان و اینکه اگع ادامه دارم زود خوب شدن جوشام مثلا یکی دوماه بعدش تا کی ادامه بدم و این صحبتا ممنون میشم جواب بدید🙏

    1. سلام خدمت شما،

     توصیه ی صد در صدی من اینه که بدون مشورت پزشک این دارو رو مصرف نکنید به هیچ وجه، شما باید دائما آزمایش بدید و وضعیت کبد رو کنترل کنید. دارویی نیست که خودسرانه مصرف بشه. حتی همون آزیترومایسین هم به عنوان یه آنتی بیوتیک قوی چیزی نیست که خودسرانه مصرف بشه. شما درمان رو قطع نکنید چون فقط پانزده روز گذشته و قطع کردنش الان نتیجه اش فقط اینه که به خودتون آسیب زدید ولی مشکل رو حل نکردید. همین الان که دارید مصرف می کنید در اولین فرصت برید پیش دکتر و بگید که پانزده روزه دارید مصرف می کنید، بعد تحت نظر ایشون ادامه بدید.

     اگر بخواید واقعا جواب بگیرید شاید حتی لازم باشه تا هشت ماه یا یک سال هم ادامه بدید (بسته به شدت جوش ها و وضعیت بدنتون). با یکی دو ماه مصرف کردن حتما جوش ها بر می گردن و فایده ای نداره. حداقل دوران مصرف شش ماه هست. باز هم می گم این دارو حتما و حتما باید با مشورت پزشک و با انجام آزمایش های ادواری مصرف بشه.

     این مسیر رو یک بار برید اما به طریق درستش، وگرنه مجبور میشید چندین بار از اول دوره ی درمان رو شروع کنید و در نهایت نتیجه نمی گیرید، من موارد زیادی رو دیدم که خودشون مصرف کردن آخرش هم نتیجه نگرفتن.

     براتون آرزوی سلامتی می کنم.

     1. hosein گفت:

      خیلی ممنون بابت پاسختون جوشای من زیاد نیست و تو این ۱۵ روز واقعا تقریبا درمان ۷۰ درصدی داشتم در اولین فرصت هم بع دکتر مراجعه میکنم.

   4. مهرنوش گفت:

    سلام خانم کاشانکی من دکتر بهم گفته صبح ها بخورم بد نیست؟ یعنی ناشتا یا همراه صبحونه؟

    1. سلام خدمت شما

     اصلا نباید ناشتا مصرف کنید، حتما همراه با وعده‌ی غذایی باشه، حالا همراه صبحانه، نهار یا شام. دکتر که گفتن صبح مصرف کنید همراه با صبحانه مصرف بفرمایید.

     1. Mehrsa گفت:

      سلام خانم کاشانی عزیز.من ۳۳ سالمه و حدود ۱۰ ساله درگیر جوش و همیشه جوش میزنم.۵سال پیش درمان تحت نظر پزشک رو شروع کردم با مصرف راکوتان حدود ۱ سالی مصرف کردم .پوستم عالی شد و بعد ۱سال دیگه قرصی مصرف نکردم حدود ۲سال بعد مجددا جوشام برگشت و بدتر از قبل.الان مجددا دکتر پوست رفتم و هفته ای یه دونه قرص راکوتان بهم گفت مصرف کنم و و هر ماه مراجعه کنم.خواستم بدونم.با هفته ای ۱ قرص جواب میگیرم؟چون قبلا یادمه با روزی ۱ قرص شروع کرده بودم.و اینکه من شهرستان دکترم تهرانه امکان اینکه هر ماه برم پیش دکتر و ندارم .من تو شهر خودم دکتر برم و تحت نظر باشم؟

      1. سلام عزیزم،

       حتما پزشکتون تصمیم دارن که از دوز پایین شروع کنن و بعد کم کم زیادش کنن. شما طبق نظر پزشک پیش برید. اگر میخواید پزشک رو عوض کنید کلن از همین الان عوض کنید و دیگه با نظر ایشون پیش برید. هیچ مشکلی هم نیست، پزشک خوب همه جا هست.

       براتون آرزوی سلامتی می کنم 🙂

    2. فاطمه گفت:

     سلام ۲۱ سالمه و۴۸ کیلو وزن دارم جوش های چرکی و التهابی می زدم الان نزدیک به ۶ماهه که روزی ۲تا ایزوترتینوئین ۲۰ مصرفرمی کنم. نمی دونم چه جوری باید این دار رو قطع کنم ؟؟؟

 3. مهناز بیگی زاده گفت:

  سلام مریم جان ممنون که تجربیاتتون رو در اختیارمون گذاشتین من تا حالا ۱۲ تا قرص A_CNOTREN میخورم یک روز در میان
  پاهام به شدت درد میکنه و زیر قوزک پام بین پاشنه و قوزک متورم شده و به شدت درد میکنه طوری که نمیتونم راه برم
  این از عوارض قرص هست.خطرناکه؟؟

  1. سلام عزیزم،

   راستش من تا به حال نشنیدم کسی در اثر مصرف این قرص ها دچار پا درد و تورم پا بشه. لطفا با پزشکتون مشورت کنید شاید ربطی به این موضوع نداشته باشه اما به هر حال پزشک باید نظر بده. نگران نباشید، اگر هم عوارض دارو باشه با قطع مصرف مشکل رفع میشه.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   1. Ali گفت:

    سلام.من پسری ۱۷ ساله هستم.که دراین سه ماه اخیر جوش هام زیاد شدن ولی رفتم دکتر و تشخیص دادند که کیست نیست.من اکثر جوش هام رفتن و بیشتر قرمزیشون مونده.خلاصه خسته شدم و رفتم و دکتر راکوتان تجویز کرد روزی یکی.
    چندتا سوال دارم خیلی ممنون میشم جواب بدین،واقعا افسرده شدم.
    راکوتان باعث میشه جای جوش به صورت گودی ایجاد بشه؟آخه بعضیا اینو میگن.
    و اینکه این قرمزیا بعد از چه مدت ازبین میرن؟دکتر به من گفت یک ماه.
    و اینکه بازشدن منافذ پوست(بیشتر سر جوش ها)عادیه؟نگرانم کردن ی خورده.
    من با روزی یکی شروع کردم،و گفت اگر لازم باشه بعد دوماه میکنیم روزی دوتا.
    ممنون میشم جواب بدین.واقعا خودم خودمو نمیشناسم بس که افسردگی گرفتم.

    1. سلام خدمت شما،

     من عکس صورت خودم رو توی کانال تلگرام گذاشتم که ببینید. نه اثری از گودی هست نه قرمزی. بعضی از پوستها ذاتا مستعد جوشگاههای گودتر هستن، اما آکوتان باعث ایجاد گودی نمیشه، حداقل تجربه ی من این نبوده. اما به هر حال چون باعث خشکی شدید پوست میشه حتما باید دائما از مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید و همینطور از ضد آفتاب چند بار در روز. نگران جای جوش ها و منافذ پوست نباشید، پوست خودش رو ترمیم می کنه بعد از دوران درمان.

     بله، معمولا با روزی یک عدد شروع میشه و بعد از دو ماه میشه روزی دو عدد. طبق دستور پزشکتون پیش برید.

     براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 4. Pari گفت:

  سلام عزیزم میشه لطفا بگی چطور تو تلگرام باهات در ارتباط باشم البته کانال رو عضو هستم و اینکه آیا راکوتان چاق میکنه؟

  1. سلام عزیزم،

   لطفا هر سوالی دارید همینجا بپرسید که بقیه هم جوابهارو ببینن. روآکوتان هیچ ارتباطی با چاقی نداره.

 5. گل بهشت گفت:

  سلام مریم عزیز
  من با توجه به دستور پزشک و خواست خودم شروع به مصرف راکوتان کردم،و همینطور ازیترومایسین به این صورت که یک روز راکوتان مصرف میکنم و روز بعد ازیترمایسین،الان یک هفته گذشته ولی هنوز تغییری حس نکردم،میخواستم ببینم عوارضش مثل خشکی و افزایش جوش از کی به وجود میاد،در ضمن تو تلگرام هم براتون عکس از راکوتان هام فرستادم چون خیلی حساس شدم و میترسم که نکنه تقلبی باشن🤦،ممنون میشم جوابمو بدی⁦❤️⁩⁦❤️⁩

 6. گل بهشت گفت:

  سلام مریم عزیز
  من یه مدت طولانیه که جوش میزنم اوایل جوش های ملتهب و چرکی هم میزدم اما الان فقط جوش جای زیرپوستی موندن که تو تمام صورتم هستن و پوستمو خراب کرده

  تصمیم دارم راکوتان مصرف کنم ولی نمیدونم که روی این جوش های زیرپوستیم اثر داره یانه
  ممنون میشم راهنماییم کنید⁦❤️⁩

  1. سلام عزیزم،

   در طول مدتی که روآکوتان رو مصرف می کنید جوش های زیر پوستی کاملا از بین خواهند رفت. اما این جوش ها تا حدی امکان برگشت دارن، دیگه هیچوقت مثل قبل نمیشن اما اینطوری هم نیست که جوش های زیرپوستی صد در صد از بین برن، شاید به این دلیل که این جوش ها خیلی وقت ها منشا بیرونی دارند؛ مثل آلودگی، لوازم آرایش، چربی سطحی پوست…. اما به هر حال تا حد خیلی زیادی از بین میرن.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 7. ناشناس گفت:

  سلام مریم جان من الان شش ماهه دارم این قرص رو مصرف میکنم و پوستم خیلی خوب شده و قراره تا شش ماه دیگه هم بخورم اما همش از بقیه میشنوم که بعد یکی دو سال برمیگرده حتی کسایی که یکی دو سال خوردن و درمانشون کامل بوده…. من خیلی میترسم یعنی واقعا برمی گرده؟

  1. سلام عزیزم. راستش من در مورد بقیه هیچ نظری نمی تونم بدم، هر کس شرایط بیماریش و درمانش متفاوت هست. اما در مورد خودم تقریبا یازده سال از درمانم میگذره و آکنه برنگشته. من اگه به جای شما بودم به مواردی توجه می کردم که درمان شدن نه اونایی که نتیجه نگرفتن. چون فکر منفی کردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه. با خودتون بگید که اگه فقط یه نفر توی این دنیا هست که درمان شده پس منم حتما درمان میشم.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 8. هانا گفت:

  سلام مریم جان خوبی؟انشالله همیشه حال دلت خوب باشه چون انسان های دغدغه مند مثل شما خیلی کم پیدا میشه خدا حفظت کنه…عزیزم غرض از مزاحمت اینکه من یه مدت  تقریبا ۶ ماه راکوتان میخوردم یعنی ۸۰ دونه هفته ای سه تا یعنی روزهای زوج که اتفاقا خوبم جواب داد…الان تقریبا بعد از ۸ ماه که تموم شده بخاطر استرس و تغدیه و اینا داره یه کوچولو دوباره شروع میشه.به نظرتون ۸۰ تا کم بوده ادامه بدم؟

  1. سلام عزیزم، ممنونم از شما.

   عزیزم شما اصلا نباید خودتون شروع کنید به مصرف این دارو، دارویی نیست که بشه همینطوری مصرف کرد. اگر هم نیاز به مصرف باشه پزشک باید تشخیص بدن و روند درمان شمارو دنبال کنن که خدایی نکرده برای کبد یا سایر قسمت های بدن مشکلی پیش نیاد. پس لطفا حتما به پزشک مراجعه کنید، اگر لازم باشه براتون تجویز می کنن.

   1. هانا گفت:

    ممنون عزیزم بله حتما زیر نظر پزشک منظورم بود اما من به طور کل منظورم اینه که به نظر شما استفاده ی هرروزه بهتر نیست به جای یه روز در میون؟اصلا استانداردش چیه؟

    1. روش استفاده ی من که پزشک برام تجویز کردن به این طریق بوده که دو ماه اول روزی یک عدد و از ماه سوم روزی دو عدد تا پایان دوره ی درمان. اگر بخوام بر اساس طریقه ی مصرف خودم عرض کنم که باید بگم روزی دو تا برای من خیلی جواب داد. تا زمانی که روزی یکی مصرف می کردم خیلی شدید جوش می زدم اما بعد از اون جوش زدن متوقف شد. اما قضیه اینه که از هر فرد به فرد دیگه شرایط متفاوته و واقعا نمیشه یه استاندارد خاصی رو مطرح کرد.

     1. هانا گفت:

      بله عزیزم درست میفرمایید.خیلی ممنونم ازتون🙏بازم میگم خیلی انسان شریفی هستید.برقرار باشید🌹🌹🌹

      1. سلامت باشید  ❤️❤️

  2. آناهیتا گفت:

   سلام‌ مریم جان من دو سال پیش راکوتان خوردم ۴ ماه با توجه به وزن بدنم.جوشای بدن و‌صورتم کامل رفع شد الان بعد از دوسال باز برگشته.به نظرتون بازم شروع کنم راکوتان بخورم؟همه بدنم داره جوش میزنه اعتماد به نفسم داغون شده

   1. عزیزم فقط و فقط زیر نظر پزشک مصرف دارو رو شروع کنید. اگر پزشک تشخیص دادن که باید مصرف کنید شروع کنید به مصرف کردن چون شما باید دائما آزمایش بدید. این دارو دارویی نیست که خودسرانه مصرف بشه. بر اساس تجربه ی خودم ۴ ماه زمان کمی بوده من خودم تقریبا یک سال مصرف کردم. احتمالا به همین دلیل بوده که جوش های شما برگشتن. اما به هر حال حتما به پزشک مراجعه کنید.

 9. عسل گفت:

  سلام لینک گروهی که توی کانالتون گذاشتین کار نمیکنه

 10. mobinaaa گفت:

  سلام مریم جونی عزیز، از اینکه تجربه تون را با ما هم شریک شدین عالیه چقد ساده و عالی توضیح دادی، مرسی ازت:) منم جوش های ریز زیر پوستی دارم،رفتم دکتر بهم گقت راکوتان خوبت میکنه البته اینو هم بگم چندین ساله از داکسی استفاده می کردم و دیگه بدنم نسبت بهش آداپته شده بود و تنبل ؛) الان ۵روزه ک راکوتان رو استفاده میکنم، فقط الان که مطالب شما رو خوندم دیدم نباید باهاش (ویتامین آ) مصرف کنم، ولی بیشتر غذاهایی که میخورم مثل تخم مرغ و پنیر و …. جز مصرف های عادی م هستن، پس چیجوری اینارو قطع کنم که ویتامین آ بالا نره! یعنی جایگزین کنمشون؟؟؟

  1. سلام،‌خوشحالم که توضیحات براتون مفید بوده.

   قاعدتا ما نمی تونیم از تمام موادی که ویتامین آ دارن پرهیز کنیم به این دلیل که این ویتامین در مواد زیادی وجود داره. تلاش شما باید این باشه که از موادی که سرشار از ویتامین آ هستند پرهیز کنید که لیست این مواد رو در همین مقاله نوشتم. وگرنه به هر حال همیشه درصدی از ویتامین آ در مواد غذایی زیادی هست و به بدن ما میرسه و نمیشه همه چیز رو کنار گذاشت.

   پنیر و تخم مرغ رو نه به خاطر ویتامین آ بلکه به خاطر چربی نباید مصرف کنید. چون روآکوتان کلسترول رو بالا میبره بنابراین از موادی که خیلی چربی دارن مثل پنیر و تخم مرغ باید تا حد ممکن دوری کرد.

   1. mobinaaa گفت:

    سلام مرسی از وقتی که برای توضیح گذاشتین:)

 11. ایرج گفت:

  سلام به عزیزان .
  این قرص فروش و بازاریابیش در کل اتحادیه اروپا ممنوع شده ولی متاسفانه در ایران هنوز داره فروش میره . میتونید به سایت غذا و داروی اتحادیه اروپا به آدرس زیر برید و خودتون مشاهده بفرمایید
  https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/referrals/isotretinoin-0

  1. لینکی که شما فرستادید داره درباره ی ایزوترتینوئین ِ تولید شده توسط شرکت Ranbaxy که یک شرکت داروسازی انگلیسی هست صحبت می کنه و نه درباره ی ایزوترتینوئین به طور کلی. گفته شده که چون آزمایشات بر روی داروی تولیدی این شرکت فقط در حالت ناشتا انجام شده و در حالتی که شکم پر باشه آزمایشات کامل نشده بنابراین توصیه می شه که مجوز بازاریابی داروی تولیدی این شرکت در انگلستان به حالت تعلیق در بیاد تا زمانی که آزمایشات کامل بشه.

   the Committee recommended that the marketing authorisation for Isotretinoin Ranbaxy (UK) Limited in the United Kingdom be suspended until bioequivalence in the fed state is shown.

   وقتی می خواید لینکی رو در معرض دید این همه آدم قرار بدید اول دقیق مطالعه کنید و اطلاعات غلط رو به همین سادگی منتشر نکنید. همین اطلاعات غلط بوده که باعث شده افرادی مثل من سالها درمانشون رو به تعویق بندازن و با اون همه مشکل مواجه بشن. شما اگر فکر می کنید داروی خوبی نیست مصرفش نکنید ولی درباره ی چیزی که هیچ تجربه ای ازش ندارید به دیگران اطلاعات غلط ندید.

  2. احمد گفت:

   دمت گرم دو دل بودن واسم مصرفش حتما مصرف میکن

 12. Bahar گفت:

  سلام مریم جان ممنونم از راهنمایی هات.. واقعا کمکم کرد.. تو کمکم کردی که تمام ترسام از راکوتان بریزه و شروع کنم به مصرفش… من الان سه ماهه که دارم روزی یه دونه میخورم تا اخرای ماه دوم جوش میزدم والان یه ماهه که دیگه پوستم صافه و جوش نداره خداروشکر حالا که ماه چهارم شروع شده دکتر بهم گفت یه روز در میون بخورم به نظرت خیلی زود نیست به کم کردنش؟ دکتر گفت من دارم تشخیص میدم که الان باید کمش کنی…. آزمایشاتمم همش اوکیه…. من میترسم که جوشام دوباره بعد یه سال برگرده… تو کسیو میشناسی که مثه من این تعداد راکوتان خورده باشه و دیگه جوشاش برنگشته باشه؟ من خیلی میترسم..

 13. Hamed گفت:

  سلام و ممنون از این گروه خوب و کارا
  با عرض ادب
  خوانومم جوشهای کیستی میزد. چند با بردم دکتر اما تمام درمان های انتی بیوتیکی یک ماه جواب میدادند و بعد چند روز، روز از نو و روزی از نو.‌رفتیم دکتر بهشون ۶۰ تا رلکوتان داد. الان که راکوتان رو میخوره که امروز ۲۳ امیش بود (۲۰ mg ) جوش هاش بزرگتر و ملتهب تر و قرمز تر شده. صورتشم کامل خشک شده و گاهی هم پوسته میده. اعصابش به هم ریخته. تا کی این جوش ها خواهند بود. ممنون

 14. Mehdi گفت:

  سلام وقتتون بخیر،چقدر خوبه که وقت میزاری و این سایت زدی برای اگاهی دادن،من از ۱۷ سالگی جوش میزدم جوشای بزرگ کیستی بعد رفتم قرص رواکوتان برام نوشتم و داروخانه رو معرفی مصرف کردم ۳ ماه دیدم اثر نزاشت بعد دکترمو عوض کردم بهم گفت کی اینا رو بهت داده اینا رواکوتان چینیه و اثر نمیزاره اصن بعد فهمیدم کار خود پزشک بوده !!! بعد دوباره شروع کردم به مصرف یک دوره ی ۳ ماهه هی بم گفتند عوارض داره باعث نازایی میشه و … ترسیدم قطع کردم چون جوشامم خوب شده بود و خود دکتر گفت قطع کن،یک ماه بعدش صورتم پر شد از جای جوش پر خیلی فجیح،دوباره شروع کردم الان۲۴ سالمه و با اینکه رواکوتان میخورم هر ازگاهی بم جوش میزنه و میترسمم قطع کنم،و به خاطره جای جوشام افسردگی شدید گرفتم،چون یه پوست خیلی صاف عین بچه داشتم و چهرمم قشنگ بود و حس خوبی داشتم و از اون موقع که صورتم پر جای جوش شده اصن دلم نمیخواد دیگه بیرون برم و نمیدونم واقعن چیکار کنم،یه شبه صورتم پر جوش شد و جاشون موند،و از بس قطع کردم و مصرف کردم و اون رواکوتان چینیا رو حساب نکردم درست نمیدونم چقدر مصرف کردم و با اینکه رواکوتان میخورم بهم میزنه میترسمم قطع کنم.به نظرت چیکار کنم و اینکه برای جای جوش اقدام کردید شما ؟؟؟مشکل من بیشتر افسردگی و حس خیلی بد به خاطره پوستمه. بازم مرسی از وب سایت خوبت،دوستان حواسشون باشه رواکوتان چینی استفاده نکنند بعضی پزشکا وجدان ندارند.

 15. HADIse گفت:

  سلام . منم الان اوایل دوره چهارم مصرف راکوتان هستم . شبها ی محلول شستشوی ترکیبی میزنم و روش پانژل
  س روزه ک ایتفاده کردم ی سمت صورتم فوق العاده زبر شده خیلیییی ناجور و پوستم شدیدا قرمززززززع و حساسسسس
  ینی وقتی محلول شوینده یا کرم میزنم پوستم میسوزه بدحور
  روی گردنم ی دایره لک قرمز افتاده ک میخاره
  دکترمم تا شنبه نیس موندم چ کنم

 16. arash گفت:

  سلام
  من ۱۶ سالمه و صورتم جوش های چرکی خیلی بزرگی میزد و شروع کردم به استفاده از راکوتان . الان ۲ ماهه که دارم استفاده میکنم ولی صورتم خیلی خیلی جوش زده و حتی اون جاهایی که جوش نداشت هم پر جوش شد.به طوری که حتی بیرون رفتنم برام سخت شده . میخوام ببینم که بالاخره کی صورتم خوب میشه و از دست این آکنه ها خلاص میشم

  1. سلام،

   جوش زدن در شروع مصرف کاملا طبیعیه، معمولا با زیاد شدن تعداد جوشها پزشک دوز مصرف رو بالا می بره. برای خود من زمانی جوش زدن متوقف شد که دکتر روزی دو تا قرص برای من تجویز کرد. تقریبا ماه سوم.

   1. غزاله گفت:

    سلام مریم جان من ۱۹ سالمه و دکتر برام راکوتان تجویز کرده و گفتش که فقط تا ۱۲ روز اول باید ازیترومایسین هم بخورم چون خود راکوتان اوایلش باعث میشه که جوش بزنیم،حالا من مشکلم اینه ک دانشجو ام و این جوشا که الان یهو دارم میزنم و جالب اینه که زیر پوستی ام هستن خیلییی اذیتم میکنه،بنظر شما چیکار کنم؟

    1. عریزم باید تحمل کنید. راه دیگه ای نیست، منم اون زمان مثل شما بودم. نهایتا دو ماه طول می کشه. بعدش هم دیگه هیچ کس یادش نمیاد که شما چقدر جوش داشتید. سعی نکنید از صابون و لوسیون و کرم های مختلف و داروهای دیگه استفاده کنید. اینها همه اوضاع رو بدتر می کنن. یه مدت تحمل کنید خیلی زود درست میشه.

 17. Bahar گفت:

  سلام مریم جان واااااااقعا ازتون ممنونم به خاطر راهنمایی هاتون… خیلی بهم کمک کرد…فقط چند تا سوال داشتم…. شما تو اون دورانی که این قرص ها رو مصرف می‌کردید چه کرم مرطوب کننده و ضد آفتابی استفاده میکردید؟ برای خشکی پوست صورتتون چی استفاده کردید؟ برای شستشوی صورتتون از چی استفاده کردید؟ بعد میتونیم به پوست صورتمون وازلین بزنیم؟ ممنون میشم اگه به همه سوالام جواب بدید

  1. سلام عزیزم، خواهش می کنم.

   مرطوب کننده و ضد آفتاب کاملا بستگی به جنس پوست شما دارن. ممکنه یه ضد آفتاب برای من مناسب باشه برای شما نباشه. اما من کلن ضد آقتاب های ایرانی مثل راسن رو استفاده می کنم. مرطوب کننده ی آردن (اونی که روش نوشته حاوی کلاژن) رو استفاده می کنم. از لوسیون ها و آبرسان های پوست هر کدوم که بهتون می سازه رو می تونید استفاه کنید. برای شستشو فقط از ژل های شستشوی صورت استفاده کنید حالا هر کدوم که براتون مناسب تره.

   وازلین می تونید بزنید اما استفاده ی طولانی از وازلین روی پوست صورت ممکنه باعث تیرگی پوست بشه. من توصیه نمی کنم. به جاش اول یه مرطوب کننده بزنید و روی اون روغن نارگیل بزنید. روغن به تنهایی فایده نداره، حتما باید اول از مرطوب کننده استفاده کنید، ولی اینطوری نتیجه اش خیلی بهتر از وازلین خواهد بود. وازلین رو فقط برای لب استفاده کنید.

 18. Aylin گفت:

  سلام
  من ۱۸ سالمه و چند ساله درگیر جوش های صورتم هستم و اخیرا صورتم خیلی التهابی شده و جوش های چرکی و قرمز دارم چندین بار به دکتر مراجعه کردم و تتراسایکلین و آنتی بیوتیک های دیگه فایده نداشت و هزاران محلول صابون و ژل و کرم و داروی گیاهی مصرف کردم که تاثیر چندانی نداشت از مصرف قرص راکوتان بشدت میترسم چون عوارضی مثل نابودی کبد و.. داره و همچنین خاطره ی بدی از این دارو دارم چون ظاهرا دو نفر از اقوام من بدلیل مصرف این دارو و بعد از چند سال از مصرف آن دچار سرطان پستان شدند.
  الان بشدت کلافه هستم و حتی نمیتونم به صورتم دست بزنم و اعتماد بنفسم کم شده لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام عزیزم،

   روآکوتان اگر تحت نظر پزشک و با انجام آزمایشات دوره ای مصرف بشه به هیچ عنوان باعث نابودی کبد نخواهد شد. زمانی کبد رو دچار مشکل میکنه که کسی خودسرانه مصرف کنه و آزمایش انجام نده. شما وقتی آزمایش میدید میزان آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار می گیرن و اگر پزشک کوچکترین مشکلی رو مشاهده کنه مصرف دارو رو قطع می کنه. بقیه ی عوارض مثل خشکی پوست و غیره هم که همگی موقت هستن و با قطع مصرف دارو از بین میرن.

   در مورد سرطان اشتباه فکر می کنید، در هیچ منبع پزشکی چنین چیزی گفته نشده. تمام این حرفهایی که زده میشه صرفا اطلاعات غلطی هست که از افراد ناآگاه به ما میرسه و فقط باعث میشه ما درمان رو عقب بندازیم.

   به هر حال تصمیم با شماست اما من اگر امروز به عقب برمی گشتم خیلی زودتر شروع به مصرف این دارو میکردم.

   1. Pari گفت:

    سلام عزیزم میخواستم ببینم راکوتان چاق میکنه یا نه؟

    1. عزیزم هیچ ارتباطی بین مصرف روآکوتان و چاقی وجود نداره.

 19. Min گفت:

  سلام،وقتت بخیر عزیزم
  من بیست سالمه و پوستم هنوز جوش میزنه،با ریفامپین کامل نتیجه نگرفتم و دکتر واسم راکوتان تجویز کرده،اما چون در حال حاضر دانشجو هستم و هر روز توی اجتماع هستم خیلی میترسم که پوستم اینقدر خشک بشه حاصل از عوارض راکوتان یا اینکه خیلی زیاد جوش بزنم..که واقعا حاضر شدن توی یه محیط اجتماعی واسم سخت بشه…بخاطر همین میترسم شروع کنم به مصرف..
  و بگم که من کیست تخمدانی دارم و جوش های صورتم در حال حاضر خیلی شدید نیست..اما با مصرف ریفامپین نتیجه نگرفتم..
  بنظرتون چیکار کنم!؟

 20. ملیح گفت:

  سلام ممنون از به اشتراک گذاری تجربه تون و همفکری با جامعه جوشوها 🙂 من هم حدود ۹ ماهه که دارم راکوتان مصرف میکنم و بسیار راضی ام و در تمام این مدت از خوردن چربی و آب هویج و.. کاملا پرهیز کرده ام اما امروز دیگه نتونستم جلوی خودمو بگیرم و یه لیوان بزرگ آب هویج خوردم الان خییییلی عذاب وجدان دارم که چرا خوردم چکار کنم مریم جون به نظرتون مشکلی پیش میاد؟؟؟:(( خواهشا اگه تجربه ای چیزی دارین بگین بهم

  1. مشکلی پیش نمیاد، نگران نباشید. مشکل وقتی به وجود میاد که استفاده شما از مواد سرشار از ویتامین آ به صورت دائمی باشه.

 21. Arman گفت:

  سلام من ۱۹ سالم هست الان حدود ۴ ماه هست که روزی ۱ عدد راکوتان میخورم نمی گم که هیچ اثری نداشته تا حالا ولی بازم یه جوشای چرکی بزرگ میزنم به نظرت تا الان دیگه نباید تولید جوشام متوقف شده باشه و شروع به کمتر شدن کرده باشه

 22. سهیلا گفت:

  خانم مریم با احترام میخواستم بپرسم آیا شما پزشک هستید؟

  1. خیر عزیزم، من پزشک نیستم. همه جا هم ذکر کردم که صرفا تجربه ی شخصی خودم رو به بقیه منتقل کردم. خیلی از دوستان از من سوالات تخصصی می پرسن و من همیشه می گم که باید با پزشک مشورت کنن. اصلا عنوان مقاله ی من با «تجربه ی من» شروع میشه.

 23. مهناز گفت:

  سلام
  من از جمله افرادی هستم که از سن ۱۱ سالگی شروع به جوش زدن کردم ، جوشهای بزرگ و چرکی و دردناک تا الان که ۳۲ سالمه
  بعنوان آخرین درمان دکتر برام راکوتان تجویز کرد و مدت ۱ سال و اندی مصرف کردم یه مدت خوب بود ولی بعد از ۵ ماه دوباره همون آش و همون کاسه شده
  خواستم بگم راکوتان به هیچ عنوان درمان قطعی نیست

 24. فاطمه گفت:

  سلام من الان تقریبا یک ساله که همش جوش میزنم جوشام اول زیر پوستیه بعد یه مدت تبدیل میشه ب جوشای قرمز و التهابی بعدش کم کم از بین میره و دوباره بعد چن روز جوش زیر پوستی میزنم و… همین روند الان یک ساله ک ادامه داره کیست تخمدان هم دارم رفتم دکتر برام ایزوترت هگزال ( یه نوع ضعیف تر رو آکوتان )نوشته اونم هر پنج شب یک عدد جوشام در حد متوسطه ب نظرتون دوزش خیلی کم نیس ؟؟؟ یا همین قدر خوبه ؟؟؟

 25. ثمین گفت:

  ولی من دوره درمانو کامل کردم و جوشام برگشت‌.ینی ۳ بار هربار به مدت یکسال راکوتان خوردم و دقیقا بعد ۶ ماه باز جوشام برگشت.دیگه کلافه شدم

  1. حميده گفت:

   منم همینطور
   سه بار خوردم و باز برگشت! هر بار هم دوره مصرف رو کامل کردم.

  2. گلشید گفت:

   سلام ممنون از اطلاعات کاملتون
   منم حدود ۴ سال جوش های کیستی خیلی بزرگ و دردناک مثل شما میزدم همه راه ها رو امتحان کردم جز راکوتا (حتی ژل راکوتان)الان حدود یک ساله ک دیگه به اون صورت جوش نمیزنم نهایتا ۳ تا در ماه که دیگه کیستی نیستن اما میخوام به طور کامل بر طرف شه و دکتر بهم راکوتان رو پیشنهاد کرده ولی میخوام بعد مصرف راکوتان جوش ها دیگه بر نکردن میخواستم بدونم دوره تثبیت حتما همدن یک ساله؟ و این که دکتر پوست خوب بهم معرفی کنید واقعا دیگه هیچ دکتری نمیشناسم لطفا لطفا کمکم کنید🙏🙏🙏

 26. ثمره گفت:

  سلام مرسی که انقدر شفاف توضیح دادین من همش نگران بودم از بس میگفتن بده … من الان ۱ ماه و نیمه شروع کردم زیر نظر دکتر …
  فقط به شدت چشمام می سوزه این عادیه ؟

  1. سلام. بله،‌ عادیه، چون چشم هارو خشک میکنه و همین باعث سوزش میشه. از دکتر بخواید اشک مصنوعی براتون بنویسن، روزی چند قطره استفاده کنید و سعی کنید زیاد پلک بزنید که چشم کمتر خشک بشه.

 27. A گفت:

  سلام من یه پسر ۱۷ ساله ام ، از سن ۱۴ سالگی جوش هایی ریز ولی قرمز روی پیشونیم پدیدار ‌شد و من از همون اول با کرم ضد افتاب و اینا سر میکردم و مشکلی نبود بعد وقتی که میرفتم حموم و در میومدم اگه پیشونیم جوش نداشت ولی قرمز بود و همینطوری قرمز و قرمز تر میشد وقتی ماه ها میگزشت الانم بقلای لبم جوش های قرمز زده ولی زیاد برام مهم نیست چون ریش میاد روش و درست میشه الان مشکل من قرمزی و برجستگی و جوش پیشانیم است ، من خیلی ناراحتم از این بابت و همچنین وقتی پیشونیم رو متراکم میکنم (منظورم حال بالا دادن پیشونیه) قرمز تر میشه و بعد از مدتی یه خورده کم رنگ تر میشه ، من موهام رو میندازم تو پیشونیم تا کسی نبینه این مشکل رو ، تقریبا یه ماه و نیمه دارم راکوتان مصرف میکنم و به نظرم رو به بهبوده ، ایا پیشونیه من مثه قبل میشه؟ ایا میتونم پیشونیم رو متراکم کنم؟ ایا میتونم بدون دقدقه ای برم بیرون؟ لطفا جواب بدید

  1. سلام، بله پیشونیتون خوب میشه، قرمزیش کاملا از بین میره نگران نباشید. سعی کنید زیاد ابروهاتونو بالا نندازید اگر این عادت رو دارید، مخصوصا الان که راکوتان مصرف میکنید چون الان پوست شما مستعد چروک شدنه و این کار باعث میشه تشدید بشه. پیشونی خود من به خاطر جوش های زیاد چروک شده که البته مشکلی هم نیست. فوقش یه روزی میریم بوتاکس می کنیم 😉 پوستتون رو چرب نگه دارید و نگران چیزی نباشید، هیچ مشکلی در این جهان نیست که راه حل نداشته باشه 🙂

 28. Masi گفت:

  سلام واقعا خوشحالم از اینکه با این سایت آشنا شدم همه ی کامنت هارو خوندم و چیزهای خوبی یاد گرفتم مررررسی،جوش های زیادی از نوع سرسفید و قرمز متورم‌روی صورتم و مخصوصا روی گونه هام دارم طوری که هنوز خوب نشده ی جوش دیگه درمیاد وکلا خیلی بد شده.رفتم‌دکتر و برام تجویز کردن که برای یک ماه روزی یک عددکپسول داکسی سایکلین با آب زیاد بخورم و روزی ۱تا۲ بار با صابون tcc صورتم رو بشورم و ژل کلیندامایسین روهم شب بزنم روی پوستم تا صبح باشه بشورم و دوباره ظهر از ژل استفاده کنم.هنوز ۴ روز هستش که شروع کردم پوست صورتم میسوزه ومیخاره و خشک شده 🙁
  به نظرتون ماه بعد که رفتم از دکتر بخوام که برام آکوتان تجویز کنه؟لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام عزیزم. خیلی جالبه که هنوز هم همون نسخه هایی رو می نویسن که زمان ما می نوشتن. آب زیاد رو اصلا شوخی نگیرید، داکسی سایکلین قاتل معده است اگر آب کم بخورید. من هیچوقت با صابون موافق نبودم و الان هم نیستم، پوست رو به شدت قلیایی میکنه که مشکلات زیادی داره. ولی حالا یک ماه چیزی نمیشه. شما اگر تا به حال هیچ درمانی انجام ندادید شاید آنتی بیوتیک ها برای شما موثر باشن. اگر بودن که ادامه بدید وگرنه آره می تونید از دکتر بخواید آکوتان تجویز کنن. آنتی بیوتیک ها معمولا درمان قطعی نیستن برای هیچ کس بلکه کاملا موقتی هستن، تا آخر عمر هم که نمیشه آنتی بیوتیک خورد. پس بعد از چند ماه اگر دیدید تاثیری نداشته یا اینکه جوش ها برگشتن برید سراغ درمانهای موثر تر مثل راکوتان.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 29. Saraaa گفت:

  سلام ، من تقریبا ۷۰ تا قرص رو به مدت ۴ ماه خوردم ، یعنی یک روز درمیون و بعد به علت ریزش شدید مو و خشکی چشم دکترم گفت باید قطع کنم و جایگزینش قرص های ضد بارداری و فینستراید رو مصرف کنم اما من اصلا دلم نمیاد نصفه ول کنم درمانم رو ، فقط ریزش شدید موهام به شدت نگرانم کرده و این که من تخمدان پلی کیستیک دارم خوردن راکوتان برای میتونه یه درمان قطعی باشه ؟ و این موهای ریخته شده برمیگرده ؟ (قطره ی چشمی و مکمکل های ویتانین برای موهام استفاده میکنم )

  1. Saraaa گفت:

   و بعد این که من بجای قطع کردن دوز مصرفی رو کمتر کردم الان دو روز درمیون یه قرص میخورم اگر به همین منوال ادامه بدم و جوش نزنم ، مشکلی توی اصولی مصرف کردن قرص هست ؟ دوز مصرفی کمتری میخورم ولی طولانی تر

  2. سلام عزیزم. نگران موهاتون نباشید. عوارض آکوتان برگشت پذیرن، درست میشه. چون شما مشکل تخمدان دارید به احتمال زیاد داروهای هورمونی براتون موثر خواهند بود. وقتی دکتر گفتن نخورید حتما دلیلی داشته. درمان هورمونی رو ادامه بدید ایشالله که مشکل رفع میشه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

  3. Zahra گفت:

   سلام نزدیک دوماهه رواکوتان مصرف میکنم تنها مشکلم لب هام هستش البته مشکل بزرگی واسم شده. لبم خیلی خشک شده در حد سوختگی خیلی درد میکنه واقعا کلافه شدم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید با این حال لبم نمیتونم دوره درمانمو کامل کنم

   1. وازلین تنها راه حل برطرف کردن خشکی لب در این دوران هست. حتما استفاده کنید. همیشه همراهتون باشه و روزی چند بار تمدید کنید.

 30. faryad گفت:

  سلام مریم عزیز من پسری ۳۴ساله هستم که صورتم مانند عکس هایی که در تلگرام گذاشتین جوش میزد دکتر روآکوتان ۲۰ روزی یک عدد به مدت سه ماه واسم تجویز کرد بهمراه محلول ماینوکسیدیل و کرم لامینین که محلول و کرم بعد یکماه به دلیل اینکه پوستم خیلی خشک میشد استفاده نکردم و جوش هام بسیار خوب شد و دیگه صورتم جوش نزد بعد سه ماه دکتر دارو را به صورت یکروز در میان تجویز کرد به مقدار سی عدد که پس از آن صورتم هر چند روز یکبار یک جوش ریز میزند الانم دارم یک روز در میان قرص میخورم خواستم بدونم طبیعیه یا باید نگران باشم که جوشهام دوباره برگرده آخه دکتر گفت روآکوتان درمان قطعی نیست و پس از مدت ۶ ماه بعد از پایان درمان دوباره ممکنه جوش ها برگرده و برای خشکی پوست گفت از کرم فاقد چربی استفاده کن که من کرم مرطوب کننده هیمالیا میزنم
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام. اینکه برخی از پزشکان میگن آکوتان درمان قطعی نیست رو من واقعا نمیدونم چرا میگن، این حرف درست نیست، اگر فقط یک درمان قطعی برای آکنه وجود داشته باشه اون درمان آکوتانه. اگر درمان به درستی انجام بشه به هیچ وجه برنمیگرده. اینکه الان دوباره داره گاهی جوش میزنه چند تا احتمال داره، یکی اینکه با کم شدن دوز دارو بدن شما داره خودش رو هماهنگ میکنه و درست میشه، یا اینکه زود برای شما کم کردن دوز دارو رو و هنوز درمان تثبیت نشده بوده. به هر حال دیگه هیچوقت جوش ها به شدت قبل نمیشن. اما برای من تا پایان درمان دکتر دارو رو کم نکرد تا روز آخر روزی دو تارو میخوردم.

   لطفا هیچوقت از محصولاتی که فاقد چربی هستن استفاده نکنید به خصوص الان که دارید با آکوتان درمان میکنید، چون این محصولات پوست رو بیش از حد خشک میکنن و فقط باعث ایجاد چروک میشن، همین، هیچ خاصیتی ندارن. اصلا چربی سطحی پوست باعث ایجاد آکنه نمیشه، فقط باعث میشه پوست چروک نشه. الان که در طول درمان هستید حتما پوستتون رو مرطوب و چرب نگه دارید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. مهرنوش گفت:

   نه اتفاقا بهتر هم هست .من هم قبلا هفته ای دوتا میخوردم اتفاقا خیلی خوب هم جواب داد و عوارضی هم برام نداشت فقط باید زمان بیشتری بخوری مثلا هفته ای یکی شاید تا سه سال هم باید بخوری چون سه برابر وزن باید خورده بشه

 31. hmd گفت:

  سلام.خسته نباشیدمقایسه شمادرمورده پیوراسکین دکترموردو روآکوتان چی هستش؟؟کدوم بهتره ازنظره شما؟؟؟

  1. سلام. متاسفانه من در مورد پیوراسکین هیچ اطلاعاتی ندارم. میتونید سوالتون رو در گروه مطرح کنید شاید افراد دیگه ای بدونن و پاسخ بدن:

   https://www.maryamkashanaki.com/groups/hamfekri

   متشکرم

 32. Mahsa گفت:

  سلام، ممنون از مطلب جامع و مفیدتون، سوالم اینه که آیا دو قرص باید با هم مصرف بشه یا با فاصله؟و مثلا برای من با ۷۰ کیلو وزن و شدت جوش متوسط،۲۱۰ قرص تو مدت ۱۰۵ روز دوره ی درمان کامل میشه؟!

  1. سلام عزیزم.

   قطعا با فاصله. یکی صبح و یکی شب.

   در مورد تعداد مصرف قرص فقط پزشک می تونن نظر بدن چون بستگی به خیلی از عوامل داره. من خیلی بیشتر از این تعداد مصرف کردم اما شاید برای شما همین مقدار مناسب باشه.

   سلامت باشید

 33. مهتاب گفت:

  سلام مریم جان.
  من بار اول ۱ سال پیش با جوش متوسط حدود ۳ ماه راکوتان خوردم مدتی خوب بودم ولی از حدود ۲ ماه پیش جوش ها برگشتن.اومدم اینجا و نظر شما رو پرسیدم فرمودید زیر نظر پزشک حتما مصرف کنم و من دوباره زیر نظر پزشک شروع کردم به راکوتان خوردن ولی دکتر باز هم گفتن ۲ ماه یا ۳ ماه حداکثر بخور روزی یکی ولی من اصرار کردم که میخوام دوره تثبیت رو بگذرونم تا برای همیشه شاید راحت شم.بازم گفتن نه زیاده عوارض داره و…دکتر دیگه ای هم رفتم باز ایشون هم گفتن ۲ ماه بخور.ولی من میخوام یکبار برای همیشه راحت شم.من وزنم ۵۴ هست و جوش های خفیف رو به متوسط 🙂 ولی همیشگی و مستعد جای جوش.میخواستم نظر شمارو بدونم.با توجه به وزنم و ۳ برابرش ۱۶۲ تا برای من کافیه که جوش ها دیگه برنگردن؟دکترا که میگن ۲ ماه ۳ ماه ولی من میخوام دوره رو کامل کنم.
  و اینکه نظرات رو خوندم سوال برام پیش اومد،اینکه روزی چند عدد قرص مصرف کنیم هم مهمه در دوره تثبیت یا نه فقط تعداد قرصا باید کامل باشه تا جوشا برنگرده؟

  1. سلام عزیزم. دغدغه ی شمارو واقعا درک میکنم، اینکه میخواید درمانتون کامل باشه و به احتمال خیلی زیاد با دو سه ماه کامل نمیشه. ولی من واقعا نمیتونم به شما بگم چند تا قرص یا چطوری مصرف کنید چون من تخصصی در این زمینه ندارم. باید به پزشکتون بگید وقتی جوشها دوباره برمیگردن و آدم مجبور میشه باز هم قرص بخوره عوارضش خیلی بیشتر خواهد بود تا اینکه در یک دوره ی درمانی تعداد بیشتری قرص مصرف کنه.

   فکر میکنم خیلی مهم نباشه که شما در ماههای پایانی درمانتون چند تا قرص در روز مصرف میکنید. من خودم تا پایان درمانم روزی دو عدد مصرف کردم و پایین تر نشد. ولی بیشتر تعداد قرصها به طور کلی مهمه.

   میتونید از این به بعد سوالتتون رو در گروه مطرح کنید تا افراد دیگه هم بتونن به شما پاسخ بدن.

   https://www.maryamkashanaki.com/groups/hamfekri

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. سحر گفت:

   سلام عزیزم . من پیش دکتر صدرزاده دارم درمان میکنم و ایشون فکر کنم بتونن کمکتون کنن . یکی از دوستام هم با راکوتان پیششون درمان کردن الان هم خودم راضی هستم و الکی قطع نمیکنه تا دوره درمان تموم نشده . خیلی ها بودن پیششون که راکوتان مصرف کرده بودن و سوال کردم راضی بودن به من هم که شرایط جوشهام مثل شما بوده گفتن ۳۰۰تا حدودا باید مصرف کنم. صدرزاده ۰۲۱۲۲۲۲۷۳۳۲

 34. عسل گفت:

  سلام مریم جان من ۲۰سالمه و از سن ۱۵سالگی با جوش هام دارم دست و پنجه نرم میکنم دکترای زیادی هم رفتم و متاسفانه هیچ کدوم برام موثر واقع نشد و بعد از ۷_۸ماه درمان وقتی هیچ نتیجه ای حاصل نمیشد با ناامیدی پزشکم رو عوض میکردم اما این اوایل متوجه شدم ک واقعا بیشتر پزشک ها خودشون دوست دارن ک دوره درمان رو طولانی کنن و….. و متاسفانه اصلا ب روحیه ی بیمار توجهی ندارن من الان دوباره درمانم رو با دکتر دیگه ای شروع کردم ک بهم محلولevrin رو داده و این محلول چربی دوستم رو خیلی پایین اورده ولی مرتب جوشای بزرگ و چرکی میزنم نمیدونم ادامه بدم یا ن خیلی دو دلم ب نظرت مثل رواکوتان میتونه مقطعی باشه و بعد ی مدت خوب بشه تازه۱ماهه شروع کردم

  1. سلام عزیزم.

   راستش محلول ها هیچ وقت برای من و خیلی های دیگه موثر نبودن. چون به صورت موضعی عمل میکنن در حالیکه افرادی که دائما آکنه ی بزرگ و متورم دارن مشخصه که مشکلی داخلی در بدنشون هست که باید اون رو رفع کنن، به عنوان مثلا اختلال در گوارش، اختلال در کارکرد کبد، مشکلات هورمونی. اما محلول ها با از بین بردن چربی سطحی پوست بدتر شرایط رو برای تولید آکنه فراهم میکنن، مثل تمام صابونها. اما من نمیتونم به شما نظر قطعی بدم، چون به هر حال نظر پزشکان مهم هست. حالا که این درمان رو شروع کردید سعی کنید ادامه بدید. اگر بعد از دو سه ماه جواب گرفتید که ادامه میدید و ایشالله خوب میشید وگرنه که میذارید کنار. به هر حال آدم ناچاره که درمانهای مختلف رو تست کنه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

 35. سهیلا گفت:

  سلام مریم جان ممنون بابت ایجاد این فضا.من ۳ ماهه دارم رو آکوتان میخورم متاسفانه ۲هفته هستش که قخطی اومده و اصلا رو آکوتان تو بازار موجود نیست به نظرت چیکار باید کرد؟

  1. سلام عزیزم. داروهای وارداتی گاهی اوقات این مشکل براشون پیش میاد. زمان ما هم فقط چند تا داروخانه بودن که داشتن. شما اگر اقوامی در شهرهای دیگه دارید ازشون بخواید یه پرس و جویی براتون بکنن، شاید جاهای دیگه پیدا بشه. اگر بگردید حتما پیدا میکنید،‌ جوینده یابنده است 😉 به هر حال اجازه ندید توی درمانتون وقفه ایجاد بشه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   1. Ana گفت:

    سلام
    من دو هفته هست ک روزی یدونه قرص راکوتان مصرف میکنم میخواستم بدونم خود قرص تاثیری روی جای جوش های قرمز یا قهوه ای کم رنگ داره و اینکه اصلا جای جوش های من فرو رفته با بد نما نیست و اینکه استفاده از لایه بردار یا کرم ضد لک واسه جای جوش حین مصرف راکوتان ضرر داره؟؟؟

    1. سلام. در گروه پاسختون رو دادم. موفق باشید.

     1. فریحا گفت:

      سلام یه دخترنوزده ساله هستم که صورتم خیلی جوش های قرمزمیزنه عصبیم کرده الان دوازده روزه دهرم راکوتان مصرف میکنم خیلی جوشام التهابی ودردناک شده مشکل خاصی نیست وطبیعی هست؟

  2. Ana گفت:

   سلام
   من دو هفته هست ک روزی یدونه قرص راکوتان مصرف میکنم میخواستم بدونم خود قرص تاثیری روی جای جوش های قرمز یا قهوه ای کم رنگ داره و اینکه اصلا جای جوش های من فرو رفته با بد نما نیست و اینکه استفاده از لایه بردار یا کرم ضد لک واسه جای جوش حین مصرف راکوتان ضرر داره؟؟؟

  3. زهرا گفت:

   سلام مریم جان دکتر برای جوش های من قرص نورم اسکین نوشته‌. ایا این قرص مثل راکوتان عمل میکنه؟

   1. سلام عزیزم،

    من نورم اسکین رو خودم نمی شناسم اما اینطور که بچه ها نوشتن توی کامنت های قبلی ظاهرا همون آکوتان هست.

 36. mahda گفت:

  سلام مریم جان من عضو گروهتون شدم ولی بلد نیستم چت کنم ثبت نام پسرم انجام داد کاش توواتساب یا تلگرام یا بکی ازهمینا گروه میزدبن خیلی راحتتر بود

  1. سلام عزیزم. خیلی خوشحالم که عضو گروه شدید. کافیه که سوالتون رو توی قسمتی که نوشته «چه خبر از همفکری؟» مطرح کنید تا سایر اعضای گروه ببینن و پاسخ بدن. من یه فایل راهنما آماده میکنم حتما که همه ی افراد یاد بگیرن و راحت استفاده کنن. باور کنید خیلی راحته. در بلند مدت متوجه میشید که گروه روی وب سایت خیلی بهتر از گروه روی اپلیکیشن ها خواهد بود. چون وقتی حجم پیغام ها زیاد بشه استفاده از گروه روی گوشی غیر قابل تحمل میشه. به هر حال یکی از دوستان روی تلگرام گروه ایجاد کردن. اونجا هم میتونید عضو بشید:

   https://t.me/joinchat/DEbNRkU0EdmrE2LUI7RzAA

   موفق باشید.

 37. امیر گفت:

  سلام
  ممنون بابت سایت بسیار خوب و آموزنده شما
  اگر به دفترچه داخل جعبه راکوتان دقت کرده باشید دوز کامل درمان۱۲۰mg/kg اعلام کرده که با این دوز سرعت بهبود افزایش پیدا میکنه و امکان عود آکنه کم میشه( البته در آکنه متوسط) نظرات دوستان رو که خوندم این سوال برام پیش اومد که چرا دکترا بر این اساس تجویز مصرف نمیکنند و بعضا مقدار کمتری رو تجویز میکنند ؟
  دکتر برای خود من با شدت آکنه متوسط دقیقا بر اساس این فورمول تجویز کرده یعنی با ۷۰ کیلو وزن ۴۲۰ عدد و طی حدود ۷ ماه روزی دو عدد قرص ۲۰ میلی گرم نظرتون چیه؟
  شما خودت چه تعداد مصرف کردی؟ زمان و تعداد
  ممنون….

  1. سلام. خیلی ممنونم از شما.

   بله، خیلی از پزشکان کمتر تجویز میکنن و همین باعث میشه که جوش ها برگردن. اگر خوشبینانه بخوایم نگاه کنیم باید بگیم که نگران عوارض دارو هستند ولی وقتی یه نفر دارو رو شروع کرده دیگه بهتره که دوره ی درمانش کامل بشه به نظر من.

   من تقریبا ده ماه دارو مصرف کردم، دو ماه اول روزی یک عدد و بعد روزی دو عدد تا پایان مصرف دارو (دیگه حساب کتابش با خودتون D:)

   من خیلی بیشتر از خواهرهام، که همزمان با من شروع کرده بودن اما پیش پزشکان دیگه، دارو مصرف کردم و همین مساله باعث شد که جوش های من دیگه برنگردن اما برای اونها برگشتن. برای همینه که من همه جا تاکید کردم که دوز دارو باید درست تعیین بشه وگرنه باعث میشه جوش ها برگردن که این خیلی بستگی به پزشک داره.

   به هر حال ممنون از اطلاعات خوب شما. موفق باشید.

 38. امیر حسین گفت:

  سلام
  ممنون بابت سایت بسیار خوب و آموزنده شما
  اگر به دفترچه داخل جعبه راکوتان دقت کرده باشید دوز کامل درمان۱۲۰mg/kg اعلام کرده که با این دوز سرعت بهبود افزایش پیدا میکنه و امکان عود آکنه کم میشه( البته در آکنه متوسط) نظرات دوستان رو که خوندم این سوال برام پیش اومد که چرا دکترا بر این اساس تجویز مصرف نمیکنند و بعضا مقدار کمتری رو تجویز میکنند ؟
  دکتر برای خود من با شدت آکنه متوسط دقیقا بر اساس این فورمول تجویز کرده یعنی با ۷۰ کیلو وزن ۴۲۰ عدد و طی حدود ۷ ماه روزی دو عدد قرص ۲۰ میلی گرم نظرتون چیه؟
  شما خودت چه تعداد مصرف کردی؟ زمان و تعداد
  ممنون

 39. Mahlaa گفت:

  سلام من الان ۶ ماهه ک راکوتان میخورم و فقط ۱۰ تا از قرصام مونده و فلا چون دانشجوام و امتحان دارم و دکترم خارج از شهرمونه نمیتونم برای ویزیت مراجعه کنم قراره بعد امتحانا برم،سوالم اینه ک اگه چن روز نخورم یا این ۱۰ تا رو ی روز درمیون کنم مشکلی پیش میاد؟ چون گرونم هستن نمیخام فلا هزینه ای کنم.

  1. سلام عزیزم. تغییر دادن دوز مصرف و یا شیوه ی مصرف دارو اصلا توصیه نمیشه و میتونه باعث برگشت جوش ها بشه. اگر بتونید تلفنی با پزشکتون مشورت کنید خیلی خوب خواهد بود. شما که شش ماه زحمت کشیدید و هزینه کردید خیلی حیفه که الان یه کاری بکنید که زحمت هاتون هدر بره.

 40. Amir گفت:

  سلام. من یک ماهه استفاده کردم ولی دچار ریزش مو شدم. خشکی لب، خون دماغ، سر درد اینا رو ولش ولی ریزش مو از همه بدتره. من که اصلا مو هام مشکلی نداشت الان نازک شدن و یه دست خیس بزنم وسطشون چندتا در میاد. میخام بدونم میرزه کچل شی در ازای جوش صورت ک اونم شاید اثر نکنه؟؟؟

  1. سلام خدمت شما. ریزش مو در بعضی از افراد اتفاق می افته که در اینصورت لازمه حتما از مکمل ها و ویتامین ها استفاده کنید که جلوی ریزش مو گرفته بشه. اما این عارضه کاملا برگشت پذیره، یعنی وقتی دارو رو قطع کنید دوباره به حالت عادی برمیگرده. ولی به هر حال این تصمیم شماست. اگر جوش ها خیلی اذییتتون نمیکنه یا مثلا با مصرف آنتی بیوتیک یا سایر داروها بهتر میشه میتونید از اون روش ها استفاده کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 41. فرخنده گفت:

  سلاام مریم جون . خسته نباشی.⚘
  من الان نزدیک ۴ ماهه ک شبی یه عدد قرص راکوتان ۲۰ میلی گرم میخورم . جوش هام کمتر شده ولی هنوزم روی گونه هام جوش میزنم. ب نظرت ممکنه کامل خوب بشم؟دکتر گفته باید ۶ ماه بخورم. یعنی فقط ۲ ماه دیگه مونده?

  1. سلام عزیزم. بله، امکانش هست که کاملا خوب بشید با همین میزان مصرف. ولی معمولا وقتی بعد از دو ماه جوش زدن متوقف نمیشه پزشکان دوز مصرف دارو رو به روزی دو عدد می رسونن که در اونصورت قطعا متوقف خواهد شد. خوبه که در این مورد با پزشکتون مشورت کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 42. مهین گفت:

  سلام مریم جون خوب هستین من مهین هستم منم درگیر این جوش ها شدم من درمان های مختلفی کردم مثل حجامت داروهای گیاهی تا اینکه به من یک دکتر خوب معرفی شد از طرف فامیل ایشون هم قرص رواکوتان را برای درمان من شروع کردند تا الان راضی بودم فقط چون دکتر واسه ۴۰ روز دارو دادن بعداز ۴۰ روز من بخاطر تهیه دارو ادامه مصرفم چند روز در حد دو روز به تاخیر افتاد و چندتا جوش در ناحیه چونه زد که خیلی ناراحتم کرد دوباره اما بعداز دو روز مصرف رو شروع کردم این جوش ها یعنی بخاطر اون دو روز قطع مصرف بود ؟اما خیلی خوشحالم که صورتم از اون وضع فجیع در اومد مخصوصا چونه با اون نوع جوش ها برامده بازم خداروشکر.ممنون از شما

  1. سلام عزیزم. بله، لطفا سعی کنید به هیچ عنوان وقفه ای در درمانتون ایجاد نشه، حتی یک روز، مثل این میمونه که شما قرص پیشگیری از بارداری رو یک روز نخورید، میزان هورمون ها در بدن شما به خاطر همون یک روز کاملا به هم میریزه. حتی میگن که این قبیل داروها مثل آکوتان رو در ساعت های مشخصی از روز مصرف کنید و تا پایان دوره سعی کنید این ساعت مشخص رو رعایت کنید. همیشه سعی کنید زودتر اقدام به تهیه دارو کنید که این مشکل پیش نیاد. حالا مساله ای نیست، بدن خیلی سریع دوباره عادت می کنه. جای نگرانی نیست.

   خدارو شکر که شدت جوش هاتون کم شده، اگر دقیق و درست مصرف کنید کلن از بین خواهند رفت.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 43. فریاد گفت:

  سلام مریم خانم من پسری سی و چهار ساله هستم با هفتاد کیلو وزن و جوش های صورتم مانند عکس هایی که در تلگرام از خودتون گذاشته بودید بود رفتم دکتر و رواکوتان ۲۰با محلول کلیندامایسین و کرم لامینین تجویز کرد تا سه ماه هر روز میخوردم و جوش هام کاملا قطع شد بعد از سه ماه گفت یکروز در میان بخورالان بعد از یکماه که یکروز در میان میخورم صورتم جوش ریز میزنه خواستم بدونم طبیعیه؟محلول ماینوکسیدیل و لامینین بعد یکماه قطع کردم چون پوستم خیلی خشک میشد و از کرم هیمالیا استفاده میکنم که فاقد چربیه چون شنیدم باید از کرم فاقد چربی استفاده بشه وگرنه دوباره بر میگرده؟همینطور دکتر گفت بعد از پایان دوره مصرف تا شیش ماه صورت جوش نمیزنه ولی بعدش ممکنه دوباره جوش بزنه لطفا به این سه سوال من جواب بدین ممنون

  1. سلام خدمت شما.

   من فکر میکنم دوز مصرف شما زودتر از موعد کم شده و همین امر باعث شده که مجددا صورت شما جوش های ریز بزنه. یعنی هنوز دوره ی تثبیت درمان شما طی نشده بوده.

   در دوران مصرف آکوتان و حتی بعد از اون هیچ مشکلی نیست که شما از محصولاتی که دارای حد مناسبی از چربی هستند استفاده بکنید و در واقع اصلا باید این کارو انجام بدید. کرم هایی که فاقد چربی هستند و یا مناسب پوست های چرب هستند به شدت پوست رو خشک میکنن. خود آکوتان هم که باعث خشکی پوست میشه. پس شما حتما باید پوستتون رو چرب و مرطوب نگه دارید وگرنه پوست چروک میشه. این یه باور غلطه که چربی سطحی پوست باعث ایجاد آکنه میشه. چربی سطحی، پوست رو از چروک شدن محافظت میکنه.

   اگر دوره ی درمانی شما کامل شده باشه تا پایان عمر شما دیگه هیچوقت جوشی تولید نمیشه. اینکه پزشک فرمودن بعد از شش ماه برمیگرده فقط زمانی اتفاق می افته که دوز مناسبی از دارو به بدن شما نرسیده باشه. برای خود من الان دیگه داره سال نهم میشه ولی هیچوقت جوشی تولید نشده.

   موفق باشید.

   1. الی گفت:

    سلام عزیزم ببخشید اسم دکتر پوستتون رو‌ میگی؟؟

  2. Fateme گفت:

   سلام. ببخشید یه سوال داشتم
   من ۳ سال پیش چن ماه راکوتان مصرف کردم الان عوارضش که ریزش شدید مو و خشکس چشم و… اینا هس اومده سراغم هر کاری که میکنم خوب نمیشم. به نظرتون این عوارض تا آخر عمر همراهم هس؟ خیلی نگرانم

   1. سلام،

    عوارض دارو نمی تونه بعد از سه سال مشخص بشه. عوارض دارو فقط در حین مصرف دارو به وجود میان. ممکنه که بعضی از عوارض به صورت خیلی کمتر باقی بمونن اما عارضه ای که در حین مصرف به وجود نیومده باشه مربوط به آکوتان نمیشه. عوارضی که شما الان بعد از سه سال دارید مشاهده می کنید حتما علت دیگه ای داره.

 44. شمیم گفت:

  سلام عزیزم ممنون بابت توضیحات کاملی که دادی راستش منم از دیدن جوشای صورت واقعا عذاب میکشم و از تجویز تکراری دکترام خسته شدم چند روز پیش تو اینترنت عکس جوشام رو برای متخصص پوست فرستادم ایشون فورا آکوتان پیشنهاد داد منم وقتی داشتم راجبش تحقیق میکردم با پست شما روبرو شدم اینکه گفتین تا دو ماه جوشا به شدت میریزه بیرون و خشکی پوست میاره منم ترسیدم چون شاغلم و این عوارض خیلی برام وحشتناکه واقعا همچین اتفاقی تو دوره مصرفش میوفه چون من از پوسته پوسته شدن صورتم متنفرم

  1. سلام عزیزم.

   بدن هر فرد واکنش متفاوتی نسبت به دارو داره. ممکنه شما از اون افرادی باشید که از همون ابتدای مصرف جوش زدنشون متوقف میشه (مثل خواهر های من). بنابراین این مساله نباید نگرانتون کنه. به هر حال بهتره که شما یک بار جوش زیاد رو تحمل کنید تا اینکه برای تمام عمر با این مساله درگیر باشید. پوست پوست نمیشه صورت چون دائم چرب نگه میدارید و جلوی خشک شدنش رو میگیرید، فقط ممکنه جوش ها بیشتر بشن که اون هم اگر شد باید باهاش کنار اومد چون به نتایجش می ارزه به نظر من. فوقش یه ماسک به صورتتون میزنید و یکی دو ماه رو میگذرونید. بعدا که پوستتون خوب میشه اصلا یادتون نمیاد که این دوران چطوری گذشته.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. فریاد گفت:

   سلام وقتتون بخیر مریم خانوم، من ۳۳ سالمه و در ناحیه چونه دچار جوش های کیستی دردناکی شدم و به داکسی سایکلین جواب ندادن، زیر نظر دکتر راکوتان استفاده کردم، صد عدد یک روز در میان به مدت حدود ۷ماه. آخرین آزمایشی که دادم یه کوچولو آنزیم های کبدیم بالا رفته بود یعنی از ۴۰ به ۵۰ رسیده بود و دکتر گفت یک ماه و نیم قطع کنم و دوباره آزمایش بدم و از نو شروع کنم. خواستم بدونم به نظرتون در این مدت که دارو رو قطع میکنم جوشام برمیگردن؟؟؟ یعنی ممکنه این یک ماه و نیم تا شروع مجدد راکوتان جوشام عود نکنن؟؟؟

   1. سلام خدمت شما،

    در عرض یک و ماه و نیم برنمی‌گرده، نگران نباشید. اگر بخواد برگرده باید شش ماه تا یک سال بگذره.

    براتون آرزوی سلامتی می‌کنم.

 45. Maryam گفت:

  سلام مریم گلی مهربون، مررررسی ک هستی، منم سی سالمه، نزدیک ده سال شاید انواع سیپروترون کامپاندو استات و اسپیرونولاکتون و دیان خوردم، ولی خیلی وحشتنام سردرد و حالت تهوع میگرفتم ک کارم ب بیمارستان میکشید و بعد شش هفت ماه قطع میکردم و یک ماه بعد ک جوشام برمیگشتن محبور میشدم قرصارو بخورم، پوستم فوقع العاده بود و همه دوستام مارک کرمامو میپرسیدن. ولی بلافاصله ک قرص ول میکردم تا وقتی ک جوش داشتم قایم میشدم ?، تا دوباره قرصای هورمونی کار خودشونو کننـ الان سه روزه شروع ب خردن اوراتان همراه با اسپیرونولاکتون ۲۵کردم. ولی برا من هر پنج روز یکی نوشتن، خودم احساس میکنم خیلی کمه، دوس دارم دوزشو بیشتر کنم ک زودتر خوب بشم. نمیدونم چکار کنم. درضمن من بیوتکنولوژی دارو میخونم. و بسیاریـاز دوستای داروسازم میگن نخور، ولی من خودم نظرم اینه بکش و زیبایم کن ?. مرسی ک هستی.

  1. سلام عزیزم.

   کلی خندیدم از کامنت قشنگت 😉

   اینطور که شما توصیف میکنید منبع اصلی جوش های شما حتما هورمونی هست که اینقدر خوب به داروهای هورمونی جواب میده بدنتون، من هم مثل دوستاتون توصیه میکنم که مسیر درمان رو آهسته و پیوسته ادامه بدید، اینطوری درمان خیلی بیشتر و بهتر در شما تثبیت میشه و احتمال برگشتن جوش ها رو خیلی کمتر میکنه. معمولا افرادی که جوش های هورمونی دارن باید همیشه به مصرف دارو ادامه بدن مگر اینکه اون عامل هورمونی ایجاد کننده ی جوش ها از بین بره. بنابراین چه بهتر که دوز مصرف دارو برای این افراد کمتر باشه تا آسیب کمتری به بدنشون برسه. شاید با این دوز پایین چند ماهی طول بکشه تا شما نتایج رو ببینید اما در عوض هم خیلی کمتر ضرر خواهد داشت و هم با قطع کردن دارو احتمال برگشت جوش ها خیلی کمتر میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم. 🙂

 46. سلنا گفت:

  سلام مریم جون ،علت اینکه همش میگن بعد راکوتان جوشها برمی گرده چیه که ما رو هم نسبت به این دارو دلسرد کردن؟؟

  1. در بعضی از افراد جوش ها دوباره برگشتن اما تا جایی که من متوجه شدم همشون افرادی بودن که دوره ی درمانیشون رو کامل نکردن. مثلا یکیشون خواهر خود من که دوره اشو کامل و درست مصرف نکرد و جوش هاش برگشتن. همونطور که در پی نوشت ها نوشتم اغلب پزشکان نگران عوارض دارو هستن و بنابراین با مشاهده ی اولین بهبودها مصرف دارو رو قطع میکنن که این باعث میشه درمان تثبیت نشه و احتمال برگشت وجود داشته باشه.

   لازم نیست دلسرد بشید، شما با یه باور قوی که قرار نیست دیگه جوش بزنید درمان رو شروع کنید و مطمئن باشید که همینطور هم میشه.

   موفق باشید

 47. فرناز گفت:

  من الان یک ماهه که دارم راکوتان مصرف میکنم یک روز در میون بعد خیلی جوشای زیر پوستی دارم و از وقتی راکوتان مصرف میکنم چندین جوش چرکی گنده زدم دکتر بهم گفته از این ماه روزی یکی بخور اما من میترسم بیشتر بریزه بیرون چون دوماه دیگه عروسیمه و نمیدونم چیکار کنم همراهش پاکسازی کنم یا روزی یکی بخورم

  1. سلام

   پاکسازی رو که اصلا توصیه نمیکنم همراه مصرف دارو انجام بدید. توصیه ی من قطعا اینه که روزی یکی رو مصرف کنید اما اینکه می فرمایید عروسیتون هست ممکنه که جوش ها برای یکی دو ماه بیشتر بشن. بنابراین با پزشکتون مشورت کنید و اگر مشکلی نبود کلن مصرف دارو رو قطع کنید تا قبل از عروسیتون. بعد از لایه بردارها و اسکراب ها استفاده کنید تا بتونید مراسم عروسی رو بگذرونید و بعد از اول مصرف دارو رو شروع کنید. اگر فقط به خاطر جوش های زیر پوستی این درمان رو شروع کردید قطع کردنش معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه.

   ممکن هم هست شما روزی یکی مصرف کنید و جوش ها خیلی بهتر بشن اما به هر حال یه ریسکه. لطفا با پزشک در این مورد مشورت کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. غزاله گفت:

   سلام مریم جون مرسی مطالب خوب و کاملت عزیزم
   من هند زندگی میکنم واسه درس خوندن هوای اینجا مرطوب هستش ولی من قبل از اینکه بیام هند هم جوش میزدم مثل همین الان ،٣ سال پیش راکوتان مصرف کردم به مدت ٣ ماه روزی یکی همراه با کرم ابرسان پوست اصلا مشکل خشکی پوست نداشتم فقط یکم لبام خشک میشدن که اونم مشکل خاصی نبودش و بعد اون سه ماه مصرف قطع شدش ومن اومدم هند و صورتم دوباره بدتر ریخت بیرون
   الان ٣ سال میگذره ومن به خاطر درس نتونستم درمان قطعی برای جوشام پیدا کنم به نظرم فقط همون راکوتان خوبه
   من الان هند هستم و چند ماه دیگه میرم ایران خواستم ازتون بپرسم اگه همینجا برم راکوتان ٢٠ بگیرمو شروع کنم روزی یکی بخورم به مدت ١ سال که خوبه خوب بشم وازمایش هم بدم دو ماه یکبار؟؟؟
   به نظرتون شروع کنم؟

 48. شهرام گفت:

  سلام مرسی از این مطلبه کاملتون
  من پوسته پیشونیم به شدت چربه
  و حتی از خونه میرم بیرون میام پیشونیم عرق میکنه
  کوچکترین کار پیشونیمو تحت گرما و عرق و چرب شدن قرار میده
  جوش هم میزنه تقریبا ۳ ۴ ساله که اینجوریه
  خانواده میگن واس جوونیه خوب میشه ولی الان سنم ۲۲ عه فک کنم باید کم بشه یکم که نشده
  از روش های خونگی هرچیو بگید تست کردم
  خمیر دندون یخ خاکشیر با ترنجبین یه مدت روغن نخوردم سرخ کردنی یه مدت شیرینی جیتو گذاشتم کنار صدر با ماست خیار ابلیمو گلاب و خیلی چیزای دیگه که تاثیری نداشت خسته شدم
  راکوتان جواب میده به نظرتون واسه چربیه پوست و جوش های سر سفید و متورم و دور قرمز که جاشم نمیره؟
  ممنون اگه جواب بدین

  1. سلام.

   بله حتما جواب میده به شرطی که درست و کامل مصرف کنید. من تا به حال ندیدم فردی که جوش داره با عبور کردن از جوونی جوش زدنش متوقف بشه چون تجربه میگه که یه عامل درونی باعث ایجاد آکنه میشه و باید اون رو برطرف کرد. بنابراین توصیه میکنم که درمان تحت نظر پزشک داشته باشید تا بتونید به نتیجه برسید.

   موفق باشید.

 49. شایان گفت:

  سلام مرسی از این مطلبه کامل که خوندنش ارزوی کسیه ک جوش یا اکنه داره
  چون کسی که درگیره جوشه دنباله مطلبی میگرده ک مثل مطلب شما کامل باشه و توضیحاتش عالی باشه و اخرش هم نتیجه گرفته
  من خودم ۲۲ سالمه پیشونیم به شدت چربه و جوش های نسبتا بزرگ میزنه و تا جوش قبلی خوب نشده بعدی میزنه ولی بیشتر پیشونیمه و همیشه چن تا جوش متورم رو پیشونیمه و جاشون مونده و تقریبا پیشونیم قرمزه و هر کاری بگید کردم ماسک های طبیعی یا مصرف بیوتین و خاکشیر و صدر با ماست و عسل و سیب زمینی و لیموترش تازه و خیلی چیزای دیگه که اثره یک درصدی هم نداشت
  ولی درمان تحت نظر پزشک نداشتم
  چرب بودنه پوست پیشونی و جوش حدودا ۷ ۸ تا به طور داعم پنج ساله دارم
  خودم فک میکنم چون پوسته پیشونیم چربه و منافظ پوستم بسته میشه جوش میزنه
  به نظر شما راکوتان به چربیه پوست و این جوش های سر سفید کمک میکنه؟
  اینم میخواستم بپرسم مصرف اکوتان به موها صدمه ی جدی نمیزنه؟
  چون موهام پرپشته نمیخوام مشکلی پیش بیاد یا بریزه
  با خوندنه مطلبه شما حسه خوبی گرفتم و میخوام به پزشک مراجعه کنم و خودم راکوتانو به پزشک پیشنهاد کنم ک فکره چیزای دیگه نباشه چون اثر نداره
  جواب بدید ممنون میشم مریم خانوم.

  1. سلام،

   من هم چند سالی فقط روی پیشونی جوش داشتم و بعد به بقیه ی صورتم هم منتقل شد. بنابراین خوبه که شما قبل از اینکه جوش ها به بقیه صورت برسن درمان کنید.

   بله، راکوتان میتونه حتی مدل پوست شما رو یک تا دو درجه تغییر بده، یعنی پوست چرب شما میتونه به یه پوست معمولی یا حتی خشک تبدیل بشه. وقتی جوش های بزرگ و متورم و چرکی روی پوست فرد تولید میشن یعنی قطعا یه دلیل داخلی در بدن اون فرد وجود داره. چربی سطحی پوست به هیچ وجه نمیتونه چنین جوش هایی ایجاد کنه، نهایتن میتونه جوش های زیر پوستی کوچیک رو ایجاد کنه. به همین دلیل هست که ماسک ها و لایه بردارها و صابونها و غیره نمیتونن موثر باشن چون اون عامل داخلی رو باید از بین برد.

   به همین دلیله که من به همه ی افرادی که این مدل جوش هارو دارن توصیه میکنم به سراغ درمانهای قطعی برن. همین توصیه رو برای شما هم دارم که اگر پزشک موافق بودن این درمان رو به طور کامل و دقیق انجام بدید و امیدوارم که صد در صد نتیجه بگیرید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. در مورد موها که سوال کردید دارو روی بدن هر فرد عوارض متفاوتی داره، ممکنه که شما اصلا دچار ریزش مو نشید مثل من که نشدم. ولی به هر حال تمام عوارض برگشت پذیر هستند، اگر هم این اتفاق افتاد با مصرف ویتامین ها و مکمل ها شدتش رو کمتر کنید و وقتی که درمان تموم بشه دوباره موهاتون به حالت اول برمیگرده. اما میگم شاید اصلا برای شما پیش نیاد.

   موفق باشید.

 50. محمد گفت:

  ممنونم از پاسخگویی.
  همینطور ک گفتم من دوره اول مصرف اکوتانم یک روز در میان و ب مدت١ماه بود(در ط دوره اول صورتم جوش زد)دوره دوم هر روز به مدت٢ماه مصرف کردم(صورتم جوش نزد و تقریبا صاف شدع بود دغدم فقط جای جوش بود چون جوشام رفته بودن)دوره سوم هرروز،دوروز از روزای هفته دو عدد ینی یک شنبه۵شنبه دوعدد بقیه روزا یک عدد(از وقتی دوره سوم شروع شدع صورتم مثِ دوره اول ریخته بیرون از جوشای چرکی ملتهب قرمز،نه مثل قبل از درمان اما بازم ریخته بیرون)الان دوروزه ک تصمیم گرفتم روزی دو عدد بخورم دلیل اینکه دوز درمان بردم بالا اینه فک میکنم بیش از حد الان دارم دوره سومو ادامه میدم یک ماهو نیم هسته دوره سومم و جوشام قطع نشدن حتی کوچیک تر هم نشدن و اینکه ازمایشات کبد و کلسترول و…دکترم هر وقت میرم میگه خوبه ازمایشاتت زیاد تغیری نکرده ازمایشت با قبلیه واسه همینه ک دوز بردم بالا ببینم درمانم چ جوری میشه.اینکه چرا با دکترم مشورت نکردم دلیلش اینه دکترم مسافرته و تا اخر ماه رمضان نمیاد منم تصمیم دارم تا اخر ماه روزی دو عدد مصرف کنم.و اینکه من از سفیدع تخم مرغ استفادع کردم ایا دلیل جوشام سفیده تخم مرغ میشه؟؟؟با اینکه قطع کردم و دیگه نزدم ب صورتم سفیدرو اما تغیری نکرده جوشام.
  و اینکه از سرکه سیب چطوری استفاده کنم و بزنم به جای جوشام(لکه هام)؟
  ممنونم بازم

  1. سلام.

   به نظر من دوره ی سوم برای شما خیلی زود شروع شده بوده. شما نیاز دارید که دوز مصرف ثابتی رو برای چند ماه (پنج یا شش ماه) ادامه بدید. یعنی به جای اینکه دو روز در هفته دو عدد و بقیه ی روزها یک عدد مصرف کنید برای چند ماه روزی دو عدد مصرف کنید و یا روزی یک عدد (بسته به تشخیص پزشک). این کار باعث میشه که درمان در شما تثبیت بشه. بعد از چند ماه می شه کمترش کرد یا میزان مصرف رو در روزهای مختلف هفته تغییر داد. هر چند که من تا پایان دوره ی درمانم روزی دو تا مصرف میکردم.

   سفیده ی تخم مرغ باعث جوش زدن نمیشه، مطمئن باشید.

   سرکه ی سیب رو با پنبه روی جای جوشهاتون بزنید. البته اجازه بدید که درمان کامل بشه بعدا از سرکه ی سیب استفاده کنید. چون به هر حال سرکه اسیدی هست و پوست شما الان خیلی حساسه. نگران جای جوش ها نباشید، قرار نیست برای همیشه بمونن.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 51. مجتبی گفت:

  سلام مریم خانم .ممنونم ازتون که خیالمونو خیلی راحت کرد
  سوالم اینه که الان که از روآکوتان استفاده میکنیم باید از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنیم یا با چربی؟؟

  1. سلام.

   بستگی به شدت خشکی پوست شما داره، اما کلن توصیه میشه که از روغن ها و محصولات چرب تر استفاده کنید که بعدا پوست چروک نشه. بنابراین از مرطوب کننده های چرب می تونید بدون مشکل استفاده کنید. اون چربی سطحی باعث ایجاد آکنه نمیشه.

 52. فاطمه گفت:

  سلام مریم جان .ج سوال منو ندادین.شما با مصرف راکوتان معده درد نگرفتین؟چون من دوماهه ی روز درمیون استفاده میکنم جوشام خوابیده ولی قرمزیاش مونده. العان معدم بشدت درد گرفته سابقه ورم و التهاب معده دارم نمیدونم با این وضع ادامه بدم راکوتانو یا نه؟ واقعا نمیدونم باید چ کار کنم

  1. فاطمه گفت:

   ببخشید من جوابو نخونده بودم. ممنون ک وقت گذاشتین جواب دادین.انشالله در تمام مراحل زندگیتون موفق باشین.

 53. mahda گفت:

  سلام مریم جان .شما گفتین دوماه اول روزی یک عدد وده ماه دیگرروزی دوعدد یعنی کلا ۶۶۰تا قرص مصرف کردین ولی یه جا هم گفتین که ۳۳۰دونه توطول درمان خوردین این برام سوال شده .ودیگه اینکه من قبلا یه دوره چهار ماهه که جمعا ۹۰تا دونه خوردم که جوشهام خوب شد که دکتر گف دیگه نخورم اتفاقا بعد یک ماه ازتمام شدن دارو باردار شدم که همش استرس داشتم که بچم مشکل داشته باشه ولی خداروشکر دخترم الان ۱۴ماهشه سالم باهوش هست .اینو گفتم که خانوما نگران نباشن حتی بعد مصرف رواکوتان باردار میشن .واینکه جوشهام بعد از یکسال نیم برگشتن الان سه هفته هست که دارم روزی یه دونه میخورم میخاستم بدونم الانم یک سال کامل بخورم اون ۹۰تا که قبلا خوردم روی این حساب کنم یانه ؟؟؟سنم ۳۸سال هست از ۱۶سالگی جوش کم بیش داشتم .واینکه میخام وزنم کم کنم ایااشکالی پیش میاد یانه ؟؟؟شما همراه این قرص چه قرصهایی دیگه دکتر براتون تجویز میکردن ؟؟من عضو کانالتون هستم به اسم زهرا ولی دلم میخاد بیشتر باتون مشورت داشته باشه کاش با افرادی که داخل کانالتون هستن یه گروه میزدین تا همه از تجربیات همدیگر استفاده میکردیم بازهم تشکر از اینکه جوابگو هستین

  1. سلام عزیزم. خوشحالم که می شنوم دخترتون رو به سلامتی به دنیا آوردید. این تجربه ی شما می تونه نگرانی خیلی هارو برطرف کنه.

   طول درمان من ده ما بوده، همه جا نوشتم تقریبا یک سال که افراد یه تصویر ذهنی بهتری داشته باشن. در مورد تعداد قرصی که مصرف کردم خودم واقعا گیج شدم، چون مال خیلی وقته پیشه، هر دفعه حساب میکردم یه چیزی در میومد واسه همین تعداد رو از توی متن برداشتم. فقط این رو مطمئنم که دو ماه اول روزی یک عدد و بعد روزی دو عدد تا پایان درمان. این رو کاملا مطمئنم.

   عزیزم الان که دوباره مصرف رو شروع کردید حتما تحت نظر پزشک باشید، شاید شما در عرض شش ماه کاملا خوب بشید. اون چیزی که قبلا خوردید دیگه به حساب نمیاد، الان این یک دوره ی درمانی جدیده برای شما.

   فکر نمیکنم با وزن کم کردن تداخلی داشته باشه فقط رژیم غذاییتون رو رعایت کنید که ویتامین آ و چربی زیاد نداشته باشه و اگر دارویی میخواید مصرف کنید با مشورت پزشک مصرف کنید.

   من همزمان با اون درمان هیچ نوع درمانی انجام ندادم، هیچ دارویی مصرف نکردم، پزشک هم هیچ دارویی ندادن، فقط آکوتان می خوردم و پوستم رو چرب نگه میداشتم.

   راستش تلگرام که در حد همین کانال هم اومدنش سخت شده. ولی من سعی می کنم یه فضایی رو آماده بکنم که افراد بتونن با همدیگه هم صحبت کنن. ممنون از پیشنهاد خوبتون.

   براتون آرزوی سلامتی دارم.

   1. Mary1989 گفت:

    سلام مریم گلی من نمیدونم چرا پیامام بهتون نمیرسه، منم چهار پنج روزه دوره درمان با اوراتان معادل راکوتان رو شروع کردم. نزدیک ده سال انواع قرص های هورمونی سیپروترون استات و کامپاندو دیانو اسپیرونولاکتون مصرف کردم ک عوارضش برا من کمتر از مرگ نبود هین مصرف این داروها پوستم بگم اینه بود اغراق نبود. ولی بلافاصله ک میزاشتم کنار یک ماه بعدش جوش میزدم نه خیلی زیاد ولی من تحمل همون مقدار کمم نداشتم و دوباره شروع ب خوردن اون قرصای عذاب اور میکردم، پنج شش ماه تحمل میکردم و زجر میکشیدم ولی کم ک می اوردم ولشون میکردم و دوباره روز از نو روزی از نوع، تا اینکه تصمیم گرفتم راکوتان بخورم دکترم برام تحویز کرد همراه با سیپروترون ۲۵ ، ولی ی چیزی ک دلمو راضی نمیکنه اینه ک دکتر ب من گفتن هر ۵روز یکی بخورم، بنظرم دوزش خیلی پایینه، طبق تجربه شما میترسم این ب من جواب نده . چکار کنم بنظرتون؟

    1. سلام عزیزم. کار خوبی کردید که اوراتان رو شروع کردید. دوزی که تجویز شده پایینه ولی احتمالا برای آکنه ی شما اینطوری مناسب دیدن پزشک. به نظر من اجازه بدید یه مدت بگذره با همین دوز مصرف، چون تا دو سه ماه می تونید با دوز پایین شروع کنید. اگر جوش زدن متوقف نشد بعد از پزشک بخواید که دوز مصرف شمارو بیشتر کنن. به هر حال نگران نباشید، مساله ی حادی نیست. در این درمان باید صبور بود تا بدن فرصت کافی داشته باشه. درست میشه ایشالله.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 54. سیمین گفت:

  در مورد خشکی لب هم تو خونه از وازلین فیروز و آرام( ۳ تومن)و بالم لب هیدرودرم( ۸ تومن) استفاده میکردم.واسه بیرون از خونه هم از بالم لبای رنگی قرمز ملایم استفاده میکنم ک دگ رژ نزنم یکیش بالم لب پالمرز خارجی(۲۰ تومن) ک spf داره درروز و لبلو توت فرنگی ایرانی(۹ تومن) بدون spf در شب.
  در مورد بینی وازلین چون از مشتقات نفت هست دکتر به من گفتن ک استفاده نکنم و ترجیحا ویتامین آ چشمی(هزارتومن).
  خداروشکر بینی من فقط ی هفته زمستون خشک بود و بعد رفع شد.شاید علت اینکه پوست من خیلی خشک نشده استفاده ی یک تا دو روز در میون از ویتامین E باشه(شرکتای متفاوتی تولید میکنند ولی تقریبا دونه ای ۳۰۰ در میاد)واسه بدنم روغن بدن بچه فیروز ویتامین e یا الوئه ورا و لوسیون بدن بچه فیروز واقعا مناسب بودن(قیمتشونم بین حدودا ۷ تا ۸ تومنه).ضد افتاب ایرانی راسن بدون رنگ( قیمتش الان ۲۵ تومنه)و هایسک ک خارجیه دقیقا مثه راسنه( ولی قیمتش ۶۰ تومنه) برای این دوران مناسبن.ضد افتاب رنگی پریم جوان کننده فاقد چربیش ک جلدش قهوه ایه هم برای بیرون استفاده میکنم که راضی هستم(٣۵ تومن).اگه هم بخاین هم ارایشی عمل کنین هم جوشاتون کنترل شه ب نظر من کرم نوروآ اکتی پور واقعا مناسب هست(من ۵۰ خریدم الان شده۷۰ تومن).برای پاک کردن ارایشمم از سن سی بیو بایودرما (قیمت ۵۰.پایه ش ابه)استفاده میکردم و دگ صابون و ژل شست و شو نمیزنم.برا ابم ی بطری دو لیتری اول روز پر میکنم ک یادم باشه تا اخر شب خالیش کنم.راکوتانم ک خارجیش ۳۰ عدد ۹۰ تومن که این نمونه ش در حال حاضر کمیاب شده ک موثر تر از ایرانیشه.اینکه من قیمتا رو گفتم واسه دوستانیه ک پرسیدن و واسشون مهمه شاید بتونن انتخاب مناسبی داشته باشن. امیدوارم که تونسته باشم کمکی کرده باشم هر چند روزب روز قیمتا بالاتر میره

  1. واقعا ممنونم از توضیحات کاملتون، دوستان خیلی می پرسن و من هم نمیدونم خیلی قیمت هارو. این کامنت شما خیلی می تونه کمک کننده باشه. متشکرم 🙂

 55. سیمین گفت:

  سلام مریم خانوم.سیمین ۲۵ ساله.من ابان ماه کامنت گذاشتم.الان تقریبا ۶ ماه از استفاده من میگذره.۴ ماه اول هر روز استفاده کردم.دوماه بعد ی روز در میون.تقریبا ۱۶۰ تا استفاده کردم.خداروشکر از ابتدای مصرف هیچ جوش جدیدی ب صورتم اضافه نشد.جوشای کمر و بازوهامم کاملا قط شد.پوست صورتم و بدنم اصلا پوست پوست نشد ولی بعد از حمام روغن بچه فیروز یا لوسیون بدن فیروز استفاده میکنم.چشمام بیشترین جاییه ک خشک شده و فاصله ی دورو تار میبینم.مرتب قطره اشک مصنوعی استفاده میکنم.فقط امیدوارم این مورد برطرف شه.پریودهامم کاملا منظم هستش و مثه سابق.استخون دردم نگرفتم.تو ازمایش خون ماه گذشته م انزیم کبدیم نرمال بود اما چربی خونم شد ۲۴۰ ک دکتر بهم گفت راکوتان رو دگ ب ۱۸۰ ک رسید قط کنم.و قرص اتورواستاتین ۱۰ میلی برای ۶۰ روز واسم تجویز کردن.وزن من ۶۵ کیلوهه.امیدوارم ۱۸۰ دونه واقعا موثر واقع بشه.دکتر گف الان صورتت صاف شده کافیه نهایتش جوشا برمیگرده مجدد استفاده میکنی.ولی من دوس دارم درمانم کامل شه تا اینکه مجدد از اول شروع کنم.نظر شما چیه؟قطع کردنش منطقیه؟

  1. سلام عزیزم،‌ خیلی خوشحالم که می شنوم درمان براتون موثر بوده.

   ببینید نظر پزشک شرطه، ما نمیخوایم آکنه رو درمان کنیم اما کلسترول انقدر بالا بره که مشکلات دیگه ای برای بدنمون پیش بیاد. شما باورتون این باشه که دیگه برای همیشه خوب شدید، نگرانی ها رو کنار بذارید. من هم مثل شما و همه ی افراد دیگه وقتی درمانم تموم شد همش نگران بودم که نکنه برگرده، اما بعدش به خودم گفتم باید این فکرها رو کنار بذارم و دائم به خودم بگم که من دیگه هرگز جوش نمیزنم و همین کار رو هم کردم. باور شما واقعا روی بدنتون تاثیر میذاره.

   بنابراین به حرف پزشک گوش کنید، ایشالله که دیگه هیچوقت به دارو نیاز پیدا نمیکنید.

   براتون آرزوی سلامتی دارم.

 56. عرفان گفت:

  سلام من برای جوش های بدنم مدت ۱ ماه روزی ۱ عدد و حالا ۱۵ روز که ۲ عدد مصرف میکنم
  اما هنوز به شدت جوش میزنم
  در صورت و گردن و بدن
  درشت و خونی که البته میترکونم چون اگه نکنم خودش میترکه
  سر ۲ ماه پوستم رو به بهبودی میره به نظر شما ؟

  1. سلام

   الان که دوز مصرف بالا رفته و روزی ۲ تا شده به احتمال خیلی خیلی زیاد جوش زدن به زودی متوقف میشه. لطفا صبور باشید و اجازه بدید دارو اثر کنه. بدن خودتون را با دیگران مقایسه نکنید، بدن هر کس یه جوری جواب میده ولی برای همه یک ماه اینور یا اونور بالاخره بهبودی ایجاد میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 57. زهرا گفت:

  سلام مجدد
  من منتظر راهنمایی های مفید شما هستم

 58. Sara گفت:

  سلام ، امیدوارم بتونم جواب بگیرم
  من الان حدود ۵۰ تا قرص راکوتان مصرف کردم یه روز درمیون و دوز بیست میلی گرم ، مشکلم خشکی و ریزش شدید موها و پوستمه
  میخوام بدونم بعد از قطع مصرف چربی پوست و موهام برمیگرده ؟ من موهای چربی داشتم و راضی بودم
  این خشکی شدید موهام واقعا اذیت کننده اس ، پوست و مو بعد از قطع مصرف درست مثل اولش میشه ؟؟
  ممنونم از پاسخ گوییتون

  1. سلام عزیزم.

   ممکنه که پوست شما یک درجه تغییر حالت بده و مثلا تبدیل به یه پوست معمولی بشه، ممکن هم هست این اتفاق نیفته و دوباره تبدیل به یه پوست چرب بشه. پوست خود من کاملا چرب بود اما الان معمولیه گاهی هم خشکه. اما موهاتون درست میشه نگرانش نباشید، موی من هم چرب و کاملا لخت هست که بعد از قطع دارو الان همون حالت رو داره.

   برای ریزش موهاتون دوستان میگن که باید ویتامین مصرف کنید، با پزشکتون مشورت کنید. پوستتون رو هم که دائما چرب کنید که یه وقت بعدا چروک نشه به خاطر خشکی شدید.

   سلامت باشید

  2. علی حسن زاده گفت:

   سلام خسته نباشین ممنون از سایت عالی و خوبتون خیلی چیزا فهمیدم
   من الان ۲ هفتس درمان با راکوتان رو شروع کردم یه روز راکوتان میخورم یه روز آزیترو مایسین ۲۵۰ روز جمعه هم هیچ کدومو نمیخورم به نظر شما خوبه؟؟؟من واقعا وقتی جوشامو میبینم اعصابم خورد میشه و فکر کنم افسردگی گرفتم و اعتماد به نفسم خیلی اومده پایین .
   این دارو واسه همه جواب میده ؟؟ممکنه واسه بعضیا خوب نشه
   خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین بازم ممنون

   1. سلام، خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده.

    در مورد نحوه و میزان مصرف دارو فقط باید پزشک نظر بدن. لطفا طبق نظر پزشک عمل کنید و به هیچ وجه این دارو رو خودسرانه مصرف نکنید که می تونه به کبد بسیار زیاد آسیب برسونه.

    از نظر من این دارو برای همه ی افراد در هر شرایطی جواب میده به شرطی که درست و به اندازه مصرف بشه. بنابراین لطفا تحت نظر پزشک متخصص درمان رو انجام بدید که در اینصورت حتما نتیجه خواهید گرفت.

 59. Reyhaniiiii گفت:

  سلام مریم جان
  من ۶ ماهه ک راکوتان مصرف میکنم
  قبلا هم دکوتان استفاده کردم اما ول کردم ولی پوستم خیلی خوب شد تا گذشت و بعد یک سال باز برگشتن من با دکوتان مشکل خاصی نداشتم اما با راکوتان ی چندتا مسئله پیش اومده که ممنون میشم اگه تجربه ای داری کمک کنی
  اول اینکه لبم با وجود اینک ویتامین آس میزنم از دو طرف قاچ میخوره پاره میشه یکم ک واقعا دردسر سازع برای غذا خوردن و… بعضیا میگن بخاطر اینه ک ویتامینو گوشه لب نباید بزنی درسته عایا؟؟؟
  دوم اینکه من پوستم خشک شده و از اونجایی ک دکترم هیچ اشاره ای ب اینک باید چربش کنم و اینا نکرده و فقط و فقط راکوتان تجویز کرده منم دیگه حرکتی نزدم ولی حس میکنم پوستم خط افتاده وقتی میخندم نمیدونم حسه یا واقعا ب چشم بقیه هم پیداس …. اینو باید چ کارش کنم؟
  سوم اینکه من با اینک ی قسمت صورتم اصن جوشی برای ترکوندن نداش چطور چاله افتاده واقعا عجیبه ممکنه بخاطر پوسته ریزی بوده باشه؟
  سرتو درد اوردم? مررررسی میشم ج بدی

  1. سلام عزیزم

   در مورد لب هاتون بزرگترین اشتباه رو دارید میکنید. به هیچ عنوان از پماد ویتامین آ استفاده نکنید و از هر چیزی که ویتامین آ داره به شدت پرهیز کنید در طول درمان. (توی پی نوشت های مقاله کامل توضیح دادم) به این دلیل که آکوتان میزان ویتامین آ رو در بدن به حد سمی شدن بالا میبره که عوارضش خشکی شدید پوسته و مصرف هر نوع ویتامین آ میتونه به این خشکی دامن بزنه. به جاش برای لب هاتون از وازلین استفاده کنید که واقعا معجزه میکنه.

   پوستتون رو حتما حتما باید چرب کنید، دائم هم باید این کار رو انجام بدید. اگر لازم بود روزی دو بار یا بیشتر. اول مرطوب کننده یا لوسیون بزنید بعد روی اون از روغنهای مختلف مثل روغن نارگیل استفاده کنید اگر اینکار رو نکنید ممکنه پوستتون چروک بشه.

   نگران چاله نباشید، به مرور زمان بهتر میشن.

   موفق باشید.

 60. الهام گفت:

  سلام مریم جون
  عزیزم شما به میزان وزن بدنتون کلا چند عدد این کپسول رو درطول یکسال مصرف کردین تا بهبودی براتون حاصل شده؟عزیزم با اینکه الان مصرف رو قطع کردین شده باز هم صورتتون جوش دربیاد؟؟؟ممنونت میشم پاسخمو بدی عزیزم

  1. سلام عزیزم.

   راستش من تعداد رو اصلا یادم نمیاد. یعنی می ترسم هرچی بگم اشتباه گفته باشم. مال خیلی سال پیشه، اما میدونم که من سه برابر وزنم مصرف نکردم بلکه تقریبا ۶ تا ۸ برابر وزنم مصرف کردم چون آکنه ی شدید داشتم.

   الان که بیشتر از ۸ سال میگذره من دیگه حتی یک دونه از اون جوش ها نداشتم. اما در دوران پی ام اس یا در دوران پریودم تقریبا هر دو ماه یکبار یه جوش بسیار ریز دارم که علت هورمونی داره ولی اصلا آزار دهنده نیست.

   سلامت باشید.

 61. ناهید گفت:

  سلام و خسته نباشید،راستش صورت من هم جوش متورم داره هم جوشای ریز که چرکی نیستن هم جوش سرسیاه خواستم ببینم راکوتان رو همه اینا تاثیر میذاره آیا؟؟و منظورتون از جوشای زیرپوستی چیه؟؟

  1. سلام. بله، روی انواع مختلف جوش اثر میذاره.

   جوش زیر پوستی جوشیه که روی سطح پوست نیست. چربی در زیر پوست جمع میشه و تشکیل جوش های ریز رو میده که وقتی تعدادشون زیاد باشه آزاردهنده میشه. این جوش ها به «کومدونهای بسته» معروفن. البته آکوتان که مصرف میکنید این جوش هارو هم کاملا از بین میبره اما به یه احتمالی ممکنه این مدل جوش های زیر پوستی باز هم تشکیل بشن. بستگی به جنس پوست افراد داره، بیشتر علت سطحی دارن این جوش ها تا علت داخلی.

   موفق باشید.

 62. زهرا گفت:

  سلام مریم عزیز.
  من ۲۷ سالمه،از ۱۹ سالگی هفته ای یکی دوتا جوش روی لپم میزد ،چند بار به پزشک مراجعه کردم و فقط صابون برام تجویز کردن و من هم خیلی پیگیر نبودم تا سال گذشته که به یک پزشک که خیلی تعریفشو شنیده بودم مراجعه کردم و برام صابون جوانه گندم و اریترومایسین و یک کرم دست ساز همچنین به مدت تقریبا دوماه دو نوع کپسول ویتامین که یکیش بیون ۳ و اون یکی هم قهوه ای بود برام نوشت و تقریبا به مدت ۷-۸ ماه صورتم دیگه جوش های بزرگ نمیزد و در واقع میزان جوش ها خیلی کم شده بود که ناگهان صورتم پر از جوش های ریز و درشت و سر سفید شد که من هم مثل شما نمیتوانستم اونا رو دستکاری نکنم، اینرو هم بگم این جوش ها بیشتر روی پیشانی و چانه ایجاد شد که من تا قبل از اینکه این جوش ها شروع بشه اصلا در این نواحی جوش نمیزدم. و العان به مدت ۵ ماه است که روزی چندین جوش ریز و درشت و ملتهب در قسمت های مختلف صورتم میزنم و اون پوست تقریبا بدون عیبم به مخروبه تبدیل شده،به نظرتون روآکوتان برای من جواب میده با توجه به اینکه من دچار بیماری هپاتیت ب هستم ولی کاملا غیر فعال است و دارو مصرف نمیکنم.

  1. سلام عزیزم.

   به نظر من قطعا آکوتان برای شما جواب میده به شرطی که کامل و دقیق مصرف کنید. اما در مورد بیماریتون و اینکه آیا اصلا می تونید این دارو رو با وجود هپاتیت مصرف کنید یا نه باید حتما با پزشک مشورت کنید. لطفا خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما تحت نظر پزشک باشید چون هپاتیت کبد رو هدف قرار میده و آکوتان هم تاثیر مستقیم روی کبد داره. شما جز مواردی هستید که باید به شدت تحت نظر پزشک باشید اگر بخواید که این دارو رو مصرف کنید. از من می پرسید با یک دکتر هم نه بلکه با چند دکتر مشورت کنید، اگر همشون موافق بودند مصرف کنید.
   به احتمال خیلی زیاد علت جوش های شما همین اختلال در کارکرد کبدتون هست. شاید اگر مشکل کبد رو رفع کنید جوش های شما هم خوب بشن. به هر حال حتما تحت نظر باشید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 63. مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشید،یه سوال داشتم اینکه عاقبت جوش های سرسیاه بعد از درمان با راکوتان بهتر میشه؟؟

  1. سلام. بله بهتر میشن. همه ی انواع جوش ها با مصرف راکوتان به هر حال بهتر میشن. اما بیشترین تاثیر روی جوش های بزرگ و متورم و چرکی هست.

   موفق باشید

 64. مهدی گفت:

  سلام
  من هم از آکوتان حدودا ۱۰سال پیش استفاده کردم
  واقعا جوشهام روانیم کرده بود
  یه دوره ۶ماهه استفاده کردم خیلی عالی شد پوستم
  بعد از اون تازه به فکر جاهای جوش که تو صورتم مونده بود افتادم که فاجعه بود
  ۵بار لیزر کردم صورتم خیلی بهتر شد ولی تنها بدیه لیزر اینه که پوستو بینهایت حساس میکنه
  البته من پیش بهترین دکتر با بهترین لیزر اونموقع فرکشنال انجام دادم
  تنها اشتباهم این بود که جلسه اول پیش یه دکتر الکی رفتم و با یه دستگاه لیزر صورتمو داغون کرد. واقعا نمیدونم وجدان تو یه سری از دکترا وجود نداره. اینجوری بگم که تا ۱سال صورتم قرمز بود
  این رو هم بگم که آقایان اگه میخان راکوتان استفاده کنن زیاده روی نکنن و همون یه دوره ۸ماهه کافیه چون با بالا رفتن سن چربی پوست کمتر میشه و اونوقت درگیر خشکی و قرمزیه پوست میشید

  1. سلام، خیلی متشکرم که تجربه تون رو درباره ی لیزر و درمان با آکوتان گفتید، مطئنم که خیلی می تونه مفید باشه برای سایر افراد.

 65. عاطی گفت:

  سلام عزیزم ممنون از دلگرمی و وقتی که میذاری
  من بیشتر از سه ماهه که راکوتان استفاده میکنم امروز یه جوش کوچولو زدم واینکه شما در طول دوره درمان اصلا اصلا جوش نزدین و چجوریه همش نگرانم دوباره بزنم مرسی عزیزم

  1. سلام عزیزم.

   برای من از ماه سوم جوش زدن متوقف شد و از ماه چهارم دیگه یادم نمیاد که جوشی زده باشم. ولی شما بدنتون رو با دیگران مقایسه نکنید. این چیزها بستگی کامل به نوع آکنه ی شما، سیستم کلی بدن شما و میزان مصرف دارو داره. بدون نگرانی به درمان ادامه بدید، نگران بودن همیشه باعث بدتر شدن اوضاع میشه. ایشالله که دیگه هیچ جوشی تولید نمیشه.

 66. فاطمه گفت:

  سلام .مریم جان ممنون از اینکه اطلاعات مفیدتو در اختیار ما گذاشتی من ۲۴سالمه آکنه شدید دارم ک شاید بخاطر تخمدان پلی کیستیکم باشه العان دوماهه ی روز درمیون دارم راکوتان ۲۰میخورم جوشام خوابیده ولی هنوز جوش میزنم جای جوشامم ب صورت قرمزی شدید مونده مشکلم اینه ک التهاب معده دارم العان بدجور معدم درد گرفته نمیتونم ادامه بدم راکوتانو از طرفی جوشای افتضاحم درمان نشده عکستو دیدم داخل کانال جوشات خیلی کم بودن در مقابل جوشای صورت من بنظرت چ کار کنم امیدمو از دست دادم واسه جای جوشام چ کار کنم قرمزیاش خیلی ناجوره

  1. سلام عزیزم.

   مشکل معده مشکل جدی هست، حتما اون رو پیگیر باشید، شاید پزشکان بتونن راهکاری ارائه کنن که هم بتونید دارو رو مصرف کنید هم اینکه معده تون مشکلی پیدا نکنه.
   شاید هم به خاطر مشکل تخمدان اصلا داروی دیگه ای برای شما تجویز کردن و اون دارو بهتر بود.

   قرمزی جای جوشها از بین میره، اصلا لازم نگران باشید، فقط باید یه کم صبور باشید.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

 67. زهرا گفت:

  سلام مریم جان من ۲۳سالمه و یک سال و نیمه حدودا شروع کردم به جوش زدن های بد، از داروهای گیاهی گرفته تا داروهای شیمیایی و هورمونی همرو استفاده کردم ولی به نتیجه نرسید، تا اینکه چند ماه پیش پیش دکتر پوست رفتم و تشخیص داد من اگزمای پوست چرب دارم ، دارو ضد قارچ بهم داد که خوبم کرد و حدود نه ماهی خیلی خیلی کم جوش میزدم، الان یه ماهه دوباره جوش ها برگشتن و دوباره پیش همون دکتر رفتم و گفتم درمان قطعی میخوام که قرص راکوتانو معرفی کرد و برای پنجاه روز قرص نوشت که دوباره معاینم بکنه و به قول خودش دوره پنج ماهرو بعد اون زمان طی کنم، نوزده روزه دارم مصرف میکنم و صورتم پر از جوش شده ولی خب به نصبت دو هفته پیش بزرگی جوشا کمتره ولی تعداد بیشتر، چیزی که منو اذیت میکنه اینه که من اگزمای پوستمم بیشتر شده و مدام پوستم در حال سوزش و خارشه مرطوب کننده هم میزنم ولی انگار نه انگار این پوست رطوبتی هم میتونه داشته باشه. راه حلی برای این مشکل نداری یا آبرسان خوب معرفی کنی؟

  1. سلام عزیزم.

   زیاد شدن تعداد جوش ها طبیعیه، جای نگرانی نداره. به زودی قطع میشه.

   راستش من تا به حال از محصول آبرسان استفاده نکردم، اما سوال می کنم و اگر چیز خوبی بود معرفی میکنم. اما مرطوب کننده به تنهایی کافی نیست. شما باید اول مرطوب کننده رو بزنید و بعد روی اون حتما از روغن استفاده کنید. روغن نارگیل یا سایر انواع روغن ها. اون روغن هست که پوست شما رو از خشکی بیش از حد در میاره اما روغن به تنهایی هم فایده ای نداره، هر دو باید با هم باشن.

   یکی از کاربران عزیزمون به اسم خانم «سیمین» (چند تا کامنت بعد از کامنت شما) خیلی کامل محصولاتی که استفاده کردن رو با قیمت توضیح دادن. کامنت ایشون رو بخونید حتما مفید خواهد بود براتون.

   سلامت باشید.

 68. mahda گفت:

  سلام من الان دو هفته اس روآکوتان روزی ۱عدد میخورم ایا میتونم روزه هم بگیرم ؟؟؟؟خشکی لب زیادی دارم

  1. mahda گفت:

   مریم جان در ضمن تشکر میکنم ازاینکه صبورانه جواب میدین وتجربیات خودتون دراختیار ما میزارین ؟؟؟میشه پی وی تلگرامتونو داشته باشم ؟؟عضو کانالتون هستم ولی ایدی تونو ندارم

   1. سلام.

    متاسفانه من در تلگرام نمی تونم پاسخگو باشم. لطفا اگر سوالی دارید همین جا بفرمایید.

    موفق باشید.

  2. سلام عزیزم.

   راستش من واقعا نمیدونم که روزه گرفتن میتونه برای شما مضر باشه یا نه. تا به حال به همچین موردی برخورد نکرده بودم. حتما با پزشک مشورت کنید شاید بدن شما در طول روز به آب نیاز داشته باشه.
   در مورد خشکی لب حتما از وازلین استفاده کنید، رفع میشه.

   موفق باشید.

 69. الهه گفت:

  سلام مریم جان مرسی از پاسخ گویی ب دوستان. مریم عزیزم من ۴ ماه روزی ی قرص راکوتان مصرف کردم با اکنه متوسط ک الان جوش در ناحیه گونه میزنم(در حد یکی یا دوتا) نمیدونم دز مصرف رو بالا ببرم یا نه ؟ وزنم۶۰ کیلو هستش خیلی نگرانم بعد از این همه خوردن پوستم اینجور شده

  1. سلام الهه جان.

   هرگز بدون نظر پزشک دارو رو مصرف نکنید و دوز مصرف رو بالا نبرید. اگر هنوز جوش زدن شما متوقف نشده حتما باید پزشک شما رو ببینن و بعد از انجام آزمایشات اگر لازم بود دوز مصرف شمارو بیشتر کنن. مطمئن باشید که اگر درست و به اندازه مصرف کنید جوش هاتون خوب میشن. پس لطفا حتما نظر پزشک رو بپرسید.

   موفق باشید.

 70. Hanie گفت:

  سلام
  منم یه هفتس مصرف میکنم ولی بیشتر شده یکم همش دست کاری میکنم?اگه دست بزنی ببشتر میشه؟
  توکلم به خداست یعنی میشه منم یه روز خوب شم

  1. سلام. بیشتر شدن جوش ها تا دو ماه اول کاملا طبیعیه. لطفا سعی کنید دستکاری نکنید، شاید با دستکاری تعداد جوش های شما بیشتر نشن اما اثری که به جا میذارن قطعا خیلی عمیق تر خواهد بود. جوش رو فقط وقتی تخلیه کنید که کاملا رسیده باشه.

   حتما میشه که خوب بشید، هیچ اتفاقی در این دنیا نشدنی نیست فقط کافیه باور کنید که میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 71. Hossein گفت:

  سلام وقتتون بخیر برای جای جوش ها که بصورت چاله شده باشه راهکاری ندارید؟خیلی وقته میخام برم دکتر قسمت نمیشه،ممنون میشم در کانالتون یا پی وی جواب سوال رو بفرستید @i_hossein

  1. سلام. راه حل هایی که تا به حال توسط دوستان پیشنهاد شده اینها هستن:

   ۱- درمارولر
   ۲-لیزر
   ۳-میکرو نیدلینگ
   ۴-طب سوزنی

   اما من در مورد هیچ کدوم اطلاعات خاصی ندارم و نمی دونم که جواب میدن یا نه و فکر نمیکنم که خودم حاضر باشم این کارهارو انجام بدم. من شخصا استفاه از ماسک سفیده ی تخم مرغ یا سایر ماسک های طبیعی رو پیشنهاد میکنم که توی کانال هم یه توضیحاتی دادم. ولی به هر حال بستگی به شرایط پوست شما داره. حتما با پزشک مشورت کنید.

   موفق باشید.

 72. مینو گفت:

  سلام مریم جان
  من حدود ۶-۷ سال پیش راکوتان و چند نمونه قرص دیگه از این خانواده استفاده کردم.با وجود اینکه قبلا پوستم چرب بود اما بعد مصرف داروها پوستم خیلی خشک شده،بطوریکه یک روز بعد از حموم رفتن پوستم کاملا پوسته پوسته میشه.خواستم ازتون بپرسم که با کرم ابرسان این مشکل برطرف میشه و اینکه برای برگشت کمی از چربی پوست چه کرم یا راهکاری هست؟ لطفا درمورد مارک و ویژگی های کرمهایی که پیشنهاد میکنید،توضیح بدهید. ممنون

  1. سلام عزیزم

   پوست من هم بعد از درمان از یک پوست چرب به پوست خشک تغییر وضعیت داد. بله با چرب کردن و آبرسانی می تونید مشکل رو رفع کنید. در مورد کرم ها من توی کانال یه توضیحاتی همراه با عکس گذاشتم. NoAcne@

   در مورد مارک باید ببینید چی به پوستتون میسازه اما حتما بعد از حمام (یعنی وقتی هنوز پوست مرطوبه و خشک نشده) از لوسیون بدن و صورت (یا از هر نوع مرطوب کننده ای که مناسب پوست شما هست) استفاده کنید و بعدش هم روی اون از روغن های بدن و صورت استفاده کنید، مثلا روغن نارگیل که یکی از کاربران گفتن خیلی مفید بوده براشون. توی کانال می تونید اطلاعات بیشتری به دست بیارید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 73. مهسا گفت:

  سلام.مریم جون وقت بخیر من الان دو ماه قرص اکورتان رو میخورم همینجوری جوش زدش یعنی بعد دو ماه دیگه جوش ها نمیریزه بیرون؟

  1. سلام عزیزم. جوش زدن در دو ماه اول کاملا طبیعی هست. حتی ممکنه شدت جوش زدن بیشتر هم بشه که اگر اینطور باشه معمولا پزشکان دوز مصرف دارو رو افزایش میدن. ولی حتی اگر افزایش هم ندن بدن به دارو عادت میکنه و جوش زدن متوقف میشه. من از ماه سوم روزی دو تا قرص مصرف کردم و جوش زدن بلافاصله متوقف شد.

 74. باران گفت:

  من به عنوان کسی که دو دوره ۳۳۰ تایی از راکوتان استفاده کرده، به طور منظم و جدی، بهتون اصلا این قرص رو پیشنهاد نمیکنم. اگر جوش شما شدت زیادی داره، مطمئنن دلیل هورمونی داره و راکوتان تاثیر کوتاه مدت میزاره و کبد رو میشه گفت از بین میبره. من دو دوره پشت هم راکوتان مصرف کردم، ولی حتی به ۲ سال نکشید که باز سر و کله جوش پیدا شد. این سری با شدت وحشتناک. طوری که حتی نقطه ای از صورتم نبود که جوش بزرگ و چرکی و قرمز نباشه. جوشای من قبل راکوتان، خیلی کوچیک بودن و جایی از خودشون نمیذاشتن، یا خیلی کم میزاشتن. ولی بعد از راکوتان جوشها وحشتناک بودن، با جای جوش وحشتناک.
  راکوتان جوش ها رو کنترل میکنه و بعد از ۲-۳ سال با شدت خیلی بالاتری اونارو بیرون میریزه. تنها چیزی که بهتون پیشنهاد میکنم اینه که پاکسازی روده، کبد، خون انجام بدین و پرهیز غذایی داشته باشین تا کنترل کنید، کاری که من انجام دادم.
  امیدوارم مفید بوده باشه.

  1. ممنون از اینکه تجربه تون رو اینجا به اشتراک گذاشتید. امیدوارم که برای سایر افراد هم مفید باشه. موفق باشید.

   1. محمد گفت:

    سلام و خسته نباشید واقعا بابت مقاله بسیار مفیدتون و پاسخ گویی تشکر میکنم.
    من١٨سال سن دارم الان٣ماه و١۵روز میشه که از قرص راکوتان استفادع میکنم ماه اول صورتم چندتا جوش بزرگ و چرکی زد ماه بعد از١ماه جوشام خوب شدن و صورتم صاف صاف شده بود(اما لکه زیاد داره صورتم)یه دو روزی میشه که تغذیه رو کنترل نکردم و سه تا جوش تقریبا میشه گف شدید(نه مثل قبلن)روی صورتم ایجاد شده اما حس میکنم که داره زود خوب میشن.دکتر برای من قرص راکوتان نوشته هنوز به روزی دو عدد نرسیده درمانم هر روز میخورم دو روز در هفته دوتا میخورم با درمان راکوتان از کرم اداپالن استفاده میکنم(با تجویز پزشک)سوالی ک خدمت شما دارم اینه که ایا در طی درمان از لایه بردار طبیعی ک شما گفتین(سفیدع تخم مرغ)استفادع کنم یا بزارم درمان به پایان برسه و بعد شروع به از بین بردن لکه های صورتم بکنم؟{دکتر خودش بهم گف اول جوشاتو باید درمان کنم بعد لکه و جای جوشتو}حالا نظر شماروهم میخواسم بدونم؟و اینکه از چه غذاهایی بیشتر استفاده کنم؟من ورزش کار هستم و به صورت حرفه ای به تمریناتم میرسم به همین دلیل بیشتر از پروتویین هایی مانند:گوشت،مرغ،حبوبات،سبزیجات و ویتامینCقرص جوشان استفاده میکنم.به دکتر خودم گفتم بهم گف عذاهای چرب و دارایی ویتامین آ مصرف نکن که تا حدی این عملو انجام میدم.اگر شما یک رژیم مفید که برای طی درمان از قرص راکوتان میدونید ممنونم میشم بهم بگین؟و اینکه من سِنم١٨و دارای پوست بسیار چرب هستم(در حدی ک از خواب پامیشم با دست مال کاغذی چربی صورتم را پاک میکنم و دست مال کاغذی خیس میشه)اگر درمان رو١سال یا هروقتی ک دکتر صلاح دونستن جوشای من برمیگرده؟
    چون پوستم خیلی چربه خودم حس میکنم برگرده.
    دوستان کرم اداپالن بسیار کرم خوبی هسته اما لطفا تاکید میکنم لطفا بدون تجویز پزشک استفادع نکنین عوارض زیادی داره.

    1. سلام.

     در مورد لایه برداری نظر پزشکتون صحیح هست. بهتره که اول جوش ها از بین برن چون در اثر مصرف آکوتان پوست حساس میشه و لایه بردارها به پوست آسیب میزنن. اما این مساله شامل سفیده ی تخم مرغ نمیشه اصلا. میتونید اونو استفاده کنید. اما از لایه بردارهای شیمیایی اصلا استفاده نکنید تا درمانتون کامل بشه.

     معمولا بعد از مصرف آکوتان پوست یک تا دو درجه تغییر حالت میده. مثلا پوست چرب تبدیل میشه به پوست معمولی یا حتی خشک. شما اگر درمانتون رو دقیق انجام بدید احتمال اینکه جوش بخواد برگرده خیلی خیلی کمه. بنابراین نگران این مساله نباشید. با خودتون بگید که دیگه قرار نیست جوش تولید بشه و بذارید ذهنتون هم این رو باور کنه. هرچقدر بیشتر حساس بشید بدتره.

     در مورد تغذیه در قسمت پی نوشت ها یه توضیحاتی دادم. من خودم در طول درمان کاملا سعی کردم که از چربی ها و موادی که ویتامین آ زیادی داشتن پرهیز کنم. اما بعد از درمان دیگه هیچ نوع پرهیز غذایی نداشتم. گوشت قرمز چربی زیادی داره ولی اگر مجبور هستید که مصرف کنید دیگه چاره ای نیست، به جاش از بقیه ی مواد چرب مثل لبنیات پر چرب پرهیز کنید.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 75. هاله گفت:

  سلام عزیزم.من بیشتر کامنتاتون و خوندم.دو سال پیش بعد از عمل بینیم.کل صورتم ب طرز افتضاحی جوش زد.سه ماه روآکوتان مصرف کردم بهتر شد ولی دکترم قطعش کرد و دوباره برگشت.پیش دکتر دیگه ای رفتم ک به من ماینوسایکلین داد هیچ تاثیری نداشت.دو ماه مصرف گردم.صورتم هروز جوش چرکی بزرگ میزنه بی دلیل‌
  ۲۶سالمه ۶۰کیلو وزنم.
  وقتی متن شمارو خوندم رفتم روآکوتان خریدم خوردم.یک ماه و نیم که میخورم شبی یکی.
  ولی کل صورتم دوباره داره جوش میزنه.رو گونه هام فقط اطراف دم خطم رو گونه هام.پیشونیم اصلا جوش نداره با زیر چونم.
  الان بخاطر عفونت ادرار دکتر گفته قرص رواکوتان و قطع کنم تا دو ورق قرص برا عفونت ادرار تموم بشه.میخواستن بدونم اگه دوباره شروع کنم ب خوردن بعد از دو ماه از بین میره؟ آرزو دارم دیگه یه جوش اضافه نشه.ولی هروز صبح سه تا جدید میزنه خیلی هم درد آور و چرکی هستن.میخواستم بدونم باید چیکار کنم؟ آب زیاد باید بخورم؟ آرایش نکنم؟ تو رو خدا راهنماییم کنین

  1. سلام عزیزم. اگر این بار تصمیم گرفتید که درمان رو شروع کنید باید کامل و دقیق ادامه بدید. دو ماه زمان خیلی کمی هست که انتظار داشته باشید آکنه کاملا از بین بره. من خودم در دو ماه اول خیلی خیلی جوش جدید داشتم. اما از ماه سوم قطع شد. در مورد من زمانی قطع شد که مصرف روزی دو تا قرص رو شروع کردم. احتمالا در مورد شما هم همینطور خواهد بود، چون با روزی یه دونه شما جوش جدید داشتید.

   لطفا خودسرانه مصرف نکنید، حتما تحت نظر پزشک مصرف کنید تا دوز درست دارو برای شما تجویز بشه و آزمایش های لازم هم انجام بشه.

   قطعا مصرف آب فراوان و استفاده ی کمتر از مواد آرایشی و صابون ها و غیره باعث میشه که آکنه خیلی کمتر بشه، اما بعیده که این کارها باعث بشه آکنه کاملا متوقف بشه اما با آکوتان میتونه کاملا متوقف بشه به شرطی که درمان رو نیمه کاره رها نکنید و کامل و دقیق ادامه بدید. درمان نیمه کاره باعث میشه دوباره همه چیز مثل روز اولش بشه فقط شما به بدنتون آسیب زدید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 76. مهتاب گفت:

  پوستم هم خشکه مریم جان.ممننون میشم راهنماییم کنید

 77. مهتاب گفت:

  الان صورتم شده همش جای جوش هر ماهم بین ۲ تا ۶ تا جوشو میزنم میرن ولی جاشون می مونه،کم هستن جوشا ولی دارن صورتمو خراب میکنن،اعتماد به نفسمو ازم کرفتن

 78. مهتاب گفت:

  سلام مریم عزیز
  من هر ماه ۵ ۶ تا. جوش میزنم که جاهاشون هم میمونه، مشکل هورمونی هم دارم که قرص میخورم ولی بازم جوش میزنم.در حال حاضر در حد ۲، ۳ تا جوش دارم أما اکر همین روال ادامه داشته باشه صورتم تماما میشه جای جوش.اکنه هام خیلی خفیفه و دکتر بهم اکوتان نمیده،در صورتی که از نظر خودم همین میزان جوش رو هم درمان کنـم راحت تر از درمان جای جوشه.برای اینکه به درمان های دیکه هم جواب نداده.حالا به نظر شما من با ۵۴ کیلو وزن و ۵،۶ تا جوش در هر ماه که حتما جاشون میمونه و به سایر درمان ها جؤاب نداده یا جوابش موقتی بوده مثلا داروهای هورمونی که موقتی بود،جند تا دونه اکوتان باید بخورم؟

  1. سلام عزیزم.

   تعداد و نحوه ی مصرف دارو رو فقط پزشک میتونن تشخیص بدن. لطفا خود درمانی انجام ندید و خودتون آکوتان مصرف نکنید. این دارو حتما باید تحت نظر دکتر و با انجام آزمایش مصرف بشه. من نمیتونم در این مورد نظری بدم.

   سلامت باشید.

 79. فرناز گفت:

  سلام مریم جان من سوالی داشتم من تنبلی تخمدان داشتم و دارورو با ٢٠میل دکتر تجویز کرد من خوردم بعد ١ماه گذشتن از خوردن من سیکلم بهم خورد و دومین ماه سیکل با کلی زعفران دم کردن به وقتش شدم و به دکتر گفتم قطع کرد و یه دارو دیکه داد به بدنم نساخت به نظرت دیگه ادامه ندم برم دکتر زنان درمان یا درمان پوستم و ادامه بدم

  1. سلام. شما حتما پزشک زنان رو ببینید و راجع به دارویی که مصرف کردید و می کنید باهاشون مشورت کنید. اگر دارویی که دارید مصرف میکنید روی هورمونهاتون تاثیر داشته باشه و باعث مشکل بشه خب خوب نیست.

 80. ياسمن گفت:

  سلام مریم عزیز،ممنون ازراهنمایی هاتون.ان شاءالله که همیشه سلامت باشید.من ١٩سالمه ودانشجوی ترم ٢پزشکی هستم.راستش از١۶سالگی صورتم جوش میزد ولی خیلی خفیف روی ناحیه پیشانی تااینکه پارسال که کنکوری شدم دچارافزایش ناگهانی وزن وریزش موی شدید وآکنه ی شدید شدم.که ازسونووازمایش متوجه تخمدان پلی کیستیک شدم.که خداروشکر بامصرف دارویی وکاهش وزن سطح هورمونام به حالت نرمال برگشت.من تاالان ١۶٠عدداکوتان روزی یک عدد مصرف کردم خب جوش های صورتم خیلی خوب شده ولی هنوز هم جوش میزنم.الان میدونم که دوره درمانم کامل نشده ولی ریزش موهام به شدت شدید شده همش خواب میبینم کچل شدم دلم میخواددیگه این قرصونخورم.شماهم درحین مصرف اکوتان ریزش موی شدید داشتین؟؟

  1. سلام عزیزم. ریزش مو برای برخی از افراد اتفاق می افته. من ریزش موی شدید نداشتم اما توی کامنت های بخونید چند نفری گفتن که موهاشون خیلی زیاد میریزه در حین مصرف دارو که با استفاده از مکمل ها تونستن کنترلش کنن. شما هم با مشورت پزشک میتونید از ویتامین های مکمل استفاده کنید؛ مثل Perfectil – Hair, Skin, Nail یا سایر مکمل هایی که به رشد مجدد موها کمک میکنن. به هر حال باید اینو در نظر بگیرید که اگر درمان رو نیمه کاره رها کنید ممکنه دوباره جوش هاتون برگردن و باز کلافه میشید و چند سال دیگه مجبور میشید دوباره برگردید به درمان.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 81. محمد رضا گفت:

  سلام مریم خانوم من محمد هستم ۱۸ سالمه از سن ۱۴ سالگی جوش میزدم تا اینکه ۱۵ و ۱۶ سالگی خیلی وحشت ناک شد جوری که همه ی عکسای اون دورانمو پاک کردم?از ۱۶ سالگی شروع کردم با دستور پزشک ۶۰ تا آزیترومایسین خوردم بعدشم ۱۹۸ تا راکوتان از روزی دوتا شروع میشد هر کدومش تا اینکه برسه به ماهی یکی خوب شده بودم ولی بدنم هنوز چنتا میزد رفتم یه دکتر دیگه بهم قرص ضد جوش دکتر مورد داد اونم هنوز دارم میخورم شکر خدا صورتم دیگه جوشی نداره مثلا ماهی یکی بزنه ولی بدنم هموز میزد که دوباره رفتم پیشش بهم قرص ریفامپین داده
  میخواستم بدونم امکانش هس بعد از اتمام قرصام بازم برگرده؟واقعا میترسم الآنم افسرده شدم یه جورایی فوبیای جوش پیدا کردم
  ممنون میشم بهم پاسخ بدید

  1. سلام. من در مورد این دو تا قرصی که شما مصرف کردید (قرص دکتر مورد و ریفامپین) اطلاعاتی ندارم اما این رو میدونم که جوش ها تنها زمانی بر میگردن که درمان به طور کامل انجام نشده باشه که ان شالله در مورد شما اینطوری نیست و با داروهایی که مصرف کردید درمان تثبیت شده و دیگه جوش ها بر نمیگردن. باید باور شما این باشه که دیگه قرار نیست جوش بزنید. اگر افسرده باشید یا دائما به جوش فکر کنید و بابتش نگران باشید دوباره باهاش مواجه خواهید شد. اصلا لازم نیست نگران باشید، با خودتون بگید که من دیگه جوش نمیزنم و این رو تبدیل به باور ذهنیتون بکنید تا دیگه بهش فکر نکنید و از مدارش خارج بشید. این مساله خیلی مهمه، من خودم باور کردم که دیگه قرار نیست جوش بزنم، این باور قوی بیشتر از هر دارویی به آدم کمک میکنه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   1. محمد رضا گفت:

    مرسی ممنون بابت دلداریتون امیدوارم عوارض فکر کردن به کنکور باشه
    شما هم موفق باشید ایشالله همه در صحت و سلامت باشن

 82. فرناز گفت:

  خیلی جوش های زیر پوستی دارم و چند جوش قرمز و چرکی دکتر بهم راکوتان تجویز کرده یک روز در میون یک هفتست شروع کردم جوشی نزدم ولی نتیجه ای هم ندیدم ایا راکوتان جوش های زیر پوستی را از بین میبرد یا همرا با اون پاکسازی انجام بدم که چندبار پاکسازی کردم صورتم بدتر تحریک شده

  1. سلام. در مورد فردی مثل شما که هم جوش زیر پوستی دارن و هم جوش های ملتهب و چرکی آکوتان میتونه تا ۹۹ درصد جوش هارو از بین ببره. لطفا صبور باشید. قرار نیست در یک هفته شما نتیجه ی خاصی ببینید. همراه با آکوتان هیچ کاری انجام ندید، به خصوص پاکسازی یا لایه برداری، چون پوست بسیار حساس هست. اجازه بدید درمانتون کامل بشه بعد اگر لازم بود این کارهارو انجام بدید. در درمان با آکوتان صبور بودن از هر چیزی مهمتره.

 83. شادی گفت:

  درمان جای جوش با درمارولر بسیار خوب جواب میده حتی بهتر از لیزر

 84. یوسف. گفت:

  با سلام
  خواستم عرض کنم خدمتتون من یک سالی میشه که آکنه شدید نوع۴دارم یعنی ترسناک تر از هرچیزی ک فکرشو بکنین و ۸ماهه که راکوتان مصرف میکنم.بهتر شده ولی بازم آکنه جدید در میاد(توی گوش_زیر گردنم_روی گونه)و جای آکنه های قدیمی مثل برآمدگی گوشتی بلند در آمدند.لطفا کمکم کنین ممنون

  1. در مورد افرادی با آکنه ی بسیار شدید دوز مصرف دارو باید خیلی بیشتر از سایر افراد باشه. من بعضی افراد رو دیدم که یک سال و نیم داشتن دارو مصرف میکردن تا اینکه آکنه متوقف شده. حتما با پزشک مشورت کنید شاید نیاز باشه که شما هم ادامه بدید و با ادامه دادن تولید آکنه متوقف بشه. به جای جوشهاتون فعلا فکر نکنید، اونها درست میشن. فعلا تمرکزتون روی این باشه که جوش جدید تولید نشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   1. یوسف. گفت:

    دوز مصرفی روزی ۱عدد هستش چون دکتر همینو میگه اصن تعجب میکنم که چرا چیزی میگه بعد جدا از اینا الان ۲۰روزه ک دارم رژودرم استفاده میکنم نظرتون چیه استفاده کنم؟اگه دارویه دیگه ای میشناسین که خوبه ممنون میشم معرفی کنین..?⁦❤️⁩⁦❤️⁩ ببخشین تلگرام ندارین شما ؟اینجا یه کم سخته

    1. من روزی دو تا مصرف میکردم به جز دو ماه اول که روزی یکی مصرف میکردم. در واقع از وقتی که دوز مصرف من به دو عدد قرص در روز افزایش پیدا کرد جوش زدن متوقف شد. تا قبل از اون به شدت جوش میزدم. شاید لازم باشه برای شما هم روزی دو تا تجویز بشه.

     فکر نمیکنم رژودرم خیلی تاثیر داشته باشه ولی به هر حال ضرر هم نداره. من هیچ دارویی برای اثر جوش ها تا الان استفاده نکردم و نمیدونم چی میتونه بهتر باشه. میتونید توی کانال تلگرام تصاویر پوست منو ببینید. NoAcne@

     متاسفانه از طریق تلگرام نمیتونم پاسخگو باشم. موفق باشید.

     1. فرناز گفت:

      من الان یک هفتست راکوتان رو شروع کردم یک روز در میون میخورم و خیلی جوش های زیر پوستی دارم و چندتا جوش ملتهب که دکتر بهم راکوتان توصیه کرد ایا راکوتان جوش های زیر پوستیمو از بین میبره کامل؟؟یا همرا راکوتان پاکسازی انجام بدم

 85. آزیتا گفت:

  سلام،مریم جان عزیز
  ممنونم از مقاله ی خوب و مفیدت که باعث شد ترس بیخودی که از مصرف راکوتان داشتیم از بین بره،راهنماییتون در مورد مصرف عالی هست،یه سوال دارم، با توجه به اینکه به ازای هر کیلو وزن بدن باید نیم گرم در روز استفاده بشه و در کل هم باید سه برابر وزن بدن مصرف بشه من حساب کردم که برای شخصی با وزن ۴۸کیلو ۱۷۵عدد قرص بایدمصرف بشه که دوماه روزی یکی ودوماه بعدش روزی دوتا، تا۱۷۵عددقرص مصرف بشه و پروسه کامل بشه، اما آیا منظور شما از تثبیت درمان چیزی اضافه بر سه برابر وزن بدنه یا منظورتون کامل مصرف کردنه همون میزانه؟سپاسگزارم که وقت میگذارید و اطلاعاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

  1. سلام عزیزم. ببینید اینکه در کل باید سه برابر وزن بدن فرد باشه یا بیشتر بستگی کامل به شدت و نوع آکنه ی شما داره که پزشک باید تشخیص بدن. بعضی از افراد رو داریم که ۶ تا ۸ برابر وزن بدنشون هم براشون تجویز میشه. پس این یه قانون نیست. دوران تثبیت دورانیه که جوش زدن متوقف شده اما هنوز عامل درونی تولید آکنه به طور کامل از بین نرفته. تقریبا چند ماه بعد از اینکه جوش زدن کاملا متوقف شد درمان ادامه پیدا میکنه تا تثبیت بشه. یعنی به محض اینکه جوش زدن قطع شد نباید فکر کنیم که دیگه مشکلی نیست و میشه دارو رو قطع کرد که تمام اینها بستگی کامل به نظر پزشک داره. لطفا فقط تحت نظر پزشک درمان رو انجام بدید تا مشکلی پیش نیاد.

   سلامت باشید.

 86. مانیا گفت:

  سلام مریم جون من الان دو ماهه دارم راکوتان مصرف میکنم آزمایش دادم گفت پلاکت و کبدت خوبه فقط کلیه هات یکم مشکل داره،میترسم آخه یکی از دوستام گفت یه نفر در اثر استفاده این قرصا فوت شده با این حال اصلا نمیتونم قرصو قطع کنم چون صورتم داره صاف میشه و نمیخوام مث روز اولش بشه چکار کنم؟آیا این قرص ب کلیه ها هم ضرر میرسونه ممنون میشم جوابمو بدید.

  1. سلام عزیزم. راستش من در مورد کلیه هیچ اطلاعاتی ندارم، به هر حال دارو باید با آب فراوان مصرف بشه. اما در مورد کلیه باید با پزشک مشورت کنید.

   لطفا به اطلاعات غلطی که از افراد بی اطلاع می شنوید توجه نکنید. اگر این دارو میتونست انقدر خطرناک باشه برای این همه آدم در تمام دنیا تجویز نمیشد. شما تحت نظر پزشک دارو رو مصرف کنید و ایشون دائما آزمایش های لازم رو می نویسن و وضعیت بدن شما رو کنترل میکنن. پس اصلا لازم نیست که به خاطر شایعات بی پایه و اساس خودتون رو نگران کنید.

   موفق باشید.

   1. مانیا گفت:

    ممنون عزیزم

    1. خواهش میکنم. سلامت باشید.

 87. hiva گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای شستن صورت حین مصرف روآکوتان کرمlamininبرای پاک کردن خوبع؟دکترم بهم داده ولی حس میکنم صورتمو بدکرده وتاثیرخوبی نداره به دکترم گفتم گفت حتمااینواستفادکن?

  1. سلام. متاسفانه اطلاعاتی در مورد این کرم ندارم. میتونید یک ماه دیگه مصرف کنید اگر احساس کردید که داره تاثیرش بدتر میشه از پزشک بخواید که عوضش کنه.

   موفق باشید.

 88. s.abedin گفت:

  سلام مریم جان خوب هستید . من ۲۰ سالمه از ۱۵ سالگی دچار اکنه های متورم و بزرگم اما تعدادشون تو هر دوره خیلی کم بود مثلا ماهی ۲تا . هربار ک دارویی استفاده کردم بدتر و بدتر شد .الان بعد از استفاده کردن چند داروی بسیار قوی حالا جوشهام دوبرابر قبل درمیان با تعداد بیشتر اما هنوز اونجور مثل عکس سما نشده هیچوقت . بسیااااااار از رواکوتان میترسم یکبار مصرف کردم و بعد از ۲ماه رهاش کردم . یه نفر میگفت تمرکز دیگه نداره چشمش . میگن کور میکنه اب چشمو میگیره ریزش مو میاره .مشکلات کبدی میسازه . واقعااا میخوام بدونم راه دیگه ای وجود نداره ؟ چون من هر دونه جوشی ک تابحال داشتم همششش فرورفته شده . حالا میخوام لیزر کنم اما دکتر گفته کا کامل جوشات نرن نمیتونی لیزر کنی . الان من همینجوری موندم . رواکوتانم ک خیلی ازش میترسمم ک بخوام مصرف کنم بازم چند ماه طول میکشه تا اثری بذاره ک بتونم لیزر کنم . این چند ماه برای اولین بار دارم افسردگی رو حس میکنم .تورو خدا اگه راه دیگه ای هست بهم بگین . و از تلگرام اگه میشه پیام بدین من عکس جوشمو بفرستم . ۳تا دکتر رواکوتان تجویز کردن من ک پافشاری کردم چند تا داروی خیلللی گرون و قوی نوشتن گفتن باید تا ۳۰.۴۰سالگیت ادامه بدی . واقعا فقط با دارو های شیمیایی جواب میده ؟ من شنیدم رواکوتان برا همه عوارض نده .فقط برای بعضیا نمایان میشه.اینم تلگراممه @s_abedin_m

  1. سلام. عوارض آکوتان روی افراد مختلف متفاوت هست. اکثر افراد فقط خشکی پوست و لبها رو تجربه میکنن و بقیه ی عوارض در موردشون اتفاق نمی افته. هیچ کس تا به حال با خوردن آکوتان کور نشده. مشکلی برای کبدتون پیش نمیاد اگر تحت نظر پزشک باشید. چون پزشک آزمایش می نویسن براتون و دائما کبد رو بررسی میکنن. ریزش مو در عده ی کمی از افراد اتفاق می افته که با مصرف مولتی ویتامین ها کنترل میشه. شاید اصلا در مورد شما پیش نیاد.

   سالهاست که در تمام جهان این دارو داره برای رفع آکنه تجویز میشه. اگر قرار بود انقدر وحشتناک باشه هیچوقت تجویز نمیشد. اما تنها راه حل قطعی که تا به حال شناخته شده همین دارو هست. درمان گیاهی هم میتونید انجام بدید اگر صبور باشید اما معلوم نیست که جواب قطعی باشه یا نه.

   تحت نظر پزشک درمان کنید و مطمئن باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد.

   موفق باشید.

 89. ندا گفت:

  سلام مریم جان ، خواستم بپرسم شما حین استفاده از راکوتان دچار سر درد هم‌شدی ؟ من ۱ هفته هست قرص رو شروع کردم روزی یکی اما دو روزه همش سر درد دارم … نمیدونم این سر درد خطرناک هست یا نه !؟ یا اینکه طبیعیه و‌زود گذر

  1. سلام عزیزم،‌ راستش من یادم نمیاد سر درد داشته باشم و نمیدونم که جز عوارض دارو هست یا نه. شما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن بشید که مشکلی نیست.

 90. Leila گفت:

  سلام من الان دوره سیصدتا قرص روآکوتانم تمام شده همه قرصامم سروقت خوردم ولی حتی این اواخر دوره مصرف هم دوسه تا جوش میزدم الانم یه هفته است که تمام شده قرصام صورتم داره جوش میزنه چرا پس به من جواب نداده این قرصا??
  میشه لطفا جوابمو بدی یا به ایمیلم پیام بدی ممنون

  1. سلام عزیزم، این میزان از دارو رو پزشک برای شما تجویز کردن؟ شاید بدن شما به میزان بیشتری از دارو نیاز داشته. مواردی مثل شما که جوش هاشون بر میگرده نیاز به بررسی دقیق تر توسط پزشک رو دارن. شاید موردی در بدن شما (مثل مشکلات هورمونی) باعث تولید جوش های جدید میشن یا موارد دیگه. تشخیص این موارد فقط در تخصص پزشک هست. حتما با پزشک مشورت کنید تا بتونید مشکل رو سریعتر رفع کنید.

 91. رستا گفت:

  سلام،ممنون از مطلبتون
  حقیقتش من دو هفتس درمان با روآکوتان رو شروع کردم،پبشونیم قبلا خیلی جوش میزد،ولی الان هیچی نمیزنه،فقط یه جوش بود که دستکاری نکردم ولی الان تبدیل به جوش زیرپوستی شده و چون دقیقا وسط پیشونیمه خیلی آزار دهندس،اگه راهنماییم کنین یجوری از شرش خلاص شم ممنون میشم…

  1. سلام.

   جوشتون رو تخلیه کنید، مشکلی پیش نمیاد. اگر هم خودتون نتوستید می تونید از پزشک بخواید این کارو براتون انجام بدن. کلن خوبه که دستکاری نمیکنید. اما جوش هایی که اصطلاحا میرسن (یعنی سفید میشن) باید تخلیه بشن. اگر هنوز نرسیده باشن جایی که به جا میذارن عمیق خواهد بود اما وقتی که میرسن دیگه میشه تخلیه کرد یعنی میگن که باید این کارو کرد.

 92. سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر و ممنون از توضیحات کاملتون . یه سوال داشتم من ۱۸ سالمه و بخاطر جوش هام دکتر برام راکوتان نوشته . جوشهای زیر پوستیم زیادن و خیلی بابتشون نگرانم . میخواستم بدونم راکوتان درباره جوش های زیرپوستی هم جواب میده؟

  1. سلام عزیزم، در مورد جوش های زیر پوستی خیلی بستگی به جنس پوست افراد و نوع و میزان مصرفشون داره. اگر هم جوش زیرپوستی و هم جوش های بیرون از پوست رو دارید احتمال اینکه جواب بگیرید و هر دو مدل جوش کامل از بین برن خیلی زیاد هست. من افرادی رو دیدم که فقط جوش زیرپوستی داشتن و آکوتان اونطوری براشون تاثیر نداشته که برای افرادی با جوش های آشکار داشته. اما اگر مثل من هر دو مدل جوش رو دارید به احتمال زیاد جواب میگیرید. به هر حال نگران نباشید و درمان رو تا انتها ادامه بدید.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

 93. جلال گفت:

  برای درمان فرورفتگی بهترین روش ساب سیژن است و برای صافی و بهبود پوست لیزر اراف فرکشنال مفیده

  1. ممنون از شما. شما خودتون هیچ کدوم از این روش هارو امتحان کردید یا فردی رو می شناسید که امتحان کرده باشن؟

 94. سهیلا گفت:

  سلام دوستان
  ممنون از مریم عزیز بابت این مطالب که در اختیار ماقرار دادن.منم حدود ۴۰ روز میشه که دارم این قرص رو مصرف میکنم.دوستان بابت ریزش مو وجلوگیری از اون میتونید قرص Hair vit(هیر ویت) رو مصرف کنید همراه روآکوتان و از خوردن قرص های مولتی ویتامین غافل نشید.که عوارض رو خیلی کمتر میکنه.من که خودم از خشکی لبم دارم اذیت میشم که خیلی شدیده و دیگه روی آوردم به وازلین

  1. ممنون از اینکه تجربه تون رو گفتید. باعث میشه نگرانی خیلی ها کمتر بشه.

   وازلین خیلی مفیده برای خشکی لب ها، مطمئن باشید بتون کمک میکنه.

   موفق باشید.

 95. شیدا گفت:

  راستی, من ب آلوپسی مبتلا شدم و الان تحت درمان اون هستم

  این قضیه اونقدر برام سنگین بود که سه چهار ماهه تمام درمانهایی که برای جوش انجام میدادم رو قطع کردم, افسردگی گرفته بودم,

  الان حال روحیم بهتره
  و کلا بیخیال مو شدم, جالبه از وقتی بیخیال شدم و خودم رو همینجوری دوس دارم داره دوباره درمیاد??
  و حالا
  میخام بحال پوستم هم فکری کنم,

  شاید برای آلوپسی درمان قطعی وجود نداشته باشه ولی برای جوش و لک هست,

  الان دیدم توی کامنتا که ممکنه باعث ریزش مو بشه,,,, خب اینجوری باشه که من نمیتونم استفاده کنم?

  بجز مصرف آکوتان درمان دیگه ای هست؟ قطعی باشه مهم نیست چقدر زمان ببره,
  جای لکه ها که قهوه ای شدن هم خیلی خیلی ناراحتم میکنه,
  راستی مشکل هورمونی هم ندارم,~آزمایش دادم قبلا

  1. سلام عزیزم.

   پزشکی که من بهشون مراجعه کردم دکتر نادر زرین پور بودن که من توی کلینیک بقیه الله (ونک، ملاصدرا)‌ پیش ایشون می رفتم.

   ریزش مو عارضه ای هست که در کمتر کسی اتفاق می افته، مثل خشکی پوست نیست که تقریبا در نود درصد افراد اتفاق می افته. ریزش مو در عده ی کمی اتفاق می افته. می تونید قبلش با پزشک در مورد مشکل آلوپسی مشورت کنید شاید هم بتونید مصرف کنید. اگر پزشک گفتن که تداخلی نداره دیگه نگران ریزش مو نباشید. هرچه بیشتر به عوارض فکر کنید در شما شدیدتر می شن.

   راستش من درمان قطعی دیگه ای سراغ ندارم به جز آکوتان، تمام داروهای دیگه موقتی هستند. بعضی اوقات درمانهای گیاهی هم می تونن قطعی باشن، اما بستگی به داروها و نوع استفاده داره. اگر فرد حاذقی رو سراغ دارید می تونید به این درمان هم فکر کنید.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

  2. یکی از دوستان این مطلب رو در کامنت ها نوشتن که شاید به درد شما هم بخوره: “دوستان بابت ریزش مو وجلوگیری از اون میتونید قرص Hair vit(هیر ویت) رو مصرف کنید همراه روآکوتان و از خوردن قرص های مولتی ویتامین غافل نشید.که عوارض رو خیلی کمتر میکنه.”

 96. شیدا گفت:

  سلام عزیزم, من از حدودا ۱۳-۱۴سالگی تا حالا که ۲۴سالمه درگیر جوشم,
  صورتم کم شده اما نواحی که جوش میزد الان پوستش تقریبا تیرست//پیشونی و چونم خصوصا, جوشهاشم خوب نشده, فقط نسبت به سابق کمتر شده, اما بازو و کمرم افففففتضااااحهههه, تقریبا جوش ب مشکل روحیم تبدیل شده و بی اینکه خودم متوجه باشم دستکاریشون میکنم, جدیدا دستکش نخی دستم میکنم هر وقت بخونم تا نتونم جوشارو خالی کنم, از دست خودم خسته شدم از پوستم خسته شدم از امتحان کردن درمانا ی مختلف خسته شدم, تاپ و لباس باز که هیچ حتی تی شرت هم نمیتونم بپوشم چون تا روی ساق دستم درگیر جوش شده
  جدیدا داره بیشتر میشه و تا شکم هم پیش میره,
  بازوم کااامل سیاه شده, پوست خودم سفیده اینا خیلی تو چشمن,
  از همه چی بریدم دیگه, شانسی رسیدم ب نوشته های شما,

  من مجردم اما هیچ کدوم از پزشکا تا حالا برام اکوتان ننوشته بودن,
  حالا میخوام خودم ازشون بخوام این درمان رو شروع کنم
  ولی نمیدونم ب کدوم پزشک اعتماد کنم تا درگیر اون جریاناتی که گفتی بعضی دکترا از قصد درمان رو تا اخر نمیبرن نشم,

  لطفا اگر دکتر معتمدی رو میتونی بهم معرفی کن

  من کاشان زندگی میکنم اما مشکلی با تهران یا اصفهان رفتن برای دکتر ندارم, میام

  ببخشید ایییین همه نوشتم
  و ممنون که پیگیری میکنی ?

 97. zahra گفت:

  سلام
  مریم جان ممنون از اینکه تجربیاتت رو در اختیارمون گذاشتی، من از خرداد سال ۹۶ شروع به استفاده از راکوتان کردم، اونم به این دلیل که یه سری جوش روی صورتم میزد و همچنین پشت گوشم، که مدت زیادی طول می کشید تا اثرش بره وقتی هم که سطح پوستم صاف می شد یه جای کبودی از خودش باقی میذاشت؛ یکی دوبار که پشت گوشم زده بود، تخلیه کردم با سرنگ چیزی جز خون و عفونت نبود، و جاش هم تو صورتم اگر دستم میخورد به دلیل نازک شدن پوست روش یا خودم تخلیه میکردم چاله بزرگی می شد. تعدادش زیاد نبود ولی گه گاهی میزد و رفتنشم که خیلیی طول میکشید تا اینکه زیر گونه ام جندتا جوش این مدلی متورم و دردناک زد که رفتم پیش دکتر و این قرص رو تجویز کرد و گفت که ۱۱ ماه باید مصرف کنم، در طی درمان خیلییی نگران عوارضش بودم و هستم علی الخصوص روی ریزش مو، تا اینکه یه دکتر متخصص دیگه برای گوش رفته بودم برای تجویز داروی گوش به دلیل عدم تداخل دارویی ، داروی مصرفیم رو در جریان گذاشتم ، و نگرانیم هم بابت ریزش مو مطرح کردم که یه قرص مولتی ویتامین تخصصی مو معرفی کرد(نوتری کپ-آنتی شوت) که با مصرف اون تا الان ریزش موی آتچنانی نداشتم در حد نرمال که همیشه داشتم ولی یه بازه زمانی که این قرص رو تموم کردم و پیدا نمیکردم تو داروخونه ها موهام خیلی بد ریزش داشت، حالا همه این صحبتهارو انجام دادم که بگم، آیا شما مشکلی از بابت ریزش مو ،خارش سطح سر بعد از قطع یا طی درمان داشتید؟، چه روشی رو پیش گرفتید؟
  چند روزی هست که ریزش مو ندارم ولی نمیدونم تلقینه، حساسیت بیجاست، کف سرم یه کوچولو خارش داره، چون روزای اخر دوره درمانم هست خیلی نگران هستم که بعد از قطع قرص، ریزش مو به سراغم بیاد، چون واقعا غیر قابل تحمله برام، اینم بگم دغدغه ام از بلاگ های مختلفی که مطالعه کردم و همه میگن که ریزش مو بعد از قطع به سراغشون اومده و … در اخر بگم که آزمایشهای دوره ای هم دادم و خداروشکر آنزیم های کبدیم در سطح نرمال بوده.
  تنها دغدغه من ریزش مو بعد از قطع مصرف هستش….

  1. سلام عزیزم.

   ریزش مو در بعضی افراد اتفاق می افته، من یادم نمیاد که ریزش مو برام پیش اومده باشه و بعدش هم نداشتم، اما چیزی که من میدونم اینه که پس از قطع مصرف، عوارض دارو هم از بین میرن. یعنی عوارض برگشت پذیر هستن. به خصوص در مورد شما که ویتامین مصرف کردید و سعی کردید بدنتون رو تقویت کنید مطمئنن ریزش مو اتفاق نخواهد افتاد. به نظر من نیازی نیست در این مورد نگران باشید. در ضمن می تونید از ماسک موهای طبیعی مثل تخم مرغ یا حنای بی رنگ استفاده کنید و مطمئن باشید درمان که تموم بشه همه چیز به حالت نرمال برمیگرده. متاسفانه در مورد عوارض دارو انقدر اغراق شده صحبت میشه که باعث میشه خیلی از افراد دچار نگرانی بشن و اصلا به سراغ درمان نرن یا اینکه درمان رو نیمه کاره رها کنن.

   هرچه بیشتر حساس بشید بیشتر استرس می گیرید و بیشتر درگیر مشکلات میشید. پس سعی کنید آروم باشید و به حرفهای نگران کننده توجه نکنید.

   براتون آرزوی بهبودی دارم.

 98. مریم گفت:

  سلام ،ممنون از تو ضیحات کاملتون،من ۲۶سالمه و تصمیم گرفتم راکوتان رو شروع کنم ،یه سوال داشتم ازتون اینکه پوست صورت من در اثر جوش زدن یه مقدار تیره تر شده نسبت به قبل ،آیا راکوتان روی رنگ پوست هم تاثیری داره؟؟ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام، بله تا حدی تاثیر داره و پوست رو روشن میکنه. و البته وقتی که تولید آکنه متوقف بشه در گذر زمان پوست روشن تر هم میشه.

   اگر آب و یا میوه جات تازه کم مصرف میکنید سعی کنید خیلی زیاد مصرف کنید. اینها برای روشن شدن پوست خیلی موثر هستند.

 99. فيروزه گفت:

  سلام،من هم حدود ١۵ سال پیش وقتى ١٩ سالم بود،راکوتان مصرف کردم و دوره درمانم رو هم به خوبى طى کردم اما متاسفانه بعد از ۵-۶ سال دوره جوشام برگشت اما نه به شدت قبل،اما باز یکى دو سالى میشه که داره باز زیاد میشه و دیگه نمیخوام راکوتان مصرف کنم،به من قرص pure skin دکتر موراد رو پیشنهاد دادن که در مصرف اون هم مرددم،نمیدونم اون هم موقت درمان میکنه یا قطعى و بدون بازگشت.لطفا اگه کسى اطلاعاتى در مورد این قرص داره،بیان کنه،ممنون.

  1. سلام

   متاسفانه من اطلاعاتی در مورد این دارو ندارم. امیدوارم دیگران بتونن پاسخ بدن.

   موفق باشید.

 100. یه افسرده گفت:

  سلام مریم عزیز منم بیمه ارتش دارم میشه آدرس و شماره تلفن دکترتو بدی

  1. سلام. من کلینیک بقیه الله (میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بعد از شیخ بهایی) میرفتم. این کلینیک ویژه ی بیمه شدگان ارتش و سپاه هست. دکتر نادر زرین پور اونجا بودن، البته همه ی پزشکانشون خوبن.

 101. ساناز گفت:

  سلام میخواستم بپرسم از چه چیزی واسه شستن آرایشتون استفاده میکنین؟ چه فیس واشی

  1. من از سینره (رنگ بنفش که مخصوص پوست های معمولی و خشک هست) استفاده می کنم.

 102. محمد گفت:

  سلام خانم کاشانکی ….عاجزانه ازشما تقاضا دارم لطفا به ایدی زیر در تلگرام پیام دهید به کمک و مشورت با شما نیاز داریم ..خیلی خیلی ممنون @mehranparsaaskim

  1. لطفا سوالتون رو همین جا بفرمایید.

 103. عاطی گفت:

  سلام عزیزم خسته نباشی
  من قبلا هم کامنت گذاشتم و از پروسه درمانم با روآکوتان گفتم ماه اول روزی یک عدد استفاده میکردم و بشدت جوش زدم طوریکه کاملا خونه نشین شدم بعد از یک ماه همون روال روزی یک عدد ادامه داشت و از هفته دومه ماه دوم جوشها رو به بهبود رفت بطوریکه تا آخر ماه سوم دیگه جوش نزدم و همه ی جوشا رفته بودن الآن ماه سومه و دکتر گفت یک روز در میان بخورم به نظرت این شیوه مصرف صحیحه؟خوشحال میشم نظرتو بدونم مرسی عزیز???

  1. عاطی گفت:

   ببخشید اصلاح میکنم تا آخر ماه دوم هیچ جوشی نزدم

   1. سلام عزیزم.

    این شیوه اشتباه که نیست، درسته، پزشک حتما با توجه به شدت آکنه در شما و شرایط بدنتون میزان دارو رو برای شما تجویز کردن. اما نباید گول از بین رفتن جوش هارو خورد و درمان رو کامل نکرد. همین یک روز در میون رو ادامه بدید و از پزشک بخواید که دوره ی تثبیت درمان رو برای شما کامل کنه، چون زود قطع کردن درمان میتونه باعث برگشت بشه. البته بدن هر کسی متفاوت هست، ممکنه شما بعد از چند ماه به طور کامل درمان بشید که پزشکان این موضوع رو به درستی تشخیص میدن. پس بدون نگرانی درمانتون رو ادامه بدید.

    مهمترین مساله اینه که ما باور داشته باشیم که دیگه قرار نیست جوش بزنیم. شما هم در این مدت که دارید درمان میشید همین باور رو در خودتون ایجاد کنید و مطمئن باشید که همین اتفاق هم می افته. 🙂

    براتون آرزوی سلامتی میکنم.

  2. ali گفت:

   سلام من بدنم جوش و اکنه میزنه و بازوهام ولی صورتم خیلی کم دیگه از خودم خسته شدم میخواستم مصرف کنم ولی تنها چیزی که منو میترسونه منصرفم میکنه اینه که هفته اول جوش زیاد بزنه صورتم چون به خاطر شرایت کاریم خیلی سخته واسم راهی هست که مصرف کنم این اتفاق نیفته

 104. دوست گفت:

  سلام مریم خانم
  من واسه بار دوم حدود ۲ ماهه دوباره راکوتان استفاده میکنم تا هفته پیش جوشام بهتر شده بود حداقل دیگه جوش جدیدی هم نمیزدم
  ولی چند روزی میشه دوباره به اندازه روز اول جوش زدم? خیلی اعصابم خورد شده ?که بعد از کلی هزینه و زحمت دوباره شده مثل روز اول
  هرچی هم فکر میکنم جدیدا کار خاصی که واسه پوستم ضرر داشته باشه نکردم☹
  البته به دکترمم گفتم میگه که دو سه ماه اول طبیعیه ولی من تو دوره قبلی که استفاده میکردم اینطوری نشد از همون اول کم شد تا اینکه کلا از بین رفت ولی این دفعه کاملا فرق داره
  البته برخلاف دوره اول توی این دوره از همون ماه اول زمان پریودیمم کلا بهم ریخته
  به نظرتون بهتر نیست کلا راکوتانو بذارم کنار چون الان با این همه زحمت وضعیتم شده مثل روز اول؟

  1. سلام،

   ببینید با افزایش سن نوع و شدت آکنه در همه ی افراد تغییر میکنه، آکنه به مرور زمان شدیدتر میشه. اینکه واکنش بدن شما این بار مثل دفعه ی قبلی نبوده می تونه علت های زیادی داشته باشه، مثلا اینکه دارویی که الان مصرف می کنید به شما نمی سازه، یا اینکه با افزایش سن میزان آکنه ی شما شدیدتر شده و شما نیاز به میزان بیشتری از دارو دارید. اگر الان هم مصرف رو قطع کنید آکنه قطع نخواهد شد و بعد از مدتی انقدر کلافه میشید که مجبورید دوباره به درمان برگردید. همونطور که پزشک بهتون گفتن در دو سه ماه اول میزان جوش ها خیلی بیشتر میشن. شاید بهتر باشه که دوز مصرف برای شما بالاتر بره.

   من تنها چیزی که میتونم بگم اینه که خودم اگر به جای شما بودم حتما ادامه میدادم و درمان رو نیمه کاره رها نمیکردم. برای درمان نکردن همیشه وقت هست. در درمان آکنه باید صبور بود.

   براتون آرزوی بهبودی هرچه سریعتر رو دارم.

 105. افسانه گفت:

  سلام.وقتتون بخیر
  تمام نوشته هاروخوندم.ممنون بخاطر کارمفیدی ک انجام دادین.منم ۵ ماهه دارم راکوتان مصرف میکنم جوشام کاملا ازبین رفته.تاالان فقط خشکی پوست و لب داشتم ولی الان دوهفته اس ریزش موی شدیدگرقتم اونقد ک واقعا نگران کننده شده برام.نمیدونم چیکارکنم دارو رو ثطع کنم یا نه؟؟

  1. سلام عزیزم.

   ریزش مو هم در بعضی افراد به وجود میاد، جزء عوارض طبیعی هست که برای بعضی افراد اتفاق می افته. اما این عارضه موقتی هست یعنی با قطع دارو مشکل رفع میشه.
   راستش من نمیتونم به شما بگم که قطع کنید یا نکنید، این رو پزشک باید تشخیص بدن. تنها چیزی که میتونم بگم اینه که اگر درمان رو نیمه کاره رها کنید ممکنه که آکنه مجددا برگرده و شما باز هم کلافه میشید و مجبورید به سراغ درمانهای مختلف برید و شاید بعد از دو سال مجبور بشید دوباره به آکوتان رو بیارید، اتفاقی که برای خیلی ها افتاده.

   من اگر به جای شما بودم از پزشک میخواستم یه دارویی بده که جلوی ریزش مو رو برای مدتی بگیره تا من بتونم درمانم رو کامل کنم. یا مثلا از تخم مرغ یا سایر مواد گیاهی که برای تقویت موها مناسب هستند استفاده میکردم. به هر حال حتما با پزشک مشورت کنید که اگر ریزش مو غیر طبیعی بود راهکار مناسب رو به شما ارائه بدن.

   براتون آرزوی بهبودی دارم.

 106. عرف گفت:

  سلام مجدد من منتظر جوابتون هستم
  درضمن اگه میشه بگین چه تفاوتی بین
  قرص المانی ۱۷۰۰۰
  و سوییسی۳۰۰۰۰
  وجود داره ؟
  و راکوتان روی پوست بدنم هست تاثیر داره یا فقط صورت ؟
  تشکر ????

  1. با سلام. تعداد تجویزی کاملا بستگی به میزان آکنه ی شما داره. به نظر من برای شما که فرمودید آکنه ی شدید دارید باید روزی دو تا تجویز بشه به مدت یک سال. ولی باز هم بستگی به نظر دکتر داره. روزی دو تا قرص رو معمولا همراه با صبحانه و همراه با شام مصرف می کنن. من که اینطوری مصرف کردم.

   واقعا نمیدونم چرا برای شما داکسی سایکلین نوشتن. این دفعه ازشون بخواید که آکوتان بنویسن.

   والله راستش نمیدونم فرق این دو تا قرص در چیه، اما فکر میکنم که من هم سوئیسی مصرف میکردم. شاید فقط تحت تاثیر گمرک و اینجور مسائل قیمت ها فرق داشته باشن، واقعا نمیدونم.

   بله، راکوتان روی پوست بدن هم تاثیر داره، یعنی جوش هایی که روی بدن هم تولید میشن با آکوتان از بین میرن.

   براتون آرزوی بهبودی هرچه سریعتر رو میکنم.

 107. عرف گفت:

  چیزی که برام خیلی جالب بود
  من با دوستم میرفتم دکتر که اون صورتش کمی جوش داشت
  برای اون راکوتان برای من داکسی نوشتن !?

 108. عرف گفت:

  ممنون از توجه و پاسخگوییتون
  شما گفتین روزی ۱ عدد مدت ۲ ماه
  و بعد از اون روزی ۲ عدد جمعا به مدت ۱۰ ماه مصرف کردین
  این میشه حدود ۵۰۰ تا قرص ؟!
  برای من که ۷۰ کیلو هستم به نظرتون چه تعداد در روز به مدت چند ماه تجویز میشه ؟
  اگه۲ تا در روز باشه یکی بعد ناهار و شام مناسبه یا حتما باید ۱۲ ساعت فاصلهبینشون باشه ؟

 109. عرف گفت:

  سلام واقعا این صبر و حوصله شما برای پاسخ گویی به کامنت ها دست مریزاد داره
  من ۲۳ سالمه مشکل من جوش های بدن هستش
  اولش فقط پشتم و بعد سینه و حالا باسن و پاها و کم کم دست هام
  حدود ۶ سال هست که جوش میزنم و هرچی میگذره بد تر میشه
  جوش ها هم دوصورته یکی کوچیک و سر سیاه یا زرد
  اما یکی جوش های قرمز و خونی و درشت که وقتی میترکن میشه یه دستمال کاغذی خون ازش کشید
  بعضی هاشون هم بعد یه مدت تبدیل به گوشت میشن و میمونن مثل زیگیل
  من حدودا پیش ۶ تا دکتر رفتم همه داکسی سیلین دادن که خوب نشدم
  برای زیگیل ها هم کراید رفتم بادشون خوابید
  یه سوال : الان من چیکار کنم ؟ 🙂
  دکترا نمیدونم چرا هیچکدوم راکوتان ندادن شاید بخاطر اینکه بعد یه مدت تبدیل به گوشت میشه
  من توی کامنا خوندم که شما گفتی این جوشا دلیل خارجی داره نه داخلی
  راستی تازه داره صورتمم میزنه جوشای خونی
  چه کنم ؟

  1. سلام، ممنون از شما.

   خیلی از پزشکان نگران عوارض هستن و به همین دلیل آکوتان تجویز نمی کنن، بعضی هاشون هم میخوان که افراد تا پایان عمر گرفتار درمان باشن. من اگر جای شما بودم خودم از پزشک میخواستم که برام بنویسه (در مورد خودم همین کارو کردم، چون اون زمان دیگه اصلا کسی تجویز نمیکرد. من اصرار کردم که بنویسن). با توجه به شدت آکنه در شما باید میزان مصرف برای شما خیلی بیشتر از افراد عادی باشه (تقریبا تا شش برابر وزن بدنتون. منم همین میزان رو مصرف کردم.) دقیق و درست و کامل مصرف کنید و به هیچ عنوان درمان رو نیمه کاره رها نکنید.

   آنتی بیوتیک ها به هیچ وجه نمی تونن برای چنین آکنه ای مناسب باشن.

   جوش های زیرپوستی هستن که معمولا علت خارجی دارن، این آکنه ای که شما توصیف میکنید قطعا دلیل داخلی داره و باید رفع بشه. قبل از اینکه آکنه روی صورتتون شدید بشه درمان رو شروع کنید. حداقل اثر جوش روی صورتتون نمونه.

   واقعا کاش یه پزشک هم میومد اینجا می نوشت که چرا برای فردی مثل شما با این شدت از آکنه آکوتان تجویز نشده تا حالا،‌ شاید باعث میشد ما کمتر حرص بخوریم از دست این قبیل پزشکان که انگار هیچی براشون مهم نیست. ??

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 110. فرانك گفت:

  سلام مریم جان.
  مقاله تون عالی بود درباره اکوتان و خیلی خوبه که به سوالات دیگران جواب میدین و اطلاعاتتون رو در اختیار بقیه میذارین.واقعا ممنون.من بیست سالمه و تا یک سال پیش هیچ جوشی روی صورتم نبود.سر استرس ورود به دانشگاه بااین که یک سال پشت کنکور بودم و شرایط سختیو میگذروندم یجورایی تیک عصبی گرفتم و هردفعه جلوی آینه با صورتم ور میرفتم تا اینکه به خودم اومدم دیدم صورتم شده پر جوش های چرکی مخصوصا روی گونه هام.از دارو های گیاهی و محلول های مختلف مثل کلیندامایسین و اریترومایسین که ناامید شدم پیش متخصص رفتم و عوارض رواکوتان رو به جون خریدم والان سه ماه و نیمه که بطور نان استاپ دارم دارو رو مصرف میکنم.تولید جوش ها بااون سرعت قبلی کم شده و فقط گهگاه جوش میزنم که اون هم بعد مدتی از بین میره.چیزی که این روزها خیلی آزارم میده جای جوش های قبلیه.خواستم بپرسم جای جوش های شما باهمون رواکوتان برطرف شد یا از داروی دیگه ای بعد از تموم شدن دوره تون استفاده کردین؟؟من خودم تحقیق کردم و خیلیا گفته بودن رژودرم برای جای جوش خوبه.من این روزاکه هفته ای سه تا قرص میخورم(برای پیشگیری از عوارض،اوایل روزی دوتا میخوردم)روزی هم دوبار رژودرم استفاده میکنم برای جای جوش ها. شما بعنوان کسی که از این پروتکل درمانی نتیجه گرفته برای این جای جوشهای ازار دهنده چیکار کردین؟یه سوال دیگه،من تقریبا یک ماهه تو بازوهام ترک خورده،ترک های قرمز،میتونه از عوارض رواکوتان باشه؟؟؟و در اخر، سال پیش این موقع فکر میکردم بعد کنکور تمام مشکلاتم حل میشه،الان دانشجوی دندانپزشکی سراسری شهر خودم هستم در حالیکه میبینم پوست صاف و بدن سالمم رو از دست دادم!

  1. سلام عزیزم،‌ لطف دارید.

   لکه های ناشی از جوش ها از بین خواهند رفت. لکه های قرمز یا لکه های تیره خیلی زود از بین میرن. آکوتان خودش باعث روشن شدن لکه ها میشه و مرور زمان هم به زودی لکه هارو از بین میبره. اما چاله هایی که در اثر برخی از جوش ها به وجود میان معمولا از بین نمیرن. من برای از بین جای جوشهام هیچ کاری (تاکید میکنم هیچ کاری) انجام ندادم. نه لایه بردار، نه کرم های ترمیم کننده مثل رژودرم، نه لیزر و نه هیچ کار دیگه ای. فقط اجازه دادم که زمان جای جوش هارو از بین ببره که تا حد زیادی هم از بین رفت. اما چاله های ریز هنوز هستن. من تجربه کردم که هرچقدر کمتر پوستم رو درگیر کنم حالش بهتر خواهد بود. بنابراین لکه ها و جای جوشهارو نادیده گرفتم و اجازه دادم پوست به حال خودش باشه. اگر عمری باقی باشه روی تلگرام عکس میذارم که همه بتونن وضعیت فعلی رو ببینن. به همه ی افراد هم توصیه میکنم تا جایی که میتونن مواد شیمیایی استفاده نکنن. اگر خیلی اصرار دارید که یه کاری انجام بدید از سفیده ی تخم مرغ، یا سرکه ی سیب یا سایر ماسک های طبیعی استفاده کنید.

   ترک خوردن پوستتون میتونه به خاطر آکوتان باشه. مرتب چرب کنید پوست رو، به خصوص وقتی از حمام بیرون میاید و پوستتون هنوز مرطوبه حتما از لوسیون بدن استفاده کنید.
   توی کانال تلگرام اطلاعات تکمیلی در این رابطه گذاشتم. NoAcne@

   متاسفانه استرس های بیخودی در کشور ما سرمنشا خیلی از مشکلات هستن اما نگران نباشید و غصه نخورید. مطمئن باشید مشکل پوستتون به زودی حل میشه و اونوقت هم خانم دکتر هستید و هم پوست سالمی دارید. 🙂

   براتون آرزوی بهبودی می کنم.

 111. مهرداد گفت:

  سلام الان ۵روز ک هر روز دارم سرمیزنم ببینم‌ج منو میدین .. ک هربار ناامید میشم.. عیبی نداره بازم خیلی ممنونم بابت اینکه تجربهء شخصی تون رو ازمصرف روآکوتان دراختیارمون گذاشتید .. خدانگهدارتون باشه

  1. من در ایام تعطیلات نبودم. امیدوارم پاسختون رو دریافت کرده باشید. موفق باشید.

 112. parmis گفت:

  سلام?
  من۱۷سالمه ویه سال ونیم پیش به خاطرجوشام روآکوتان مصرف کردم حدود۱۰۰تاامابه خاطرعوارضش که میگفتن بهم ول کردم الانم صورت جوش میزنه ورفتم دکتربازم اینودادودیگه خواستم جدی شروعش کنم ولی همه اطرافیلنم خیلی میترسونمم وهی میگن سلامتی مهم تره واینکارونکن.خیلی استرس گرفتم که اگه مشکلی پیش اومدچیکارکنموحدود۱ماه ونیم ازشروعش میگذره پیشونیم وگونه هام فجیح خشک میشن ونمیدونم ازچی بایداستفاده کنم
  میگن بعداتمام دوره درمان قطعی نیست وبرمیگرده.یعنی بعداینهمه زح
  مت وهزینه یه درمان زودگذره؟?‍♀?

  1. سلام عزیزم.

   من ازتون خواهش میکنم یک بار برای همیشه به حرفهای دیگران گوش نکنید و درمانتون رو جدی و کامل انجام بدید. مطمئنن اگر مصرف این دارو انقدر وحشتناک بود پزشکان برای هزاران نفر تجویز نمی کردن. همه ی مایی که آکوتان مصرف کردیم الان زنده و سالمیم مشکلی هم برامون پیش نیومده.

   برای خشکی پوستتون کرم-وازلین فیروز یا روغن نارگیل و یا هر لوسیون و مرطوب کننده ای که به پوستتون میسازه مصرف کنید. در طول روز چند بار تمدید کنید که خشکی رو تعدیل کنه.

   اگر شما درمانتون رو تا آخر کامل کنید و قطع نکنید بر نمیگرده. حتما از پزشکتون بخواید که دوره ی تثبیت رو برای شما کامل کنه. ممکنه شما شش ماه مصرف کنید و ببینید خیلی خوبه و قطع کنید. اما دوره ی تثبیت طی نشده باشه. پس درمان رو کامل کنید و مطمئن باشید نتیجه میگیرید. این حرفهایی که به شما زدن به همه ی ما زدن و باعث شدن که ما خیلی دیر به سراغ این درمان بریم. من امروز میگم که ایکاش به این حرفها گوش نکرده بودم و خیلی زودتر شروع کرده بودم تا جای جوش ها روی صورتم خیلی کمتر می بود.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم و منتظر شنیدن خبرهای خوبتون هستیم. 🙂

 113. sima گفت:

  سلام وقت بخیر. من سن ٢٢سالگی دو دوره ۶ماهه رواکوتان مصرف کردم و در حین درمان جوشام کلاً از بین رفت ولی بعد از یه مدت دوباره برگشت و دکتر پوست به من گفتن مشکل شما هورمونیه و باید به دکتر غدد مراجعه کنید. دکتر غدد برای من قرص دیان و اسپیرو تجویز کردن و بعد از مصرف جوشام رفتن. ولی هیچوقت صورتم کاملاً بدون جوش نشد به شدت قبل از مصرف رواکوتان جوش نزدم دیگه ولی همیشه جوش داشتم. و جوشامو چه دستکاری کنم چه نکنم جاشون تا مدتها میمونه. الان ٢٧سال سنمه هنوزم دارم جوش میزنم و حس میکنم صورتم پیر شده واقعا اعتماد به نفسمو از دست دادم. بنظرتون باز رواکوتان مصرف کنم؟ با توجه به اینکه دو دوره مصرف کردم و هم درست مصرف کردم هم دوره مو کامل کردم. لطفاً راهنماییم کنید?

  1. سلام عزیزم. دو دوره ی شش ماهه منظورتون با فاصله است؟ شاید لازم بوده که شما هم مثل من تا یک سال پیوسته به درمان ادامه بدید و قطع نکنید. شاید دوره ی تثبیت شما تازه بعد از اون شش ماه شروع میشده و با قطع کردن دارو در واقع این دوره طی نشده.

   اگر شما با خوردن اسپیرونالاکتون و دیان جواب گرفتید یعنی به احتمال زیاد با ادامه دادن این داروها می تونید آکنه رو کنترل کنید. ببینید جوش های هورمونی معمولا برای همیشه ریشه کن نمیشن. اما آکوتان باعث میشه که این نوع جوش ها هم بسیار کمتر بشن. برای من اسپیرونالاکتون هیچ تاثیری نداشت و دیان هم فقط یک سال موثر بود و بعدش مجددا شروع شد. اما اگر برای شما اینطوری نیست شاید بهتر باشه که تحت نظر پزشک به مصرف داروهای هورمونی ادامه بدید. یه قطره ی گیاهی هم هست به اسم ویتاگنوس که به عنوان گیاه زنان معروقه و ظاهرا برای افرادی که جوش های هورمونی دارن خیلی مفیده. به هر حال مصرفش ضرری نداره.

   پوست بعضی از افراد اینطوریه که جای جوش ها خیلی دیر از بین میرن. در مورد من هم دقیقا همینطوریه، دستکاری هم نکنم فرقی نداره. اما سعی کنید روی اثر جوش ها حساس نباشید و با ماسک های طبیعی مثل سفیده ی تخم مرغ و سرکه ی سیب اثر جوش هارو کمتر کنید.

   در مجموع نظر من اینه که با پزشک مشورت کنید و تمام این شرایط رو توضیح بدید. اگر لازم بود که باز هم آکوتان مصرف کنید این کارو انجام بدید. تحت نظر پزشک هیچ مشکلی پیش نمیاد براتون.

   امیدوارم هرچه زودتر مشکلتون حل بشه.

 114. مهرداد گفت:

  چیزهایی رو هم‌ک میگم انجام دادم جواب نگرفتم حجامت.زالودرمانی.صابون‌خرچنگ.داروهای گیاهی مثل کاسنی و… البته مریم خانوم من میانگین جوش های صورتتم‌ تواین ۳.۴سال اخیر بدست اوردم ?? که تقریبا ۷.۸تاس جوریه ک جای جوش هامم نمی مونه فقط ب محض اینکه ازبین میره یجا دیگ درمیاد.. بیشتر جوش هامم چونه هامو گونه هام هستش ک دقیقا مث براشما چرکی وسرسفید هست..
  پس مریم خانوم من برم داروخونه بگم قرص آکوتان یا روآکوتان ؟کدوم بهتره ؟چون میخام دکتر نرم وهزینه اضافی برام دربرداشته باشه.. چون باتوجه ب وزنم و۳برابری ک فرمودید میدونم چقد مصرف کنم ودیگ الان باتوجه ب تجربیات شما ودوستان دیگ متوجه شدم تا ۲ماه هم روزی یکی همراه باغذا مصرف کنم وبعداز ۲ماه جوش ها بیشتر شد روزی دوتا مصرف کنم‌درسته؟؟؟؟؟
  پس سوالاتم شد
  ۱_آکوتان یا روآکوتان ؟
  ۲_دکتر برم باتوجه ب داشتن همه اطلاعات؟
  ۳_قبل مصرف قرص آزمایش کبد بدم یانه؟
  ۴_اگ جواب آزمایش این بود ک چربی کبد ندارم بازم روآکوتان رو تهیه کنم‌ یانه؟چون خدایی عین خودتون دیگ همه راه هارو رفتم جز (آکوتان)

  خعععلللللییییی ببخش طولانی شد ??
  این آیدی تلگرامم هستش ممنون میشم جوابمو بدین چیکار کنم.
  insurance70683
  ب اینجا دیگ دسترسی ندارم

  1. سلام.

   آکوتان و روآکوتان یکی هستند.

   قطعا و قطعا با پزشک مشورت کنید و تحت نظر پزشک درمانتون رو شروع کنید و ادامه بدید. درمان خودسرانه با آکوتان اصلا کار درستی نیست. به هر حال شما باید آزمایش بدید و آزمایش دادن یعنی مراجعه به پزشک چون یه متخصص باید آزمایش رو تفسیر کنه و نتیجه بگیره که درمان باید ادامه پیدا کنه و یا قطع بشه. قرار نیست فقط آزمایش بدیم و خودمون بخونیم ببینیم چی نوشته.

   اینکه شما نیاز دارید این قرص رو مصرف کنید یا نه فقط تحت نظر پزشک مشخص میشه. ایشون با مشاهده ی علائم (و اگه لازم باشه آزمایش)، نوع آکنه ی شمارو تشخیص میدن و راهکار درست رو برای شما مشخص میکنن. هزینه ای که شما تا به حال برای پوستتون کردید قطعا چند برابر این هزینه ایه که الان لازمه انجام بدید. اینطوری بهش نگاه کنید و یک بار برای همیشه مسیر رو درست برید تا بتونید درست نتیجه بگیرید. قرار نیست که پوست درست بشه اما کبد از بین بره. سلامتی بدن از هر چیزی مهمتره.

   متاسفانه من فقط اینجا میتونم پاسخگو باشم.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 115. مهرداد گفت:

  سلام من ازسن ۲۰ صورتم شروع کرد ب جوش زدن والان ۲۴ سالمه هیچ راهی دیگ نمونده بود امتحان نکنم واسه درمان جوشای صورتم .وقبل اینکه شانسی بیام‌اینجا ومقالهء شمارو بخونم اصلا اسم قرص‌راکوتان رونشنیده بودم.. فقط من باتوجه تجربیات شما دیگ لزومی نمیبینم برم دکتر میشه خودم‌ برم داروخونه وقرص راکوتان روتهیه کنم؟؟ وکنارش هم تازمانی ک به بهبودی کامل برسم چندبارهم آزمایش کبد انجام بدم‌ک برام مشکلی پیش نیاد؟؟

  مرسی از لطفتون

 116. ندا گفت:

  سلام مریم جان ، واقعا ممنونم از مطالب خوبت ، شما میدونید که روی‌ جوش هورمونی هم تاثیر میزاره یا نه ؟؟؟ من پلی کیستیک دارم هر وقت اسپیرونولاکتون و ضدبارداری میخورم عالیه صورتم تا قطع میشه شروع میشه باز … واقعا خسته شدم‌…

  1. سلام ندا جان. خواهش میکنم.

   راستش ادله ی مشخصی مبنی بر تاثیر آکوتان روی جوش های هورمونی وجود نداره اما تجربه ی خود من این بود که تاثیر داشت. البته من پلی کیستیک نبودم اما یک سال که ضد بارداری مصرف کردم صورتم واقعا خوب شد اما بعدش خیلی بدتر از قبل شد. به هر حال جوش های هورمونی شاید هیچوقت ریشه کن نشن. مثلا من الان هر دو ماه یکبار نزدیک به پریود یه جوش خیلی ریز میزنم، ولی اصلا شرایط مثل اون زمان نیست.

   به هر حال شما می تونید با مشورت پزشک آکوتان هم مصرف کنید، حداقلش اینه که این مسیر رو هم امتحان کردید. شاید برای شما هم موثر باشه. یعنی من اگر بودم حتما این کارو میکردم.

   امیدوارم شما هم بتونید نتیجه بگیرید و به زودی تجربه ی مثبتتون رو برای ما بنویسید. 🙂

 117. مهسا گفت:

  سلام مریم جون سال نوت مبارک امیدوارم سال خوبی داشته باشی
  عزیزم من مدت دوماه یه روز درمیان روآکوتان مصرف کردم که اولش جوشا شدید شد بعد ی مقدار بهتر شد ولی بازم جوش میزدم تا اینکه بعد دوماه دکتر گف روزی دوتا بخور از اول فروردین شروع کردم ب روزی دوتا خوردن لبم خشک شده دو سه تا جوشم هست چقد طول میکشه تا جوش زدن متوقف شه احساس میکنم روی من تاثیری نداره:(
  بیشترین مشکلمم لکه های قرمزیه ک از جوشا باقی میمونه:(

  1. سلام مهسا جان، سلامت باشی عزیزم، برای شما هم همینطور.

   مطمئن باشید که حتما تاثیر خواهد داشت. هیچ فردی نیست که راکوتان روش تاثیر نداشته باشه. جوش زدن شاید تا یک ماه هم ادامه داشته باشه و بعد متوقف میشه.
   لکه های ناشی از جوش ها خیلی زود از بین میرن و اصلا دیگه یادتون هم نمیاد که بودن. نگران نباشید و بدون ناامید شدن به درمانتون ادامه بدید. 🙂

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 118. الهه گفت:

  سلام مریم بانو
  واقعا ممنون از مطالب خوبت، خیلی وقت بود که دنبال این بحث بودم و کمتر کسی مثل شما و اینطور برام وقت گذاشته بود… من واقعا از جوش های صورتم خسته شدمـ، بدتر اینکه دیگران هم به ناراحتی آدم دامن میزنن، هر جایی که میریم برام نسخه میپیچن و انواع و اقسام قرص ها و داروهای سنتی رو تجویز میکنند، راستش درباره راکوتان شنیده بودم اما اطلاعات چندانی نداشتم .. میخواستم بدونم این قرص کاملا جوش ها رو ازبین میبره ؟ میبخشید منظورم در کل بدن هست؟ مثلا روی کمر، شانه ها و یا ناحیه تناسلی؟ چون دوستانمم به نوعی با این موارد درگیرند،
  و اینکه حدودا چقدر باید در طی درمان هزینه کرد ؟؟ چون فعلا شرایط مالی خوبی ندارم!!
  راستی من اینطور شنیدم که اگر درست مصرف نشه کبد رو از کار میندازه و باعث مرگ میشه و گاها نابینایی!!! و حتما هم باید با آب میوه فراوااان مصرف بشه، البته اینها شنیده هامن! میشه توضیح بدین ؟؟
  در ماه رمضان چطور نحوه مصرفش چطوری هست ؟
  در زمان مصرفش میشه آرایش کرد؟ چون پوست حساس و تحریک پذیر شده میپرسم ! ؟
  نکته دیگه اینکه من صورتم علاوه بر جوش منافذ زیادی هم داره که دون دون هستن و پوستم به جز پیشونی اصلا صاف نیست و روی گونه و زیر گردن و اطراف چانه بشدت جوش میزنم، میخوام بدونم پوست رو صاف هم میکنه یا نه ؟؟؟ چون علاوه بر جوش منافذ پوست صورتم زیاده.
  ممنون از وقتی که میگذاری، ????
  اگر دکتر پوست خوب در قم میشناسید معرفی کنید با آدرس؟؟
  تشکر فراووان❤??

  1. سلام الهه جان، خواهش میکنم.

   بله،‌ روی آکنه در کل بدن تاثیر داره، چه صورت و چه نقاط دیگه ی بدن. در مورد هزینه راستش زمانی که من مصرف میکردم تحت پوشش بیمه بود و اینکه من به کلینیک وابسته به بیمه ی خودمون مراجعه میکردم. بنابراین ویزیت پزشک و هزینه ی آزمایشات برای من واقعا پایین بود. اما به صورت آزاد اصلا نمیدونم که هزینه ها چطور ممکنه باشه. شما دو ماه یک بار باید به پزشک مراجعه کنید و یه آزمایش خون هم بدید. قیمت هر یه دونه قرصش هم تا جایی که من شنیدم سه هزار تومن هست. زمان من هزار تومن بود. این روند رو برای حدود شش تا ده ماه محاسبه کنید. به هر حال اینو بدونید که وسط درمان نباید قطع کنید چون دوباره همه چیز مثل روز اولش میشه. اگر شروع می کنید حتما درمان رو تا انتها ادامه بدید.

   من فقط از ضد آفتاب استفاده میکردم، کرم پودر و پنکک و سایر لوازم آرایش مخصوص پوست رو کاملا کنار گذاشته بودم.

   راکوتان روی لکه های ناشی از جوش ها کمی تاثیر داره و لکه ها رو روشن میکنه یا از بین میبره، اما روی منافذ باز پوست تاثیری نداره. منافذ به مرور زمان کمی بهتر میشن اما نه صد در صد. روی صورت من هنوز هم منافذ هستن اما من کاری بهشون ندارم.

   متاسفانه در قم پزشکی رو نمی شناسم، اما احتمالا با جستجو در اینترنت بتونید یه پزشک خوب پیدا کنید.

   سلامت باشید.

 119. مهسا گفت:

  سلام مریم جون سال نوت مبارک انشاالله ک سال خوبی داشته باشی
  عزیزم من چندماهی هس رواکوتان مصرف میکنم دوماه اول ی روز در میان و بعد ب مدت یک ماه روزی یکی ولی وقتی دکتر دید روزی یکی مصرف میکنم بازم جوش میزنه ب اصرار خودم روزی دوتاش کرد.الان یه روزه ک روزی مصرف میکنم چند روز طول میکشه تا این جوشایی ک زدم خوب بشه؟حس میکنم دارم جوش جدیدم میزنم?

  1. سلام عزیزم، سال نو شما هم مبارک باشه و همچنین برای شما. 🙂

   در مورد افراد مختلف این زمان متفاوت هست اما فکر کنم تقریبا سه هفته تا یک ماه طول میکشه که جوش زدن کاملا متوقف بشه. امیدوارم برای شما خیلی زودتر از این قطع بشه. به هر حال نگران نباشید،‌ بدن هر فردی یه جور واکنش نشون میده.

   براتون آرزوی بهبودی هرچه سریعتر رو دارم.

 120. انیتا گفت:

  سلام مریم جون. انیتام چند وقت پیش اینجا کامنت گذاشتم که قراره شروع کنم مصرف راکوتان رو. الان دقیقا سه ماهه که از شروع درمانم میگذره و من دوست داشتم که اینجا از تجربه های این سه ماهم بنویسم.
  خب اول از تاثیرات مثبتش بگم بعد از عوارضش. دقیقا از روز اول تا الان ک سه ماه میشه فقط یه جوش بزرگ و چرکی داشتم که دو هفته ای طول کشید تا خوب شد غیر ازون هیچییییی. و ازین بابت واقعا خوشحالم چون تصورم این بود ک منم اولش بشدت جوش میزنم ولی کاملا برعکس شد?و حتی جوشهای سرسیاه رو بینیمم که هیچ جوره خوب نمیشد الان دیگه هیچ خبری ازشون نیست??
  خب حالااز عوارضش براتون بگم.برای من فقطو فقط خشکی بود که اونم فقط خشکی داخل بینیم اذیتم کرد چون نتونستم مرطوب نگهش دارم و چندبار خون دماغ شدم بخاطرش. ولی خشکی صورت و لبهامو به خوبی تونستم مهار کنم??
  اول اینکه از مرطوب کننده Cetaphil استفاده کردم که دراصل هم مرطوب کننده س هم ضدافتاب. و شوینده ی صورتمم از همین مارک گرفتم که اونم عالیه اصلا پوستتونو خشک نمیکنه بر خلاف خیلی از شوینده ها و ژل ها و در کل مخصوص پوست خشک ساخته شده.
  و ی چیز دیگم هست ک پیشنهاد میکنم کسایی که درحال مصرف این قرص هستن ازش غافل نشن. یعنی نگم براتوووون. انقد که عاللللیه??روغن نارگیل عشق من?من بعد از دوبار مصرف تاثیرشو ب وضوح دیدم. انقد صورتمو نرم و لطیف کرده ک همش میخوام دست بکشم به صورتم?
  نحوه ی استفاده ش اینجوریه که مثلا وقتی میخواین ارایشتونو پاک کنین قبل ازینکه صورتتونو خیس کنین یه مقدار ازین روغنو ماساژ بدین رو پوستتون. دو دقیقه کافیه. بعد با یه پد تمیز اروم بکشین رو بپوستتون تا روغنو پاک کنه. بعدشم با شوینده ی صورتتون بشورین صورتتونو تا کاملا روغن پاک بشه. بعدم تا پوستتون مرطوبه از مرطوب کنندتون استفاده کنین تا جذبش بیشترو بهتر باشه.
  و دیگه واسه لبم دکترم ی چیزی شبیه وازلین داد بهم ولی خودمم باز از بالم لب نارگیل استفاده میکنم?اصن انقد عاشق نارگیل شدم میخوام ی درختشو بیارم تو بالکنمون بکارم???
  اینا محصولاتی بود ک من تو این دوره ازشون استفاده کردم و اگه اینجا حتی یه نفرم بتونم از خشکی نجات بدم خوشحال میشم?
  با ارزوی موفقیت برای شما مریم جون?

  1. سلام آنیتای عزیز. خیلی خوشحالم که روند درمانت داره خیلی خوب پیش میره و خیلی خیلی ممنونم که تجربه تو از استفاده از محصولات برای ما نوشتی. من تجربه ی شمارو توی کانال تگلرام هم قرار میدم تا افرادی که احیانا به وب سایت سر نمی زنن بتونن استفاده کنن.

   امیدوارم که به زودی خبر بهبودی کامل شمارو بشنویم. ممنون عزیزم، شما هم موفق باشید. ??

 121. حامد گفت:

  میشه لطف کنین و چندتا دکتر خوب هم که در سطح تهران یا کرج مبشناسین معرفی کنین؟
  ممنون

  1. من در تهران دکتر نادر زرین پور رو می شناسم و در کرج خانم دکتر نسیبه جنیدی.

 122. حامد گفت:

  ممنون از این مطلبی مفیدی که نوشتین خیلی ها مثل من درگیر این مسئله هستن
  امیدوارم توی زندگیتون به هرچی که میخواهین برسین
  چندسال همیشه توی نت دنبال یه مطلب میگشتم که واقعاً درمان کنه که دیگه ناامید شدم و سرچ نکردم تا اینکه امروز بعد از مدت ها این مطلب دیدم
  زالو و حجامت استفاده کردم واسه من خوب بود چون جوش های بزرگ و زیادی روی صورتم میزد و بعد از اون خیلی کمتر شد و ریز شدن اما برطرف نشد دوره درمانم اینجوری بود که حجامت عام >زالو روی صورت> حجامت گونه > زالو پشت گوش و بعد از اون میکرودرمی بود که من دیگه وقت نشد برم اما به نسبت بقیه چیزا(محلول و صابون…) بهتر بود البته عرق کاسنی و شاطره روزی یک لیوان به نسبت ۱/۲ میخوردم
  لطفا اگه راه حل قطعی هم برای جای آکنه پیدا کردین همین مطلب به روز رسانی کنین منم تنها راهی که پیدا کردم واسه درمان قطعی جای جوش لیرز و میکرودرمی بوده
  حالا امیدوارم برای منم جواب بده این روش تا همه دست به دست هم از شر این موجودات مزخرف رهای یابیم :دی
  راستی میتونین بگین این مراحل برای شما چه قدر هزینه داشت؟

  1. سلام. ممنونم از شما. خوشحالم که حجامت و زالو درمانی تونسته حداقل تا حدی برای شما مفید باشه. کاسنی و شاطره هم چون کبد رو خنک نگه میدارن کلن خیلی مفید هستن. خوبه که همیشه مصرف کنید.

   راستش برای جای جوشها من فکر میکنم که خیلی بهتره که به درمان های طبیعی روی بیاریم. مثلا سفیده ی تخم مرغ که به شدت کولاژن سازی میکنه و پوست رو به صورت معجزه آسایی ترمیم میکنه و همین طور سرکه ی سیب که خواص زیادی برای پوست داره. من فکر میکنم که لیزر و میکرودرمی دوباره پوست رو درگیر و تحریک میکنن. من حاضر نیستم از این روش ها استفاده کنم ولی ظاهرا فعلا تنها راه حل های قطعی هستن. بله، حتما اگر راه حلی پیدا کنم اطلاع رسانی میکنم.

   در مورد هزینه که فرمودید واقعا یادم نیست، چون مربوط به خیلی سال پیش میشه و اون زمان آکوتان شامل بیمه بود. پزشک من در کلینیکی بودن مختص به بیمه ی ارتش، بنابراین هزینه ی ویزیت و همینطور آزمایش ها برای ما که این بیمه رو داشتیم واقعا کم بود. ولی واقعیت جزئیاتش رو اصلا یادم نیست.

   امیدوارم که خیلی زود به بهبودی کامل برسید. موفق باشید. 🙂

   1. آرش گفت:

    سلام مریم خانم. من چهار ماهه روآکوتان مصرف میکنم یک و نیم ماهه خشکی پوست شدید شده دوزشو کم کردم فرقی نکرد تبدیل شده مثل جوش های ریز تو دستم و بدنم و میدونم از قرصه روآکوتانه دکتر ۲ تا کرم گفت فرقی نکرد کرم آد کمی فرق میکنه ولی نمیبره مخصوصا جاهایی از پوست که احتمال برخورد و کشیدگی و تماس زیاده در میاد. چه پمادی استفاده کنم کامل بره؟ ممنون

    1. سلام،

     پماد آ-د شرایط رو بدتر می کنه، الان شما باید از هر چیزی که ویتامین آ داره کاملا پرهیز کنید، همون ویتامین آ داخل قرص آکوتان هست که الان داره خشکی رو ایجاد می کنه بعد شما دارید مستقیم ویتامین آ رو هم اضافه می کنید بهش.

     از وازلین یا کرم-وازلین های موجود در بازار استفاده کنید، تنها چرب کننده ای که تاثیرگذار هست توی این دوران وازلینه. اول یه کم مرطوب کننده ی معمولی بزنید بعد روش وازلین بزنید.

     اگر خودتون خودسرانه دوز دارو رو کم کردید اشتباه کردید. فقط دارید آسیب می زنید به خودتون آخر سر هم نتیجه نمی گیرید. خشکی پوست طبیعیه، باید اون رو رفع کرد نه اینکه دوز دارو رو تغییر داد.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 123. سارا گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون

  1. سلام، خواهش می کنم. خوشحالم که براتون مفید بوده. سلامت باشید. 🙂

   1. لاله گفت:

    سلام ممنون ازت مریم جون
    من ازمرداد٩۶شروع کردم قرص خوردن تا٣ماه روزی یکی والان دوماهه و یه روز درمیون استفاده میکنم نهایتا میشه٢١٠تا وزنمم ۶٧کیلوا ک میشه سه برابر وزن بدنم ک گفتید ازهمون هفته های اولم جوشای صورتم کاملا رفع شد،شدتشون متوسط بود ،بزرگ وچرکیم نبودن یعنی هورمونی نبودن اصلا ولی الان خیلی خیلی نگرانم اونقدی حالا ک پوستم خوب شده بازم مثه قبلااسترس دارم وافسرده شدم،به نظرتون این مقدار دارویی ک مصرف میکنم جواب میده بهم؟؟

    1. سلام عزیزم، نگران نباشید. با توجه به میزان جوش های شما و اینکه خیلی شدید و بزرگ نبودن این میزان دارو برای شما مناسب هست.
     لاله جان اینکه شما باور کنید که دیگه قرار نیست جوش بزنید مهمترین مساله است. اگر همچنان نگران باشید، اون چیزی که نمیخواید براتون پیش میاد. سعی کنید دیگه اصلا درگیر آکنه نباشید. جوش زدن تموم شده و قرار نیست دیگه برگرده. خیلی مهمه که اینطوری که بهتون میگم فکر کنید و واقعا بهش باور داشته باشید.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 124. آناهیتا گفت:

  سلام مریم عزیز واقعا ممنون بابت توضیح کامل و عالی و اینهمه صبر و حوصله برای پاسخگوئی به سوالات همه.

  من هم یکسال پیش خیلی شدید جوش زدم که پیش متخصص داخلی که رفتم تشخیص دادن که بنده مشکل هورمونی (PCO) دارم که شروع به درمان با اسپیرینولاکتون، سیپرو ترا کامپوند، فیناستراید و… کردم به مدت یکسال که واقعا خوب جواب داد و برطرف شد ولی بعدش چون مشکل هورمونی داشتم و صورتم موهای زاید داشت برای لیزر رفتم که باعث شد خیلی بد جوشام دوباره بریزن بیرون! که من چون خیلی قرص خورده بودم به درمان گیاهی روی اوردم ولی مدت اثرشون واقعا طولانی هستن که توی بیشتر مواقع دلسرد کننده میشه! برای همین دوباره به پزشک قبلیم مراجعه کردم و بهم راکوتان داد، منم مثل شما وحشتناک جوشام ریخته بیرون و الان ۱ ماه و نیم هست که استفاده میکنم و نمیدونم اصلا با چه رویی میرم سر کار ? البته ۱ ماه راکوتان خریدم ولی گویا خیلی کم یاب شده که الان هگزال مصرف میکنم که میگن عوارضش کمتره! فقط یه مساله ای برای من ایجاد شده. من جوشام چرکی و خیلی بزرگ هستن و تا به حال چنین جوشهایی توی صورتم ندیده بوم و هر وقت میرم حموم اکثرشون باز میشن و من مجبور میشم دستکاریشون کنم! این برای شما هم اتفاق افتاده بود؟ ! و اینکه چیکار میتونم در این مورد بکنم؟
  و اینکه ممنون بابت محصولاتی که پیشنهاد کردین همشو خریدم امروز با خوندن مطلبتون، چون من حدود ۶ تا ضد آفتاب خارجی خریده بودم که اصلا به پوستم نساخت و همشون بلااستفاده مونن!

  1. سلام عزیزم. خواهش میکنم، لطف دارید.

   بله، جوش های من از ابتدا چرکی و بزرگ بودن اکثرا و در دو ماه شروع مصرف دیگه خیلی بدتر شده بودن. راستش هیچ کاری نمیشه کرد به جز تحمل کردن و سعی در دستکاری نکردن. بعضی از پزشکان کورتون رو همراه با آکوتان تجویز میکنن که باعث میشه شدت جوش ها و این حالت چرکی بودنشون کمتر بشه. ولی من مصرف نکردم و فقط تحمل کردم. احتمالا شما هم مثل من نیاز دارید که دوز مصرفتون بالاتر بره که در اینصورت جوش زدن متوقف میشه. ولی در کل سعی کنید حساس نباشید چون وقتی پوستتون خوب بشه این روزها رو کاملا فراموش میکنید. 🙂

   خوشحالم که تهیه کردید و امیدوارم که براتون مفید باشه. بله، منم خیلی ضد آفتاب خارجی تهیه کردم و نتوستم استفاده کنم تا اینکه متوجه شدم که ایرانی ها به پوست من میسازن.

   براتون آرزوی بهبودی هرچه سریعتر رو دارم. 🙂

 125. شبنم گفت:

  مریم‌ جون سلام.مصرف این قرص تاثیری روی زمان پریود شدن داره؟ چون من خیلی پریودم نامرتب بود اما از زمان مصرف این قرص مرتب شده.مثلا دوره پریودیم ۴۰ روز یا ۳۵ روز بود اما الان شده ۲۴ روزه.ینی هر ۲۴ روز پریود میشم.ممکنه ب خاطر مصرف این قرص باشه یا ربطی نداره اصن؟

  1. سلام عزیزم. تا جایی که من میدونم هیچ تاثیری روی دوران پریود نداره، چون به هیچ وجه ربطی به هورمون ها نداره و بنابراین اصولا نمیتونه تاثیری داشته باشه ولی باز باید از پزشک در این مورد سوال کنید. موفق باشید.

 126. آنیتا گفت:

  سلام مریم جان،
  ممنون از اینکه لحظه لحظه شو با ما در میون گذاشتی و من کاملا لمس کردم روزایی رو که گذروندی .من هم دقیقا وضعیت شما رو داشتم و از ۱۵ سالگی شایدم کمتر درگیر جوش بودم تا زمانی که دیگه تو ۱۹ سالگی دکتر مصرف راکوتان رو برام تجویز کرد و به مدت ۵ ماه روزی ۱ دونه مصرف کرم و واقعا معجزه کرد و همه اطرافیانم متعجب شدند ، البته دکتر ۶ ماه رو برای من تجویز کرده بود اما چون می خواستم بینی مو جراحی کنم باید ۱ ماه قبل از جراحی مصرف راکوتان رو قطع می کردم و چون دیدم که پوستم دیگه هیچ مشکلی نداره مصرفشو قطع کردم. بعد از اون پوستم صاف صاف نشد اما قابل مقایسه با قبل نبود.اما الان که ۲۴ سالمه نزدیک ۶ ماهه به طرز وحشتناکی جوش می زنم و عین روزای قبل از مصرف راکوتان شدم.البته یه مشکلی برام پیش اومد که از نظر روحی تاثیر خیلی بدی روم گذاشت من فکر می کنم که اعصاب هم بی تاثیر نیست. الان واقعا دیگه خسته شدم و حس می کنم بهترین سالای عمرم داره هدر میره به خاطر این چند تا جوش. می خوام دوباره شروع کنم مصرف راکوتان رو اما نگرانم که چون یک دوره مصرف کردم و نیمه کاره رهاش کردم مشکلی برام پیش نیاد و اینکه همزمان با راکوتان خیلی محدودیت ها داریم یکی اش این که لیرز موهای زائد رو که منظم انجام دادم مجبورم که رها کنم و همین طور جراحی لیزیک چشمم ۶ عقب می افته. به نظرتون ارزشش رو داره که من دوباره شروع کنم؟

  1. سلام آنیتا جان.

   در مورد اینکه قبلا یک دوره مصرف کردید و الان میخواید دوباره شروع کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد. فقط باید این بار دوره ی درمانتون رو کامل کنید. حتی اگر لازمه بیشتر از شش ماه مصرف کنید باید این کارو انجام بدید. در مورد موهای زائد هم باز مشکلی پیش نمیاد چون لیزر جلسات اولش مهم هست که باید منظم انجام بشه،‌ تکرارهایی که بعدا انجام میدید برای تثبیت رو هر وقت دوباره شروع کنید باز جواب میگیرید. اما در مورد چشمتون حتما اولویت اول خودتون رو لحاظ کنید. ببینید عمل چشمتون اولویت داره یا پوستتون. با پزشک مشورت کنید و اگر مثلا بهتون گفتن که شش ماه بعد از عمل لیزیک میتونید آکوتان مصرف کنید پس اول عملتون رو انجام بدید بعد برید سراغ قرص که بتونید درمان پوستتون رو بدون استرس و نگرانی شروع کنید.

   به نظر من قطعا ارزش داره که مجددا درمان پوستتون رو شروع کنید اما همونطور که گفتم اولویت بندی کنید و به ترتیب پیش برید. مطمئن باشید همشون بدون مشکل انجام میشن. جای نگرانی نیست.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

 127. مریم گفت:

  سلام من ی سوال دارم شما چرا به جای استفاده از داروی شیمیایی همین درمانو با میوه جات یا سبزیجات به مدت دوسال انجام ندادید؟ یا با داروهای گیاهی؟ که حداقل سالم تر و بدون عوارض جانبی درمان بشید اونطور که گفتید حتی شما داروهایی قبلی رو هم بیش از اییکه ی سال بشه قطع کردید بخاطر همینم درمان نمیشدید ولی خب عوارض این داروها بعد از مدت چند سال ممکنه ظاهر بشه که شامل انواع بیماری ها میشه من خودم تجربه خودمو بگم بوستم تقریبا خوب بوده همیشه ولی ی دوره ای بود که جوش های گنده ای کم وبیش میزدم بعضی دوره ها خیلی جالب بود همین که مصرف غذاهای شرین و چرب و هر چند اعتقادی بهش نداشتم کمتر میکردم جوش نمیزدم و البته استفاده از ماسک های طبیعی مصرف سالاد و سببزیجات فراوان هم کمک کرد که حتی بوستم جوون تر دیده میشه

  1. سلام، سوالتون خطاب به من هست؟ ظاهرا یکی از کامنت هارو خطاب به خانم سیمین reply کرده بودید.

   اگر از من می پرسید من هشت سال بدون وقفه به درمانهای متداول ادامه دادم و هرگز قطع نکردم. منظور از درمانهای متداول استفاده از آنتی بیوتیک ها، داروهای هورمونی، محلول های موضعی و صابونها هست. در این مدت دو دوره ی تقریبا پنج ماهه هم درمانهای گیاهی انجام دادم. وقتی صحبت از آکنه ی بسیار شدید میشه افراد به دنبال درمان قطعی هستند. درمان قطعی یعنی بدون برگشت پذیری نه اینکه بعد از قطع دارو مجددا آکنه شروع بشه. تمام درمانهایی که تا به حال برای آکنه ارائه شدند همگی برگشت پذیر هستند. برای آکنه ی شدید تنها درمان قطعی که تا کنون کشف شده فقط و فقط آکوتان هست. هیچ کدام از اطباء گیاهی هم ادعا نمی کنند که درمان قطعی برای آکنه ی شدید دارند چون چنین درمانی وجود نداره.

   داروهای گیاهی قطعا موثر هستند اما نه زمانی که شدت آکنه از حد خاصی بیشتر میشه. استفاده از ماسک ها طبیعی و سایر موارد گیاهی برای وضعیت الان من مناسب هستند و قطعا باعث میشه پوست جوان تر باقی بمونه. اما به هر حال ما نمیتونیم منکر تاثیر داروهای گیاهی بشیم. در مورد خود من یک حساسیت بسیار شدید که به هیچ وجه از طریق شیمیایی درمان نمیشد به کمک داروهای گیاهی صد در صد درمان شد.

   اگر شما درمان گیاهی قطعی برای آکنه سراغ دارید لطفا بفرمایید شاید برای بقیه ی افراد هم موثر باشه.

   موفق باشید.

 128. مانیا گفت:

  سلام مریم جون ممنون ازراهنماییت من از ۱۵ سالگی صورتم جوش میزنه منم مثل شما اول پیشونیم بود بعد کل صورتمو گرفت الان ۲۲سالمه دوروزه دارم راکوتان مصرف میکنم لحظه شماری میکنم تا هرچه زودتر اثرشو ببینم.

  1. سلام عزیزم. خوشحالم که اینو میشونم. درمانتون رو تا آخر کامل کنید و مطمئن باشید که نتیجه شو می بینید.

   براتون آرزوی بهبودی هرچه سریعتر رو میکنم. 🙂

 129. الرا گفت:

  سلام مریم‌خانوم‌عزیز . من از ۱۳ سالگی جوش های نوحوانیم ریخت بیرون و تااالان ک ۱۸ سالمه همچنان داره درمیاد ، اولین حوش‌های عمرم هنوز جاشون رو‌صورتمه و بصورت قرمز مونده و‌من میترسم ک‌اون ها چاله شن . نمیدونم علت جوش‌هام چیه ، برای فهمیذن علت جوش هام باید چیکار کنم؟ و این قرصی ک‌گفتین رو اون لکه های جوشیه غیرفعال هم تاثیر میذاره؟ پیش چه دکتری برای مشاوره ی مصرف این قرص برم؟ جوش هام خیلی زیاد نیستن که بگم صورتمو زشت کزده ولی وقتی ک نباشن تفاوتم کاملا حس میشه ،ممنون‌میشم کمک‌کنید

  1. سلام عزیزم. به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک با آزمایش متوجه میشن که علت جوش های شما اختلالات کارکرد کبد هست و یا مسائل هورمونی.

   آکوتان تا حدی روی لکه های ناشی از جوش ها هم تاثیر داره، اما به طور کلی جوشگاهها (جای جوش ها) باید به مرور زمان خوب بشن. لایه بردارها هم مفید هستن اما زمانی که جوش زدن متوقف بشه به مرور اثر جوش ها کمتر میشه. دوستان استفاده از سرکه ی سیب رو برای جای جوش ها توصیه کردن که قطعا مفیده.

 130. Tarane گفت:

  سلام
  خیلی ممنون مریم جون به خاطر مطالب مفیدتون
  راجع لکه های جای جوش اکثریت خود به خود طی چند ماه برطرف میشن اما من خودم قبل از خواب و صبح ها روی صورتم سرکه سیب میزنم واقعا مفیده و لک هارو کم رنگ تر میکنه ضمنا اثرات مفید دیگه ای هم داره.

  1. سلام عزیزم، ممنونم بابت این تجربه ی مفیدی که در اختیار ما گذاشتید. من از دیروز که کامنت شما رو خوندم شروع کردم به استفاده از سرکه ی سیب. 🙂

 131. غلامرضا گفت:

  با سلام به شما مریم خانوم
  من از ۱۳ سالگی شروع به جوش زدن کردم از همون ابتدا جوش هایی که چرک و خون شدید داشت در ۱۵ سالگی زیاد و قرمز رنگ شد در ۱۷ سالگیم به یکباره در زمستان جوش روی گونم ایجاد شد چرکی خونی بزرگ و بنفش و مشکی رنگ مادرم گفت بیا بترکونم من گفتم نه
  از شانس اون جوش هایی رو که به زور ترکوند چیزی نشد ولی اونایی که ترکونده نشده لکه قرمز به جا گذاشت که توی سرما لکه ها مشکی میشند بعد ۲ سال هنوز لکه ها به همون میزان قدیم هستند ۲ونیم ماه کامل داکسی سایکلین و ژل ایزوترتینوئین استفاده کردم نه لکه برداشته شد نه کم شد نه زیاد درمان رو قطع کردم اما بازم جوش به شدت هر روز میزنه مث ۱۳ سالگیم
  پیشونیم کامل و گونه هام به مقدار زیاد گود شده و لیزر انجام دادم همراه درماپن هیچ تاثیری نداشت
  اینجا یه توصیه به همه میکنم ببینید جوش چرکی باید ترکیده بشه و عفونتش بیرون ریخته بشه به همراه تمام خونش تا لکه نمونه و گود نشه ولی باید به موقعی که جوش رسیده و سرش حسابی زرده درضمن کیسه داخلش باید بیاد بیرون
  برای من لیمو ترش الکل و … جواب نداد
  اکوتان مصرف نکردم به جز یه دوره ۲۰ تایی که تاثیری نداشت
  باید بگم جوش رو نمیشه کنترل کرد فقط وقتی زد باید جوری ازش مراقبت کنی که لکه و گودی نزاره و باز تاکید میکنم چرک جوش باید بیرون بیاد چون بافت های داخل پوست رو میگندونه

  1. سلام. ممنون از اینکه تجربه ی خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدید. براتون آرزوی بهبودی دارم.

 132. محمد گفت:

  سلام ممنون از راهنماییتون من حدود ۱۲ ساله با این مشکل درگیرم و قبلا هر داروی موضعی رو مصرف کردم اما یا خوب نمیشد یا اگر بهبودی داشت درصورت قطع مجددا جوش میزدم.حدود ۶ سال پیش رواکتان مصرف کردم حدودا ۱۱۰ عدد و بعد از بهبودی تعداد جوشایی که میزدم خیلی کم بود اما استفاده مکملای ورزشی مجددا باعث جوشای بزرگ و دردناک شد و الان حدود ۷۰ روزه روزی یه دونه دوبار مصرف میکنم بهتر شده اما هنوز راضی نیستم و فک میکنم شاید چون دلیل جوشام مکمل ورزشیه این قرص اثر نداره گرچند برای دکترم کامل شرح دادم که بعد مصرف مکمل اینطوری شدم اما همچنان چون یه بار فقط با این دارو بهبود پیدا کردم به این دارو ایمان دارم
  الان با وضعیتی که بهتر شدم یکی دوتا جوش نسبتا بزرگ ودردناک دارم نمدونم شاید نیاز باشه بعد این ۷۰ تا که روزی یکی مصرف کردم الان روزی دوتاش کنم.

 133. بخشی گفت:

  سلام.تشکر به خاط اطلاع رسانی تون.من هم این مشکل رو دارم والان ۲۵ سال دارم وروش های زیادی رو امتحان کردم ولی هیچکدون کارساز نبود.مدتی افسردگی شدید گرفتم و هر جا میرفتم مجبور بودم ماسک بزنم.از دوسال پیش شروع به درمان کردم.دکتر برام قرص کوراکنه رو تجویز کرد.اوایل روزی یک عدد بعد از چندماه یک روز در میان و بعدش هفته ای دوتا.قرص اسپیرونولاکتون رو هم تجویز کرد ولی شدیدا باعث افزایش پریودم شد و من هم مصرفش رو قطع کردم.نمیدونم چه تعداد قرص کوراکنه مصرف کردم ولی بعداز حدود یک سال و نیم خودم مصرف دارو رو قطع کردم و بعد از دوماه دوباره جوش ها برگشتن و پوستم شدیدا چرب شد.دوباره به دکتر مراجعه کردم و دکتر باز هم همون دارو هارو برام تجویز کرده و هفته ای دو بار باید مصرف کنم.نمیدونم باید ادامه بدم یا نه .دکتر درست توضیح نمیده وقتی ازش می پرسم.چه مدت باید استفاده کنم جواب درستی نمیده.به نظر شما دوز دارو مشکل داره یا این قرص برای من جواب نمیده؟واقعا دیگه نا امید شدم نمیدونم تا کی باید مصرف کنم.به خاطر عوارضش هم خیلی نگرانم.ممنون به خاطر این که وقت میذارید و جواب پیام هارو میدید.

  1. سلام. کورآکنه هم جز همین خانواده است، اما من خودم روآکوتان مصرف کردم. شرکت های سازنده فرق دارن. من اون چیزی که خودم مصرف کردم رو میدونم که خوب بوده، بقیه داروها رو نمیدونم. اگر کورآکنه بار اول برای شما جواب نداده یعنی به احتمال زیاد جواب نمیده. در مورد دوز مصرف دارو معمولا دو ماه اول روزی یک عدد بعد روزی دو عدد تجویز میشه، در پایان هم بعضی پزشکان مصرف رو ناگهانی قطع میکنن بعضی ها هم دوز مصرف رو به تدریج کم میکنن که فرق زیادی با هم نداره. چون نتیجه در زمان دوز مصرف بالا اتفاق می افته. درمان معمولا بیشتر از یک سال طول نمیکشه. نگران عوارض نباشید، تمام عوارض برگشت پذیر هستن. ولی حالا که دارید مصرف میکنید بهتره که به میزان مناسب مصرف کنید که حداقل نتیجه بگیرید. به نظر من شما با یه پزشک دیگه هم مشورت کنید، شاید نیاز باشه که دوز مصرف شمارو بیشتر کنن.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

 134. سوسن گفت:

  در حال حاضر ۲۹ ساله هستم

  1. سلام عزیزم. خواب آلودگی و بیحالی طبیعیه، بعضی افراد دچار این حالت میشن. ولی من درباره ی کمر درد چیزی نشنیدم،‌ باید با پزشک مشورت کنید.
   چرا نتونید ورزش کنید؟ هیچ ربطی به هم ندارن. حتما میتونید ورزش کنید.

   موفق باشید.

   1. محمد گفت:

    سلام ممنون از راهنماییتون من حدود ۱۲ ساله با این مشکل درگیرم و قبلا هر داروی موضعی رو مصرف کردم اما یا خوب نمیشد یا اگر بهبودی داشت درصورت قطع مجددا جوش میزدم.حدود ۶ سال پیش رواکتان مصرف کردم حدودا ۱۱۰ عدد و بعد از بهبودی تعداد جوشایی که میزدم خیلی کم بود اما استفاده مکملای ورزشی مجددا باعث جوشای بزرگ و دردناک شد و الان حدود ۷۰ روزه روزی یه دونه دوبار مصرف میکنم بهتر شده اما هنوز راضی نیستم و فک میکنم شاید چون دلیل جوشام مکمل ورزشیه این قرص اثر نداره گرچند برای دکترم کامل شرح دادم که بعد مصرف مکمل اینطوری شدم اما همچنان چون یه بار فقط با این دارو بهبود پیدا کردم به این دارو ایمان دارم

    1. محمد گفت:

     الان با وضعیتی که بهتر شدم یکی دوتا جوش نسبتا بزرگ ودردناک دارم نمدونم شاید نیاز باشه بعد این ۷۰ تا که روزی یکی مصرف کردم نیاز باشه روزی دوتاش کنم.

     1. سلام. ربطی نداره که علت جوش هاتون چیه، دارو به هر حال اثر خودش رو میذاره. در مورد دوز مصرف با پزشک مشورت کنید و اگر لازم بود بیشترش کنید. معمولا وقتی دوز مصرف بیشتر میشه تولید آکنه کاملا متوقف میشه. موفق باشید.

 135. سوسن گفت:

  سلام، مرسی از اطلاعات خوبتون و وقتی که گذاشتین
  من هم مشکل شما رو داشتم، ۲۱ ساله م بود که خیلی ناگهانی جوش زدن روی صورتم شروع شد، فقط روی گونه هام و گاهی هم پیشونی، کلی دکتر رفتم، یه مدت سیپروترون استفاده کردم ولی با قطعش دوباره برگشتم به روز اول، تتراسایکلین هم یه مدت مصرف کردم، تا اینکه یه روز رفتم پیش یه پزشک دیگه و گفتم به من رآکوتان بدید من خسته شدم دیگه، دکترم با بررسیا متوجه شد که نظرم درسته و تجویز کرد، چون دختر خاله مم چندین سال پیش خورده بود و جواب گرفته بود از اونجا این دارو رو میشناختم، الان قرص ۷۰ رو خوردم ، ۷۰ کیلو وزنمه، و روزی یه دونه میخوردم، دکترمم گفته که تا ۶ ماه باید بخوری، چون جوشهام متوسطه از نظر تعداد و شدت، گفت میتونی یه روز در میونم بخوری که عوارضش کمتر اذیتت کنه، حالا من یه سوال داشتم از خدمتت، خب خشکی پوست و لب و چشم و اینارو میدونستم قبلش و منتظرشون بودم ولی چیزی که داره خیلی اذیتم میکنه کمر درده و اینکه به شدت بی انرژی شدم و خیلی راحت هر موقع اراده کنم می خوابم و همشم خوابم میاد، می خواستم ببینم طبیعیه؟ و اینکه مفصلامم مثلا مفصل زانوم صدا میده موقع نشستن و بلند شدن، و قبلا ورزش میکردم، میخوام ببینم میتونم ورزشم رو دوباره شروع کنم یا نه؟

 136. یکتا گفت:

  سلام,اول خیلی خیلی ممنون که تجربه خودتون رو با ما هم شریک شدین, چند روزه دارم توی یوتیوب ویدیوهای اونایی که درمان شدن رو میبینم, به بقیه هم پیشنهاد میکنم که ببینن,روند درمان و بهبود افراد مختلف با تصویر و عکس آدمو دلگرم میکنه 🙂
  ۲۵ سالمه,از ۳ سال پیش جوش زدنهام شروع شد, جوش زدنهام شدید نیست و درحد متوسطه ولی نسبت به تمام انتی بیوتیک ها و محلول های موضعی و کرم و ژل مقاوم شدن در طی این سالها, این شد که بعد ازکلی تحقیق مصرف راکوتان رو شروع کردم, امروز ۱۲ اُمین قرصمو میخورم, تا ۸ تا قرص اول فقط جوش زدم توی عمرم تا حالا انقدر جوش نزده بودم,دوست نداشتم خودمو توی آینه ببینم حتی! بعد از اون دگ جوش نزدم, البته هنوزم صورتم ملتهب و قرمز هست و جوشهای قبلی هم پابرجاست ولی دگ قلمبه نیستن :)) توقع وانتظار معجزه نمیشه داشت, باید صبور بود تا درمان نتیجه بده, فقط امیدوارم تا عید یه جور خیلی ضایعی نباشم:))
  علاوه بر صورتم و لبم که خشک شده, پوست سرم هم خشک شده! اوایل سرم درد میگرفت, ولی خدا رو شکر تا الان عوارض دیگه ای ندارم.
  دنبال یه ضدآفتابم که برای این وضعیت خشک پوستم جوابگو باشه و پوشانندگی هم داشته باشه, خودم سالهاس الارو دارم ولی چون پوستم خشکه و پوسته پوسته بد میشینه رو پوست, پیشنهادی دارین؟

  1. سلام عزیزم. خیلی خوشحالم که درمان رو شروع کردید و امیدوارم که خیلی زود به نتیجه ی دلخواهتون برسید. همینکه جوش زدن متوقف شده یعنی پوست شما از این به بعد به سرعت وارد فاز بهبودی میشه. بله، برای درمان باید صبور بود و تا پایان ادامه داد. مطمئن باشید که نتیجه میگیرید.

   در مورد ضد آفتاب خیلی بستگی به پوست داره. من خودم ضد آفتاب های زیادی رو امتحان کردم، و تنها چیزی که میسازه به صورتم ضد آفتاب هایی هستن که فاقد جاذب های شیمیایی (فیزیکال) و بسیار سبک هستن. در حال حاضر من از آردن یا از SunSafe استفاده میکنم که در واقع از یه خانواده هستن. فقط هم مدل فیزیکال رو استفاده میکنم. هم رنگی دارن هم غیر رنگی. مدل های رنگیشون تا حدی پوشانندگی دارن اما خب نمیشه انتظار زیادی در مورد پوشش داشت. این کرم ها خیلی سبکن و در طول روز باید چند بار تمدید کنید. میزان چربیشون در حد متعادل هست. واقعیت اینه که ضد آفتاب رو باید امتحان کرد و دید که چی مناسبه اما شما محصولاتی که برای پوست های چرب هستند رو الان اصلا استفاده نکنید چون اونها خیلی خشک میکنن پوست رو.

   موفق باشید. 🙂

 137. مرتضي گفت:

  سلام و تشکر بابت اطلاعات عالی که برای ما قرار میدهید
  من از١۵ سالگی جوش های خیلی زیادی می زدم تمام صورت خیلی افتضاح ریزو درشت و چرکی
  از ٢٠سالگی شروع به درمان کردم الان نزذیک به ٢ساله که صورتم مثل ایینه صاف شده طوری که هیچ کس باور نمی کرد که من روزی چوش داشتم
  ولی بعضی اوقات معمولا هر ۶ماه یا ٧ماه جوش میزنم که با خوردن داکسی در مدت ٢٠یا ٣٠ روز همه میره
  وقتی میره دیگه جوش نمیزنه حتی ١دونه
  به نظر شما من باید کار شما رو انجام بدم؟
  یا الان که ٢٣ سالمه بعد چند سال خودش میره؟
  لطفا بگید اگر نیازه از قرص شما مصرف کنم؟

  1. سلام، خواهش میکنم.

   البته پزشک باید تشخیص بدن که نیاز هست یا نه ولی به نظر من در مورد شما که هر ۶-۷ ماه یک بار جوش میزنید و با یک دوره آنتی بیوتیک خوب می شید نیازی به کار دیگه ای نیست. اگر زمانی خدایی نکرده جوش ها دائمی شدن (که ایشالله هیچوقت پیش نمیاد) میرید استفاده میکنید. چون ۶-۷ ماه یکبار واقعا زمان زیادیه. کسانی به این درمانها رو میارن که دائما جوش دارن و از آنتی بیوتیک هم هیچ کاری بر نمیاد. من فکر نمیکنم برای شما نیاز باشه. شما بیشتر سعی کنید به تغذیه تون توجه کنید. فکر میکنم کفایت میکنه.

   موفق باشید. 🙂

 138. عاطفه خانوم گفت:

  سلام مریم خانوم.الان ۲۴ سالمه.من کلا توی نوجوانی ام هم جوش نمیزدم زیاد.ولی دو الی سه بار صورتم رو بند انداختم و باعث شد ک صورتم پر از جوش های ریز بشه.رفتم دکتر پوست و الان حدود ۲۵۰ تا راکوتان و اوراتان خوردم و البته خیلی راضی بودم.ولی همش دوستام میگن بده ولش کن.یکی از دوستانم میگفت تا ۷ سال بعد مصرف ممکنه بعدش در بارداری باعث ایجاد ناهنجاری توی جنین بشه.به نظرتون صحت داره این حرف؟و من از دکترم پرسیدم گفتن اگر مصرف دارو رو ول کنی نیمه کاره تمام جوشهات برمیگرده.ولی خدایی پوستم توپ شده

  1. سلام خدمت شما. فرمایش دوستتون به هیچ عنوان صحیح نیست، حداکثر شش ماه تا یک سال پس از قطع مصرف دارو میتونید باردار بشید و هیچ مشکلی پیش نمیاد.

   بله، مصرف رو نیمه کاره رها نکنید. احتمال برگشت در درمانهای نیمه کاره بسیار بالاست. شما که تا اینجا مصرف کردید حتما درمانتون رو کامل کنید.

   1. عاطفه خانوم گفت:

    مرسی گلم.من از اقوام هم ک جوش های خیلی بدی داشتن رفتن استفاده کردن و دوره اش رو تموم کردن.الان دیگه اصا برنگشته.و به نظرم هر کس تجربه ی بدی از راکوتان داره به این دلیل هست ک نیمه کاره رها کرده.موفق باشید

    1. بله، کاملا درسته. ممنون از شما که این مطلب رو گفتید که باعث بشه هم بقیه به درمان امیدوار بشن و هم اینکه درمانشون رو کامل کنن.
     براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   2. فاطمه گفت:

    دوستان ببینید اگ جوشاتون سطحیه و خیلی خیلی وخیم نیست اصلا استفاده نکنین از این قرص همین اول سراغه اخرین مرحله نرین من خودم صورتم خیلی جوش داره دیگ خسته شدمو ب حاله خودشون رهاشون کردم پیش بهترین دکرتم رفتم و ازش پرسیدم گفت ک نخور فقط برام ی صابون نوشت و محلوله کلیندومایسین ف.قط زیاد صورتتونو در طول روز با صابون نشورید این بدتر میکنه جوشاتونو فک میکنم تغذیع خیلی موثره اونایی ک کبده چرب دارن عرق کاسنی و شاهتره بخورن هر روز چیزای سرد بخورن .من حجامتم امتحان کردم چن روز صورتت خوب میشه فقط

    1. Neda گفت:

     سلام من تا الان ۴۰ عدد قرص راکوتان آلمانی خوردم.تقریبا بعد ۲۵ تا قرص پوستم خوب شد اما الان دوباره خیلی جوش زدم.میترسم خوب نشه پوستم.
     به نظرتون الان چی کار کنم ادامه بدم؟طبیعیه جوش زدنم؟

     1. جوش زدن طبیعیه، نگران نباشید و دارو رو ادامه بدید. اما حتما باید زیر نظر پزشک باشید، به هیچ وجه خودسرانه مصرف نکنید و دوز مصرف رو کم و زیاد نکنید. اگر می خواید نتیجه بگیرید باید درست و به اندازه مصرف کنید.

 139. saeid گفت:

  باسلام خدمت شما،من چهارسال پیش به مدت سه ماه روآکوتان مصرف کردم جوشهای صورتم خیلی کم شد دکترم مصرف رو قطع کردگفت بیشتر نمیتونی مصرف کنی خطرناکه منم مصرفو قطع کردم جوشام خیلی کم شد درحد هفته ای یدونه خیلی ریز اما الآن دوباره دوسه ماهه عود کردن جوشای بزرگ صورتمو داغون کردن حدود یه سالم هست که مبتلا به زخم معده شدم میخوام دوباره روآکوتان مصرف کنم میترسم معدم بدتربشه به نظر شما روآکوتان زخم معدرو بدتر میکنه؟ چون یه ماه داکسی سایکلین مصرف کردم تاثیری که نذاشت هیچ زخم معدم عود کرد .

  1. با عرض سلام خدمت شما. آنتی بیوتیک ها مثل داکسی سایکلین تاثیر مسقتیم روی معده دارند اما تاثیر آکوتان بر روی کید هست نه معده. بنابراین مصرف این دارو به احتمال زیاد به معده ی شما آسیبی نمیزنه. اما به هر حال حتما و حتما باید تحت نظر پزشک مصرف کنید. هرگز آکوتان رو به صورت خودسرانه مصرف نکنید. آزمایش های کبدی باید دائما انجام شوند.

 140. سعیده گفت:

  سلام مریم جان.
  من ۲۶ سالمه و از ۱۸سالگی جوش زدم. جوشهای کیستی بیشتر در ناحیه چانه. و بینی و اطرافش روزنه و جوشهای سرسباه. ازدواج کردم و یک بچه دارم. میتونم راکوتان مصرف کنم

  1. با عرض سلام خدمت شما. موارد منع مصرف آکوتان این موارد هستند:

   ۱- دوران بارداری و شیردهی
   ۲- نارسایی های کبدی و کلیوی
   ۳- چربی خون بالا
   ۴- حساسیت به ویتامین آ

   اگر شما جز این افراد نیستید می تونید مصرف کنید. اما به هر حال حتما باید با مشورت پزشک باشه.

 141. سما گفت:

  سلام،ممنون از مطالبتون من یه دوره از راکوتان استفاده کرده بودم ولی چون دوره درمانو کامل نکرده بودم دوباره جوش زدم الان بعده۴سال تصمیم گرفتم دوباره درمانو شروع کنم سه ماهه دارم مصرف میکنم ولی تاثیر چندانی نداشته یه ماه دیگه عروسیمه وضع صورتم خیلی بده به نظرتون چیکار کنم،الان سه ماهه دارم یه روز در میان راکونان مصرف میکنم می خوام از امروز روزی یدونه مصرف کنم نظر شما چیه یه نظرتو بدتر نشن جوشام؟واقعا افسردگی گرفتم

  1. سلام عزیزم.

   در مورد من زمانی جوش زدن متوقف شد که من خوردن روزی دو تا قرص رو شروع کردم. فکر میکنم در مورد شما هم همینطور باشه که تا به حال تغییری ندیدید. با زیادتر کردن میزان دارو جوش ها کمتر میشن نه بیشتر. الان بدن شما داره سعی میکنه مقاومت کنه در مقابل دارو، ولی وقتی دوز دارو زیاد میشه بدن دیگه مقاومت نمیکنه و تولید آکنه متوقف میشه. اما به هر حال هر کسی باید حتما با پزشک مشورت کنه و نباید به صورت خودسرانه میزان مصرف دارو رو افزایش داد.

   براتون آرزوی بهبودی و خوشبختی میکنم.

 142. محمد گفت:

  با سلام خدمت خانم کاشانکی- وظیفه خود دانستم تشکر بسیار بسیار فراوان بنمایم – از مطلب واقعا مفید و تجربه که در اختیار گذاشتید و به این خوبی و زحمت زیاد و وقتی که برای مطلب و علی الخصوص با چه حوصله و وقتی که برای این همه کامنت که همه باز مطلب مقاله را سوال کردند یا سوال هایی که زیاد جنبه مفید ندارند – می‌گذارید – فقط جهت تجربه خودم – من با ۴۴ سال در حدود ۳۰ سال با انواع آکنه در تمام نقاط بدن درگیر بودم و شانس ما زمان جوانی یا این دارو نبود یا شناخته نبود و اینترنت و از این پنجره‌های جدید اطلاعات و مطالب ( نت و شبکه اجتماعی و.. ) وجود نداشت و من هزینه های بسیار هم در وقت و هم در پول کردم و دکترهای بسیاری رفتم و درمان های مختلف که خیلی هاش هم همون کبد و دیگر اعضا را داغون کرد – برای من تا همین چند روز پیش فقط تتراسایکلین خوب جواب میداد – ولی بلاخره یه دکتر بهم تازه بعد از این همه سال و … آکوتان داد که فعلا بیست روزه مصرف میکنم . تنها چیزی هم که از این همه سال فهمیدم این بود که آکنه تمام زندگیم و اعتماد به نفس و خیلی چیزها رو ازم گرفت و این مشکل پوستی هیچ علت مشخص و درمان واقعی ندارد و هر چیز مفید برای کسی برای دیگری می تواند مضر باشد -فقط توصیه میکنم که حالا در این زمان که آگاهی ها و حساسیت ها بالا رفته هر طور شده در همان سنین شروع درمان کنند که هرچه دیرتر – درمان سخت تر و کمتر مفید و گاه اصلا نمیتوان دیگر درمان کرد. باز هم تشکر

  1. سلام عرض میکنم. متشکرم، لطف دارید. 🙂

   عمیقا ناراحت شدم از خوندن تجربه ی شما و کاملا درک می کنم حالتون رو. واقعا امیدوارم که درمان جدیدی که در پیش گرفتید نتیجه بخش باشه. بله درسته، آکنه جنبه های زیادی از زندگی افرادی که باهاش درگیر هستند رو تحت الشعاع قرار میده و همیشه درمانها سخت و طولانی و ناامید کننده هستند. اما ازتون میخوام که این درمان جدید رو با امید و انرژی مثبت پیگیری کنید و مطمئنم که به زودی میاید و از نتایج مثبت درمانتون برای ما می نویسید. 🙂

   1. محمد گفت:

    با سلام – جالبه در مورد تجربه جدیدم بگم که دکتر من حالا که پیشش رفتم گفت اصلا من راکوتان را برای درمان نداده ام و روش ایشان اینگونه است یک ماه فقط راکوتان و الان هم دو ماه داکسی سایکلین و بعد برم تا دستور بعدی را بگویید- حال مانده ام بعد این یکماه مصرف که خیلی بهتر شدم به ایشان اعتماد کنم و قطع کنم و دو ماه داکسی بخورم و یا نزد دکتر دیگه برم و بخوام که برام راکوتان را به مدت طولانی ادامه بدهد – یادی بکنم از فداکاری حیوانات آزمایشگاهی –

    1. ? ? دور از جون. 😀
     سلام. راستش چیزی که من در مورد آکوتان میدونم اینه که دوره ی درمانش باید کامل بشه، با یک ماه خوردن چیزی عوض نمیشه. اگر قرار بود آنتی بیوتیک ها درمان قطعی باشن از همون اول می بودن و اصلا لازم نبود ما سراغ آکوتان بریم. اکثر افرادی که آکوتان رو برای مدت کوتاه مصرف کردن هیچ نتیجه ای نگرفتن. ما از کار این دکترها سر در نیاوردیم ?
     من فقط میتونم از جانب خودم صحبت کنم، اگر من الان جای شما بودم قطعا درمانمو با آکوتان کامل میکردم، چون من هیچوقت از آنتی بیوتیک خیری ندیدم و به جز اینکه معده ام خیلی مشکل پیدا کرد اتفاق دیگه ای برام نیفتاد. شاید بهتر باشه با یه پزشک دیگه هم مشورت کنید.

     منتظر خبرهای خوبتون هستیم. سلامت باشید. 🙂

 143. زهرا گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  من از ضد افتاب الارو استفاده میکنم دکترم تجویز کرده به نظرتون خوبه رنگیه ؟ و اینکه قرص ویتامین E و قرص امگا٣ هم میخورم و از قرص ویتامین e هم به پوستم میزنم به نظرتون مشکلی نداره ؟
  جای لکه های جوشم از بین نمیره الان ۲ ماه هست که استفاده میکنم صورتم پر لکه

  1. سلام زهرا جان. بله، اگه به پوستتون میسازه ضد آفتاب خوبیه. رنگی بودن ضد آفتاب مشکلی ایجاد نمیکنه. ویتامین E هم خیلی خوبه به خصوص همینطوری که به پوست می زنید.

   نگران جای لکه ها نباشید، به مرور از بین میرن. جنس پوست افراد متفاوت هست، برای بعضی ها اثر لکه ها خیلی زودتر از بین میرن برای برخی دیگه (مثل من) جای لکه ها دیرتر از بین میرن. اما به هر حال مرور زمان باعث میشه پوست همه ی افراد بهتر بشه. جای نگرانی نیست.

 144. دوست گفت:

  ممنون عزیزم لطف کردین??

 145. Sahar گفت:

  سلام مریم جان.من برای جوش های صورتم به دکتر مراجعه کردم و بعد از چندین بار درمان الان راکوتان برام تجویز کردن.چیزی که درمان من نسبت به شما اضافه داره ژل صورت شب و یک داروی ترکیبی است،که باید روزی ۲بار روی صورتم بزنم،که امیدوارم برای جلوگیری از اون دوماه تشدید آکنه باشه.شما چیزی دراین مورد میدونید؟

  1. سلام عزیزم. ژل صورت و محلول ترکیبی اصولا لایه بردار محسوب میشن و احتمالا به این دلیل به شما دادن که همزمان با روند درمان اثر جوش ها هم سریعتر از بین برن. من خودم همزمان با درمانم از هیچ نوع محلول یا داروی دیگه ای استفاده نکردم چون به نظرم پوستم خیلی حساس و خشک بود و نمیخواستم که پوست رو بیشتر تحریک کنم. اما اگر شما چنین احساسی نسبت به پوستتون ندارید استفاده کنید.

 146. کیانا گفت:

  سلام مریم جان ممنونم ازت به خاطر به اشتراک گذاشتن تجربیاتت ، عزیزم من جوش های بزرگ و دردناک و عمیقی رو چونه دارم ، در قسمت پیشانی و بغل های صورتم جوش هست ولی ریز ، ریزش موی شدیدی هم دارم به نظرت جوش های من هورمونیه ؟ شما هم موقعی که جوش داشتی موهات چرب بودن و ریزش داشتن ؟در ضمن دکتر بهم اسپیرونو لاکتون و دیان داده به نظرت مصرف کنم ؟ یا برای درمان جوش هام تاثیری نداره

  1. سلام عزیزم. پوست و موی من به طور کلی چرب بوده و هنوز هم تا حد زیادی هست. مخصوصا موهام. احتمالش هست که هورمونی باشه با انجام آزمایش کاملا مشخص میشه. حتما دو تا دارویی که براتون تجویز کردن رو مصرف کنید. این داروها روی افرادی که مشکلات هورمونی دارن کاملا موثر هستن. بعد از یک سال اگر مشکلتون حل شده بود که هیچ وگرنه اون موقع تصمیم بگیرید که آکوتان مصرف کنید.

 147. نازنین گفت:

  ممنون عزیزم.مرسی که جواب دادی خیلی لطف کردی

 148. دوست گفت:

  سلام ببخشید میشه لطف کنین بگین که آیا راکوتان روی زمان پریودی تاثیر داره؟؟
  و هم اینکه کسی رو میشناسین که بعد از پایان دوره مصرف راکوتان باردار شده باشه؟؟
  ممنون

  1. سلام. خیر، روآکوتان یک داروی هورمونی نیست که روی زمان پریود شما تاثیری داشته باشه. بله، خانمی رو میشناسم که در دوران نامزدیشون مصرف میکردن و تقریبا دو سال بعد از ازدواجشون هم بچه دار شدن. تا شش ماه پس از قطع مصرف نباید باردار بشید و بعدش دیگه منعی وجود نداره.

 149. شبنم گفت:

  سلام مریم جون مرسی ک تجربتو در اختیار ما گذاشتی ی سوال داشتم دکتر ب من گف روزی ی دونه بخور تا وقتی ک احساس کردی بهبودی نسبی ایجاد شده بعد ی روز در میون ی دونه بخور تا ی مدت مثلا دو س ماه بعد دو روز در میون ی دونه بخور مثلا دوماه بعد س چهار روز در میون بخور یکی دو ماه و همین طور الی آخر تا این ک هفته ای ز دونه بخور و کم کم قط کن .من این روشو دارم انجام میدم اما دکترب من نگفت ک آزمایش کبد بدم.من با مراجعه ب ی پزشک عمومی میتونم بگم ک برام آزامیش آنزیم کبدی بنویسه؟ هزینش تقریبا چقده؟ مرسی گلم

  1. سلام شبنم جان. پزشک باید برای شما دقیقا مشخص میکردن که چه تعداد قرص مصرف کنید و دقیقا چه زمانی کمترش کنید. در واقع نباید به عهده ی خودتون می گذاشتند. به هر حال حالا که دارید انجام میدید با همین روش ادامه بدید. پزشک عمومی میتونن بنویسن اما به هر حال پزشک متخصص باید آزمایش رو ببینن و تایید کنن که مشکلی نیست. هزینه اش بستگی به بیمه تون و جایی که آزمایش رو انجام میدید داره. من اطلاعات خاصی در این مورد ندارم.

 150. سوگند گفت:

  سلام مریم جون ،من هم مثل شما ۱۰ ماه این قرص مصرف کردم ولی بینش شکلات و تخمه غذای چرب همه اینا رو خوردم ،البته جوش نمیزدم ولی الان که دورم تموم شده میترسم مثل بقیه جوشام برگرده،برای تثبیتش چکار کنم ؟دکتر برای من روزی ۱روز بعد ۲تا تجویز کرده بود.موقعی که قطعش کردم کم کم ،کمش نکردم فک می‌کنید یه دفعه قطع کردنش اشکالی داشته باشه ؟البته دوره درمانم تموم شد اما کم کم کمش نکردم
  خیلی نگرانم باز جوش بزنم

  1. سلام عزیزم. منم یه دفعه قطع کردم، کم نکردم،‌ مشکلی هم پیش نیومد. به نظر من هیچ نوع پرهیز غذایی نیازی نیست آدم داشته باشه وقتی که درمان میکنه یا بعد از درمان. من که پرهیز نداشتم و ندارم. غذای چرب به جذب بهتر دارو کمک میکنه و به شرطی که کلسترول شمارو بالا نبرده باشه هیچ مشکلی نداره.

   سوگند جان از اینجا به بعد دیگه همه چی به باورهای شما برمیگرده. من هم وقتی درمانم تموم شد یه مدت نگران بودم که جوش ها دوباره برگردن. اما دیدم با نگران بودن فقط دامن میزنم به این مشکل. با خودم گفتم دیگه اصلا مهم نیست. من دیگه قرار نیست جوش بزنم. این فکر رو گذاشتم کنار که ممکنه دوباره جوش ها برگردن. واقعا دیگه خیلی کم جلوی آینه میرفتم و از هر نوع دارو و درمانی که پوست رو تحریک میکرد مثل لایه بردارها و صابونها و غیره دوری کردم. حتی به فکر از بین بردن جای جوشها نبودم دیگه. یعنی از فکر جوش اومدم بیرون و این فکر واقعا کمک میکنه. به شما هم همین توصیه رو میکنم. دیگه قرار نیست آکنه برگرده. اینطوری باید فکر کنید.

   1. شبنم گفت:

    سلام مریم جان مرسی از اطلاعاتت .منن دکتر رفتم و گف ک ۳۰ روز هر روز ی دونه بخور بعد ی روز در میون یکی بعد دو روز در میون یکی و همین طور الی آخر اما حرفی از آزمایش کبد نگف.این آزمایش ضروریه ؟ پیش ی پزشک عمومی میتونم برم و آزمایشو برام بنویسه؟ اخه مطب دکترم دوره و هزینه آزمایش تقریبا چقده؟

 151. سعیده گفت:

  سلام مریم خانم خیلی ممنون از توضیحاتتون..میشه اسم دکترتون یا ادرسی ازشونو بدید؟

  1. سلام عزیزم. من پیش دکتر نادر زرین پور رفتم. ظاهرا آدرس مطبشون اینه:

   آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان دامن افشار، پلاک ۴۰، طبقه اول
   تلفن : ۰۲۱۸۸۸۸۱۷۱۹

   مطمئن نیستم چون خودم تو یه بیمارستانی میرفتم پیششون. ولی گوگل میگه این آدرس مطبشونه 😉

 152. مریم گفت:

  سلام مریم جان
  مزاحم همیشگی هستم
  من الان حدود ۲۷روز که قرص اوراتان میخورم به صورت یکرور در میان دو روز پیش سرماخوردگی شدید گرفتم به طوریکه قدرت حرف زدن نداشتم گوش و گلوم به شدت عفونی شد و پاهام شدید درد گرفت از دکتر داروساز و پزشک عمومی پرسیدم گفت منع مصرف داره هم امپول و هم انتی بیتویک و شربت با راکوتان..دکتر پوست من به شدت بیخیال و مناسفانه دکتر بهتر از این تو شهرمون نیست(اینقد بیخیال که فقط ازمایش قبل راکوتان میخواد و خیلی از بیماراش تا ۴ماه یا ۶ماه بعدم ازمایش نمیدن؛دکتر پوست دیگه ام برام راکوتان نمینوشتن)رفتم پیشش وضعم دید گفت برو دکتر عیب نداره بخور انتی بیوتیک و امپولتم بزن اورتانم بخور گفتم اقای دکتر گفتن اگه بخوری لبات باد میکنه میترکه خون میاد و خیلی مشکلات دیگه گفت پ نخور!!!بزار خوب شدی بخور الان به نظرت وقفه ده روز بیافته (چون یکروز در میون میشه ۵تا )این بد نیسن بدنم مقاوم نمیشه نسبت به راکوتان خیلی ناراحتم بابت ابن موضوع الانم برام یه امپول دگزا زدن یه سفازولین یه بسته ده تایی سفسیکم و شربت دیفن و یه شربت گیاهی…ممنون میشم راهنمایی کنی عزیزم

  1. سلام عزیزم. شما تازه شروع کردی به مصرف دارو و جای هیچ نگرانی نیست. بذار سرماخوردگیت خوب بشه بعد دوباره شروع میکنی. اون موقع فرض کن که این ۲۷ روز رو نخوردی، دوره تو از اول شروع کن و به اندازه ی یک ماه آخرش بیشتر ادامه بده. راکوتان مثل بقیه داروها نیست که بدن نسبت بهش مقاوم بشه. الان هم که اول شروع مصرف بوده، سیکلش به هم نمیریزه. نگران نباشید. 🙂

 153. نازنین گفت:

  راستی یه چیزی قبل از مصرف راکوتان که ۱۷ ساله بودم آزمایش هورمونی دادم مشکلی نداشتم
  ولی الان که ۲۱ سالمه میگن مشکل هورمونی دارم:(
  بازم مرسی و بیخشید واسه این پیام طولانی من

  1. فاطمه گفت:

   عزیزم قطره ویتاگنوس یا قرص اگنوگل رو با مشورت پزشکت منظم مصرف کن ببین تاثیری داره یا نه حداقلش اینه که گیاهیه و عوارض نداره
   میتونی دربارش تحقیق کنی” گیاه زنان”

   1. نازنین گفت:

    مرسی عزیزم

 154. نازنین گفت:

  سلام مریم جون ممنون ازاطلاعاتت. من جوش زیاد میزدم مخصوصا جوش های سر سفید و سر سیاه تا این که ۱۷ ساله که بودم دکتر راکوتان تجویز کرد ۹ماه خوردم تقریبا ۲۵۰ تا فکر کنم، وزنم هم ۵۰ بود.صورتم خیلی خوب شده بود تا یک سال اصلا جوش نزدم بعد از یک سال نزدیک پریودیم جوش های ریز سر سفید میزدم که زودم خوب میشدن اما یکم که گذشت شدت جوش ها بیش تر شد مخصوصا بالای لبم.رفتم دکتر آزمایش هورمونی و سونو دادم گفتن پلی کیستیک داری حالا از وقتی قرص های هورمونی می خورم جوش هام بیشتر شدن و خیلی طول میکشه تا خوب شن هنوز اون یکی خوب نشده ۵ تا دیگه میزنه:( صورتم خیلی بد شده افسردگی گرفتم:( بیشتر رو گونه،چونه و بالای لب.دکتر میگه دوباره راکوتان بخور ولی من میترسم همونطور که قبلا خوردم ولی دوباره جوشام برگشتن بازم خوردن راکوتان فایده ای نداشته باشه.نظر شما چیه؟
  ببخشید خیلی حرف زدم

  1. سلام نازنین جان. اینطور که میفرمایید مشکل هورمونی در شما محرز هست. به نظر من شما به درمان هورمونی ادامه بدید تا یه مدت دیگه. اگر بهبودی ای حاصل نشد بعد مطمئن میشید که به راکوتان نیاز دارید. شما سنی ندارید که بخواید نگران باشید. شاید قرص هورمونی که الان مصرف میکنید به بدنتون نمی سازه و به همین دلیل جوش ها بیشتر شدن. قرصتون رو عوض کنید. من شنیدم که درمانهای گیاهی هم برای از بین بردن کیست های تخمدان خیلی موثر هستن، مثل زردچوبه که ظاهرا خیلی تاثیر داره در بین از بردن کیست ها. ولی به هر حال به نظر من از درمانتون ناامید نشید، چون آزمایشات مشکل هورمونی شما رو ثابت کردن پس احتمالش خیلی خیلی زیاده که اگر این مشکل حل بشه مساله ی جوش های شما هم حل بشه. اگر نشد در سن بالاتر (مثلا ۲۳ سالگی) آکوتان مصرف میکنید و مطمئن باشید دیگه برنمیگرده.

   حال شما رو درک میکنم اما همیشه به همه میگم که باید باور داشته باشن که آکنه میتونه از بین بره. اگر همیشه بابتش انقدر ناراحت باشید و بهش فکر کنید نمی تونید از شرش خلاص شید چون دائما به سمت شما جذب میشه. امیدوارم به زودی خبر بهبودی کامل شما رو بشنویم. 🙂

 155. ندا گفت:

  سلام عزیزم بعضی دکترها میگن از روآکوتان خارجیش استفاده کنید بعضی هام میگن فرق نداره ولی من ۱۸۰ تا ایرانی خوردم جواب نگرفتم حالا سوئیسی شو خریدم که میگن کم عارضه تر و بهتره حدود ۹۰ تومنه
  این دوره رو گفتم خارجی بخورم بلکه دیگه جوشام مثل دفعه قبل برنگرده
  به نظرتون تفاوتی هست بین خارجی و ایرانی
  چون آدم تا مصرف نکرده باشه واقعا تفاوت رو درک نمیکنه حتی اگه دکتر باشه?

  1. راستش من خودم خارجی مصرف کردم، اون زمان فقط خارجی بود. چون ایرانی مصرف نکردم واقعا نمی دونم فرقی داره یا نه. اما به هر حال ایرانی هاش هم معمولا فقط تو ایران ترکیب و بسته بندی میشن. یعنی تمام مواد اولیه اش از خارج میاد. همین دوره رو که مصرف کنید متوجه تفاوتش میشید. اگر دیدید تاثیرش بیشتر بود بقیه ی درمان رو با نسخه ی خارجیش ادامه بدید. 🙂

 156. حانیه گفت:

  سلام مریم خانم منم واقعا خسته شدم از جوش های پی در پی?همه راه رفتم ولی همه موقتی بوده،پیش یکی از پزشکان آشنامون رفتم ایشون دکتر عمومی هستش ولی بیشتر در حیطه ی زیبایی کار میکنه چون میخواد تخصص زیبایی بخونه،دوره ی اول بهم ۲ تا ژل دادند گفتند شب و صبح بزنم با اونا خوب نشد صورتم دوره ی دوم داکسی سایکلین داد منم قرصا رو خوردم یه مدت جوش نزدم ولی به محض تموم شدن قرصا باز جوش زدم این دوره که برم پیشش میشه دوره ی سوم فکر میکنم دیگه راکوتان بده من خیلی از راکوتان میپرسیدم ولی با خوندن مطالب شما آگاهیم بالا رفت حالا به نظر شما باید برم پیش متخصص پوست یا زیر نظر همین دکتر راکوتان بخورم مشکلی نداره؟من واقعا اعتماد بنفسم رو از دست دادم ۲۲ سالمه ولی همیشه درگیر جوش بودم الانم صورتم انواع اقسام جوش رو داره حتی روی خط لبم هم جوش میزنم و الان که دارم این مطلب رو مینویسم صورتم درد میکنه در ضمن جوش های زیر پوستی هم دارم???به نظرتون جوش های زیر پوستیم هم خوب میشه?خیلی ناراحتم

  1. سلام حانیه جان. بله، آنتی بیوتیک ها (مثل داکسی سایکلین) موقتی هستن. در مورد پزشک چیزی که مهمه اینه که آزمایش هارو مرتب براتون بنویسن و وضعیت شما رو بررسی کنن و اینکه میزان مصرف دارو رو برای پوست شما درست مشخص کنن. اگر ایشون رو قبول دارید میتونید در ادامه هم بهشون مراجعه کنید.
   در مورد جوش های زیر پوستی زمانیکه مصرف میکنید همشون از بین میرن، اما ممکنه که بخشی از زیرپوستی ها برگردن، برای بعضی ها اتفاق می افته. اما جوش های بزرگ و متورم و چرکی برنمیگردن اگر دارو درست مصرف بشه. ناراحت نباشید، درست میشه. با اطمینان برید مصرف کنید و مطمئن باشید به زودی خوب میشید. 🙂

 157. آزیتا گفت:

  سلام،
  سپاسگزارم ازتوضیحات خوب وکامل شما
  دختر من از ۱۳ سالگی دچار مشکل جوش و آکنه شده والبته بیشتر در بدنش جوش شدت داره،الان که ۲۱ساله شده تمام صورت و بدنش پر از لک شده وبالاخره تصمیم به مصرف راکوتان گرفته، اما متأسفانه هیچ داروخانه ای راکوتان نداره ومیگن که شرکت پخش نمیکنه،ما ساکن شیراز هستیم میخواستم از شما یا دوستان دیگه که مقاله خوب شما روخوندن بپرسم آیا در شهرهای دیگه هم همینطوره؟ ممنونم

  1. سلام آزیتا خانم. خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده. راستش فکر نمیکنم همه جا اینطوری باشه، چون کامنت ها نشون میدن که افراد زیادی در حال مصرف دارو هستن. الان خیلی از شرکت های داخلی هستن که دارن این دارو رو تولید میکنن. اما متاسفانه برای راکوتان همیشه این داستان ها وجود داشته، شاید میخوان قیمتش رو بالا ببرن برای همین یه مدت وارد بازار نمی کنن. این دارو خیلی سودآور هست براشون و اصلا به همین دلیل بود که انقدر روی عوارضش تاکید کردن تا تونستن از بیمه خارجش کنن. من خودم چون سالهاست که دیگه پیگیرش نبودم اطلاعات دقیقی ندارم. امیدوارم دوستان دیگه بیان پاسخ شما رو بدن.

   برای دخترتون آرزوی بهبودی هر چه سریعتر رو دارم. 🙂

  2. ندا گفت:

   راستش تو قم که فراوونه خارجی و ایرانی

  3. Blackred گفت:

   سلام
   اگه اشنا داشته باشی میتونه برات جور کنه
   فامیل ما توی داروخانه کار میکنه بهش گفتم بیاره برام
   امروزم قرار برسه دستم ولی خدایی گرونه
   دوتا بسته که کلا ۶۰ تا میشه ۵۰۰ تومن برای دو ماه

 158. Roya گفت:

  سلام از وقتی که میذاری خیلی ازت ممنونم مریم جون
  تو بهترینی
  راستی عزیزم من الان نزدیک ۵ ماهه دارم راکوتان مصرف میکنم روزی یدونه جوش دیگه نمیزنم پوست لب و صورتم خشک شده اما روی بینیم ک دست میکشم همچنان چربی دارم دلیل چربی این قسمت چی میتونه باشه عزیزم؟این یعنی کپسول تاثیر نمیذاره رو پوست من؟
  سوال بدیم اینکه میشه بهم یه صابون یا فیس واش خوب معرفی کنی برای شست و جو مداوم صورت عزیزم؟
  ممنون گلم❤

  1. سلام عزیزم، ممنون از حسن نظرت 🙂

   نه اصلا نگران چربی روی بینی نباشید، چون بینی همیشه از بقیه نقاط صورت چرب تره، هیچ اشکالی نداره. به مصرفتون ادامه بدید.

   من به هیچ کس صابون رو توصیه نمیکنم چون به شدت پوست رو قلیایی میکنه و خودش عامل تولید آکنه میشه. فیس واش ها اما خیلی خوبن ولی بستگی به پوست شما داره. برای من هیدرودرم و سینره خوب بودن تا الان. بهتره برای پوست های معمولی رو تهیه کنید. لازم نیست خیلی روی مارکش حساس باشید چون تقریبا اکثر فیس واش ها خوبن، اگر یکیش به پوستتون ساخت همونو ادامه بدید.
   سلامت باشید. ❤

 159. فاطی گفت:

  سلام دوست عزیزم
  مریم جون شما برای درمان یبوست که گفتین راهشو پیدا کردین چه داروهایی مصرف میکنین ک بهتر شدین میشه بگین؟اخه من بشدت یبوست دارم و موقع دفع مزاج خیلی اذیت میشم مرسی عزیزم⚘

  1. سلام فاطمه جان. من اصلا از دارو استفاده نمی کنم، اما سبک زندگیمو اصلاح کردم. صبح ناشتا حتما یک تا دو لیوان آبی که تقریبا ولرم باشه میخورم. هر روز در زمانهای مشخصی سعی میکنم برم دستشویی حتی اگر دستشویی نداشته باشم، به این ترتیب روده ها تحریک میشن تا در اون زمانها دفع داشته باشن. پیاده روی منظم رو جزئی از برنامه ی زندگیم کردم چون پیاده روی خیلی به تحریک روده ها کمک میکنه. چند شب در هفته قبل از خواب چند تا آلو رو توی آب خیس میکنم و صبح آلو هارو با آبش میخورم. بعضی روزها هم نیم ساعت قبل از نهار یکی دو تا آلو یا یه مقدار لواشک میخورم و خیلی کمک میکنه. بهترین روش درمان یبوست اینه که شما سبک زندگیتون رو اصلاح کنید. چون مصرف طولانی مدت ملین ها باعث میشه پرز های روده از بین برن. من الان کاملا درمان شدم با این کارها پس چرا آدم از دارو استفاده کنه، فقط یه کم همت میخواد که می ارزه به نتیجه 😉

 160. مهسا گفت:

  سلام.چقدر مطلبتون حس خوبی بهم داد. ممنونم از انتشارش
  و یک سٰوال داشتم اگر میدونید جوابمو بدید ممنون میشم
  من هم وزنم ۵۳ کیلو هست تا حالا ۲۹۰ تا قرص خوردم و و روزی یه دونه . دکتر که رفتم امروز بهم گفت که یک هفته یک روز در میون بخور بعد قطعش کن و تموم
  ولی من فک میکنم اشتباه چون باید کم کم قطع بشه در عرض یک ماه نه در عرض یک هفته.آخه میترسم اینجوری برگرده جوش های صورتم 🙁

  1. سلام مهسا جان، متشکرم. :)‌
   من با وزن ۵۳ کیلو تقریبا ۳۳۰ عدد قرص مصرف کردم اما روزی دو تا میخوردم (به جز دو ماه اول) و پزشک درمان من رو یه دفعه قطع کردن، اصلا کم نکردن دوز دارو رو که مثلا بشه یک روز در میون بعد قطع بشه. به نظر من هیچ ربطی به این مساله نداره. اگر درمانتون کامل شده باشه یعنی به میزان کافی مصرف کرده باشید با کم نکردن هم بر نمیگرده. نگرانش نباشید. با این حسابی که می فرمایید شما هم تقریبا تا پایان درمانتون ۳۰۰ تا قرص مصرف خواهید کرد که خوبه. بنابراین لازم نیست نگران چیزی باشید. 😉

 161. مریم گفت:

  دوباره سلام
  خواستم بگم دکتر. به من گفت یک ماه مصرف کنم
  من الان فقط۸ جوش قرمز متورم رو پیشونیم دارم
  شاید حدود ۱۰ تا زیر. پوستی یا جوش های قبلی که نه خوب شدند. نه خیلی متورم هستنند الان رو بقیه صورتم جوش ندارم
  جنس پوستم فکر. میکنم مختلطه
  اوال فکر. میکردم پوستم خشکه سال های قبل حتی بالای پلکم اطراف لبم حالت اگزما میشد
  بعدا پرسیدم گفتن پوستت خشک دهیدراته است(البته اب کم میخورم). ولی برام سوال بود. پس چرا جوش میزنم
  الان به این نتیجه رسیدم پوستم مختلطه منطقه تی چربه هرچند گاهی اوقات رو بقیه صورتمم جوش میزنه، ولی چربی پوستم زیاد نباید. باشه کلا تو شناسایی پوستم موندم?
  راستی داروخانه بهم گفت برای خشکی بینی از ویتامین ا. استفاده کن ولی شما گفتید حتی خوراکی ویتامین ا باید. کمتر مصرف بشه
  واقعا موندم با این اوصاف راکوتان مصرف کنم یا نه؟
  یا برم یه دکتر دیگه؟
  ممنونم میشم نظرتون بهم بگید❤️❤️

  1. سلام عزیزم. به احتمال زیاد پوستتون مختلطه، خیلی از افراد پوست مختلط دارن. پماد ویتامین آ در طول درمان با راکوتان اصلا توصیه نمیشه چون خشکی رو بیشتر میکنه. من وازلین رو بهتون توصیه میکنم که واقعا خوب جواب میده. به نظر من اصلا نگران نباشید و ادامه بدید. اگر کامل و درست مصرف کنید حتما جواب میگیرید.

   آب زیاد بخورید، کلن آب دوای هر دردیه 😉

 162. مریم گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات شما
  من ٣۵ سالمه گاهی اوقات صورتم جوش میزد رو پیشونیم وسط گونه اطراف چونه ام اکثرا نزدیک پریود رو پیشونیم، و نوع پوستم طوری هستکه جای جوش روی پوستم باقی میمونه. مثلا جوشی که اردیبهشت رو گونه ام زدم تا الان باقی مونده، اوایل پاییز تصمیم گرفتم برای از بین رفتن جای جوش هام از لایه بردار استفاده کنم و لایه بردار رکسول ٢٠ گرفتم یه شب درمیونمصرف کردم، از دو ماه قبل پیشونیم شروع کرد به جوش های تازه زدن پر جوش های زیر پوستی شد اصلا خوب نشد از ژل خشک کننده ویشی استفاده کردم در این یک ماه اخیر خیلی بد شد متورم قرمز، امروز رفتم دکتر پوست، گفت اکنه آی و بدون هیچ آزمایی قرص رکوتان داد و بالم لب، و فقط پرسید باردار هستم یا نه؟. داروخانه خم تاکید بر خوردن آب فروان کرپ، با خواهرم صحبت کردم گفت قبل مصرفش آزمایش داده در دوره مصرف تمام جوش هاش ریخته بیرون ولی بالاخره خوب شده، تو نت سرچ کردم تا با شما آشنا شدم، الان خیلی نگران شدم نمیدونم مصرف کنم یانع؟ من موهام دکلره هست،مخواهرم میگفتن مو ها رو هم خیلی خشک شکننده میکنه، حالا دو دل شدم برای مصرف؟ دکتر به من گفت یک ماه مصرف کن ٢٠ میلی گرم روزی یک عدد. بعدش بیا من بیام، میترسم شب عیدی اوضاع صورتم خیلی بدار بشهبا این وضع هم خیلی ظاهرم بده، به نظر شما چکار کنم؟
  یه دکتر دیگه برم؟(دکتر خوب میشناسید معرفی کنید تهران زود هم وقت بده؟)
  ممنون ببخشید طولانی شد
  ممنونم❤️

  1. سلام مریم جان. من هم قبل از شروع درمانم هیچ آزمایشی ندادم. خودم از دکتر خواستم که برام آکوتان بنویسه. اما در طول درمان هر دو ماه یکبار آزمایش دادم. برای من هم در دو ماه شروع مصرف خیلی آکنه تولید شد و بعد از دو ماه قطع شد. بله پوست سر و موها هم حالت خشکی پیدا میکنن چون چربی پوست کاملا گرفته میشه. اما تمام این عوارض برگشت پذیر هستن و با قطع شدن دارو همه چیز به حالت قبل برمیگرده.

   من به هر کسی که آکنه داره صد در صد توصیه میکنم که مصرف کنه و اصلا نگران عوارض نباشه. به شما هم همین توصیه رو میکنم. اگر خودم الان در شرایط شما بودم قطعا همین کار رو میکردم. بله،‌ ممکنه که توی این یک ماه که مصرف رو شروع میکنید و به شب عید هم نزدیک میشیم آکنه ی شما بیشتر بشه، این احتمال هست، شاید هم شما از اون افرادی باشید که به محض شروع مصرف جوش هاتون متوقف بشن، مثل خواهرهای من. ولی برای من اینطوری نبود. اگر تعطیلات عید براتون مهمه و الان خیلی شدید نیست بذارید بعد از عید شروع کنید. ولی من اگر بودم شروع میکردم که اگر هم شدید شد تعطیلات باشه و بتونم بمونم خونه. یه عید رو از دست بدید بهتر از اینه که هر روز به خاطر جوشها ناراحت باش