,

تجربه‌ی من از آکنه یا همان جوش صورت – درمان قطعی با روآکوتان

آپدیت جدید: در کانال تلگرام تجربه‌ی خودم از جوش‌های زیرپوستی و نحوه‌ی درمان رو منتشر کردم. اگر فرصت کنم یه مقاله هم حتما می‌نویسم و میذارم روی سایت. اما فعلا اگر دوست دارید درباره‌ی تجربه‌ی من بدونید به کانال تلگرام مراجعه کنید:

NoAcne@

لینک کانال تلگرام: t.me/NoAcne

گروه همفکری: دوستان من یک گروه روی سایت ایجاد کردم تا افراد بتونن با همدیگه در ارتباط باشن، عکس آپلود کنن، به سوالات هم پاسخ بدن و اطلاعات مفید خودشون رو در اختیار سایر اعضای گروه قرار بدن. خیلی خوشحال میشم اگر به گروه «همفکری» بپیوندید، مطمئنن حضور شما به افراد زیادی کمک خواهد کرد.

لینک گروه: همفکری

من تا پانزده سالگی پوستی مثل برگ گل داشتم. وقتی می‌گویم برگ گل واقعا اغراق نمی‌کنم؛ پوستی شفاف بدون حتی یک لک، که در اثر خوردن میوه‌های تازه و آب که از بچگی جز عادت‌های من بوده، بی نهایت سالم و سرزنده بود. از شانزده سالگی ناگهان آکنه با نرخی نجومی شروع به تولید شدن بر روی پوست من کرد. ابتدا برای چند سال جوش‌ها فقط بر روی پیشانی بودند. وقتی صحبت از جوش می‌کنم منظورم یکی دو تا جوش کوچک نیست، منظورم پوشیده شدن کامل پوست با جوش‌های بسیار بزرگ و متورم است. بر روی پیشانی من حتی یک جای خالی نبود. کسانی که مرا می‌شناسند کاملا این موضوع را تایید می‌کنند. کم کم پوست صاف و شفاف من به علت باقی ماندن اثر جوش‌ها و همچنین تولید مداوم آکنهْ دچار پیری زودرس شد. چروک و چاله‌هایی بودند که بر روی پوست بعد از هر جوش باقی می‌ماندند. من هم که نمی‌توانستم صورتم را دستکاری نکنم (از بس که اعتماد به نفسم پایین آمده بود) به این مساله دامن می‌زدم.

قاعدتا درمان را شروع کردم. دهها پزشک را دیدم و انواع داروها را مصرف کردم. من که تا قبل از آن نمی‌دانستم معده در کجای بدن قرار گرفته و وقتی کسی می‌گفت معده اش درد می‌کند نمی‌فهمیدم کجای بدن آدم درد می‌گیرد که می‌فهمد معده‌اش است، بر اثر خوردن انواع و اقسام آنتی‌بیوتیک‌ها به خوبی جای معده را یاد گرفتم. تمامِ محلول‌های پوستی، تمام صابون‌ها و تمام داروها را مورد استفاده قرار دادم. حتی چندین دوره به درمان با داروهای گیاهی روی آوردم.

یکی از پزشکان تشخیص داد که احتمالا علت جوش‌های صورت من ایجاد شدن کیست در ناحیه تخمدان و رحم است، بنابراین دیان تجویز شد. برای مدت یک سال جوش‌ها از بین رفتند. سپس بدن من به دیان عادت کرد و مجددا آکنه شروع شد. در اینجا من حدودا ۲۳ ساله بودم. حالا دیگر آکنه‌ها که قبلا فقط در ناحیه پیشانی بودند به تمام صورت سرایت کرده بودند. هر روز صبح که بیدار می‌شدم با چند جوش جدید مواجه می‌شدم که همگی چرکی و بزرگ و متورم بودند. گاهی در وسط روز متوجه می‌شدم که یک جوش جدید دیگر تولید شده است و واقعا کلافه بودم.

پوستِ گونه‌ها که قبلا واقعا صاف بودند حالا دیگر پر از چاله چوله و لک شده بودند و افسردگی در من شدت می‌گرفت. تا اینکه دل را به دریا زدم و به دکتری مراجعه کردم و گفتم که من آمده‌ام تا آکوتان مصرف کنم. قبلا تمام درمان‌ها را تست کرده‌ام و هیچ کدام جواب نداده‌اند. (آکوتان‌ها خانواده‌ای از داروها هستند که اصولا جهت درمان جوش‌های ناشی از اختلالات کارکرد کبد تجویز می‌شوند. این داروها شامل میزان زیادی از ویتامین آ هستند. بنابراین سطح ویتامین آ را در بدن به حد سمی شدن بالا می‌برند که از عوارض آن خشکی بیش از حد پوست است. این دارو همچنین کلسترول را بالا می‌برد) اما من می‌خواستم مصرف کنم. آن زمان این دارو در صورت گرفتن تاییدیه بیمه، مشمول بیمه بود.

من دوره‌ی درمانی را به صورت جدی با “روآکوتان” شروع کردم. هر دو ماه یکبار به مدت حدود یک سال به دکتر مراجعه کردم. هر دو ماه آزمایش خون می‌دادم تا میزان کلسترول و آنزیم‌های کبدی را بررسی نمایم. از تمام مواد غذایی که میزان کلسترول و یا ویتامین آ را افزایش می‌دادند به طور کامل پرهیز کردم و به این ترتیب با وجود اینکه ما به صورت ارثی سابقه‌ی کلسترول بالا داریم توانستم تا آخرین دانه‌ی قرص به درمان ادامه دهم. معمولا تعداد قرص‌ها سه برابر وزن هر فرد تجویز می‌شود (میزان مصرف من را در قسمت پایین مطالعه نمایید).

در دو ماه شروع مصرف روزی یک عدد قرص مصرف می‌کردم و سپس روزی دو عدد. عوارض این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد (مثل من) در شروع مصرف دارو دچار آکنه‌ی بسیار شدید می‌شوند و سپس بدن شروع به کاهش و قطع تولید آکنه می‌کند.

برای دو ماه کامل نتوانستم از خانه خارج شوم. هرگز در تمام این سالهایی که گرفتار آکنه بودم خودم را به این شکل ندیده بودم؛ یک افتضاح کامل بود. اما بعد از دو ماه آکنه کاملا متوقف شد. پس از تقریبا یک سال مصرف دقیق قرص‌ها بدون اینکه حتی یک قرص را فراموش کنم، درمان من تمام شد و در تمام این مدت حتی یک جوش تولید نشد. به عنوان آدمی که تمام عمرش را با این مساله درگیر بوده بسیار نگران بودم. می ترسیدم که دوباره روز از نو و روزی از نو شود. اما تصمیم گرفتم آرامش خودم را حفظ کنم و به خودم دلداری می‌دادم که اگر دوباره شروع شد باز مصرف را شروع خواهم کرد. از آن به بعد پوستم را به حال خودش رها کردم، دیگر خیلی کم جلوی آینه می‌رفتم، فقط از کرم ضد آفتاب استفاده میکردم و سعی می‌کردم که کمتر آرایش کنم. امروز بیشتر از هشت سال از زمان درمان من می‌گذرد و خوشبختانه آکنه دیگر برنگشت.

بر طبق تحقیقات و تجربه ی من، به طور کلی جوش صورت فقط به دو دلیل تولید می‌شود؛ مشکلات هورمونی و اختلال در کارکرد کبد. من فردی بودم که هر دو مدل این جوش‌ها را داشتم. جوش‌های هورمونی به گونه‌ای هستند که معمولا تا پایان عمر همراه فرد هستند. اما این جوش‌ها بسیار ریز بوده و هر ماه به تعداد بسیار کمی در حد یک یا دو جوش تولید می‌شوند و به هیچ وجه قابل مقایسه با جوش‌های ناشی از مشکلات کبد نیستند. من هنوز این مدل از جوش را تجربه می‌کنم اما این مساله به هیچ وجه مرا ناراحت نمی‌کند. چیزی که امروز از پوستم تجربه می‌کنم بهشت رویاهای من است. چیزی که حتی در خواب هم نمی‌دیدم.

هر داروی شیمیایی قطعا عوارضی به دنبال خواهد داشت. درباره ی آکوتان‌ها نظرات منفی بسیاری وجود دارد. اما من به این نتیجه رسیده‌ام که متاسفانه علت این تبلیغات منفی فقط این است که آکوتان‌ها تنها درمان قطعی آکنه هستند و پزشکان ما معمولا تمایلی به تجویز این دارو ندارند. چون نهایتا فرد بعد از یک سال درمان شده و دیگر نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد داشت. در حالیکه با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروها فرد سالها درگیر درمان بوده و ناچار است که دائما به پزشک مراجعه نماید. در ضمن عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها به مراتب بیشتر از این دارو است.

به جرات می‌گویم که اگر زمانی فرزندی داشته باشم و او دچار آکنه شود از همان سال اول، درمان با آکوتان را برای او شروع خواهم کرد تا اولا بهترین سال‌های عمرش را گرفتار افسردگی و اعتماد به نفس پایین نباشد و دوما پوستش دچار آسیب‌های شدید آکنه و داروهای مختلف نشود.


میزان مصرف آکوتان: مقدار مصرف این دارو معمولا ۰/۵ تا ۱ گرم به ازای هر یک کیلوگرم از وزن افراد در یک روز هست. هر قرص نیز حاوی ۲۰ گرم از داروست. به عنوان مثال فردی که ۶۰ کیلوگرم وزن دارد (با فرض آکنه ی متوسط) باید روزی ۳۰ گرم از دارو را مصرف کند. اما چون نمی‌شود قرص‌ها را مثلا نصف کرد پزشک معمولا از همان ابتدای درمان میزان کلی مصرف دارو را برای فرد محاسبه کرده و بر آن اساس به عنوان مثال روزی یک عدد و یا دو عدد قرص تجویز می‌کند. برای اینکه درک میزان مصرف دارو برای بیماران راحت‌تر باشد پزشکان معمولا می‌گویند میزان مصرف دارو سه برابر وزن هر فرد است. به عنوان مثال یک فرد ۶۰ کیلوگرمی باید ۱۸۰ عدد قرص مصرف کند. اما افرادی هم هستند (مثل من) که آکنه‌ی آنها بسیار شدید است و برای این افراد تا ۶ برابر وزنشان هم دارو تجویز می‌شود.

مشورت با پزشک (بسیار مهم): به همه‌ی عزیزان توصیه می‌کنم که این دارو را حتما تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنند. این دارو تاثیر مستقیم بر روی کبد دارد و کبد عضوی نیست که بتوان در مقابل آن بی‌ملاحظه بود. بنابراین تست آنزیم‌های کبدی باید دائما (تقریبا هر دو ماه یکبار) انجام شود.

رفع خشکی لب‌ها و پوست: من در طول درمان برای رفع خشکی لب‌ها و پوست انواع چرب‌کننده‌ها را تست کردم اما تنها چیزی که توانست کمک کند فقط وازلین بود. وازلین حداقل ۱۲ ساعت لب‌های مرا مرطوب نگه می‌داشت. بنابراین روزی دو بار استفاده می‌کردم و واقعا راحت بودم. برای پوست دست یا بدن هم کرم-وازلین فیروز رو توصیه می‌کنم. اما استفاده از پماد ویتامین آ-د به دلیل دارا بودن ویتامین آ نمی‌تواند کمک کننده باشد و برعکس سبب خشکی بیشتر می‌شود.

توصیه‌های غذایی و غیره: همانطور که در متن توضیح دادم مکانیسم اثر آکوتان‌ها از طریق بالا بردن میزان ویتامین آ در کبد هست تا جایی که به مرز سمی شدن می‌رسد. بنابراین در دوران مصرف این دارو باید از هر نوع ماده‌ی غذایی که دارای مقادیر زیادی از ویتامین آ می باشد پرهیز کرد. مهمترین منابع ویتامین آ عبارتند از:

هویج

جگر (هر نوع جگری)

ماهی و روغن ماهی

سبزیجاتی که برگ های تیره دارند به عنوان مثال کلم بروکلی، جعفری، اسفناج

طالبی

فلفل دلمه قرمز

سیب زمینی

شلغم

زردآلو

میوه ها و سبزیجات بسیار زیاد دیگری هم هستتد که حاوی ویتامین آ می‌باشند اما مقدار ویتامین آ در آنها کمتر است، بنابراین می‌توان آنها را در برنامه ی غذایی جا داد.

مصرف آکوتان‌ها باعث می‌شود میزان کلسترول و تری گلیسیرید بالا برود. بنابراین باید از موادی که کلسترول را افزایش می‌دهند پرهیز کرد؛ به عنوان مثال فست‌فودها، پنیر، کره، تخم‌مرغ، شیر و ماست پر چرب، خامه، انواع گوشت و انواع کربوهیدارت‌ها. اما در نظر داشته باشید که مقداری چربی برای جذب بهتر دارو لازم است. در واقع بهترین جذب دارو زمانی اتفاق می‌افتد که همراه با یک وعده‌ی غذایی پرچرب و پرکالری مصرف شود، اما به هر حال نباید اجازه دهیم کلسترول و تری گلیسیرید از حد نرمال تجاوز کنند در غیر اینصورت مجبور به قطع دارو خواهیم بود. در مورد تری گلیسیرید هم فقط فعالیت و ورزش می‌تواند کمک کننده باشد و نه رژیم غذایی.

آکوتان را حتما همراه با وعده‌ی غذایی میل نمایید.

الکل میزان ویتامین آ را در کبد کاهش می‌دهد، بنابراین باعث می شود این دارو نتواند به درستی اثر کند. به علاوه از آنجاییکه که الکل مستقیما بر روی کبد اثر می‌گذارد به شدت توصیه می‌شود که همزمان با مصرف این دارو از مصرف الکل خودداری شود.

پرهیز غذایی پس از درمان: من پس از اتمام دوره‌ی درمان و تا کنون هیچ نوع پرهیز غذایی خاصی را رعایت نکرده‌ام، به عنوان مثال شکلات و شیرینی‌ها، غذاهای چرب،‌ آجیل‌ها و غیره، همه را مصرف کرده‌ام و می‌کنم. این را نوشتم که افراد بدانند خوردن مواد غذایی نمی‌تواند باعث تولید آکنه شود و یا حداقل بعد از درمان دیگر مواد غذایی روی شما اثری نخواهند داشت.

توصیه‌ی مهم(ضد‌ آفتاب): از آنجاییکه در زمان مصرف این دارو پوست بسیار نازک و حساس می‌شود، نور مستقیم آفتاب بسیار مضر خواهد بود. بنابراین حتما چند بار در روز کرم ضد آفتاب خود را تجدید نموده و در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

سعی کنید که همیشه (به خصوص بعد از حمام کردن) از لوسیون بدن استفاده کنید تا میزان خشکی پوست که ناشی از مصرف دارو هست را کاهش دهید. در بعضی از افراد خشکی پوست می‌تواند به جایی برسد که باعث زخم شدن پوست شود بنابراین سعی کنید با مصرف مرطوب‌کننده‌ها از این اتفاق جلوگیری کنید.

آکوتان و افسردگی: در مورد من افسردگی اتفاق نیفتاد، به جز دو ماه اول مصرف دارو که دچار آکنه‌ی بسیار بسیار شدید شدم که در واقع آکنه بود که باعث افسردگی من بود نه خودِ دارو و وقتی که تولید آکنه متوقف شد و اوضاع صورتم به حالت عادی برگشت حال روحی من هم خوب شد. اما گزارش شده که برای برخی از افراد افسردگی اتفاق افتاده که البته پزشکان هنوز مطمئن نیستند که ارتباط خاصی بین مصرف دارو و افسردگی وجود دارد یا خیر. به هر حال به نظر من اگر افسردگی هم اتفاق بیفتد باز هم ارزش نتیجه‌ای که می‌گیریم را دارد.

راهکارهای من برای مقابله با افسردگی پیاده‌روی، رقصیدن و گوش کردن به موزیک شاد، نوشتن، کتاب خواندن، معاشرت با آدم‌های مثبت و چیزهایی شبیه این است. در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم مسائل زیادی وجود دارد که سبب ایجاد افسردگی می‌شود، بهتر است که حداقل آکنه یکی از آن مسائل نباشد. 

یکی از دوستان از من در مورد دوش گرفتن سوال کردند، من هر روز دوش می‌گرفتم و می‌گیرم، چون جز عادت‌های من است اما نمی‌دانم که می‌تواند به افسردگی یا سایر مسائل مربوط به مصرف این دارو کمکی کند یا خیر

آکوتان و جوش‌های زیر پوستی: در اطراف من خیلی‌‌ها آکوتان مصرف کردند و من خیلی به روند درمان این افراد دقت کردم و الان دیگر کاملا مطمئن هستم که آکوتان نمی‌تواند برای افرادی که جوش‌های زیر پوستی دارند یک درمان قطعی باشد. شاید به این دلیل که جوش‌های زیر پوستی علت خارجی و در سطح پوست دارند، به عنوان مثال چربی سطحی پوست، با آرایش خوابیدن یا با آرایش ورزش کردن، استفاده کردن از کِرم های آرایشی سنگین و به طور کلی بسته شدن منافذ پوست به هر دلیلی و از همه مهم‌تر دستکاری کردن. در واقع جوش های زیر پوستی علت داخلی ندارند و برای این افراد آکوتان مثل تمام درمان‌های دیگر حالت موقتی خواهد داشت و احتمال اینکه پس از قطع مصرف مجددا دچار جوش‌های زیر پوستی شوند وجود دارد. بهترین درمان برای این افراد استفاده از درمان های موضعی مانند محلول‌ها، اسکراب ها، کرم‌های آنتی آکنه و غیره می باشد.

آکوتان برای افرادی یک درمان قطعی خواهد بود که جوش‌های آنها به صورت بزرگ و متورم و بر روی سطح پوست ایجاد می‌شود. این روزها بسیار باب شده که برای همه ی افراد آکوتان تجویز می شود اما مشاهدات نشان می‌دهد که این دارو برای جوش‌های زیر پوستی مفید نخواهد بود.

تجربه‌ی شخصی من از جوش‌های زیر پوستی و نحوه‌ی درمان را در کانال تلگرام بخوانید:

NoAcne@

لینک کانال تلگرام: t.me/NoAcne

آکوتان و نازایی: دوستان عزیزم، آکوتان به هیچ عنوان باعث نازایی افراد نمی‌شود، بلکه در حین مصرف این دارو و شش ماه پس از پایان مصرف فرد نبایستی باردار شود چرا که آثار مخربی بر روی جنین خواهد داشت. نه اینکه شما نتوانید بچه دار شوید بلکه “نباید” تا شش ماه بعد اقدام به بچه دار شدن نمایید و پس از شش ماه نیز اثرات دارو از بدن شما خارج شده و می‌توانید بچه دار شوید. لطفا به هر مطلبی که در هر جایی میخوانید اعتماد نکنید.

چرا در بعضی از افراد حتی پس از مصرف آکوتان آکنه مجددا برمی‌گردد؟ مصرف آکوتان درست مانند ارتودنسی کردن دندان هاست. زمانی که شما ارتودنسی انجام می‌دهید حتما و حتما دوره ی تثبیت باید سپری شود تا دندان‌ها عادت کنند که در جای جدید خود قرار بگیرند. دوره ی تثبیت مهمترین بخش درمان است در غیر اینصورت تمام زحماتی که کشیده شده بی ثمر خواهد بود و دندان‌ها به سرعت به جای اول خود بر می گردند.

در مورد آکوتان هم دقیقا همین طور است. معمولا در همان چند ماه اول مصرف دارو،‌ آکنه به طور کامل قطع می‌شود و بنابراین پزشک مصرف دارو را برای شما متوقف می‌کند. اما مسلما دوران تثبیت پوست شما طی نشده است و به احتمال زیاد آکنه بر می‌گردد.

من به هیچ وجه قصد ندارم کار پزشکان را زیر سوال ببرم، اکثر آنها نگران عوارض دارو هستند و به همین دلیل به محض مشاهده‌ی بهبودی، مصرف دارو را متوقف می‌کنند اما به نظر من برخی از آنها به عمد این کار را انجام می‌دهند تا درمان شما کامل نشده و جوش‌ها مجددا برگردند و این چرخه‌ی تکراری تا ابد ادامه پیدا کند. به هر حال وقتی شما مصرف دارو را شروع کردید یعنی خود را برای عوارض آن آماده کرده‌اید به علاوه اینکه تمام عوارض آکوتان برگشت‌پذیر هستند و پس از قطع مصرف برطرف خواهند شد. بنابراین دلیلی ندارد که ما نگران این مساله باشیم. حالا که مصرف را شروع کردیم بهتر است که درمان کامل شود، یک بار برای همیشه. امیدوارم که پزشکان ما چنین نیت هایی نداشته باشند اما من به همه‌ی افراد توصیه می‌کنم که خودشان به فکر خودشان باشند و به پزشک اصرار داشته باشند که دوره‌ی تثبیت درمان را برای آنها طی کند.

از بین بردن جای جوش‌ها (جوشگاه‌ها): من برای از بین بردن جوشگاه‌ها هیچ کاری انجام ندادم،‌ نه از لیزر استفاده کردم و نه از لایه بردارها، چون می‌ترسیدم که پوستم را درگیر کنم. جوشگاه ها به مرور  بهتر شدند اما هنوز آثار آنها وجود دارد. تحقیقات اینطور نشان می‌دهند که گویا لیزر تنها راه حل عملی برای از بین بردن جای جوش‌هاست. لطفا اگر کسی تجربه‌ای در این مورد دارد در اختیار ما هم قرار بدهد که شاید کمکی به کسی شود. از همکاری شما سپاسگزارم.

(یکی از دوستان استفاده از سرکه ی سیب رو برای درمان جوشگاهها توصیه کردن که فکر می‌کنم مفید باشه. چون سرکه ی سیب خواص فوق العاده ای داره.)


(من و تمام خوانندگان عزیز بسیار خوشحال خواهیم شد که اگر کسی تجربه‌ای از درمان آکنه دارد برای ما بنویسد. من تجربیات را جمع آوری خواهم کرد و در دسترس همه قرار خواهم داد تا به این وسیله بتوانیم به افرادی که سالها درگیر آکنه بوده‌اند کمکی کرده باشیم. از همراهی شما سپاسگزارم.)

تجربه‌های مثبت سایر افراد از درمان آکنه را در اینجا بخوانید.

 

گروه همفکری: دوستان من یک گروه روی سایت ایجاد کردم تا افراد بتونن با همدیگه در ارتباط باشن، عکس آپلود کنن، به سوالات هم پاسخ بدن و اطلاعات مفید خودشون رو در اختیار سایر اعضای گروه قرار بدن. خیلی خوشحال میشم اگر به گروه «همفکری» بپیوندید، مطمئنن حضور شما به افراد زیادی کمک خواهد کرد.  لینک گروه: همفکری

کانال تلگرام: در کانال تلگرام آپدیت‌های بیشتری گذاشتم به همراه عکس‌‌های قبل و بعد از درمان.

NoAcne@

لینک کانال تلگرام: t.me/NoAcne


(از پزشکان عزیزی که ممکن است این مقاله را مطالعه نمایند درخواست می کنیم نظرات خود را با ما در میان بگذارند و در هر بخشی که تناقضی با مطالب علمی و تخصصی وجود دارد اصلاح نمایند. افراد بسیاری هستند که از افسردگی ناشی از آکنه رنج می برند و قطعا شما پزشک عزیز می توانید به این افراد کمک کنید. از همراهی شما بی نهایت سپاسگزارم.)

550 پاسخ
 1. نازنین اسعدی
  نازنین اسعدی گفته:

  سلام میشه لطفا جواب منو بدید دکتر واسم راکوتان تجویز کرده اما بهم نگفت ساخت کدوم کشورو بگیرم میشه بگید کدوم ساختش بهتره؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،

   قبلا روآکوتان ساخت سوئیس بهترینش بود، اما الان بعید میدونم که وجود داشته باشه. اما تا جایی که من می‌دونم آکوتانهای ایرانی هم فقط در ایران بسته بندی میشن. در کل نگران برندش نباشید، چون نحوه‌ و میزان مصرف خیلی مهمتر از برندیه که استفاده می‌کنید. الان اغلب افراد از ایرانی‌ها استفاده می‌کنن.

   پاسخ
   • سارا
    سارا گفته:

    سلام مریم عزیز
    من ۳ سال هست که با این مشکل درگیرم
    بعد از کلی دکتر عوض کردن یه دکتر بهم نورم اسکین تا همون اکوتان تجویز کرد ولی ۶ قرص و گف یه روز درمیون بخور ، ۲ ۳ تا جوش زدم و بعد جوش ها قطع شد تا سال بعد ، دوباره رفتم پیشش و اینبار یک ماه یک روز درمیون آزیروسین تجویز کرد الان چند روزه قرصام تموم شده
    ولی میدونم احتمالش زیاده جوشام برگرده من هر سری که جوش میزنم متاسفانه جاش رو صورتم میمونه و واسه همین نمیدونم صبر کنم تا جوشا دوباره برگردن تا برم پیشش یا همین الان برم و اینکه نمیدونم چطوری به دکتر بگم من میخوام حداقل ۶ ماه این قرصو مصرف کنم زیر نظر شما چون این سری واقعا میخوام بار اخر باشه و در مورد تعداد و دوز قرص چجوری ازش راهنمایی بگیرم بهش برنخوره 😐

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام عزیزم،

     شما به عنوان بیمار مختار هستید که درمان مدنظر خودتون رو انتخاب کنید. پزشک هم اگر مصر بودن شما رو ببینه حتما براتون تجویز می‌کنه. اگر تجویز نکنن باید ببینید دلیلشون چیه، شاید دلیل منطقی و درستی برای تجویز نکردن دارو داشته باشن که در اینصورت شما می‌پذیرید، اما در غیر اینصورت می‌تونید پزشکتون رو تغییر بدید. به هر حال این در مورد بدن و شرایط شماست و کسی نمی‌تونه شما رو مجبور به کاری بکنه. اگر لازمه چند تا دکتر عوض کنید تا به بهترین نتیجه برسید. بگید که «تصمیم دارید» حداقل شش ماه دارو رو مصرف کنید. بگید که به دنبال درمان موقت نیستید و می‌خواید از آکنه خلاص بشید. به هر حال تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی شما هستید نه فرد دیگه‌ای اما لازمه که به توصیه‌های پزشک هم اهمیت بدید. تعداد و دوز مورد نیاز رو پزشک بهتر از هر کسی می‌تونه مشخص کنه. اما اگر شما مصر باشید که به طور قطعی درمان بشید پزشک هم با توجه به شرایط شما بهترین درمان رو براتون تجویز خواهد کرد.

     براتون آرزوی سلامتی می‌کنم.

     پاسخ
   • ساراا
    ساراا گفته:

    سلام مریم عزیز
    من سه ساله با این مشکل درگیرم
    بار اخر یه دکتری رفتم نورم اسکین تجویز کرد ولی به تعداد ۶ تا و برای یک روز درمیان
    الان بعد از یک سال جوشام برگشته دوباره رفتم پیشش ازیروسین تجویز کرد چند روزه دارو تموم شده
    ولی میدونم به احتمال زیاد جوشام برمیگرده و چون هر سری جوش میزنم جاش میمونه برا همین نمیدونم الان برم پیشش بگم میخوام نورم اسکین رو حداقل شش ماه مصرف کنم یا ببینم جوشام برمیگردن یا نه و اینکه در مورد دوز دارو و مدتش چجوری بهش تاکید کنم چون یه بارم درمانم نصفه مونده ممنون میشم راهنمایی کنی

    پاسخ
   • سارا
    سارا گفته:

    سلام مریم عزیز
    من چند ساله با مشکل جوش درگیرم
    ۲ تا پزشک رفتم و هردو گفتن هفته ای دوبار بخور
    ولی همه جا خوندم که میگن روزی یکی که یعنی ۰.۵ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن شخص باید مصرف بشه
    میخوام یه دکتر دیگه برم شاید قبول کنه روزی یکی بخورم
    اصلا نمیخوام جوشام برگردن چون جاشون می مونه
    دکتر قبلی هم ناامیدم کرد گف در هر صورت ممکنه بعد چند سال برگرده 😥

    پاسخ
 2. شادی
  شادی گفته:

  سلام.
  ببخشید من جوش های کمی دارم اما در ناحیه ی چونم جوش هام به صورت کیستی هستن. و در کل جوش های خفیفی دارم اما به درمان تاکسی سایکلین جواب نداد.
  وزن من 40کیلو هست و 21سال سن دارم.به دو پزشک مراجعه کردم یکی گفت که وزنت تقسیم به 10ودذمان تا 4ماه یعنی سه برابر وزنم.اما یکی دیگه از پزشکان گفت که باید 6برابر مصرف کنید یعنی 240عدد.من امروز سومین عدد از قرص رو خوردم و روزی یک عدد.خوبم و فقط چشمام به شدت می سوزن.
  الان بعد از تعطیلات عید به نظر شما با کدوم پزشک ادامه بدم.؟
  تنها تفاهمشون هم به مصرف روزی یک راکوتان 20میلی بود.
  لطفا با توجه به وزنم40kg و آکنه متوسط ام به من کمک کنید،با تشکر از شما.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،

   من خودم ۶ برابر وزنم مصرف کردم و برای شدت جوش های من به نظر من این روش بهتری بود. اما در مورد شما که می فرمایید جوش هاتون کم هستن نمی تونم واقعا نظری بدم، شاید ۳ برابر هم برای شما کافی باشه. واقعا فقط پزشک می تونه نظر بده، اما چیزی که من دیدم افرادی که بیشتر مصرف کردن با احتمال بیشتری جواب گرفتن.
   در مورد سوزش چشمهاتون حتما قطره ی اشک مصنوعی باید استفاده کنید البته طبق نظر پزشک. حتما مشورت کنید چون چشم ها خشک می شن در این مدت و لازمه که قطره مصرف بشه.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     جوش های زیرپوستی معمولا به دلایلی از قبیل چرب بودن پوست، مشکلات هورمونی، مواد آرایشی یا این قبیل موارد پیش میان. روآکوتان بیشتر روی جوش های حاصل از اختلال در عملکرد کبد تاثیرگذار هست. هرچند که شما زمانی که آکوتان مصرف می کنید تمام جوش های زیرپوستی کامل از بین میرن اما بعد از قطع مصرف امکان داره تا حدی این جوش ها برگردن. البته هیچوقت به اندازه ی قبل بر نمی گردن اما به هر حال ممکنه که برگردن.

     پاسخ
   • hosein
    hosein گفته:

    سلام خانوم کاشانکی ممنون بابت ارائه تجربیات خوب و مفیدتون.
    من ۱۸ ساله هستم الان تقریبا سع ساله با جوش فقط تو صورت سرو کار دارم اولش کم کم شروع شد بعد یدفع زیاد شدن ولی شدت نداشتن مثلا یع هفتع بودشون یع هفتع نه یا یروز زیاد بودن یروز کم کلا تا الانم همینجوری بودن کمو زیاد میشن اولش رفتم دکتر برام راکوتان نوشت و من اطلاعی نداشتم راجب طول درمان اینا یا اصلا نمیدونستم واسع درمان باید چند ماه مصرف کنی قرصو اینا فقط همون بسته اول که ۱۰ تا بود نوشت برام خوردم تموم😅خیلی تاثیر داشت هم همون ۱۰ تا بعد دیگع فقط محصولات موضعی استفاده میکردم کنترلشون میکردم ولی همیشه بودن دوباره ۱۷ رفتم دکتر و برام داکسی سایکلین هر ۱۲ ساعت یکی نوشت با شوینده پوست چرب اینا که اونم تا یع ماه خوردم تقریبا خوب شده بودم ولی ژل شصتشو اصلا خوب نیست برام یا کلی بگم کاری با پوستم نداشته باشم فقط با اب خالی شصتشو بدم خیلی تاثیرش بیشتره برام.داکسی سایکلین اولش عوارص نداشت بعد سرگیجه داشتم زیاد دیگع نخوردم آخرای تابستون بود دقیقا بعد تا یع ماه دوماه با یع صابون که استفاده میکردم صورتم خوب شده بود ولی کامل نع دیگع باز ول کردم بع امون خدا صورتم باز افتضاح شد تا ۱۵ روز پیش که شروع به خوردن راکوتان بدون مشورت با پزشک چون خیلی خودم تحقیق کردم راجب مکانیزم درمانش و اینا کلا مطلعم راجبش الان ۱۵ روزه روزی یکی میخورم اولش خیلی زیاد شدن جوشام همون ۵ روز اول عید هم شده که همش مهمون عصبی شدم واقعا بعد آزیتروماسین روزی یکی میخورم کمی کنترل کرده بیردن ریزیشو(آزیتروماسین خیلی واسم تاثیر داره واقعا ولی میدونم درمان قطعی نیست که تنها تکیه کنم بهش)الان روز پونزدهم هستم نمیدونم چیکار کنم ادامه بدم یا نع چون گرون هم هستن واقعا الان و اینکه اگع ادامه دارم زود خوب شدن جوشام مثلا یکی دوماه بعدش تا کی ادامه بدم و این صحبتا ممنون میشم جواب بدید🙏

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام خدمت شما،

     توصیه ی صد در صدی من اینه که بدون مشورت پزشک این دارو رو مصرف نکنید به هیچ وجه، شما باید دائما آزمایش بدید و وضعیت کبد رو کنترل کنید. دارویی نیست که خودسرانه مصرف بشه. حتی همون آزیترومایسین هم به عنوان یه آنتی بیوتیک قوی چیزی نیست که خودسرانه مصرف بشه. شما درمان رو قطع نکنید چون فقط پانزده روز گذشته و قطع کردنش الان نتیجه اش فقط اینه که به خودتون آسیب زدید ولی مشکل رو حل نکردید. همین الان که دارید مصرف می کنید در اولین فرصت برید پیش دکتر و بگید که پانزده روزه دارید مصرف می کنید، بعد تحت نظر ایشون ادامه بدید.

     اگر بخواید واقعا جواب بگیرید شاید حتی لازم باشه تا هشت ماه یا یک سال هم ادامه بدید (بسته به شدت جوش ها و وضعیت بدنتون). با یکی دو ماه مصرف کردن حتما جوش ها بر می گردن و فایده ای نداره. حداقل دوران مصرف شش ماه هست. باز هم می گم این دارو حتما و حتما باید با مشورت پزشک و با انجام آزمایش های ادواری مصرف بشه.

     این مسیر رو یک بار برید اما به طریق درستش، وگرنه مجبور میشید چندین بار از اول دوره ی درمان رو شروع کنید و در نهایت نتیجه نمی گیرید، من موارد زیادی رو دیدم که خودشون مصرف کردن آخرش هم نتیجه نگرفتن.

     براتون آرزوی سلامتی می کنم.

     پاسخ
     • hosein
      hosein گفته:

      خیلی ممنون بابت پاسختون جوشای من زیاد نیست و تو این ۱۵ روز واقعا تقریبا درمان ۷۰ درصدی داشتم در اولین فرصت هم بع دکتر مراجعه میکنم.

      پاسخ
     • مریم کاشانکی
      مریم کاشانکی گفته:

      سلام،
      روآکوتان نمی‌تونه جای جوش‌ها رو از بین ببره اما پوست به مرور خودش رو ترمیم می‌کنه و جای جوش‌ها خیلی خیلی کمتر میشن. من هم خیلی زیاد جای جوش داشتم که الان که چند سال گذشته تا حد خیلی زیادی از بین رفتن بدون اینکه من کار خاصی انجام بدم. اگر جوش زدن متوقف بشه پوست فرصت پیدا می‌کنه که خودش رو ترمیم کنه.

      پاسخ
   • مهرنوش
    مهرنوش گفته:

    سلام خانم کاشانکی من دکتر بهم گفته صبح ها بخورم بد نیست؟ یعنی ناشتا یا همراه صبحونه؟

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام خدمت شما

     اصلا نباید ناشتا مصرف کنید، حتما همراه با وعده‌ی غذایی باشه، حالا همراه صبحانه، نهار یا شام. دکتر که گفتن صبح مصرف کنید همراه با صبحانه مصرف بفرمایید.

     پاسخ
     • Mehrsa
      Mehrsa گفته:

      سلام خانم کاشانی عزیز.من ۳۳ سالمه و حدود ۱۰ ساله درگیر جوش و همیشه جوش میزنم.۵سال پیش درمان تحت نظر پزشک رو شروع کردم با مصرف راکوتان حدود ۱ سالی مصرف کردم .پوستم عالی شد و بعد ۱سال دیگه قرصی مصرف نکردم حدود ۲سال بعد مجددا جوشام برگشت و بدتر از قبل.الان مجددا دکتر پوست رفتم و هفته ای یه دونه قرص راکوتان بهم گفت مصرف کنم و و هر ماه مراجعه کنم.خواستم بدونم.با هفته ای ۱ قرص جواب میگیرم؟چون قبلا یادمه با روزی ۱ قرص شروع کرده بودم.و اینکه من شهرستان دکترم تهرانه امکان اینکه هر ماه برم پیش دکتر و ندارم .من تو شهر خودم دکتر برم و تحت نظر باشم؟

      پاسخ
      • مریم کاشانکی
       مریم کاشانکی گفته:

       سلام عزیزم،

       حتما پزشکتون تصمیم دارن که از دوز پایین شروع کنن و بعد کم کم زیادش کنن. شما طبق نظر پزشک پیش برید. اگر میخواید پزشک رو عوض کنید کلن از همین الان عوض کنید و دیگه با نظر ایشون پیش برید. هیچ مشکلی هم نیست، پزشک خوب همه جا هست.

       براتون آرزوی سلامتی می کنم 🙂

    • فاطمه
     فاطمه گفته:

     سلام ۲۱ سالمه و۴۸ کیلو وزن دارم جوش های چرکی و التهابی می زدم الان نزدیک به ۶ماهه که روزی ۲تا ایزوترتینوئین ۲۰ مصرفرمی کنم. نمی دونم چه جوری باید این دار رو قطع کنم ؟؟؟

     پاسخ
 3. مهناز بیگی زاده
  مهناز بیگی زاده گفته:

  سلام مریم جان ممنون که تجربیاتتون رو در اختیارمون گذاشتین من تا حالا 12 تا قرص A_CNOTREN میخورم یک روز در میان
  پاهام به شدت درد میکنه و زیر قوزک پام بین پاشنه و قوزک متورم شده و به شدت درد میکنه طوری که نمیتونم راه برم
  این از عوارض قرص هست.خطرناکه؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،

   راستش من تا به حال نشنیدم کسی در اثر مصرف این قرص ها دچار پا درد و تورم پا بشه. لطفا با پزشکتون مشورت کنید شاید ربطی به این موضوع نداشته باشه اما به هر حال پزشک باید نظر بده. نگران نباشید، اگر هم عوارض دارو باشه با قطع مصرف مشکل رفع میشه.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   پاسخ
   • Ali
    Ali گفته:

    سلام.من پسری 17 ساله هستم.که دراین سه ماه اخیر جوش هام زیاد شدن ولی رفتم دکتر و تشخیص دادند که کیست نیست.من اکثر جوش هام رفتن و بیشتر قرمزیشون مونده.خلاصه خسته شدم و رفتم و دکتر راکوتان تجویز کرد روزی یکی.
    چندتا سوال دارم خیلی ممنون میشم جواب بدین،واقعا افسرده شدم.
    راکوتان باعث میشه جای جوش به صورت گودی ایجاد بشه؟آخه بعضیا اینو میگن.
    و اینکه این قرمزیا بعد از چه مدت ازبین میرن؟دکتر به من گفت یک ماه.
    و اینکه بازشدن منافذ پوست(بیشتر سر جوش ها)عادیه؟نگرانم کردن ی خورده.
    من با روزی یکی شروع کردم،و گفت اگر لازم باشه بعد دوماه میکنیم روزی دوتا.
    ممنون میشم جواب بدین.واقعا خودم خودمو نمیشناسم بس که افسردگی گرفتم.

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام خدمت شما،

     من عکس صورت خودم رو توی کانال تلگرام گذاشتم که ببینید. نه اثری از گودی هست نه قرمزی. بعضی از پوستها ذاتا مستعد جوشگاههای گودتر هستن، اما آکوتان باعث ایجاد گودی نمیشه، حداقل تجربه ی من این نبوده. اما به هر حال چون باعث خشکی شدید پوست میشه حتما باید دائما از مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید و همینطور از ضد آفتاب چند بار در روز. نگران جای جوش ها و منافذ پوست نباشید، پوست خودش رو ترمیم می کنه بعد از دوران درمان.

     بله، معمولا با روزی یک عدد شروع میشه و بعد از دو ماه میشه روزی دو عدد. طبق دستور پزشکتون پیش برید.

     براتون آرزوی سلامتی می کنم.

     پاسخ
 4. Pari
  Pari گفته:

  سلام عزیزم میشه لطفا بگی چطور تو تلگرام باهات در ارتباط باشم البته کانال رو عضو هستم و اینکه آیا راکوتان چاق میکنه؟

  پاسخ
 5. گل بهشت
  گل بهشت گفته:

  سلام مریم عزیز
  من با توجه به دستور پزشک و خواست خودم شروع به مصرف راکوتان کردم،و همینطور ازیترومایسین به این صورت که یک روز راکوتان مصرف میکنم و روز بعد ازیترمایسین،الان یک هفته گذشته ولی هنوز تغییری حس نکردم،میخواستم ببینم عوارضش مثل خشکی و افزایش جوش از کی به وجود میاد،در ضمن تو تلگرام هم براتون عکس از راکوتان هام فرستادم چون خیلی حساس شدم و میترسم که نکنه تقلبی باشن🤦،ممنون میشم جوابمو بدی⁦❤️⁩⁦❤️⁩

  پاسخ
 6. گل بهشت
  گل بهشت گفته:

  سلام مریم عزیز
  من یه مدت طولانیه که جوش میزنم اوایل جوش های ملتهب و چرکی هم میزدم اما الان فقط جوش جای زیرپوستی موندن که تو تمام صورتم هستن و پوستمو خراب کرده

  تصمیم دارم راکوتان مصرف کنم ولی نمیدونم که روی این جوش های زیرپوستیم اثر داره یانه
  ممنون میشم راهنماییم کنید⁦❤️⁩

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،

   در طول مدتی که روآکوتان رو مصرف می کنید جوش های زیر پوستی کاملا از بین خواهند رفت. اما این جوش ها تا حدی امکان برگشت دارن، دیگه هیچوقت مثل قبل نمیشن اما اینطوری هم نیست که جوش های زیرپوستی صد در صد از بین برن، شاید به این دلیل که این جوش ها خیلی وقت ها منشا بیرونی دارند؛ مثل آلودگی، لوازم آرایش، چربی سطحی پوست…. اما به هر حال تا حد خیلی زیادی از بین میرن.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   پاسخ
 7. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام مریم جان من الان شش ماهه دارم این قرص رو مصرف میکنم و پوستم خیلی خوب شده و قراره تا شش ماه دیگه هم بخورم اما همش از بقیه میشنوم که بعد یکی دو سال برمیگرده حتی کسایی که یکی دو سال خوردن و درمانشون کامل بوده…. من خیلی میترسم یعنی واقعا برمی گرده؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. راستش من در مورد بقیه هیچ نظری نمی تونم بدم، هر کس شرایط بیماریش و درمانش متفاوت هست. اما در مورد خودم تقریبا یازده سال از درمانم میگذره و آکنه برنگشته. من اگه به جای شما بودم به مواردی توجه می کردم که درمان شدن نه اونایی که نتیجه نگرفتن. چون فکر منفی کردن هیچ دردی رو دوا نمی کنه. با خودتون بگید که اگه فقط یه نفر توی این دنیا هست که درمان شده پس منم حتما درمان میشم.

   براتون آرزوی سلامتی می کنم.

   پاسخ
 8. هانا
  هانا گفته:

  سلام مریم جان خوبی؟انشالله همیشه حال دلت خوب باشه چون انسان های دغدغه مند مثل شما خیلی کم پیدا میشه خدا حفظت کنه…عزیزم غرض از مزاحمت اینکه من یه مدت  تقریبا ۶ ماه راکوتان میخوردم یعنی ۸۰ دونه هفته ای سه تا یعنی روزهای زوج که اتفاقا خوبم جواب داد…الان تقریبا بعد از ۸ ماه که تموم شده بخاطر استرس و تغدیه و اینا داره یه کوچولو دوباره شروع میشه.به نظرتون ۸۰ تا کم بوده ادامه بدم؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم، ممنونم از شما.

   عزیزم شما اصلا نباید خودتون شروع کنید به مصرف این دارو، دارویی نیست که بشه همینطوری مصرف کرد. اگر هم نیاز به مصرف باشه پزشک باید تشخیص بدن و روند درمان شمارو دنبال کنن که خدایی نکرده برای کبد یا سایر قسمت های بدن مشکلی پیش نیاد. پس لطفا حتما به پزشک مراجعه کنید، اگر لازم باشه براتون تجویز می کنن.

   پاسخ
   • هانا
    هانا گفته:

    ممنون عزیزم بله حتما زیر نظر پزشک منظورم بود اما من به طور کل منظورم اینه که به نظر شما استفاده ی هرروزه بهتر نیست به جای یه روز در میون؟اصلا استانداردش چیه؟

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     روش استفاده ی من که پزشک برام تجویز کردن به این طریق بوده که دو ماه اول روزی یک عدد و از ماه سوم روزی دو عدد تا پایان دوره ی درمان. اگر بخوام بر اساس طریقه ی مصرف خودم عرض کنم که باید بگم روزی دو تا برای من خیلی جواب داد. تا زمانی که روزی یکی مصرف می کردم خیلی شدید جوش می زدم اما بعد از اون جوش زدن متوقف شد. اما قضیه اینه که از هر فرد به فرد دیگه شرایط متفاوته و واقعا نمیشه یه استاندارد خاصی رو مطرح کرد.

     پاسخ
  • آناهیتا
   آناهیتا گفته:

   سلام‌ مریم جان من دو سال پیش راکوتان خوردم ۴ ماه با توجه به وزن بدنم.جوشای بدن و‌صورتم کامل رفع شد الان بعد از دوسال باز برگشته.به نظرتون بازم شروع کنم راکوتان بخورم؟همه بدنم داره جوش میزنه اعتماد به نفسم داغون شده

   پاسخ
   • مریم کاشانکی
    مریم کاشانکی گفته:

    عزیزم فقط و فقط زیر نظر پزشک مصرف دارو رو شروع کنید. اگر پزشک تشخیص دادن که باید مصرف کنید شروع کنید به مصرف کردن چون شما باید دائما آزمایش بدید. این دارو دارویی نیست که خودسرانه مصرف بشه. بر اساس تجربه ی خودم ۴ ماه زمان کمی بوده من خودم تقریبا یک سال مصرف کردم. احتمالا به همین دلیل بوده که جوش های شما برگشتن. اما به هر حال حتما به پزشک مراجعه کنید.

    پاسخ
 9. mobinaaa
  mobinaaa گفته:

  سلام مریم جونی عزیز، از اینکه تجربه تون را با ما هم شریک شدین عالیه چقد ساده و عالی توضیح دادی، مرسی ازت:) منم جوش های ریز زیر پوستی دارم،رفتم دکتر بهم گقت راکوتان خوبت میکنه البته اینو هم بگم چندین ساله از داکسی استفاده می کردم و دیگه بدنم نسبت بهش آداپته شده بود و تنبل ؛) الان 5روزه ک راکوتان رو استفاده میکنم، فقط الان که مطالب شما رو خوندم دیدم نباید باهاش (ویتامین آ) مصرف کنم، ولی بیشتر غذاهایی که میخورم مثل تخم مرغ و پنیر و …. جز مصرف های عادی م هستن، پس چیجوری اینارو قطع کنم که ویتامین آ بالا نره! یعنی جایگزین کنمشون؟؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام،‌خوشحالم که توضیحات براتون مفید بوده.

   قاعدتا ما نمی تونیم از تمام موادی که ویتامین آ دارن پرهیز کنیم به این دلیل که این ویتامین در مواد زیادی وجود داره. تلاش شما باید این باشه که از موادی که سرشار از ویتامین آ هستند پرهیز کنید که لیست این مواد رو در همین مقاله نوشتم. وگرنه به هر حال همیشه درصدی از ویتامین آ در مواد غذایی زیادی هست و به بدن ما میرسه و نمیشه همه چیز رو کنار گذاشت.

   پنیر و تخم مرغ رو نه به خاطر ویتامین آ بلکه به خاطر چربی نباید مصرف کنید. چون روآکوتان کلسترول رو بالا میبره بنابراین از موادی که خیلی چربی دارن مثل پنیر و تخم مرغ باید تا حد ممکن دوری کرد.

   پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   لینکی که شما فرستادید داره درباره ی ایزوترتینوئین ِ تولید شده توسط شرکت Ranbaxy که یک شرکت داروسازی انگلیسی هست صحبت می کنه و نه درباره ی ایزوترتینوئین به طور کلی. گفته شده که چون آزمایشات بر روی داروی تولیدی این شرکت فقط در حالت ناشتا انجام شده و در حالتی که شکم پر باشه آزمایشات کامل نشده بنابراین توصیه می شه که مجوز بازاریابی داروی تولیدی این شرکت در انگلستان به حالت تعلیق در بیاد تا زمانی که آزمایشات کامل بشه.

   the Committee recommended that the marketing authorisation for Isotretinoin Ranbaxy (UK) Limited in the United Kingdom be suspended until bioequivalence in the fed state is shown.

   وقتی می خواید لینکی رو در معرض دید این همه آدم قرار بدید اول دقیق مطالعه کنید و اطلاعات غلط رو به همین سادگی منتشر نکنید. همین اطلاعات غلط بوده که باعث شده افرادی مثل من سالها درمانشون رو به تعویق بندازن و با اون همه مشکل مواجه بشن. شما اگر فکر می کنید داروی خوبی نیست مصرفش نکنید ولی درباره ی چیزی که هیچ تجربه ای ازش ندارید به دیگران اطلاعات غلط ندید.

   پاسخ
 10. Bahar
  Bahar گفته:

  سلام مریم جان ممنونم از راهنمایی هات.. واقعا کمکم کرد.. تو کمکم کردی که تمام ترسام از راکوتان بریزه و شروع کنم به مصرفش… من الان سه ماهه که دارم روزی یه دونه میخورم تا اخرای ماه دوم جوش میزدم والان یه ماهه که دیگه پوستم صافه و جوش نداره خداروشکر حالا که ماه چهارم شروع شده دکتر بهم گفت یه روز در میون بخورم به نظرت خیلی زود نیست به کم کردنش؟ دکتر گفت من دارم تشخیص میدم که الان باید کمش کنی…. آزمایشاتمم همش اوکیه…. من میترسم که جوشام دوباره بعد یه سال برگرده… تو کسیو میشناسی که مثه من این تعداد راکوتان خورده باشه و دیگه جوشاش برنگشته باشه؟ من خیلی میترسم..

  پاسخ
 11. Hamed
  Hamed گفته:

  سلام و ممنون از این گروه خوب و کارا
  با عرض ادب
  خوانومم جوشهای کیستی میزد. چند با بردم دکتر اما تمام درمان های انتی بیوتیکی یک ماه جواب میدادند و بعد چند روز، روز از نو و روزی از نو.‌رفتیم دکتر بهشون ۶۰ تا رلکوتان داد. الان که راکوتان رو میخوره که امروز ۲۳ امیش بود (۲۰ mg ) جوش هاش بزرگتر و ملتهب تر و قرمز تر شده. صورتشم کامل خشک شده و گاهی هم پوسته میده. اعصابش به هم ریخته. تا کی این جوش ها خواهند بود. ممنون

  پاسخ
 12. Mehdi
  Mehdi گفته:

  سلام وقتتون بخیر،چقدر خوبه که وقت میزاری و این سایت زدی برای اگاهی دادن،من از ۱۷ سالگی جوش میزدم جوشای بزرگ کیستی بعد رفتم قرص رواکوتان برام نوشتم و داروخانه رو معرفی مصرف کردم ۳ ماه دیدم اثر نزاشت بعد دکترمو عوض کردم بهم گفت کی اینا رو بهت داده اینا رواکوتان چینیه و اثر نمیزاره اصن بعد فهمیدم کار خود پزشک بوده !!! بعد دوباره شروع کردم به مصرف یک دوره ی ۳ ماهه هی بم گفتند عوارض داره باعث نازایی میشه و … ترسیدم قطع کردم چون جوشامم خوب شده بود و خود دکتر گفت قطع کن،یک ماه بعدش صورتم پر شد از جای جوش پر خیلی فجیح،دوباره شروع کردم الان۲۴ سالمه و با اینکه رواکوتان میخورم هر ازگاهی بم جوش میزنه و میترسمم قطع کنم،و به خاطره جای جوشام افسردگی شدید گرفتم،چون یه پوست خیلی صاف عین بچه داشتم و چهرمم قشنگ بود و حس خوبی داشتم و از اون موقع که صورتم پر جای جوش شده اصن دلم نمیخواد دیگه بیرون برم و نمیدونم واقعن چیکار کنم،یه شبه صورتم پر جوش شد و جاشون موند،و از بس قطع کردم و مصرف کردم و اون رواکوتان چینیا رو حساب نکردم درست نمیدونم چقدر مصرف کردم و با اینکه رواکوتان میخورم بهم میزنه میترسمم قطع کنم.به نظرت چیکار کنم و اینکه برای جای جوش اقدام کردید شما ؟؟؟مشکل من بیشتر افسردگی و حس خیلی بد به خاطره پوستمه. بازم مرسی از وب سایت خوبت،دوستان حواسشون باشه رواکوتان چینی استفاده نکنند بعضی پزشکا وجدان ندارند.

  پاسخ
 13. HADIse
  HADIse گفته:

  سلام . منم الان اوايل دوره چهارم مصرف راكوتان هستم . شبها ي محلول شستشوي تركيبي ميزنم و روش پانژل
  س روزه ك ايتفاده كردم ي سمت صورتم فوق العاده زبر شده خيليييي ناجور و پوستم شديدا قرمززززززع و حساسسسس
  يني وقتي محلول شوينده يا كرم ميزنم پوستم ميسوزه بدحور
  روي گردنم ي دايره لك قرمز افتاده ك ميخاره
  دكترمم تا شنبه نيس موندم چ كنم

  پاسخ
 14. arash
  arash گفته:

  سلام
  من 16 سالمه و صورتم جوش های چرکی خیلی بزرگی میزد و شروع کردم به استفاده از راکوتان . الان 2 ماهه که دارم استفاده میکنم ولی صورتم خیلی خیلی جوش زده و حتی اون جاهایی که جوش نداشت هم پر جوش شد.به طوری که حتی بیرون رفتنم برام سخت شده . میخوام ببینم که بالاخره کی صورتم خوب میشه و از دست این آکنه ها خلاص میشم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام،

   جوش زدن در شروع مصرف کاملا طبیعیه، معمولا با زیاد شدن تعداد جوشها پزشک دوز مصرف رو بالا می بره. برای خود من زمانی جوش زدن متوقف شد که دکتر روزی دو تا قرص برای من تجویز کرد. تقریبا ماه سوم.

   پاسخ
   • غزاله
    غزاله گفته:

    سلام مریم جان من ۱۹ سالمه و دکتر برام راکوتان تجویز کرده و گفتش که فقط تا ۱۲ روز اول باید ازیترومایسین هم بخورم چون خود راکوتان اوایلش باعث میشه که جوش بزنیم،حالا من مشکلم اینه ک دانشجو ام و این جوشا که الان یهو دارم میزنم و جالب اینه که زیر پوستی ام هستن خیلییی اذیتم میکنه،بنظر شما چیکار کنم؟

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     عریزم باید تحمل کنید. راه دیگه ای نیست، منم اون زمان مثل شما بودم. نهایتا دو ماه طول می کشه. بعدش هم دیگه هیچ کس یادش نمیاد که شما چقدر جوش داشتید. سعی نکنید از صابون و لوسیون و کرم های مختلف و داروهای دیگه استفاده کنید. اینها همه اوضاع رو بدتر می کنن. یه مدت تحمل کنید خیلی زود درست میشه.

     پاسخ
 15. Bahar
  Bahar گفته:

  سلام مریم جان واااااااقعا ازتون ممنونم به خاطر راهنمایی هاتون… خیلی بهم کمک کرد…فقط چند تا سوال داشتم…. شما تو اون دورانی که این قرص ها رو مصرف می‌کردید چه کرم مرطوب کننده و ضد آفتابی استفاده میکردید؟ برای خشکی پوست صورتتون چی استفاده کردید؟ برای شستشوی صورتتون از چی استفاده کردید؟ بعد میتونیم به پوست صورتمون وازلین بزنیم؟ ممنون میشم اگه به همه سوالام جواب بدید

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم، خواهش می کنم.

   مرطوب کننده و ضد آفتاب کاملا بستگی به جنس پوست شما دارن. ممکنه یه ضد آفتاب برای من مناسب باشه برای شما نباشه. اما من کلن ضد آقتاب های ایرانی مثل راسن رو استفاده می کنم. مرطوب کننده ی آردن (اونی که روش نوشته حاوی کلاژن) رو استفاده می کنم. از لوسیون ها و آبرسان های پوست هر کدوم که بهتون می سازه رو می تونید استفاه کنید. برای شستشو فقط از ژل های شستشوی صورت استفاده کنید حالا هر کدوم که براتون مناسب تره.

   وازلین می تونید بزنید اما استفاده ی طولانی از وازلین روی پوست صورت ممکنه باعث تیرگی پوست بشه. من توصیه نمی کنم. به جاش اول یه مرطوب کننده بزنید و روی اون روغن نارگیل بزنید. روغن به تنهایی فایده نداره، حتما باید اول از مرطوب کننده استفاده کنید، ولی اینطوری نتیجه اش خیلی بهتر از وازلین خواهد بود. وازلین رو فقط برای لب استفاده کنید.

   پاسخ
 16. Aylin
  Aylin گفته:

  سلام
  من ۱۸ سالمه و چند ساله درگیر جوش های صورتم هستم و اخیرا صورتم خیلی التهابی شده و جوش های چرکی و قرمز دارم چندین بار به دکتر مراجعه کردم و تتراسایکلین و آنتی بیوتیک های دیگه فایده نداشت و هزاران محلول صابون و ژل و کرم و داروی گیاهی مصرف کردم که تاثیر چندانی نداشت از مصرف قرص راکوتان بشدت میترسم چون عوارضی مثل نابودی کبد و.. داره و همچنین خاطره ی بدی از این دارو دارم چون ظاهرا دو نفر از اقوام من بدلیل مصرف این دارو و بعد از چند سال از مصرف آن دچار سرطان پستان شدند.
  الان بشدت کلافه هستم و حتی نمیتونم به صورتم دست بزنم و اعتماد بنفسم کم شده لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،

   روآکوتان اگر تحت نظر پزشک و با انجام آزمایشات دوره ای مصرف بشه به هیچ عنوان باعث نابودی کبد نخواهد شد. زمانی کبد رو دچار مشکل میکنه که کسی خودسرانه مصرف کنه و آزمایش انجام نده. شما وقتی آزمایش میدید میزان آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار می گیرن و اگر پزشک کوچکترین مشکلی رو مشاهده کنه مصرف دارو رو قطع می کنه. بقیه ی عوارض مثل خشکی پوست و غیره هم که همگی موقت هستن و با قطع مصرف دارو از بین میرن.

   در مورد سرطان اشتباه فکر می کنید، در هیچ منبع پزشکی چنین چیزی گفته نشده. تمام این حرفهایی که زده میشه صرفا اطلاعات غلطی هست که از افراد ناآگاه به ما میرسه و فقط باعث میشه ما درمان رو عقب بندازیم.

   به هر حال تصمیم با شماست اما من اگر امروز به عقب برمی گشتم خیلی زودتر شروع به مصرف این دارو میکردم.

   پاسخ
 17. Min
  Min گفته:

  سلام،وقتت بخیر عزیزم
  من بیست سالمه و پوستم هنوز جوش میزنه،با ریفامپین کامل نتیجه نگرفتم و دکتر واسم راکوتان تجویز کرده،اما چون در حال حاضر دانشجو هستم و هر روز توی اجتماع هستم خیلی میترسم که پوستم اینقدر خشک بشه حاصل از عوارض راکوتان یا اینکه خیلی زیاد جوش بزنم..که واقعا حاضر شدن توی یه محیط اجتماعی واسم سخت بشه…بخاطر همین میترسم شروع کنم به مصرف..
  و بگم که من کیست تخمدانی دارم و جوش های صورتم در حال حاضر خیلی شدید نیست..اما با مصرف ریفامپین نتیجه نگرفتم..
  بنظرتون چیکار کنم!؟

  پاسخ
 18. ملیح
  ملیح گفته:

  سلام ممنون از به اشتراک گذاری تجربه تون و همفکری با جامعه جوشوها 🙂 من هم حدود 9 ماهه که دارم راکوتان مصرف میکنم و بسیار راضی ام و در تمام این مدت از خوردن چربی و آب هویج و.. کاملا پرهیز کرده ام اما امروز دیگه نتونستم جلوی خودمو بگیرم و یه لیوان بزرگ آب هویج خوردم الان خییییلی عذاب وجدان دارم که چرا خوردم چکار کنم مریم جون به نظرتون مشکلی پیش میاد؟؟؟:(( خواهشا اگه تجربه ای چیزی دارین بگین بهم

  پاسخ
 19. Arman
  Arman گفته:

  سلام من ۱۹ سالم هست الان حدود ۴ ماه هست که روزی ۱ عدد راکوتان میخورم نمی گم که هیچ اثری نداشته تا حالا ولی بازم یه جوشای چرکی بزرگ میزنم به نظرت تا الان دیگه نباید تولید جوشام متوقف شده باشه و شروع به کمتر شدن کرده باشه

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   خیر عزیزم، من پزشک نیستم. همه جا هم ذکر کردم که صرفا تجربه ی شخصی خودم رو به بقیه منتقل کردم. خیلی از دوستان از من سوالات تخصصی می پرسن و من همیشه می گم که باید با پزشک مشورت کنن. اصلا عنوان مقاله ی من با «تجربه ی من» شروع میشه.

   پاسخ
 20. مهناز
  مهناز گفته:

  سلام
  من از جمله افرادی هستم که از سن ۱۱ سالگی شروع به جوش زدن کردم ، جوشهای بزرگ و چرکی و دردناک تا الان که ۳۲ سالمه
  بعنوان آخرین درمان دکتر برام راکوتان تجویز کرد و مدت ۱ سال و اندی مصرف کردم یه مدت خوب بود ولی بعد از ۵ ماه دوباره همون آش و همون کاسه شده
  خواستم بگم راکوتان به هیچ عنوان درمان قطعی نیست

  پاسخ
 21. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام من الان تقريبا يک ساله که همش جوش ميزنم جوشام اول زير پوستيه بعد يه مدت تبديل ميشه ب جوشاي قرمز و التهابي بعدش کم کم از بين ميره و دوباره بعد چن روز جوش زير پوستي ميزنم و… همين روند الان يک ساله ک ادامه داره کيست تخمدان هم دارم رفتم دکتر برام ايزوترت هگزال ( يه نوع ضعيف تر رو آکوتان )نوشته اونم هر پنج شب يک عدد جوشام در حد متوسطه ب نظرتون دوزش خيلي کم نيس ؟؟؟ يا همين قدر خوبه ؟؟؟

  پاسخ
 22. ثمین
  ثمین گفته:

  ولی من دوره درمانو کامل کردم و جوشام برگشت‌.ینی ۳ بار هربار به مدت یکسال راکوتان خوردم و دقیقا بعد ۶ ماه باز جوشام برگشت.دیگه کلافه شدم

  پاسخ
  • گلشید
   گلشید گفته:

   سلام ممنون از اطلاعات کاملتون
   منم حدود ۴ سال جوش های کیستی خیلی بزرگ و دردناک مثل شما میزدم همه راه ها رو امتحان کردم جز راکوتا (حتی ژل راکوتان)الان حدود یک ساله ک دیگه به اون صورت جوش نمیزنم نهایتا ۳ تا در ماه که دیگه کیستی نیستن اما میخوام به طور کامل بر طرف شه و دکتر بهم راکوتان رو پیشنهاد کرده ولی میخوام بعد مصرف راکوتان جوش ها دیگه بر نکردن میخواستم بدونم دوره تثبیت حتما همدن یک ساله؟ و این که دکتر پوست خوب بهم معرفی کنید واقعا دیگه هیچ دکتری نمیشناسم لطفا لطفا کمکم کنید🙏🙏🙏

   پاسخ
 23. ثمره
  ثمره گفته:

  سلام مرسی که انقدر شفاف توضیح دادین من همش نگران بودم از بس میگفتن بده … من الان ۱ ماه و نیمه شروع کردم زیر نظر دکتر …
  فقط به شدت چشمام می سوزه این عادیه ؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. بله،‌ عادیه، چون چشم هارو خشک میکنه و همین باعث سوزش میشه. از دکتر بخواید اشک مصنوعی براتون بنویسن، روزی چند قطره استفاده کنید و سعی کنید زیاد پلک بزنید که چشم کمتر خشک بشه.

   پاسخ
 24. A
  A گفته:

  سلام من یه پسر ۱۷ ساله ام ، از سن ۱۴ سالگی جوش هایی ریز ولی قرمز روی پیشونیم پدیدار ‌شد و من از همون اول با کرم ضد افتاب و اینا سر میکردم و مشکلی نبود بعد وقتی که میرفتم حموم و در میومدم اگه پیشونیم جوش نداشت ولی قرمز بود و همینطوری قرمز و قرمز تر میشد وقتی ماه ها میگزشت الانم بقلای لبم جوش های قرمز زده ولی زیاد برام مهم نیست چون ریش میاد روش و درست میشه الان مشکل من قرمزی و برجستگی و جوش پیشانیم است ، من خیلی ناراحتم از این بابت و همچنین وقتی پیشونیم رو متراکم میکنم (منظورم حال بالا دادن پیشونیه) قرمز تر میشه و بعد از مدتی یه خورده کم رنگ تر میشه ، من موهام رو میندازم تو پیشونیم تا کسی نبینه این مشکل رو ، تقریبا یه ماه و نیمه دارم راکوتان مصرف میکنم و به نظرم رو به بهبوده ، ایا پیشونیه من مثه قبل میشه؟ ایا میتونم پیشونیم رو متراکم کنم؟ ایا میتونم بدون دقدقه ای برم بیرون؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام، بله پیشونیتون خوب میشه، قرمزیش کاملا از بین میره نگران نباشید. سعی کنید زیاد ابروهاتونو بالا نندازید اگر این عادت رو دارید، مخصوصا الان که راکوتان مصرف میکنید چون الان پوست شما مستعد چروک شدنه و این کار باعث میشه تشدید بشه. پیشونی خود من به خاطر جوش های زیاد چروک شده که البته مشکلی هم نیست. فوقش یه روزی میریم بوتاکس می کنیم 😉 پوستتون رو چرب نگه دارید و نگران چیزی نباشید، هیچ مشکلی در این جهان نیست که راه حل نداشته باشه 🙂

   پاسخ
 25. Masi
  Masi گفته:

  سلام واقعا خوشحالم از اینکه با این سایت آشنا شدم همه ی کامنت هارو خوندم و چیزهای خوبی یاد گرفتم مررررسی،جوش های زیادی از نوع سرسفید و قرمز متورم‌روی صورتم و مخصوصا روی گونه هام دارم طوری که هنوز خوب نشده ی جوش دیگه درمیاد وکلا خیلی بد شده.رفتم‌دکتر و برام تجویز کردن که برای یک ماه روزی یک عددکپسول داکسی سایکلین با آب زیاد بخورم و روزی ۱تا۲ بار با صابون tcc صورتم رو بشورم و ژل کلیندامایسین روهم شب بزنم روی پوستم تا صبح باشه بشورم و دوباره ظهر از ژل استفاده کنم.هنوز ۴ روز هستش که شروع کردم پوست صورتم میسوزه ومیخاره و خشک شده 🙁
  به نظرتون ماه بعد که رفتم از دکتر بخوام که برام آکوتان تجویز کنه؟لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. خیلی جالبه که هنوز هم همون نسخه هایی رو می نویسن که زمان ما می نوشتن. آب زیاد رو اصلا شوخی نگیرید، داکسی سایکلین قاتل معده است اگر آب کم بخورید. من هیچوقت با صابون موافق نبودم و الان هم نیستم، پوست رو به شدت قلیایی میکنه که مشکلات زیادی داره. ولی حالا یک ماه چیزی نمیشه. شما اگر تا به حال هیچ درمانی انجام ندادید شاید آنتی بیوتیک ها برای شما موثر باشن. اگر بودن که ادامه بدید وگرنه آره می تونید از دکتر بخواید آکوتان تجویز کنن. آنتی بیوتیک ها معمولا درمان قطعی نیستن برای هیچ کس بلکه کاملا موقتی هستن، تا آخر عمر هم که نمیشه آنتی بیوتیک خورد. پس بعد از چند ماه اگر دیدید تاثیری نداشته یا اینکه جوش ها برگشتن برید سراغ درمانهای موثر تر مثل راکوتان.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 26. Saraaa
  Saraaa گفته:

  سلام ، من تقریبا ۷۰ تا قرص رو به مدت ۴ ماه خوردم ، یعنی یک روز درمیون و بعد به علت ریزش شدید مو و خشکی چشم دکترم گفت باید قطع کنم و جایگزینش قرص های ضد بارداری و فینستراید رو مصرف کنم اما من اصلا دلم نمیاد نصفه ول کنم درمانم رو ، فقط ریزش شدید موهام به شدت نگرانم کرده و این که من تخمدان پلی کیستیک دارم خوردن راکوتان برای میتونه یه درمان قطعی باشه ؟ و این موهای ریخته شده برمیگرده ؟ (قطره ی چشمی و مکمکل های ویتانین برای موهام استفاده میکنم )

  پاسخ
  • Saraaa
   Saraaa گفته:

   و بعد این که من بجای قطع کردن دوز مصرفی رو کمتر کردم الان دو روز درمیون یه قرص میخورم اگر به همین منوال ادامه بدم و جوش نزنم ، مشکلی توی اصولی مصرف کردن قرص هست ؟ دوز مصرفی کمتری میخورم ولی طولانی تر

   پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. نگران موهاتون نباشید. عوارض آکوتان برگشت پذیرن، درست میشه. چون شما مشکل تخمدان دارید به احتمال زیاد داروهای هورمونی براتون موثر خواهند بود. وقتی دکتر گفتن نخورید حتما دلیلی داشته. درمان هورمونی رو ادامه بدید ایشالله که مشکل رفع میشه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   پاسخ
  • Zahra
   Zahra گفته:

   سلام نزدیک دوماهه رواکوتان مصرف میکنم تنها مشکلم لب هام هستش البته مشکل بزرگی واسم شده. لبم خیلی خشک شده در حد سوختگی خیلی درد میکنه واقعا کلافه شدم چیکار کنم تو رو خدا کمکم کنید با این حال لبم نمیتونم دوره درمانمو کامل کنم

   پاسخ
 27. faryad
  faryad گفته:

  سلام مریم عزیز من پسری 34ساله هستم که صورتم مانند عکس هایی که در تلگرام گذاشتین جوش میزد دکتر روآکوتان 20 روزی یک عدد به مدت سه ماه واسم تجویز کرد بهمراه محلول ماینوکسیدیل و کرم لامینین که محلول و کرم بعد یکماه به دلیل اینکه پوستم خیلی خشک میشد استفاده نکردم و جوش هام بسیار خوب شد و دیگه صورتم جوش نزد بعد سه ماه دکتر دارو را به صورت یکروز در میان تجویز کرد به مقدار سی عدد که پس از آن صورتم هر چند روز یکبار یک جوش ریز میزند الانم دارم یک روز در میان قرص میخورم خواستم بدونم طبیعیه یا باید نگران باشم که جوشهام دوباره برگرده آخه دکتر گفت روآکوتان درمان قطعی نیست و پس از مدت 6 ماه بعد از پایان درمان دوباره ممکنه جوش ها برگرده و برای خشکی پوست گفت از کرم فاقد چربی استفاده کن که من کرم مرطوب کننده هیمالیا میزنم
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. اینکه برخی از پزشکان میگن آکوتان درمان قطعی نیست رو من واقعا نمیدونم چرا میگن، این حرف درست نیست، اگر فقط یک درمان قطعی برای آکنه وجود داشته باشه اون درمان آکوتانه. اگر درمان به درستی انجام بشه به هیچ وجه برنمیگرده. اینکه الان دوباره داره گاهی جوش میزنه چند تا احتمال داره، یکی اینکه با کم شدن دوز دارو بدن شما داره خودش رو هماهنگ میکنه و درست میشه، یا اینکه زود برای شما کم کردن دوز دارو رو و هنوز درمان تثبیت نشده بوده. به هر حال دیگه هیچوقت جوش ها به شدت قبل نمیشن. اما برای من تا پایان درمان دکتر دارو رو کم نکرد تا روز آخر روزی دو تارو میخوردم.

   لطفا هیچوقت از محصولاتی که فاقد چربی هستن استفاده نکنید به خصوص الان که دارید با آکوتان درمان میکنید، چون این محصولات پوست رو بیش از حد خشک میکنن و فقط باعث ایجاد چروک میشن، همین، هیچ خاصیتی ندارن. اصلا چربی سطحی پوست باعث ایجاد آکنه نمیشه، فقط باعث میشه پوست چروک نشه. الان که در طول درمان هستید حتما پوستتون رو مرطوب و چرب نگه دارید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
  • مهرنوش
   مهرنوش گفته:

   نه اتفاقا بهتر هم هست .من هم قبلا هفته ای دوتا میخوردم اتفاقا خیلی خوب هم جواب داد و عوارضی هم برام نداشت فقط باید زمان بیشتری بخوری مثلا هفته ای یکی شاید تا سه سال هم باید بخوری چون سه برابر وزن باید خورده بشه

   پاسخ
 28. hmd
  hmd گفته:

  سلام.خسته نباشیدمقایسه شمادرمورده پیوراسکین دکترموردو روآکوتان چی هستش؟؟کدوم بهتره ازنظره شما؟؟؟

  پاسخ
 29. Mahsa
  Mahsa گفته:

  سلام، ممنون از مطلب جامع و مفیدتون، سوالم اینه که آیا دو قرص باید با هم مصرف بشه یا با فاصله؟و مثلا برای من با ۷۰ کیلو وزن و شدت جوش متوسط،۲۱۰ قرص تو مدت ۱۰۵ روز دوره ی درمان کامل میشه؟!

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   قطعا با فاصله. یکی صبح و یکی شب.

   در مورد تعداد مصرف قرص فقط پزشک می تونن نظر بدن چون بستگی به خیلی از عوامل داره. من خیلی بیشتر از این تعداد مصرف کردم اما شاید برای شما همین مقدار مناسب باشه.

   سلامت باشید

   پاسخ
 30. مهتاب
  مهتاب گفته:

  سلام مریم جان.
  من بار اول 1 سال پیش با جوش متوسط حدود 3 ماه راکوتان خوردم مدتی خوب بودم ولی از حدود 2 ماه پیش جوش ها برگشتن.اومدم اینجا و نظر شما رو پرسیدم فرمودید زیر نظر پزشک حتما مصرف کنم و من دوباره زیر نظر پزشک شروع کردم به راکوتان خوردن ولی دکتر باز هم گفتن 2 ماه یا 3 ماه حداکثر بخور روزی یکی ولی من اصرار کردم که میخوام دوره تثبیت رو بگذرونم تا برای همیشه شاید راحت شم.بازم گفتن نه زیاده عوارض داره و…دکتر دیگه ای هم رفتم باز ایشون هم گفتن 2 ماه بخور.ولی من میخوام یکبار برای همیشه راحت شم.من وزنم 54 هست و جوش های خفیف رو به متوسط 🙂 ولی همیشگی و مستعد جای جوش.میخواستم نظر شمارو بدونم.با توجه به وزنم و 3 برابرش 162 تا برای من کافیه که جوش ها دیگه برنگردن؟دکترا که میگن 2 ماه 3 ماه ولی من میخوام دوره رو کامل کنم.
  و اینکه نظرات رو خوندم سوال برام پیش اومد،اینکه روزی چند عدد قرص مصرف کنیم هم مهمه در دوره تثبیت یا نه فقط تعداد قرصا باید کامل باشه تا جوشا برنگرده؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. دغدغه ی شمارو واقعا درک میکنم، اینکه میخواید درمانتون کامل باشه و به احتمال خیلی زیاد با دو سه ماه کامل نمیشه. ولی من واقعا نمیتونم به شما بگم چند تا قرص یا چطوری مصرف کنید چون من تخصصی در این زمینه ندارم. باید به پزشکتون بگید وقتی جوشها دوباره برمیگردن و آدم مجبور میشه باز هم قرص بخوره عوارضش خیلی بیشتر خواهد بود تا اینکه در یک دوره ی درمانی تعداد بیشتری قرص مصرف کنه.

   فکر میکنم خیلی مهم نباشه که شما در ماههای پایانی درمانتون چند تا قرص در روز مصرف میکنید. من خودم تا پایان درمانم روزی دو عدد مصرف کردم و پایین تر نشد. ولی بیشتر تعداد قرصها به طور کلی مهمه.

   میتونید از این به بعد سوالتتون رو در گروه مطرح کنید تا افراد دیگه هم بتونن به شما پاسخ بدن.

   https://www.maryamkashanaki.com/groups/hamfekri

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
  • سحر
   سحر گفته:

   سلام عزیزم . من پیش دکتر صدرزاده دارم درمان میکنم و ایشون فکر کنم بتونن کمکتون کنن . یکی از دوستام هم با راکوتان پیششون درمان کردن الان هم خودم راضی هستم و الکی قطع نمیکنه تا دوره درمان تموم نشده . خیلی ها بودن پیششون که راکوتان مصرف کرده بودن و سوال کردم راضی بودن به من هم که شرایط جوشهام مثل شما بوده گفتن 300تا حدودا باید مصرف کنم. صدرزاده 02122227332

   پاسخ
 31. عسل
  عسل گفته:

  سلام مریم جان من ۲۰سالمه و از سن ۱۵سالگی با جوش هام دارم دست و پنجه نرم میکنم دکترای زیادی هم رفتم و متاسفانه هیچ کدوم برام موثر واقع نشد و بعد از ۷_۸ماه درمان وقتی هیچ نتیجه ای حاصل نمیشد با ناامیدی پزشکم رو عوض میکردم اما این اوایل متوجه شدم ک واقعا بیشتر پزشک ها خودشون دوست دارن ک دوره درمان رو طولانی کنن و….. و متاسفانه اصلا ب روحیه ی بیمار توجهی ندارن من الان دوباره درمانم رو با دکتر دیگه ای شروع کردم ک بهم محلولevrin رو داده و این محلول چربی دوستم رو خیلی پایین اورده ولی مرتب جوشای بزرگ و چرکی میزنم نمیدونم ادامه بدم یا ن خیلی دو دلم ب نظرت مثل رواکوتان میتونه مقطعی باشه و بعد ی مدت خوب بشه تازه۱ماهه شروع کردم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   راستش محلول ها هیچ وقت برای من و خیلی های دیگه موثر نبودن. چون به صورت موضعی عمل میکنن در حالیکه افرادی که دائما آکنه ی بزرگ و متورم دارن مشخصه که مشکلی داخلی در بدنشون هست که باید اون رو رفع کنن، به عنوان مثلا اختلال در گوارش، اختلال در کارکرد کبد، مشکلات هورمونی. اما محلول ها با از بین بردن چربی سطحی پوست بدتر شرایط رو برای تولید آکنه فراهم میکنن، مثل تمام صابونها. اما من نمیتونم به شما نظر قطعی بدم، چون به هر حال نظر پزشکان مهم هست. حالا که این درمان رو شروع کردید سعی کنید ادامه بدید. اگر بعد از دو سه ماه جواب گرفتید که ادامه میدید و ایشالله خوب میشید وگرنه که میذارید کنار. به هر حال آدم ناچاره که درمانهای مختلف رو تست کنه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   پاسخ
 32. سهیلا
  سهیلا گفته:

  سلام مریم جان ممنون بابت ایجاد این فضا.من 3 ماهه دارم رو آکوتان میخورم متاسفانه 2هفته هستش که قخطی اومده و اصلا رو آکوتان تو بازار موجود نیست به نظرت چیکار باید کرد؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. داروهای وارداتی گاهی اوقات این مشکل براشون پیش میاد. زمان ما هم فقط چند تا داروخانه بودن که داشتن. شما اگر اقوامی در شهرهای دیگه دارید ازشون بخواید یه پرس و جویی براتون بکنن، شاید جاهای دیگه پیدا بشه. اگر بگردید حتما پیدا میکنید،‌ جوینده یابنده است 😉 به هر حال اجازه ندید توی درمانتون وقفه ایجاد بشه.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   پاسخ
   • Ana
    Ana گفته:

    سلام
    من دو هفته هست ك روزي يدونه قرص راكوتان مصرف ميكنم ميخواستم بدونم خود قرص تاثيري روي جاي جوش هاي قرمز يا قهوه اي كم رنگ داره و اينكه اصلا جاي جوش هاي من فرو رفته با بد نما نيست و اينكه استفاده از لايه بردار يا كرم ضد لك واسه جاي جوش حين مصرف راكوتان ضرر داره؟؟؟

    پاسخ
     • فریحا
      فریحا گفته:

      سلام یه دخترنوزده ساله هستم که صورتم خیلی جوش های قرمزمیزنه عصبیم کرده الان دوازده روزه دهرم راکوتان مصرف میکنم خیلی جوشام التهابی ودردناک شده مشکل خاصی نیست وطبیعی هست؟

      پاسخ
  • Ana
   Ana گفته:

   سلام
   من دو هفته هست ك روزي يدونه قرص راكوتان مصرف ميكنم ميخواستم بدونم خود قرص تاثيري روي جاي جوش هاي قرمز يا قهوه اي كم رنگ داره و اينكه اصلا جاي جوش هاي من فرو رفته با بد نما نيست و اينكه استفاده از لايه بردار يا كرم ضد لك واسه جاي جوش حين مصرف راكوتان ضرر داره؟؟؟

   پاسخ
  • زهرا
   زهرا گفته:

   سلام مریم جان دکتر برای جوش های من قرص نورم اسکین نوشته‌. ایا این قرص مثل راکوتان عمل میکنه؟

   پاسخ
 33. mahda
  mahda گفته:

  سلام مریم جان من عضو گروهتون شدم ولی بلد نیستم چت کنم ثبت نام پسرم انجام داد کاش توواتساب یا تلگرام یا بکی ازهمینا گروه میزدبن خیلی راحتتر بود

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. خیلی خوشحالم که عضو گروه شدید. کافیه که سوالتون رو توی قسمتی که نوشته «چه خبر از همفکری؟» مطرح کنید تا سایر اعضای گروه ببینن و پاسخ بدن. من یه فایل راهنما آماده میکنم حتما که همه ی افراد یاد بگیرن و راحت استفاده کنن. باور کنید خیلی راحته. در بلند مدت متوجه میشید که گروه روی وب سایت خیلی بهتر از گروه روی اپلیکیشن ها خواهد بود. چون وقتی حجم پیغام ها زیاد بشه استفاده از گروه روی گوشی غیر قابل تحمل میشه. به هر حال یکی از دوستان روی تلگرام گروه ایجاد کردن. اونجا هم میتونید عضو بشید:

   https://t.me/joinchat/DEbNRkU0EdmrE2LUI7RzAA

   موفق باشید.

   پاسخ
 34. امیر
  امیر گفته:

  سلام
  ممنون بابت سایت بسیار خوب و آموزنده شما
  اگر به دفترچه داخل جعبه راکوتان دقت کرده باشید دوز کامل درمان120mg/kg اعلام کرده که با این دوز سرعت بهبود افزایش پیدا میکنه و امکان عود آکنه کم میشه( البته در آکنه متوسط) نظرات دوستان رو که خوندم این سوال برام پیش اومد که چرا دکترا بر این اساس تجویز مصرف نمیکنند و بعضا مقدار کمتری رو تجویز میکنند ؟
  دکتر برای خود من با شدت آکنه متوسط دقیقا بر اساس این فورمول تجویز کرده یعنی با ۷۰ کیلو وزن ۴۲۰ عدد و طی حدود ۷ ماه روزی دو عدد قرص ۲۰ میلی گرم نظرتون چیه؟
  شما خودت چه تعداد مصرف کردی؟ زمان و تعداد
  ممنون….

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. خیلی ممنونم از شما.

   بله، خیلی از پزشکان کمتر تجویز میکنن و همین باعث میشه که جوش ها برگردن. اگر خوشبینانه بخوایم نگاه کنیم باید بگیم که نگران عوارض دارو هستند ولی وقتی یه نفر دارو رو شروع کرده دیگه بهتره که دوره ی درمانش کامل بشه به نظر من.

   من تقریبا ده ماه دارو مصرف کردم، دو ماه اول روزی یک عدد و بعد روزی دو عدد تا پایان مصرف دارو (دیگه حساب کتابش با خودتون D:)

   من خیلی بیشتر از خواهرهام، که همزمان با من شروع کرده بودن اما پیش پزشکان دیگه، دارو مصرف کردم و همین مساله باعث شد که جوش های من دیگه برنگردن اما برای اونها برگشتن. برای همینه که من همه جا تاکید کردم که دوز دارو باید درست تعیین بشه وگرنه باعث میشه جوش ها برگردن که این خیلی بستگی به پزشک داره.

   به هر حال ممنون از اطلاعات خوب شما. موفق باشید.

   پاسخ
 35. امیر حسین
  امیر حسین گفته:

  سلام
  ممنون بابت سایت بسیار خوب و آموزنده شما
  اگر به دفترچه داخل جعبه راکوتان دقت کرده باشید دوز کامل درمان120mg/kg اعلام کرده که با این دوز سرعت بهبود افزایش پیدا میکنه و امکان عود آکنه کم میشه( البته در آکنه متوسط) نظرات دوستان رو که خوندم این سوال برام پیش اومد که چرا دکترا بر این اساس تجویز مصرف نمیکنند و بعضا مقدار کمتری رو تجویز میکنند ؟
  دکتر برای خود من با شدت آکنه متوسط دقیقا بر اساس این فورمول تجویز کرده یعنی با ۷۰ کیلو وزن ۴۲۰ عدد و طی حدود ۷ ماه روزی دو عدد قرص ۲۰ میلی گرم نظرتون چیه؟
  شما خودت چه تعداد مصرف کردی؟ زمان و تعداد
  ممنون

  پاسخ
 36. Mahlaa
  Mahlaa گفته:

  سلام من الان ۶ ماهه ک راکوتان میخورم و فقط ۱۰ تا از قرصام مونده و فلا چون دانشجوام و امتحان دارم و دکترم خارج از شهرمونه نمیتونم برای ویزیت مراجعه کنم قراره بعد امتحانا برم،سوالم اینه ک اگه چن روز نخورم یا این ۱۰ تا رو ی روز درمیون کنم مشکلی پیش میاد؟ چون گرونم هستن نمیخام فلا هزینه ای کنم.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. تغییر دادن دوز مصرف و یا شیوه ی مصرف دارو اصلا توصیه نمیشه و میتونه باعث برگشت جوش ها بشه. اگر بتونید تلفنی با پزشکتون مشورت کنید خیلی خوب خواهد بود. شما که شش ماه زحمت کشیدید و هزینه کردید خیلی حیفه که الان یه کاری بکنید که زحمت هاتون هدر بره.

   پاسخ
 37. Amir
  Amir گفته:

  سلام. من یک ماهه استفاده کردم ولی دچار ریزش مو شدم. خشکی لب، خون دماغ، سر درد اینا رو ولش ولی ریزش مو از همه بدتره. من که اصلا مو هام مشکلی نداشت الان نازک شدن و یه دست خیس بزنم وسطشون چندتا در میاد. میخام بدونم میرزه کچل شی در ازای جوش صورت ک اونم شاید اثر نکنه؟؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام خدمت شما. ریزش مو در بعضی از افراد اتفاق می افته که در اینصورت لازمه حتما از مکمل ها و ویتامین ها استفاده کنید که جلوی ریزش مو گرفته بشه. اما این عارضه کاملا برگشت پذیره، یعنی وقتی دارو رو قطع کنید دوباره به حالت عادی برمیگرده. ولی به هر حال این تصمیم شماست. اگر جوش ها خیلی اذییتتون نمیکنه یا مثلا با مصرف آنتی بیوتیک یا سایر داروها بهتر میشه میتونید از اون روش ها استفاده کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 38. فرخنده
  فرخنده گفته:

  سلاام مریم جون . خسته نباشی.⚘
  من الان نزدیک ۴ ماهه ک شبی یه عدد قرص راکوتان ۲۰ میلی گرم میخورم . جوش هام کمتر شده ولی هنوزم روی گونه هام جوش میزنم. ب نظرت ممکنه کامل خوب بشم؟دکتر گفته باید ۶ ماه بخورم. یعنی فقط ۲ ماه دیگه مونده?

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. بله، امکانش هست که کاملا خوب بشید با همین میزان مصرف. ولی معمولا وقتی بعد از دو ماه جوش زدن متوقف نمیشه پزشکان دوز مصرف دارو رو به روزی دو عدد می رسونن که در اونصورت قطعا متوقف خواهد شد. خوبه که در این مورد با پزشکتون مشورت کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 39. مهین
  مهین گفته:

  سلام مریم جون خوب هستین من مهین هستم منم درگیر این جوش ها شدم من درمان های مختلفی کردم مثل حجامت داروهای گیاهی تا اینکه به من یک دکتر خوب معرفی شد از طرف فامیل ایشون هم قرص رواکوتان را برای درمان من شروع کردند تا الان راضی بودم فقط چون دکتر واسه 40 روز دارو دادن بعداز 40 روز من بخاطر تهیه دارو ادامه مصرفم چند روز در حد دو روز به تاخیر افتاد و چندتا جوش در ناحیه چونه زد که خیلی ناراحتم کرد دوباره اما بعداز دو روز مصرف رو شروع کردم این جوش ها یعنی بخاطر اون دو روز قطع مصرف بود ؟اما خیلی خوشحالم که صورتم از اون وضع فجیع در اومد مخصوصا چونه با اون نوع جوش ها برامده بازم خداروشکر.ممنون از شما

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. بله، لطفا سعی کنید به هیچ عنوان وقفه ای در درمانتون ایجاد نشه، حتی یک روز، مثل این میمونه که شما قرص پیشگیری از بارداری رو یک روز نخورید، میزان هورمون ها در بدن شما به خاطر همون یک روز کاملا به هم میریزه. حتی میگن که این قبیل داروها مثل آکوتان رو در ساعت های مشخصی از روز مصرف کنید و تا پایان دوره سعی کنید این ساعت مشخص رو رعایت کنید. همیشه سعی کنید زودتر اقدام به تهیه دارو کنید که این مشکل پیش نیاد. حالا مساله ای نیست، بدن خیلی سریع دوباره عادت می کنه. جای نگرانی نیست.

   خدارو شکر که شدت جوش هاتون کم شده، اگر دقیق و درست مصرف کنید کلن از بین خواهند رفت.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 40. فریاد
  فریاد گفته:

  سلام مریم خانم من پسری سی و چهار ساله هستم با هفتاد کیلو وزن و جوش های صورتم مانند عکس هایی که در تلگرام از خودتون گذاشته بودید بود رفتم دکتر و رواکوتان 20با محلول کلیندامایسین و کرم لامینین تجویز کرد تا سه ماه هر روز میخوردم و جوش هام کاملا قطع شد بعد از سه ماه گفت یکروز در میان بخورالان بعد از یکماه که یکروز در میان میخورم صورتم جوش ریز میزنه خواستم بدونم طبیعیه؟محلول ماینوکسیدیل و لامینین بعد یکماه قطع کردم چون پوستم خیلی خشک میشد و از کرم هیمالیا استفاده میکنم که فاقد چربیه چون شنیدم باید از کرم فاقد چربی استفاده بشه وگرنه دوباره بر میگرده؟همینطور دکتر گفت بعد از پایان دوره مصرف تا شیش ماه صورت جوش نمیزنه ولی بعدش ممکنه دوباره جوش بزنه لطفا به این سه سوال من جواب بدین ممنون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام خدمت شما.

   من فکر میکنم دوز مصرف شما زودتر از موعد کم شده و همین امر باعث شده که مجددا صورت شما جوش های ریز بزنه. یعنی هنوز دوره ی تثبیت درمان شما طی نشده بوده.

   در دوران مصرف آکوتان و حتی بعد از اون هیچ مشکلی نیست که شما از محصولاتی که دارای حد مناسبی از چربی هستند استفاده بکنید و در واقع اصلا باید این کارو انجام بدید. کرم هایی که فاقد چربی هستند و یا مناسب پوست های چرب هستند به شدت پوست رو خشک میکنن. خود آکوتان هم که باعث خشکی پوست میشه. پس شما حتما باید پوستتون رو چرب و مرطوب نگه دارید وگرنه پوست چروک میشه. این یه باور غلطه که چربی سطحی پوست باعث ایجاد آکنه میشه. چربی سطحی، پوست رو از چروک شدن محافظت میکنه.

   اگر دوره ی درمانی شما کامل شده باشه تا پایان عمر شما دیگه هیچوقت جوشی تولید نمیشه. اینکه پزشک فرمودن بعد از شش ماه برمیگرده فقط زمانی اتفاق می افته که دوز مناسبی از دارو به بدن شما نرسیده باشه. برای خود من الان دیگه داره سال نهم میشه ولی هیچوقت جوشی تولید نشده.

   موفق باشید.

   پاسخ
  • Fateme
   Fateme گفته:

   سلام. ببخشید یه سوال داشتم
   من 3 سال پیش چن ماه راکوتان مصرف کردم الان عوارضش که ریزش شدید مو و خشکس چشم و… اینا هس اومده سراغم هر کاری که میکنم خوب نمیشم. به نظرتون این عوارض تا آخر عمر همراهم هس؟ خیلی نگرانم

   پاسخ
   • مریم کاشانکی
    مریم کاشانکی گفته:

    سلام،

    عوارض دارو نمی تونه بعد از سه سال مشخص بشه. عوارض دارو فقط در حین مصرف دارو به وجود میان. ممکنه که بعضی از عوارض به صورت خیلی کمتر باقی بمونن اما عارضه ای که در حین مصرف به وجود نیومده باشه مربوط به آکوتان نمیشه. عوارضی که شما الان بعد از سه سال دارید مشاهده می کنید حتما علت دیگه ای داره.

    پاسخ
 41. شمیم
  شمیم گفته:

  سلام عزیزم ممنون بابت توضیحات کاملی که دادی راستش منم از دیدن جوشای صورت واقعا عذاب میکشم و از تجویز تکراری دکترام خسته شدم چند روز پیش تو اینترنت عکس جوشام رو برای متخصص پوست فرستادم ایشون فورا آکوتان پیشنهاد داد منم وقتی داشتم راجبش تحقیق میکردم با پست شما روبرو شدم اینکه گفتین تا دو ماه جوشا به شدت میریزه بیرون و خشکی پوست میاره منم ترسیدم چون شاغلم و این عوارض خیلی برام وحشتناکه واقعا همچین اتفاقی تو دوره مصرفش میوفه چون من از پوسته پوسته شدن صورتم متنفرم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   بدن هر فرد واکنش متفاوتی نسبت به دارو داره. ممکنه شما از اون افرادی باشید که از همون ابتدای مصرف جوش زدنشون متوقف میشه (مثل خواهر های من). بنابراین این مساله نباید نگرانتون کنه. به هر حال بهتره که شما یک بار جوش زیاد رو تحمل کنید تا اینکه برای تمام عمر با این مساله درگیر باشید. پوست پوست نمیشه صورت چون دائم چرب نگه میدارید و جلوی خشک شدنش رو میگیرید، فقط ممکنه جوش ها بیشتر بشن که اون هم اگر شد باید باهاش کنار اومد چون به نتایجش می ارزه به نظر من. فوقش یه ماسک به صورتتون میزنید و یکی دو ماه رو میگذرونید. بعدا که پوستتون خوب میشه اصلا یادتون نمیاد که این دوران چطوری گذشته.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
  • فریاد
   فریاد گفته:

   سلام وقتتون بخیر مریم خانوم، من ۳۳ سالمه و در ناحیه چونه دچار جوش های کیستی دردناکی شدم و به داکسی سایکلین جواب ندادن، زیر نظر دکتر راکوتان استفاده کردم، صد عدد یک روز در میان به مدت حدود ۷ماه. آخرین آزمایشی که دادم یه کوچولو آنزیم های کبدیم بالا رفته بود یعنی از ۴۰ به ۵۰ رسیده بود و دکتر گفت یک ماه و نیم قطع کنم و دوباره آزمایش بدم و از نو شروع کنم. خواستم بدونم به نظرتون در این مدت که دارو رو قطع میکنم جوشام برمیگردن؟؟؟ یعنی ممکنه این یک ماه و نیم تا شروع مجدد راکوتان جوشام عود نکنن؟؟؟

   پاسخ
 42. Maryam
  Maryam گفته:

  سلام مریم گلی مهربون، مررررسی ک هستی، منم سی سالمه، نزدیک ده سال شاید انواع سیپروترون کامپاندو استات و اسپیرونولاکتون و دیان خوردم، ولی خیلی وحشتنام سردرد و حالت تهوع میگرفتم ک کارم ب بیمارستان میکشید و بعد شش هفت ماه قطع میکردم و یک ماه بعد ک جوشام برمیگشتن محبور میشدم قرصارو بخورم، پوستم فوقع العاده بود و همه دوستام مارک کرمامو میپرسیدن. ولی بلافاصله ک قرص ول میکردم تا وقتی ک جوش داشتم قایم میشدم ?، تا دوباره قرصای هورمونی کار خودشونو کننـ الان سه روزه شروع ب خردن اوراتان همراه با اسپیرونولاکتون ۲۵کردم. ولی برا من هر پنج روز یکی نوشتن، خودم احساس میکنم خیلی کمه، دوس دارم دوزشو بیشتر کنم ک زودتر خوب بشم. نمیدونم چکار کنم. درضمن من بیوتکنولوژی دارو میخونم. و بسیاریـاز دوستای داروسازم میگن نخور، ولی من خودم نظرم اینه بکش و زیبایم کن ?. مرسی ک هستی.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   کلی خندیدم از کامنت قشنگت 😉

   اینطور که شما توصیف میکنید منبع اصلی جوش های شما حتما هورمونی هست که اینقدر خوب به داروهای هورمونی جواب میده بدنتون، من هم مثل دوستاتون توصیه میکنم که مسیر درمان رو آهسته و پیوسته ادامه بدید، اینطوری درمان خیلی بیشتر و بهتر در شما تثبیت میشه و احتمال برگشتن جوش ها رو خیلی کمتر میکنه. معمولا افرادی که جوش های هورمونی دارن باید همیشه به مصرف دارو ادامه بدن مگر اینکه اون عامل هورمونی ایجاد کننده ی جوش ها از بین بره. بنابراین چه بهتر که دوز مصرف دارو برای این افراد کمتر باشه تا آسیب کمتری به بدنشون برسه. شاید با این دوز پایین چند ماهی طول بکشه تا شما نتایج رو ببینید اما در عوض هم خیلی کمتر ضرر خواهد داشت و هم با قطع کردن دارو احتمال برگشت جوش ها خیلی کمتر میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم. 🙂

   پاسخ
 43. سلنا
  سلنا گفته:

  سلام مریم جون ،علت اینکه همش میگن بعد راکوتان جوشها برمی گرده چیه که ما رو هم نسبت به این دارو دلسرد کردن؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   در بعضی از افراد جوش ها دوباره برگشتن اما تا جایی که من متوجه شدم همشون افرادی بودن که دوره ی درمانیشون رو کامل نکردن. مثلا یکیشون خواهر خود من که دوره اشو کامل و درست مصرف نکرد و جوش هاش برگشتن. همونطور که در پی نوشت ها نوشتم اغلب پزشکان نگران عوارض دارو هستن و بنابراین با مشاهده ی اولین بهبودها مصرف دارو رو قطع میکنن که این باعث میشه درمان تثبیت نشه و احتمال برگشت وجود داشته باشه.

   لازم نیست دلسرد بشید، شما با یه باور قوی که قرار نیست دیگه جوش بزنید درمان رو شروع کنید و مطمئن باشید که همینطور هم میشه.

   موفق باشید

   پاسخ
 44. فرناز
  فرناز گفته:

  من الان یک ماهه که دارم راکوتان مصرف میکنم یک روز در میون بعد خیلی جوشای زیر پوستی دارم و از وقتی راکوتان مصرف میکنم چندین جوش چرکی گنده زدم دکتر بهم گفته از این ماه روزی یکی بخور اما من میترسم بیشتر بریزه بیرون چون دوماه دیگه عروسیمه و نمیدونم چیکار کنم همراهش پاکسازی کنم یا روزی یکی بخورم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام

   پاکسازی رو که اصلا توصیه نمیکنم همراه مصرف دارو انجام بدید. توصیه ی من قطعا اینه که روزی یکی رو مصرف کنید اما اینکه می فرمایید عروسیتون هست ممکنه که جوش ها برای یکی دو ماه بیشتر بشن. بنابراین با پزشکتون مشورت کنید و اگر مشکلی نبود کلن مصرف دارو رو قطع کنید تا قبل از عروسیتون. بعد از لایه بردارها و اسکراب ها استفاده کنید تا بتونید مراسم عروسی رو بگذرونید و بعد از اول مصرف دارو رو شروع کنید. اگر فقط به خاطر جوش های زیر پوستی این درمان رو شروع کردید قطع کردنش معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه.

   ممکن هم هست شما روزی یکی مصرف کنید و جوش ها خیلی بهتر بشن اما به هر حال یه ریسکه. لطفا با پزشک در این مورد مشورت کنید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
  • غزاله
   غزاله گفته:

   سلام مريم جون مرسي مطالب خوب و كاملت عزيزم
   من هند زندگي ميكنم واسه درس خوندن هواي اينجا مرطوب هستش ولي من قبل از اينكه بيام هند هم جوش ميزدم مثل همين الان ،٣ سال پيش راكوتان مصرف كردم به مدت ٣ ماه روزي يكي همراه با كرم ابرسان پوست اصلا مشكل خشكي پوست نداشتم فقط يكم لبام خشك ميشدن كه اونم مشكل خاصي نبودش و بعد اون سه ماه مصرف قطع شدش ومن اومدم هند و صورتم دوباره بدتر ريخت بيرون
   الان ٣ سال ميگذره ومن به خاطر درس نتونستم درمان قطعي براي جوشام پيدا كنم به نظرم فقط همون راكوتان خوبه
   من الان هند هستم و چند ماه ديگه ميرم ايران خواستم ازتون بپرسم اگه همينجا برم راكوتان ٢٠ بگيرمو شروع كنم روزي يكي بخورم به مدت ١ سال كه خوبه خوب بشم وازمايش هم بدم دو ماه يكبار؟؟؟
   به نظرتون شروع كنم؟

   پاسخ
 45. شهرام
  شهرام گفته:

  سلام مرسی از این مطلبه کاملتون
  من پوسته پیشونیم به شدت چربه
  و حتی از خونه میرم بیرون میام پیشونیم عرق میکنه
  کوچکترین کار پیشونیمو تحت گرما و عرق و چرب شدن قرار میده
  جوش هم میزنه تقریبا 3 4 ساله که اینجوریه
  خانواده میگن واس جوونیه خوب میشه ولی الان سنم 22 عه فک کنم باید کم بشه یکم که نشده
  از روش های خونگی هرچیو بگید تست کردم
  خمیر دندون یخ خاکشیر با ترنجبین یه مدت روغن نخوردم سرخ کردنی یه مدت شیرینی جیتو گذاشتم کنار صدر با ماست خیار ابلیمو گلاب و خیلی چیزای دیگه که تاثیری نداشت خسته شدم
  راکوتان جواب میده به نظرتون واسه چربیه پوست و جوش های سر سفید و متورم و دور قرمز که جاشم نمیره؟
  ممنون اگه جواب بدین

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام.

   بله حتما جواب میده به شرطی که درست و کامل مصرف کنید. من تا به حال ندیدم فردی که جوش داره با عبور کردن از جوونی جوش زدنش متوقف بشه چون تجربه میگه که یه عامل درونی باعث ایجاد آکنه میشه و باید اون رو برطرف کرد. بنابراین توصیه میکنم که درمان تحت نظر پزشک داشته باشید تا بتونید به نتیجه برسید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 46. شایان
  شایان گفته:

  سلام مرسی از این مطلبه کامل که خوندنش ارزوی کسیه ک جوش یا اکنه داره
  چون کسی که درگیره جوشه دنباله مطلبی میگرده ک مثل مطلب شما کامل باشه و توضیحاتش عالی باشه و اخرش هم نتیجه گرفته
  من خودم 22 سالمه پیشونیم به شدت چربه و جوش های نسبتا بزرگ میزنه و تا جوش قبلی خوب نشده بعدی میزنه ولی بیشتر پیشونیمه و همیشه چن تا جوش متورم رو پیشونیمه و جاشون مونده و تقریبا پیشونیم قرمزه و هر کاری بگید کردم ماسک های طبیعی یا مصرف بیوتین و خاکشیر و صدر با ماست و عسل و سیب زمینی و لیموترش تازه و خیلی چیزای دیگه که اثره یک درصدی هم نداشت
  ولی درمان تحت نظر پزشک نداشتم
  چرب بودنه پوست پیشونی و جوش حدودا 7 8 تا به طور داعم پنج ساله دارم
  خودم فک میکنم چون پوسته پیشونیم چربه و منافظ پوستم بسته میشه جوش میزنه
  به نظر شما راکوتان به چربیه پوست و این جوش های سر سفید کمک میکنه؟
  اینم میخواستم بپرسم مصرف اکوتان به موها صدمه ی جدی نمیزنه؟
  چون موهام پرپشته نمیخوام مشکلی پیش بیاد یا بریزه
  با خوندنه مطلبه شما حسه خوبی گرفتم و میخوام به پزشک مراجعه کنم و خودم راکوتانو به پزشک پیشنهاد کنم ک فکره چیزای دیگه نباشه چون اثر نداره
  جواب بدید ممنون میشم مریم خانوم.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام،

   من هم چند سالی فقط روی پیشونی جوش داشتم و بعد به بقیه ی صورتم هم منتقل شد. بنابراین خوبه که شما قبل از اینکه جوش ها به بقیه صورت برسن درمان کنید.

   بله، راکوتان میتونه حتی مدل پوست شما رو یک تا دو درجه تغییر بده، یعنی پوست چرب شما میتونه به یه پوست معمولی یا حتی خشک تبدیل بشه. وقتی جوش های بزرگ و متورم و چرکی روی پوست فرد تولید میشن یعنی قطعا یه دلیل داخلی در بدن اون فرد وجود داره. چربی سطحی پوست به هیچ وجه نمیتونه چنین جوش هایی ایجاد کنه، نهایتن میتونه جوش های زیر پوستی کوچیک رو ایجاد کنه. به همین دلیل هست که ماسک ها و لایه بردارها و صابونها و غیره نمیتونن موثر باشن چون اون عامل داخلی رو باید از بین برد.

   به همین دلیله که من به همه ی افرادی که این مدل جوش هارو دارن توصیه میکنم به سراغ درمانهای قطعی برن. همین توصیه رو برای شما هم دارم که اگر پزشک موافق بودن این درمان رو به طور کامل و دقیق انجام بدید و امیدوارم که صد در صد نتیجه بگیرید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   در مورد موها که سوال کردید دارو روی بدن هر فرد عوارض متفاوتی داره، ممکنه که شما اصلا دچار ریزش مو نشید مثل من که نشدم. ولی به هر حال تمام عوارض برگشت پذیر هستند، اگر هم این اتفاق افتاد با مصرف ویتامین ها و مکمل ها شدتش رو کمتر کنید و وقتی که درمان تموم بشه دوباره موهاتون به حالت اول برمیگرده. اما میگم شاید اصلا برای شما پیش نیاد.

   موفق باشید.

   پاسخ
 47. محمد
  محمد گفته:

  ممنونم از پاسخگويي.
  همينطور ك گفتم من دوره اول مصرف اكوتانم يك روز در ميان و ب مدت١ماه بود(در ط دوره اول صورتم جوش زد)دوره دوم هر روز به مدت٢ماه مصرف كردم(صورتم جوش نزد و تقريبا صاف شدع بود دغدم فقط جاي جوش بود چون جوشام رفته بودن)دوره سوم هرروز،دوروز از روزاي هفته دو عدد يني يك شنبه٥شنبه دوعدد بقيه روزا يك عدد(از وقتي دوره سوم شروع شدع صورتم مثِ دوره اول ريخته بيرون از جوشاي چركي ملتهب قرمز،نه مثل قبل از درمان اما بازم ريخته بيرون)الان دوروزه ك تصميم گرفتم روزي دو عدد بخورم دليل اينكه دوز درمان بردم بالا اينه فك ميكنم بيش از حد الان دارم دوره سومو ادامه ميدم يك ماهو نيم هسته دوره سومم و جوشام قطع نشدن حتي كوچيك تر هم نشدن و اينكه ازمايشات كبد و كلسترول و…دكترم هر وقت ميرم ميگه خوبه ازمايشاتت زياد تغيري نكرده ازمايشت با قبليه واسه همينه ك دوز بردم بالا ببينم درمانم چ جوري ميشه.اينكه چرا با دكترم مشورت نكردم دليلش اينه دكترم مسافرته و تا اخر ماه رمضان نمياد منم تصميم دارم تا اخر ماه روزي دو عدد مصرف كنم.و اينكه من از سفيدع تخم مرغ استفادع كردم ايا دليل جوشام سفيده تخم مرغ ميشه؟؟؟با اينكه قطع كردم و ديگه نزدم ب صورتم سفيدرو اما تغيري نكرده جوشام.
  و اينكه از سركه سيب چطوري استفاده كنم و بزنم به جاي جوشام(لكه هام)؟
  ممنونم بازم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام.

   به نظر من دوره ی سوم برای شما خیلی زود شروع شده بوده. شما نیاز دارید که دوز مصرف ثابتی رو برای چند ماه (پنج یا شش ماه) ادامه بدید. یعنی به جای اینکه دو روز در هفته دو عدد و بقیه ی روزها یک عدد مصرف کنید برای چند ماه روزی دو عدد مصرف کنید و یا روزی یک عدد (بسته به تشخیص پزشک). این کار باعث میشه که درمان در شما تثبیت بشه. بعد از چند ماه می شه کمترش کرد یا میزان مصرف رو در روزهای مختلف هفته تغییر داد. هر چند که من تا پایان دوره ی درمانم روزی دو تا مصرف میکردم.

   سفیده ی تخم مرغ باعث جوش زدن نمیشه، مطمئن باشید.

   سرکه ی سیب رو با پنبه روی جای جوشهاتون بزنید. البته اجازه بدید که درمان کامل بشه بعدا از سرکه ی سیب استفاده کنید. چون به هر حال سرکه اسیدی هست و پوست شما الان خیلی حساسه. نگران جای جوش ها نباشید، قرار نیست برای همیشه بمونن.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 48. مجتبی
  مجتبی گفته:

  سلام مریم خانم .ممنونم ازتون که خیالمونو خیلی راحت کرد
  سوالم اینه که الان که از روآکوتان استفاده میکنیم باید از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنیم یا با چربی؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام.

   بستگی به شدت خشکی پوست شما داره، اما کلن توصیه میشه که از روغن ها و محصولات چرب تر استفاده کنید که بعدا پوست چروک نشه. بنابراین از مرطوب کننده های چرب می تونید بدون مشکل استفاده کنید. اون چربی سطحی باعث ایجاد آکنه نمیشه.

   پاسخ
 49. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام مریم جان .ج سوال منو ندادین.شما با مصرف راکوتان معده درد نگرفتین؟چون من دوماهه ی روز درمیون استفاده میکنم جوشام خوابیده ولی قرمزیاش مونده. العان معدم بشدت درد گرفته سابقه ورم و التهاب معده دارم نمیدونم با این وضع ادامه بدم راکوتانو یا نه؟ واقعا نمیدونم باید چ کار کنم

  پاسخ
 50. mahda
  mahda گفته:

  سلام مریم جان .شما گفتین دوماه اول روزی یک عدد وده ماه دیگرروزی دوعدد یعنی کلا 660تا قرص مصرف کردین ولی یه جا هم گفتین که 330دونه توطول درمان خوردین این برام سوال شده .ودیگه اینکه من قبلا یه دوره چهار ماهه که جمعا 90تا دونه خوردم که جوشهام خوب شد که دکتر گف دیگه نخورم اتفاقا بعد یک ماه ازتمام شدن دارو باردار شدم که همش استرس داشتم که بچم مشکل داشته باشه ولی خداروشکر دخترم الان 14ماهشه سالم باهوش هست .اینو گفتم که خانوما نگران نباشن حتی بعد مصرف رواکوتان باردار میشن .واینکه جوشهام بعد از یکسال نیم برگشتن الان سه هفته هست که دارم روزی یه دونه میخورم میخاستم بدونم الانم یک سال کامل بخورم اون 90تا که قبلا خوردم روی این حساب کنم یانه ؟؟؟سنم 38سال هست از 16سالگی جوش کم بیش داشتم .واینکه میخام وزنم کم کنم ایااشکالی پیش میاد یانه ؟؟؟شما همراه این قرص چه قرصهایی دیگه دکتر براتون تجویز میکردن ؟؟من عضو کانالتون هستم به اسم زهرا ولی دلم میخاد بیشتر باتون مشورت داشته باشه کاش با افرادی که داخل کانالتون هستن یه گروه میزدین تا همه از تجربیات همدیگر استفاده میکردیم بازهم تشکر از اینکه جوابگو هستین

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. خوشحالم که می شنوم دخترتون رو به سلامتی به دنیا آوردید. این تجربه ی شما می تونه نگرانی خیلی هارو برطرف کنه.

   طول درمان من ده ما بوده، همه جا نوشتم تقریبا یک سال که افراد یه تصویر ذهنی بهتری داشته باشن. در مورد تعداد قرصی که مصرف کردم خودم واقعا گیج شدم، چون مال خیلی وقته پیشه، هر دفعه حساب میکردم یه چیزی در میومد واسه همین تعداد رو از توی متن برداشتم. فقط این رو مطمئنم که دو ماه اول روزی یک عدد و بعد روزی دو عدد تا پایان درمان. این رو کاملا مطمئنم.

   عزیزم الان که دوباره مصرف رو شروع کردید حتما تحت نظر پزشک باشید، شاید شما در عرض شش ماه کاملا خوب بشید. اون چیزی که قبلا خوردید دیگه به حساب نمیاد، الان این یک دوره ی درمانی جدیده برای شما.

   فکر نمیکنم با وزن کم کردن تداخلی داشته باشه فقط رژیم غذاییتون رو رعایت کنید که ویتامین آ و چربی زیاد نداشته باشه و اگر دارویی میخواید مصرف کنید با مشورت پزشک مصرف کنید.

   من همزمان با اون درمان هیچ نوع درمانی انجام ندادم، هیچ دارویی مصرف نکردم، پزشک هم هیچ دارویی ندادن، فقط آکوتان می خوردم و پوستم رو چرب نگه میداشتم.

   راستش تلگرام که در حد همین کانال هم اومدنش سخت شده. ولی من سعی می کنم یه فضایی رو آماده بکنم که افراد بتونن با همدیگه هم صحبت کنن. ممنون از پیشنهاد خوبتون.

   براتون آرزوی سلامتی دارم.

   پاسخ
   • Mary1989
    Mary1989 گفته:

    سلام مریم گلی من نمیدونم چرا پیامام بهتون نمیرسه، منم چهار پنج روزه دوره درمان با اوراتان معادل راکوتان رو شروع کردم. نزدیک ده سال انواع قرص های هورمونی سیپروترون استات و کامپاندو دیانو اسپیرونولاکتون مصرف کردم ک عوارضش برا من کمتر از مرگ نبود هین مصرف این داروها پوستم بگم اینه بود اغراق نبود. ولی بلافاصله ک میزاشتم کنار یک ماه بعدش جوش میزدم نه خیلی زیاد ولی من تحمل همون مقدار کمم نداشتم و دوباره شروع ب خوردن اون قرصای عذاب اور میکردم، پنج شش ماه تحمل میکردم و زجر میکشیدم ولی کم ک می اوردم ولشون میکردم و دوباره روز از نو روزی از نوع، تا اینکه تصمیم گرفتم راکوتان بخورم دکترم برام تحویز کرد همراه با سیپروترون ۲۵ ، ولی ی چیزی ک دلمو راضی نمیکنه اینه ک دکتر ب من گفتن هر ۵روز یکی بخورم، بنظرم دوزش خیلی پایینه، طبق تجربه شما میترسم این ب من جواب نده . چکار کنم بنظرتون؟

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام عزیزم. کار خوبی کردید که اوراتان رو شروع کردید. دوزی که تجویز شده پایینه ولی احتمالا برای آکنه ی شما اینطوری مناسب دیدن پزشک. به نظر من اجازه بدید یه مدت بگذره با همین دوز مصرف، چون تا دو سه ماه می تونید با دوز پایین شروع کنید. اگر جوش زدن متوقف نشد بعد از پزشک بخواید که دوز مصرف شمارو بیشتر کنن. به هر حال نگران نباشید، مساله ی حادی نیست. در این درمان باید صبور بود تا بدن فرصت کافی داشته باشه. درست میشه ایشالله.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

     پاسخ
 51. سیمین
  سیمین گفته:

  در مورد خشکی لب هم تو خونه از وازلین فیروز و آرام( ۳ تومن)و بالم لب هیدرودرم( ۸ تومن) استفاده میکردم.واسه بیرون از خونه هم از بالم لبای رنگی قرمز ملایم استفاده میکنم ک دگ رژ نزنم یکیش بالم لب پالمرز خارجی(۲۰ تومن) ک spf داره درروز و لبلو توت فرنگی ایرانی(۹ تومن) بدون spf در شب.
  در مورد بینی وازلین چون از مشتقات نفت هست دکتر به من گفتن ک استفاده نکنم و ترجیحا ویتامین آ چشمی(هزارتومن).
  خداروشکر بینی من فقط ی هفته زمستون خشک بود و بعد رفع شد.شاید علت اینکه پوست من خیلی خشک نشده استفاده ی یک تا دو روز در میون از ویتامین E باشه(شرکتای متفاوتی تولید میکنند ولی تقریبا دونه ای ۳۰۰ در میاد)واسه بدنم روغن بدن بچه فیروز ویتامین e یا الوئه ورا و لوسیون بدن بچه فیروز واقعا مناسب بودن(قیمتشونم بین حدودا ۷ تا ۸ تومنه).ضد افتاب ایرانی راسن بدون رنگ( قیمتش الان ۲۵ تومنه)و هایسک ک خارجیه دقیقا مثه راسنه( ولی قیمتش ۶۰ تومنه) برای این دوران مناسبن.ضد افتاب رنگی پریم جوان کننده فاقد چربیش ک جلدش قهوه ایه هم برای بیرون استفاده میکنم که راضی هستم(٣۵ تومن).اگه هم بخاین هم ارایشی عمل کنین هم جوشاتون کنترل شه ب نظر من کرم نوروآ اکتی پور واقعا مناسب هست(من ۵۰ خریدم الان شده۷۰ تومن).برای پاک کردن ارایشمم از سن سی بیو بایودرما (قیمت ۵۰.پایه ش ابه)استفاده میکردم و دگ صابون و ژل شست و شو نمیزنم.برا ابم ی بطری دو لیتری اول روز پر میکنم ک یادم باشه تا اخر شب خالیش کنم.راکوتانم ک خارجیش ۳۰ عدد ۹۰ تومن که این نمونه ش در حال حاضر کمیاب شده ک موثر تر از ایرانیشه.اینکه من قیمتا رو گفتم واسه دوستانیه ک پرسیدن و واسشون مهمه شاید بتونن انتخاب مناسبی داشته باشن. امیدوارم که تونسته باشم کمکی کرده باشم هر چند روزب روز قیمتا بالاتر میره

  پاسخ
 52. سیمین
  سیمین گفته:

  سلام مریم خانوم.سیمین ۲۵ ساله.من ابان ماه کامنت گذاشتم.الان تقریبا ۶ ماه از استفاده من میگذره.۴ ماه اول هر روز استفاده کردم.دوماه بعد ی روز در میون.تقریبا ۱۶۰ تا استفاده کردم.خداروشکر از ابتدای مصرف هیچ جوش جدیدی ب صورتم اضافه نشد.جوشای کمر و بازوهامم کاملا قط شد.پوست صورتم و بدنم اصلا پوست پوست نشد ولی بعد از حمام روغن بچه فیروز یا لوسیون بدن فیروز استفاده میکنم.چشمام بیشترین جاییه ک خشک شده و فاصله ی دورو تار میبینم.مرتب قطره اشک مصنوعی استفاده میکنم.فقط امیدوارم این مورد برطرف شه.پریودهامم کاملا منظم هستش و مثه سابق.استخون دردم نگرفتم.تو ازمایش خون ماه گذشته م انزیم کبدیم نرمال بود اما چربی خونم شد ۲۴۰ ک دکتر بهم گفت راکوتان رو دگ ب ۱۸۰ ک رسید قط کنم.و قرص اتورواستاتین ۱۰ میلی برای ۶۰ روز واسم تجویز کردن.وزن من ۶۵ کیلوهه.امیدوارم ۱۸۰ دونه واقعا موثر واقع بشه.دکتر گف الان صورتت صاف شده کافیه نهایتش جوشا برمیگرده مجدد استفاده میکنی.ولی من دوس دارم درمانم کامل شه تا اینکه مجدد از اول شروع کنم.نظر شما چیه؟قطع کردنش منطقیه؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم،‌ خیلی خوشحالم که می شنوم درمان براتون موثر بوده.

   ببینید نظر پزشک شرطه، ما نمیخوایم آکنه رو درمان کنیم اما کلسترول انقدر بالا بره که مشکلات دیگه ای برای بدنمون پیش بیاد. شما باورتون این باشه که دیگه برای همیشه خوب شدید، نگرانی ها رو کنار بذارید. من هم مثل شما و همه ی افراد دیگه وقتی درمانم تموم شد همش نگران بودم که نکنه برگرده، اما بعدش به خودم گفتم باید این فکرها رو کنار بذارم و دائم به خودم بگم که من دیگه هرگز جوش نمیزنم و همین کار رو هم کردم. باور شما واقعا روی بدنتون تاثیر میذاره.

   بنابراین به حرف پزشک گوش کنید، ایشالله که دیگه هیچوقت به دارو نیاز پیدا نمیکنید.

   براتون آرزوی سلامتی دارم.

   پاسخ
 53. عرفان
  عرفان گفته:

  سلام من برای جوش های بدنم مدت 1 ماه روزی 1 عدد و حالا 15 روز که 2 عدد مصرف میکنم
  اما هنوز به شدت جوش میزنم
  در صورت و گردن و بدن
  درشت و خونی که البته میترکونم چون اگه نکنم خودش میترکه
  سر 2 ماه پوستم رو به بهبودی میره به نظر شما ؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام

   الان که دوز مصرف بالا رفته و روزی ۲ تا شده به احتمال خیلی خیلی زیاد جوش زدن به زودی متوقف میشه. لطفا صبور باشید و اجازه بدید دارو اثر کنه. بدن خودتون را با دیگران مقایسه نکنید، بدن هر کس یه جوری جواب میده ولی برای همه یک ماه اینور یا اونور بالاخره بهبودی ایجاد میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 54. Sara
  Sara گفته:

  سلام ، امیدوارم بتونم جواب بگیرم
  من الان حدود 50 تا قرص راکوتان مصرف کردم یه روز درمیون و دوز بیست میلی گرم ، مشکلم خشکی و ریزش شدید موها و پوستمه
  میخوام بدونم بعد از قطع مصرف چربی پوست و موهام برمیگرده ؟ من موهای چربی داشتم و راضی بودم
  این خشکی شدید موهام واقعا اذیت کننده اس ، پوست و مو بعد از قطع مصرف درست مثل اولش میشه ؟؟
  ممنونم از پاسخ گوییتون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   ممکنه که پوست شما یک درجه تغییر حالت بده و مثلا تبدیل به یه پوست معمولی بشه، ممکن هم هست این اتفاق نیفته و دوباره تبدیل به یه پوست چرب بشه. پوست خود من کاملا چرب بود اما الان معمولیه گاهی هم خشکه. اما موهاتون درست میشه نگرانش نباشید، موی من هم چرب و کاملا لخت هست که بعد از قطع دارو الان همون حالت رو داره.

   برای ریزش موهاتون دوستان میگن که باید ویتامین مصرف کنید، با پزشکتون مشورت کنید. پوستتون رو هم که دائما چرب کنید که یه وقت بعدا چروک نشه به خاطر خشکی شدید.

   سلامت باشید

   پاسخ
  • علی حسن زاده
   علی حسن زاده گفته:

   سلام خسته نباشین ممنون از سایت عالی و خوبتون خیلی چیزا فهمیدم
   من الان ۲ هفتس درمان با راکوتان رو شروع کردم یه روز راکوتان میخورم یه روز آزیترو مایسین 250 روز جمعه هم هیچ کدومو نمیخورم به نظر شما خوبه؟؟؟من واقعا وقتی جوشامو میبینم اعصابم خورد میشه و فکر کنم افسردگی گرفتم و اعتماد به نفسم خیلی اومده پایین .
   این دارو واسه همه جواب میده ؟؟ممکنه واسه بعضیا خوب نشه
   خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین بازم ممنون

   پاسخ
   • مریم کاشانکی
    مریم کاشانکی گفته:

    سلام، خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده.

    در مورد نحوه و میزان مصرف دارو فقط باید پزشک نظر بدن. لطفا طبق نظر پزشک عمل کنید و به هیچ وجه این دارو رو خودسرانه مصرف نکنید که می تونه به کبد بسیار زیاد آسیب برسونه.

    از نظر من این دارو برای همه ی افراد در هر شرایطی جواب میده به شرطی که درست و به اندازه مصرف بشه. بنابراین لطفا تحت نظر پزشک متخصص درمان رو انجام بدید که در اینصورت حتما نتیجه خواهید گرفت.

    پاسخ
 55. Reyhaniiiii
  Reyhaniiiii گفته:

  سلام مریم جان
  من ۶ ماهه ک راکوتان مصرف میکنم
  قبلا هم دکوتان استفاده کردم اما ول کردم ولی پوستم خیلی خوب شد تا گذشت و بعد یک سال باز برگشتن من با دکوتان مشکل خاصی نداشتم اما با راکوتان ی چندتا مسئله پیش اومده که ممنون میشم اگه تجربه ای داری کمک کنی
  اول اینکه لبم با وجود اینک ویتامین آس میزنم از دو طرف قاچ میخوره پاره میشه یکم ک واقعا دردسر سازع برای غذا خوردن و… بعضیا میگن بخاطر اینه ک ویتامینو گوشه لب نباید بزنی درسته عایا؟؟؟
  دوم اینکه من پوستم خشک شده و از اونجایی ک دکترم هیچ اشاره ای ب اینک باید چربش کنم و اینا نکرده و فقط و فقط راکوتان تجویز کرده منم دیگه حرکتی نزدم ولی حس میکنم پوستم خط افتاده وقتی میخندم نمیدونم حسه یا واقعا ب چشم بقیه هم پیداس …. اینو باید چ کارش کنم؟
  سوم اینکه من با اینک ی قسمت صورتم اصن جوشی برای ترکوندن نداش چطور چاله افتاده واقعا عجیبه ممکنه بخاطر پوسته ریزی بوده باشه؟
  سرتو درد اوردم? مررررسی میشم ج بدی

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم

   در مورد لب هاتون بزرگترین اشتباه رو دارید میکنید. به هیچ عنوان از پماد ویتامین آ استفاده نکنید و از هر چیزی که ویتامین آ داره به شدت پرهیز کنید در طول درمان. (توی پی نوشت های مقاله کامل توضیح دادم) به این دلیل که آکوتان میزان ویتامین آ رو در بدن به حد سمی شدن بالا میبره که عوارضش خشکی شدید پوسته و مصرف هر نوع ویتامین آ میتونه به این خشکی دامن بزنه. به جاش برای لب هاتون از وازلین استفاده کنید که واقعا معجزه میکنه.

   پوستتون رو حتما حتما باید چرب کنید، دائم هم باید این کار رو انجام بدید. اگر لازم بود روزی دو بار یا بیشتر. اول مرطوب کننده یا لوسیون بزنید بعد روی اون از روغنهای مختلف مثل روغن نارگیل استفاده کنید اگر اینکار رو نکنید ممکنه پوستتون چروک بشه.

   نگران چاله نباشید، به مرور زمان بهتر میشن.

   موفق باشید.

   پاسخ
 56. الهام
  الهام گفته:

  سلام مریم جون
  عزیزم شما به میزان وزن بدنتون کلا چند عدد این کپسول رو درطول یکسال مصرف کردین تا بهبودی براتون حاصل شده؟عزیزم با اینکه الان مصرف رو قطع کردین شده باز هم صورتتون جوش دربیاد؟؟؟ممنونت میشم پاسخمو بدی عزیزم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   راستش من تعداد رو اصلا یادم نمیاد. یعنی می ترسم هرچی بگم اشتباه گفته باشم. مال خیلی سال پیشه، اما میدونم که من سه برابر وزنم مصرف نکردم بلکه تقریبا ۶ تا ۸ برابر وزنم مصرف کردم چون آکنه ی شدید داشتم.

   الان که بیشتر از ۸ سال میگذره من دیگه حتی یک دونه از اون جوش ها نداشتم. اما در دوران پی ام اس یا در دوران پریودم تقریبا هر دو ماه یکبار یه جوش بسیار ریز دارم که علت هورمونی داره ولی اصلا آزار دهنده نیست.

   سلامت باشید.

   پاسخ
 57. ناهید
  ناهید گفته:

  سلام و خسته نباشید،راستش صورت من هم جوش متورم داره هم جوشای ریز که چرکی نیستن هم جوش سرسیاه خواستم ببینم راکوتان رو همه اینا تاثیر میذاره آیا؟؟و منظورتون از جوشای زیرپوستی چیه؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. بله، روی انواع مختلف جوش اثر میذاره.

   جوش زیر پوستی جوشیه که روی سطح پوست نیست. چربی در زیر پوست جمع میشه و تشکیل جوش های ریز رو میده که وقتی تعدادشون زیاد باشه آزاردهنده میشه. این جوش ها به «کومدونهای بسته» معروفن. البته آکوتان که مصرف میکنید این جوش هارو هم کاملا از بین میبره اما به یه احتمالی ممکنه این مدل جوش های زیر پوستی باز هم تشکیل بشن. بستگی به جنس پوست افراد داره، بیشتر علت سطحی دارن این جوش ها تا علت داخلی.

   موفق باشید.

   پاسخ
 58. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام مریم عزیز.
  من ۲۷ سالمه،از ۱۹ سالگی هفته ای یکی دوتا جوش روی لپم میزد ،چند بار به پزشک مراجعه کردم و فقط صابون برام تجویز کردن و من هم خیلی پیگیر نبودم تا سال گذشته که به یک پزشک که خیلی تعریفشو شنیده بودم مراجعه کردم و برام صابون جوانه گندم و اریترومایسین و یک کرم دست ساز همچنین به مدت تقریبا دوماه دو نوع کپسول ویتامین که یکیش بیون ۳ و اون یکی هم قهوه ای بود برام نوشت و تقریبا به مدت ۷-۸ ماه صورتم دیگه جوش های بزرگ نمیزد و در واقع میزان جوش ها خیلی کم شده بود که ناگهان صورتم پر از جوش های ریز و درشت و سر سفید شد که من هم مثل شما نمیتوانستم اونا رو دستکاری نکنم، اینرو هم بگم این جوش ها بیشتر روی پیشانی و چانه ایجاد شد که من تا قبل از اینکه این جوش ها شروع بشه اصلا در این نواحی جوش نمیزدم. و العان به مدت ۵ ماه است که روزی چندین جوش ریز و درشت و ملتهب در قسمت های مختلف صورتم میزنم و اون پوست تقریبا بدون عیبم به مخروبه تبدیل شده،به نظرتون روآکوتان برای من جواب میده با توجه به اینکه من دچار بیماری هپاتیت ب هستم ولی کاملا غیر فعال است و دارو مصرف نمیکنم.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   به نظر من قطعا آکوتان برای شما جواب میده به شرطی که کامل و دقیق مصرف کنید. اما در مورد بیماریتون و اینکه آیا اصلا می تونید این دارو رو با وجود هپاتیت مصرف کنید یا نه باید حتما با پزشک مشورت کنید. لطفا خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما تحت نظر پزشک باشید چون هپاتیت کبد رو هدف قرار میده و آکوتان هم تاثیر مستقیم روی کبد داره. شما جز مواردی هستید که باید به شدت تحت نظر پزشک باشید اگر بخواید که این دارو رو مصرف کنید. از من می پرسید با یک دکتر هم نه بلکه با چند دکتر مشورت کنید، اگر همشون موافق بودند مصرف کنید.
   به احتمال خیلی زیاد علت جوش های شما همین اختلال در کارکرد کبدتون هست. شاید اگر مشکل کبد رو رفع کنید جوش های شما هم خوب بشن. به هر حال حتما تحت نظر باشید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 59. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام و خسته نباشید،یه سوال داشتم اینکه عاقبت جوش های سرسیاه بعد از درمان با راکوتان بهتر میشه؟؟

  پاسخ
 60. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام
  من هم از آکوتان حدودا 10سال پیش استفاده کردم
  واقعا جوشهام روانیم کرده بود
  یه دوره 6ماهه استفاده کردم خیلی عالی شد پوستم
  بعد از اون تازه به فکر جاهای جوش که تو صورتم مونده بود افتادم که فاجعه بود
  5بار لیزر کردم صورتم خیلی بهتر شد ولی تنها بدیه لیزر اینه که پوستو بینهایت حساس میکنه
  البته من پیش بهترین دکتر با بهترین لیزر اونموقع فرکشنال انجام دادم
  تنها اشتباهم این بود که جلسه اول پیش یه دکتر الکی رفتم و با یه دستگاه لیزر صورتمو داغون کرد. واقعا نمیدونم وجدان تو یه سری از دکترا وجود نداره. اینجوری بگم که تا 1سال صورتم قرمز بود
  این رو هم بگم که آقایان اگه میخان راکوتان استفاده کنن زیاده روی نکنن و همون یه دوره 8ماهه کافیه چون با بالا رفتن سن چربی پوست کمتر میشه و اونوقت درگیر خشکی و قرمزیه پوست میشید

  پاسخ
 61. عاطی
  عاطی گفته:

  سلام عزیزم ممنون از دلگرمی و وقتی که میذاری
  من بیشتر از سه ماهه که راکوتان استفاده میکنم امروز یه جوش کوچولو زدم واینکه شما در طول دوره درمان اصلا اصلا جوش نزدین و چجوریه همش نگرانم دوباره بزنم مرسی عزیزم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   برای من از ماه سوم جوش زدن متوقف شد و از ماه چهارم دیگه یادم نمیاد که جوشی زده باشم. ولی شما بدنتون رو با دیگران مقایسه نکنید. این چیزها بستگی کامل به نوع آکنه ی شما، سیستم کلی بدن شما و میزان مصرف دارو داره. بدون نگرانی به درمان ادامه بدید، نگران بودن همیشه باعث بدتر شدن اوضاع میشه. ایشالله که دیگه هیچ جوشی تولید نمیشه.

   پاسخ
 62. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام .مریم جان ممنون از اینکه اطلاعات مفیدتو در اختیار ما گذاشتی من ۲۴سالمه آکنه شدید دارم ک شاید بخاطر تخمدان پلی کیستیکم باشه العان دوماهه ی روز درمیون دارم راکوتان ۲۰میخورم جوشام خوابیده ولی هنوز جوش میزنم جای جوشامم ب صورت قرمزی شدید مونده مشکلم اینه ک التهاب معده دارم العان بدجور معدم درد گرفته نمیتونم ادامه بدم راکوتانو از طرفی جوشای افتضاحم درمان نشده عکستو دیدم داخل کانال جوشات خیلی کم بودن در مقابل جوشای صورت من بنظرت چ کار کنم امیدمو از دست دادم واسه جای جوشام چ کار کنم قرمزیاش خیلی ناجوره

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   مشکل معده مشکل جدی هست، حتما اون رو پیگیر باشید، شاید پزشکان بتونن راهکاری ارائه کنن که هم بتونید دارو رو مصرف کنید هم اینکه معده تون مشکلی پیدا نکنه.
   شاید هم به خاطر مشکل تخمدان اصلا داروی دیگه ای برای شما تجویز کردن و اون دارو بهتر بود.

   قرمزی جای جوشها از بین میره، اصلا لازم نگران باشید، فقط باید یه کم صبور باشید.

   براتون آرزوی بهبودی میکنم.

   پاسخ
 63. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام مریم جان من 23سالمه و یک سال و نیمه حدودا شروع کردم به جوش زدن های بد، از داروهای گیاهی گرفته تا داروهای شیمیایی و هورمونی همرو استفاده کردم ولی به نتیجه نرسید، تا اینکه چند ماه پیش پیش دکتر پوست رفتم و تشخیص داد من اگزمای پوست چرب دارم ، دارو ضد قارچ بهم داد که خوبم کرد و حدود نه ماهی خیلی خیلی کم جوش میزدم، الان یه ماهه دوباره جوش ها برگشتن و دوباره پیش همون دکتر رفتم و گفتم درمان قطعی میخوام که قرص راکوتانو معرفی کرد و برای پنجاه روز قرص نوشت که دوباره معاینم بکنه و به قول خودش دوره پنج ماهرو بعد اون زمان طی کنم، نوزده روزه دارم مصرف میکنم و صورتم پر از جوش شده ولی خب به نصبت دو هفته پیش بزرگی جوشا کمتره ولی تعداد بیشتر، چیزی که منو اذیت میکنه اینه که من اگزمای پوستمم بیشتر شده و مدام پوستم در حال سوزش و خارشه مرطوب کننده هم میزنم ولی انگار نه انگار این پوست رطوبتی هم میتونه داشته باشه. راه حلی برای این مشکل نداری یا آبرسان خوب معرفی کنی؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   زیاد شدن تعداد جوش ها طبیعیه، جای نگرانی نداره. به زودی قطع میشه.

   راستش من تا به حال از محصول آبرسان استفاده نکردم، اما سوال می کنم و اگر چیز خوبی بود معرفی میکنم. اما مرطوب کننده به تنهایی کافی نیست. شما باید اول مرطوب کننده رو بزنید و بعد روی اون حتما از روغن استفاده کنید. روغن نارگیل یا سایر انواع روغن ها. اون روغن هست که پوست شما رو از خشکی بیش از حد در میاره اما روغن به تنهایی هم فایده ای نداره، هر دو باید با هم باشن.

   یکی از کاربران عزیزمون به اسم خانم «سیمین» (چند تا کامنت بعد از کامنت شما) خیلی کامل محصولاتی که استفاده کردن رو با قیمت توضیح دادن. کامنت ایشون رو بخونید حتما مفید خواهد بود براتون.

   سلامت باشید.

   پاسخ
  • mahda
   mahda گفته:

   مریم جان در ضمن تشکر میکنم ازاینکه صبورانه جواب میدین وتجربیات خودتون دراختیار ما میزارین ؟؟؟میشه پی وی تلگرامتونو داشته باشم ؟؟عضو کانالتون هستم ولی ایدی تونو ندارم

   پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   راستش من واقعا نمیدونم که روزه گرفتن میتونه برای شما مضر باشه یا نه. تا به حال به همچین موردی برخورد نکرده بودم. حتما با پزشک مشورت کنید شاید بدن شما در طول روز به آب نیاز داشته باشه.
   در مورد خشکی لب حتما از وازلین استفاده کنید، رفع میشه.

   موفق باشید.

   پاسخ
 64. الهه
  الهه گفته:

  سلام مریم جان مرسی از پاسخ گویی ب دوستان. مریم عزیزم من ۴ ماه روزی ی قرص راکوتان مصرف کردم با اکنه متوسط ک الان جوش در ناحیه گونه میزنم(در حد یکی یا دوتا) نمیدونم دز مصرف رو بالا ببرم یا نه ؟ وزنم۶۰ کیلو هستش خیلی نگرانم بعد از این همه خوردن پوستم اینجور شده

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام الهه جان.

   هرگز بدون نظر پزشک دارو رو مصرف نکنید و دوز مصرف رو بالا نبرید. اگر هنوز جوش زدن شما متوقف نشده حتما باید پزشک شما رو ببینن و بعد از انجام آزمایشات اگر لازم بود دوز مصرف شمارو بیشتر کنن. مطمئن باشید که اگر درست و به اندازه مصرف کنید جوش هاتون خوب میشن. پس لطفا حتما نظر پزشک رو بپرسید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 65. Hanie
  Hanie گفته:

  سلام
  منم یه هفتس مصرف میکنم ولی بیشتر شده یکم همش دست کاری میکنم?اگه دست بزنی ببشتر میشه؟
  توکلم به خداست یعنی میشه منم یه روز خوب شم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. بیشتر شدن جوش ها تا دو ماه اول کاملا طبیعیه. لطفا سعی کنید دستکاری نکنید، شاید با دستکاری تعداد جوش های شما بیشتر نشن اما اثری که به جا میذارن قطعا خیلی عمیق تر خواهد بود. جوش رو فقط وقتی تخلیه کنید که کاملا رسیده باشه.

   حتما میشه که خوب بشید، هیچ اتفاقی در این دنیا نشدنی نیست فقط کافیه باور کنید که میشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 66. Hossein
  Hossein گفته:

  سلام وقتتون بخیر برای جای جوش ها که بصورت چاله شده باشه راهکاری ندارید؟خیلی وقته میخام برم دکتر قسمت نمیشه،ممنون میشم در کانالتون یا پی وی جواب سوال رو بفرستید @i_hossein

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. راه حل هایی که تا به حال توسط دوستان پیشنهاد شده اینها هستن:

   ۱- درمارولر
   ۲-لیزر
   ۳-میکرو نیدلینگ
   ۴-طب سوزنی

   اما من در مورد هیچ کدوم اطلاعات خاصی ندارم و نمی دونم که جواب میدن یا نه و فکر نمیکنم که خودم حاضر باشم این کارهارو انجام بدم. من شخصا استفاه از ماسک سفیده ی تخم مرغ یا سایر ماسک های طبیعی رو پیشنهاد میکنم که توی کانال هم یه توضیحاتی دادم. ولی به هر حال بستگی به شرایط پوست شما داره. حتما با پزشک مشورت کنید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 67. مینو
  مینو گفته:

  سلام مریم جان
  من حدود 6-7 سال پیش راکوتان و چند نمونه قرص دیگه از این خانواده استفاده کردم.با وجود اینکه قبلا پوستم چرب بود اما بعد مصرف داروها پوستم خیلی خشک شده،بطوریکه یک روز بعد از حموم رفتن پوستم کاملا پوسته پوسته میشه.خواستم ازتون بپرسم که با کرم ابرسان این مشکل برطرف میشه و اینکه برای برگشت کمی از چربی پوست چه کرم یا راهکاری هست؟ لطفا درمورد مارک و ویژگی های کرمهایی که پیشنهاد میکنید،توضیح بدهید. ممنون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم

   پوست من هم بعد از درمان از یک پوست چرب به پوست خشک تغییر وضعیت داد. بله با چرب کردن و آبرسانی می تونید مشکل رو رفع کنید. در مورد کرم ها من توی کانال یه توضیحاتی همراه با عکس گذاشتم. NoAcne@

   در مورد مارک باید ببینید چی به پوستتون میسازه اما حتما بعد از حمام (یعنی وقتی هنوز پوست مرطوبه و خشک نشده) از لوسیون بدن و صورت (یا از هر نوع مرطوب کننده ای که مناسب پوست شما هست) استفاده کنید و بعدش هم روی اون از روغن های بدن و صورت استفاده کنید، مثلا روغن نارگیل که یکی از کاربران گفتن خیلی مفید بوده براشون. توی کانال می تونید اطلاعات بیشتری به دست بیارید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 68. مهسا
  مهسا گفته:

  سلام.مریم جون وقت بخیر من الان دو ماه قرص اکورتان رو میخورم همینجوری جوش زدش یعنی بعد دو ماه دیگه جوش ها نمیریزه بیرون؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. جوش زدن در دو ماه اول کاملا طبیعی هست. حتی ممکنه شدت جوش زدن بیشتر هم بشه که اگر اینطور باشه معمولا پزشکان دوز مصرف دارو رو افزایش میدن. ولی حتی اگر افزایش هم ندن بدن به دارو عادت میکنه و جوش زدن متوقف میشه. من از ماه سوم روزی دو تا قرص مصرف کردم و جوش زدن بلافاصله متوقف شد.

   پاسخ
 69. باران
  باران گفته:

  من به عنوان کسی که دو دوره ۳۳۰ تایی از راکوتان استفاده کرده، به طور منظم و جدی، بهتون اصلا این قرص رو پیشنهاد نمیکنم. اگر جوش شما شدت زیادی داره، مطمئنن دلیل هورمونی داره و راکوتان تاثیر کوتاه مدت میزاره و کبد رو میشه گفت از بین میبره. من دو دوره پشت هم راکوتان مصرف کردم، ولی حتی به ۲ سال نکشید که باز سر و کله جوش پیدا شد. این سری با شدت وحشتناک. طوری که حتی نقطه ای از صورتم نبود که جوش بزرگ و چرکی و قرمز نباشه. جوشای من قبل راکوتان، خیلی کوچیک بودن و جایی از خودشون نمیذاشتن، یا خیلی کم میزاشتن. ولی بعد از راکوتان جوشها وحشتناک بودن، با جای جوش وحشتناک.
  راکوتان جوش ها رو کنترل میکنه و بعد از ۲-۳ سال با شدت خیلی بالاتری اونارو بیرون میریزه. تنها چیزی که بهتون پیشنهاد میکنم اینه که پاکسازی روده، کبد، خون انجام بدین و پرهیز غذایی داشته باشین تا کنترل کنید، کاری که من انجام دادم.
  امیدوارم مفید بوده باشه.

  پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام و خسته نباشيد واقعا بابت مقاله بسيار مفيدتون و پاسخ گويي تشكر ميكنم.
    من١٨سال سن دارم الان٣ماه و١٥روز ميشه كه از قرص راكوتان استفادع ميكنم ماه اول صورتم چندتا جوش بزرگ و چركي زد ماه بعد از١ماه جوشام خوب شدن و صورتم صاف صاف شده بود(اما لكه زياد داره صورتم)يه دو روزي ميشه كه تغذيه رو كنترل نكردم و سه تا جوش تقريبا ميشه گف شديد(نه مثل قبلن)روي صورتم ايجاد شده اما حس ميكنم كه داره زود خوب ميشن.دكتر براي من قرص راكوتان نوشته هنوز به روزي دو عدد نرسيده درمانم هر روز ميخورم دو روز در هفته دوتا ميخورم با درمان راكوتان از كرم اداپالن استفاده ميكنم(با تجويز پزشك)سوالي ك خدمت شما دارم اينه كه ايا در طي درمان از لايه بردار طبيعي ك شما گفتين(سفيدع تخم مرغ)استفادع كنم يا بزارم درمان به پايان برسه و بعد شروع به از بين بردن لكه هاي صورتم بكنم؟{دكتر خودش بهم گف اول جوشاتو بايد درمان كنم بعد لكه و جاي جوشتو}حالا نظر شماروهم ميخواسم بدونم؟و اينكه از چه غذاهايي بيشتر استفاده كنم؟من ورزش كار هستم و به صورت حرفه اي به تمريناتم ميرسم به همين دليل بيشتر از پروتويين هايي مانند:گوشت،مرغ،حبوبات،سبزيجات و ويتامينCقرص جوشان استفاده ميكنم.به دكتر خودم گفتم بهم گف عذاهاي چرب و دارايي ويتامين آ مصرف نكن كه تا حدي اين عملو انجام ميدم.اگر شما يك رژيم مفيد كه براي طي درمان از قرص راكوتان ميدونيد ممنونم ميشم بهم بگين؟و اينكه من سِنم١٨و داراي پوست بسيار چرب هستم(در حدي ك از خواب پاميشم با دست مال كاغذي چربي صورتم را پاك ميكنم و دست مال كاغذي خيس ميشه)اگر درمان رو١سال يا هروقتي ك دكتر صلاح دونستن جوشاي من برميگرده؟
    چون پوستم خيلي چربه خودم حس ميكنم برگرده.
    دوستان كرم اداپالن بسيار كرم خوبي هسته اما لطفا تاكيد ميكنم لطفا بدون تجويز پزشك استفادع نكنين عوارض زيادي داره.

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     سلام.

     در مورد لایه برداری نظر پزشکتون صحیح هست. بهتره که اول جوش ها از بین برن چون در اثر مصرف آکوتان پوست حساس میشه و لایه بردارها به پوست آسیب میزنن. اما این مساله شامل سفیده ی تخم مرغ نمیشه اصلا. میتونید اونو استفاده کنید. اما از لایه بردارهای شیمیایی اصلا استفاده نکنید تا درمانتون کامل بشه.

     معمولا بعد از مصرف آکوتان پوست یک تا دو درجه تغییر حالت میده. مثلا پوست چرب تبدیل میشه به پوست معمولی یا حتی خشک. شما اگر درمانتون رو دقیق انجام بدید احتمال اینکه جوش بخواد برگرده خیلی خیلی کمه. بنابراین نگران این مساله نباشید. با خودتون بگید که دیگه قرار نیست جوش تولید بشه و بذارید ذهنتون هم این رو باور کنه. هرچقدر بیشتر حساس بشید بدتره.

     در مورد تغذیه در قسمت پی نوشت ها یه توضیحاتی دادم. من خودم در طول درمان کاملا سعی کردم که از چربی ها و موادی که ویتامین آ زیادی داشتن پرهیز کنم. اما بعد از درمان دیگه هیچ نوع پرهیز غذایی نداشتم. گوشت قرمز چربی زیادی داره ولی اگر مجبور هستید که مصرف کنید دیگه چاره ای نیست، به جاش از بقیه ی مواد چرب مثل لبنیات پر چرب پرهیز کنید.

     براتون آرزوی سلامتی میکنم.

     پاسخ
 70. هاله
  هاله گفته:

  سلام عزیزم.من بیشتر کامنتاتون و خوندم.دو سال پیش بعد از عمل بینیم.کل صورتم ب طرز افتضاحی جوش زد.سه ماه روآکوتان مصرف کردم بهتر شد ولی دکترم قطعش کرد و دوباره برگشت.پیش دکتر دیگه ای رفتم ک به من ماینوسایکلین داد هیچ تاثیری نداشت.دو ماه مصرف گردم.صورتم هروز جوش چرکی بزرگ میزنه بی دلیل‌
  26سالمه 60کیلو وزنم.
  وقتی متن شمارو خوندم رفتم روآکوتان خریدم خوردم.یک ماه و نیم که میخورم شبی یکی.
  ولی کل صورتم دوباره داره جوش میزنه.رو گونه هام فقط اطراف دم خطم رو گونه هام.پیشونیم اصلا جوش نداره با زیر چونم.
  الان بخاطر عفونت ادرار دکتر گفته قرص رواکوتان و قطع کنم تا دو ورق قرص برا عفونت ادرار تموم بشه.میخواستن بدونم اگه دوباره شروع کنم ب خوردن بعد از دو ماه از بین میره؟ آرزو دارم دیگه یه جوش اضافه نشه.ولی هروز صبح سه تا جدید میزنه خیلی هم درد آور و چرکی هستن.میخواستم بدونم باید چیکار کنم؟ آب زیاد باید بخورم؟ آرایش نکنم؟ تو رو خدا راهنماییم کنین

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. اگر این بار تصمیم گرفتید که درمان رو شروع کنید باید کامل و دقیق ادامه بدید. دو ماه زمان خیلی کمی هست که انتظار داشته باشید آکنه کاملا از بین بره. من خودم در دو ماه اول خیلی خیلی جوش جدید داشتم. اما از ماه سوم قطع شد. در مورد من زمانی قطع شد که مصرف روزی دو تا قرص رو شروع کردم. احتمالا در مورد شما هم همینطور خواهد بود، چون با روزی یه دونه شما جوش جدید داشتید.

   لطفا خودسرانه مصرف نکنید، حتما تحت نظر پزشک مصرف کنید تا دوز درست دارو برای شما تجویز بشه و آزمایش های لازم هم انجام بشه.

   قطعا مصرف آب فراوان و استفاده ی کمتر از مواد آرایشی و صابون ها و غیره باعث میشه که آکنه خیلی کمتر بشه، اما بعیده که این کارها باعث بشه آکنه کاملا متوقف بشه اما با آکوتان میتونه کاملا متوقف بشه به شرطی که درمان رو نیمه کاره رها نکنید و کامل و دقیق ادامه بدید. درمان نیمه کاره باعث میشه دوباره همه چیز مثل روز اولش بشه فقط شما به بدنتون آسیب زدید.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 71. مهتاب
  مهتاب گفته:

  الان صورتم شده همش جاي جوش هر ماهم بين 2 تا 6 تا جوشو ميزنم ميرن ولي جاشون مي مونه،كم هستن جوشا ولي دارن صورتمو خراب ميكنن،اعتماد به نفسمو ازم كرفتن

  پاسخ
 72. مهتاب
  مهتاب گفته:

  سلام مريم عزيز
  من هر ماه 5 6 تا. جوش ميزنم كه جاهاشون هم ميمونه، مشكل هورموني هم دارم كه قرص ميخورم ولي بازم جوش ميزنم.در حال حاضر در حد 2، 3 تا جوش دارم أما اكر همين روال ادامه داشته باشه صورتم تماما ميشه جاي جوش.اكنه هام خيلي خفيفه و دكتر بهم اكوتان نميده،در صورتي كه از نظر خودم همين ميزان جوش رو هم درمان كنـم راحت تر از درمان جاي جوشه.براي اينكه به درمان هاي ديكه هم جواب نداده.حالا به نظر شما من با 54 كيلو وزن و 5،6 تا جوش در هر ماه كه حتما جاشون ميمونه و به ساير درمان ها جؤاب نداده يا جوابش موقتي بوده مثلا داروهاي هورموني كه موقتي بود،جند تا دونه اكوتان بايد بخورم؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم.

   تعداد و نحوه ی مصرف دارو رو فقط پزشک میتونن تشخیص بدن. لطفا خود درمانی انجام ندید و خودتون آکوتان مصرف نکنید. این دارو حتما باید تحت نظر دکتر و با انجام آزمایش مصرف بشه. من نمیتونم در این مورد نظری بدم.

   سلامت باشید.

   پاسخ
 73. فرناز
  فرناز گفته:

  سلام مريم جان من سوالي داشتم من تنبلي تخمدان داشتم و دارورو با ٢٠ميل دكتر تجويز كرد من خوردم بعد ١ماه گذشتن از خوردن من سيكلم بهم خورد و دومين ماه سيكل با كلي زعفران دم كردن به وقتش شدم و به دكتر گفتم قطع كرد و يه دارو ديكه داد به بدنم نساخت به نظرت ديگه ادامه ندم برم دكتر زنان درمان يا درمان پوستم و ادامه بدم

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. شما حتما پزشک زنان رو ببینید و راجع به دارویی که مصرف کردید و می کنید باهاشون مشورت کنید. اگر دارویی که دارید مصرف میکنید روی هورمونهاتون تاثیر داشته باشه و باعث مشکل بشه خب خوب نیست.

   پاسخ
 74. ياسمن
  ياسمن گفته:

  سلام مريم عزيز،ممنون ازراهنمايي هاتون.ان شاءالله كه هميشه سلامت باشيد.من ١٩سالمه ودانشجوي ترم ٢پزشكي هستم.راستش از١٦سالگي صورتم جوش ميزد ولي خيلي خفيف روي ناحيه پيشاني تااينكه پارسال كه كنكوري شدم دچارافزايش ناگهاني وزن وريزش موي شديد وآكنه ي شديد شدم.كه ازسونووازمايش متوجه تخمدان پلي كيستيك شدم.كه خداروشكر بامصرف دارويي وكاهش وزن سطح هورمونام به حالت نرمال برگشت.من تاالان ١٦٠عدداكوتان روزي يك عدد مصرف كردم خب جوش هاي صورتم خيلي خوب شده ولي هنوز هم جوش ميزنم.الان ميدونم كه دوره درمانم كامل نشده ولي ريزش موهام به شدت شديد شده همش خواب ميبينم كچل شدم دلم ميخوادديگه اين قرصونخورم.شماهم درحين مصرف اكوتان ريزش موي شديد داشتين؟؟

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. ریزش مو برای برخی از افراد اتفاق می افته. من ریزش موی شدید نداشتم اما توی کامنت های بخونید چند نفری گفتن که موهاشون خیلی زیاد میریزه در حین مصرف دارو که با استفاده از مکمل ها تونستن کنترلش کنن. شما هم با مشورت پزشک میتونید از ویتامین های مکمل استفاده کنید؛ مثل Perfectil – Hair, Skin, Nail یا سایر مکمل هایی که به رشد مجدد موها کمک میکنن. به هر حال باید اینو در نظر بگیرید که اگر درمان رو نیمه کاره رها کنید ممکنه دوباره جوش هاتون برگردن و باز کلافه میشید و چند سال دیگه مجبور میشید دوباره برگردید به درمان.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 75. محمد رضا
  محمد رضا گفته:

  سلام مریم خانوم من محمد هستم ۱۸ سالمه از سن ۱۴ سالگی جوش میزدم تا اینکه ۱۵ و ۱۶ سالگی خیلی وحشت ناک شد جوری که همه ی عکسای اون دورانمو پاک کردم?از ۱۶ سالگی شروع کردم با دستور پزشک ۶۰ تا آزیترومایسین خوردم بعدشم ۱۹۸ تا راکوتان از روزی دوتا شروع میشد هر کدومش تا اینکه برسه به ماهی یکی خوب شده بودم ولی بدنم هنوز چنتا میزد رفتم یه دکتر دیگه بهم قرص ضد جوش دکتر مورد داد اونم هنوز دارم میخورم شکر خدا صورتم دیگه جوشی نداره مثلا ماهی یکی بزنه ولی بدنم هموز میزد که دوباره رفتم پیشش بهم قرص ریفامپین داده
  میخواستم بدونم امکانش هس بعد از اتمام قرصام بازم برگرده؟واقعا میترسم الآنم افسرده شدم یه جورایی فوبیای جوش پیدا کردم
  ممنون میشم بهم پاسخ بدید

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. من در مورد این دو تا قرصی که شما مصرف کردید (قرص دکتر مورد و ریفامپین) اطلاعاتی ندارم اما این رو میدونم که جوش ها تنها زمانی بر میگردن که درمان به طور کامل انجام نشده باشه که ان شالله در مورد شما اینطوری نیست و با داروهایی که مصرف کردید درمان تثبیت شده و دیگه جوش ها بر نمیگردن. باید باور شما این باشه که دیگه قرار نیست جوش بزنید. اگر افسرده باشید یا دائما به جوش فکر کنید و بابتش نگران باشید دوباره باهاش مواجه خواهید شد. اصلا لازم نیست نگران باشید، با خودتون بگید که من دیگه جوش نمیزنم و این رو تبدیل به باور ذهنیتون بکنید تا دیگه بهش فکر نکنید و از مدارش خارج بشید. این مساله خیلی مهمه، من خودم باور کردم که دیگه قرار نیست جوش بزنم، این باور قوی بیشتر از هر دارویی به آدم کمک میکنه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
 76. فرناز
  فرناز گفته:

  خیلی جوش های زیر پوستی دارم و چند جوش قرمز و چرکی دکتر بهم راکوتان تجویز کرده یک روز در میون یک هفتست شروع کردم جوشی نزدم ولی نتیجه ای هم ندیدم ایا راکوتان جوش های زیر پوستی را از بین میبرد یا همرا با اون پاکسازی انجام بدم که چندبار پاکسازی کردم صورتم بدتر تحریک شده

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. در مورد فردی مثل شما که هم جوش زیر پوستی دارن و هم جوش های ملتهب و چرکی آکوتان میتونه تا ۹۹ درصد جوش هارو از بین ببره. لطفا صبور باشید. قرار نیست در یک هفته شما نتیجه ی خاصی ببینید. همراه با آکوتان هیچ کاری انجام ندید، به خصوص پاکسازی یا لایه برداری، چون پوست بسیار حساس هست. اجازه بدید درمانتون کامل بشه بعد اگر لازم بود این کارهارو انجام بدید. در درمان با آکوتان صبور بودن از هر چیزی مهمتره.

   پاسخ
 77. یوسف.
  یوسف. گفته:

  با سلام
  خواستم عرض کنم خدمتتون من یک سالی میشه که آکنه شدید نوع۴دارم یعنی ترسناک تر از هرچیزی ک فکرشو بکنین و ۸ماهه که راکوتان مصرف میکنم.بهتر شده ولی بازم آکنه جدید در میاد(توی گوش_زیر گردنم_روی گونه)و جای آکنه های قدیمی مثل برآمدگی گوشتی بلند در آمدند.لطفا کمکم کنین ممنون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   در مورد افرادی با آکنه ی بسیار شدید دوز مصرف دارو باید خیلی بیشتر از سایر افراد باشه. من بعضی افراد رو دیدم که یک سال و نیم داشتن دارو مصرف میکردن تا اینکه آکنه متوقف شده. حتما با پزشک مشورت کنید شاید نیاز باشه که شما هم ادامه بدید و با ادامه دادن تولید آکنه متوقف بشه. به جای جوشهاتون فعلا فکر نکنید، اونها درست میشن. فعلا تمرکزتون روی این باشه که جوش جدید تولید نشه.

   براتون آرزوی سلامتی میکنم.

   پاسخ
   • یوسف.
    یوسف. گفته:

    دوز مصرفی روزی ۱عدد هستش چون دکتر همینو میگه اصن تعجب میکنم که چرا چیزی میگه بعد جدا از اینا الان ۲۰روزه ک دارم رژودرم استفاده میکنم نظرتون چیه استفاده کنم؟اگه دارویه دیگه ای میشناسین که خوبه ممنون میشم معرفی کنین..?⁦❤️⁩⁦❤️⁩ ببخشین تلگرام ندارین شما ؟اینجا یه کم سخته

    پاسخ
    • مریم کاشانکی
     مریم کاشانکی گفته:

     من روزی دو تا مصرف میکردم به جز دو ماه اول که روزی یکی مصرف میکردم. در واقع از وقتی که دوز مصرف من به دو عدد قرص در روز افزایش پیدا کرد جوش زدن متوقف شد. تا قبل از اون به شدت جوش میزدم. شاید لازم باشه برای شما هم روزی دو تا تجویز بشه.

     فکر نمیکنم رژودرم خیلی تاثیر داشته باشه ولی به هر حال ضرر هم نداره. من هیچ دارویی برای اثر جوش ها تا الان استفاده نکردم و نمیدونم چی میتونه بهتر باشه. میتونید توی کانال تلگرام تصاویر پوست منو ببینید. NoAcne@

     متاسفانه از طریق تلگرام نمیتونم پاسخگو باشم. موفق باشید.

     پاسخ
     • فرناز
      فرناز گفته:

      من الان یک هفتست راکوتان رو شروع کردم یک روز در میون میخورم و خیلی جوش های زیر پوستی دارم و چندتا جوش ملتهب که دکتر بهم راکوتان توصیه کرد ایا راکوتان جوش های زیر پوستیمو از بین میبره کامل؟؟یا همرا راکوتان پاکسازی انجام بدم

      پاسخ
 78. آزیتا
  آزیتا گفته:

  سلام،مریم جان عزیز
  ممنونم از مقاله ی خوب و مفیدت که باعث شد ترس بیخودی که از مصرف راکوتان داشتیم از بین بره،راهنماییتون در مورد مصرف عالی هست،یه سوال دارم، با توجه به اینکه به ازای هر کیلو وزن بدن باید نیم گرم در روز استفاده بشه و در کل هم باید سه برابر وزن بدن مصرف بشه من حساب کردم که برای شخصی با وزن ۴۸کیلو ۱۷۵عدد قرص بایدمصرف بشه که دوماه روزی یکی ودوماه بعدش روزی دوتا، تا۱۷۵عددقرص مصرف بشه و پروسه کامل بشه، اما آیا منظور شما از تثبیت درمان چیزی اضافه بر سه برابر وزن بدنه یا منظورتون کامل مصرف کردنه همون میزانه؟سپاسگزارم که وقت میگذارید و اطلاعاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. ببینید اینکه در کل باید سه برابر وزن بدن فرد باشه یا بیشتر بستگی کامل به شدت و نوع آکنه ی شما داره که پزشک باید تشخیص بدن. بعضی از افراد رو داریم که ۶ تا ۸ برابر وزن بدنشون هم براشون تجویز میشه. پس این یه قانون نیست. دوران تثبیت دورانیه که جوش زدن متوقف شده اما هنوز عامل درونی تولید آکنه به طور کامل از بین نرفته. تقریبا چند ماه بعد از اینکه جوش زدن کاملا متوقف شد درمان ادامه پیدا میکنه تا تثبیت بشه. یعنی به محض اینکه جوش زدن قطع شد نباید فکر کنیم که دیگه مشکلی نیست و میشه دارو رو قطع کرد که تمام اینها بستگی کامل به نظر پزشک داره. لطفا فقط تحت نظر پزشک درمان رو انجام بدید تا مشکلی پیش نیاد.

   سلامت باشید.

   پاسخ
 79. مانیا
  مانیا گفته:

  سلام مریم جون من الان دو ماهه دارم راکوتان مصرف میکنم آزمایش دادم گفت پلاکت و کبدت خوبه فقط کلیه هات یکم مشکل داره،میترسم آخه یکی از دوستام گفت یه نفر در اثر استفاده این قرصا فوت شده با این حال اصلا نمیتونم قرصو قطع کنم چون صورتم داره صاف میشه و نمیخوام مث روز اولش بشه چکار کنم؟آیا این قرص ب کلیه ها هم ضرر میرسونه ممنون میشم جوابمو بدید.

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم. راستش من در مورد کلیه هیچ اطلاعاتی ندارم، به هر حال دارو باید با آب فراوان مصرف بشه. اما در مورد کلیه باید با پزشک مشورت کنید.

   لطفا به اطلاعات غلطی که از افراد بی اطلاع می شنوید توجه نکنید. اگر این دارو میتونست انقدر خطرناک باشه برای این همه آدم در تمام دنیا تجویز نمیشد. شما تحت نظر پزشک دارو رو مصرف کنید و ایشون دائما آزمایش های لازم رو می نویسن و وضعیت بدن شما رو کنترل میکنن. پس اصلا لازم نیست که به خاطر شایعات بی پایه و اساس خودتون رو نگران کنید.

   موفق باشید.

   پاسخ
 80. hiva
  hiva گفته:

  سلام میخواستم بدونم برای شستن صورت حین مصرف روآکوتان کرمlamininبرای پاک کردن خوبع؟دکترم بهم داده ولی حس میکنم صورتمو بدکرده وتاثیرخوبی نداره به دکترم گفتم گفت حتمااینواستفادکن?

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. متاسفانه اطلاعاتی در مورد این کرم ندارم. میتونید یک ماه دیگه مصرف کنید اگر احساس کردید که داره تاثیرش بدتر میشه از پزشک بخواید که عوضش کنه.

   موفق باشید.

   پاسخ
 81. s.abedin
  s.abedin گفته:

  سلام مریم جان خوب هستید . من ۲۰ سالمه از ۱۵ سالگی دچار اکنه های متورم و بزرگم اما تعدادشون تو هر دوره خیلی کم بود مثلا ماهی ۲تا . هربار ک دارویی استفاده کردم بدتر و بدتر شد .الان بعد از استفاده کردن چند داروی بسیار قوی حالا جوشهام دوبرابر قبل درمیان با تعداد بیشتر اما هنوز اونجور مثل عکس سما نشده هیچوقت . بسیااااااار از رواکوتان میترسم یکبار مصرف کردم و بعد از ۲ماه رهاش کردم . یه نفر میگفت تمرکز دیگه نداره چشمش . میگن کور میکنه اب چشمو میگیره ریزش مو میاره .مشکلات کبدی میسازه . واقعااا میخوام بدونم راه دیگه ای وجود نداره ؟ چون من هر دونه جوشی ک تابحال داشتم همششش فرورفته شده . حالا میخوام لیزر کنم اما دکتر گفته کا کامل جوشات نرن نمیتونی لیزر کنی . الان من همینجوری موندم . رواکوتانم ک خیلی ازش میترسمم ک بخوام مصرف کنم بازم چند ماه طول میکشه تا اثری بذاره ک بتونم لیزر کنم . این چند ماه برای اولین بار دارم افسردگی رو حس میکنم .تورو خدا اگه راه دیگه ای هست بهم بگین . و از تلگرام اگه میشه پیام بدین من عکس جوشمو بفرستم . ۳تا دکتر رواکوتان تجویز کردن من ک پافشاری کردم چند تا داروی خیلللی گرون و قوی نوشتن گفتن باید تا ۳۰.۴۰سالگیت ادامه بدی . واقعا فقط با دارو های شیمیایی جواب میده ؟ من شنیدم رواکوتان برا همه عوارض نده .فقط برای بعضیا نمایان میشه.اینم تلگراممه @s_abedin_m

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام. عوارض آکوتان روی افراد مختلف متفاوت هست. اکثر افراد فقط خشکی پوست و لبها رو تجربه میکنن و بقیه ی عوارض در موردشون اتفاق نمی افته. هیچ کس تا به حال با خوردن آکوتان کور نشده. مشکلی برای کبدتون پیش نمیاد اگر تحت نظر پزشک باشید. چون پزشک آزمایش می نویسن براتون و دائما کبد رو بررسی میکنن. ریزش مو در عده ی کمی از افراد اتفاق می افته که با مصرف مولتی ویتامین ها کنترل میشه. شاید اصلا در مورد شما پیش نیاد.

   سالهاست که در تمام جهان این دارو داره برای رفع آکنه تجویز میشه. اگر قرار بود انقدر وحشتناک باشه هیچوقت تجویز نمیشد. اما تنها راه حل قطعی که تا به حال شناخته شده همین دارو هست. درمان گیاهی هم میتونید انجام بدید اگر صبور باشید اما معلوم نیست که جواب قطعی باشه یا نه.

   تحت نظر پزشک درمان کنید و مطمئن باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد.

   موفق باشید.

   پاسخ
 82. ندا
  ندا گفته:

  سلام مریم جان ، خواستم بپرسم شما حین استفاده از راکوتان دچار سر درد هم‌شدی ؟ من ۱ هفته هست قرص رو شروع کردم روزی یکی اما دو روزه همش سر درد دارم … نمیدونم این سر درد خطرناک هست یا نه !؟ یا اینکه طبیعیه و‌زود گذر

  پاسخ
 83. Leila
  Leila گفته:

  سلام من الان دوره سیصدتا قرص روآکوتانم تمام شده همه قرصامم سروقت خوردم ولی حتی این اواخر دوره مصرف هم دوسه تا جوش میزدم الانم یه هفته است که تمام شده قرصام صورتم داره جوش میزنه چرا پس به من جواب نداده این قرصا??
  میشه لطفا جوابمو بدی یا به ایمیلم پیام بدی ممنون

  پاسخ
  • مریم کاشانکی
   مریم کاشانکی گفته:

   سلام عزیزم، این میزان از دارو رو پزشک برای شما تجویز کردن؟ شاید بدن شما به میزان بیشتری از دارو نیاز داشته. مواردی مثل شما که جوش هاشون بر میگرده نیاز به بررسی دقیق تر توسط پزشک رو دارن. شاید موردی در بدن شما (مثل مشکلات هورمونی) باعث تولید جوش های جدید میشن یا موارد دیگه. تشخیص این موارد فقط در تخصص پزشک هست. حتما با پزشک مشورت کنید تا بتونید مشکل رو سریعتر رفع کنید.

   پاسخ
 84. رستا
  رستا گفته:

  سلام،ممنون از مطلبتون
  حقیقتش من دو هفتس درمان با روآکوتان رو شروع کردم،پبشونیم قبلا خیلی جوش میزد،ولی الان هیچی نمیزنه،فقط یه جوش بود که دستکاری نکردم ولی الان تبدیل به جوش زیرپوستی شده و چون دقیقا وسط پیشونیمه خیلی آزار دهندس،اگه راهنماییم کنین یجوری از شرش خلاص شم ممنون میشم…