عوامل موفقیت در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

امروزه کسب موفقیت در شبکه‌های اجتماعی و صفحات مجازی از اهمیت بالایی برخودار شده است. ابتدا اجازه دهید منظور از موفقیت در این فضاها را شرح دهیم.

چنانچه شما اداره‌کننده‌ی یک کسب و کار هستید، میزان موفقیت شما در شبکه‌های اجتماعی برابر است با نرخ مشتریان بالقوه (که در واقع همان کاربرانی هستند که از صفحات مجازی شما دیدن می‌کنند) به مشتریان بالفعل. بنابراین هر چه این نرخ بالاتر باشد نشان‌دهنده‌ی میزان موفقیت شما در این شبکه‌ها به شمار می‌رود.

در این میان واضح است که هر چه محبوبیت صفحه‌ی شما بیشتر باشد این نرخ با احتمال بیشتری افزایش پیدا خواهد کرد. منظور از محبوبیت این است که صفحه‌ی شما باید دنبال‌کننده‌های بیشتری داشته باشد و همین طور هر مطلبی که منتشر می‌کنید به طور مجزا میزان بازدید زیادی داشته باشد. هرچه تعداد بازدیدکنندگان از صفحات شما بیشتر باشد این افراد با احتمال بیشتری تبدیل به یک مشتری بالفعل برای کسب‌و‌کار شما خواهند شد.

حالا می‌خواهیم بررسی کنیم که چه عواملی میزان موفقیت شما را برای به دست آوردن محبوبیت بیشتر افزایش خواهند داد.

 1. تعدد بروزرسانی‌ها

  شاید مهمترین نکته در کسب موفقیت در فضاهای اجتماعیِ مجازی تعدد بروزرسانی‌ها می‌باشد. کاربران عادی که در واقع اکثریت کاربران وب را تشکیل می دهند، در وهله‌ی اول جذب صفحاتی می‌شوند که به طور مداوم بروزرسانی می شوند (فارغ از اینکه آیا مطالب منتشر شده با ارزش هستند یا خیر). بنابراین صفحاتی که دیربه‌دیر بروزرسانی می‌شوند نمی‌توانند انتظار محبوبیت بالایی داشته باشند مگر اینکه این صفحات متعلق به اشخاص خاصی از قبیل سلبریتی‌ها و یا شخصیت‌های مهم سیاسی و اجتماعی باشند. اما سایرین بایستی به طور منظم و مداوم مطالب جدیدی را منتشر نمایند.
 2. کیفیت مطالب منتشر شده

  دومین نکته‌ی مهم کیفیت مطالب منتشر شده است. مطالب با ارزش به تدریج طرفداران خاص خود را پیدا خواهند کرد. شاید سرعت این روش چندان بالا نباشد اما ماندگاری چنین صفحاتی در آینده بسیار بالاتر خواهد بود.

 3. چالش‌ها و مسابقات

  راه اندازی چالش‌ها و مسابقات و هر چیزی که باعث شود افراد علاقمند به برقراری تعامل با صفحات مجازی شوند در کسب محبوبیت برای این صفحات بسیار حائز اهمیت است. حتی پرسیدن سوالات ساده باعث می‌شود که افراد ناخواسته اقدام به پاسخگویی کنند و همین امر تعاملات آن صفحه را بالا خواهد برد.

 4. پاسخگویی به سوالات و کامنت‌ها

  خدمات مشتریان در هر فضایی از جمله فضاهای مجازی دارای اهمیت بالایی است. افراد دوست دارند که پاسخ سوالات خود را دریافت کنند و اگر چندین بار با عدم دریافت پاسخ مواجه شوند آن صفحه را ترک خواهند کرد. همانطور که اگر فردی وارد مغازه‌ی شما شده و قیمت جنسی را سوال کند و شما هیچ پاسخی به وی ندهید، مشتری قطعا مغازه‌ی شما را ترک کرده و دیگر هرگز به آنجا رجوع نخواهد کرد. بنابراین همواره پاسخگوی سوالات مشتریان خود باشید، حتی اگر نمی‌توانید پاسخ تمام کامنت‌ها را بدهید آنهایی را که شامل سوال می‌باشند حتما پاسخ دهید.

 5. عکس و ویدئو به جای متن

  امروزه با توجه به مشغله‌های زیاد و کمبود وقت، تعداد بسیاری از افراد علاقه‌ای به خواندن متن‌های طولانی ندارند بلکه ترجیح می‌دهند اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق تصاویر و ویدئوها به دست آورند. بنابراین سعی کنید که محتوای مورد نظر خود را بیشتر از طریق تصاویر و ویدئوها منتشر نمایید.

همانطور که حتما تا کنون متوجه شده‌اید، کسب محبوبیت در فضاهای مجازی کار ساده‌ای نبوده و نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی است و مانند هر کار دیگری بایستی قدم‌به‌قدم و با برنامه‌ریزی در آن پیش رفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *